Jabuk
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Nakup iMaca
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 27.03.2012
Prispevkov: 645
Kraj: Sittich
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #1   Objavljeno 25.12.2023 22:03:37
Nakup iMaca
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ker sem se ravno razpisal na drugi temi bom še tukaj;
imam iMac late 2012, kupljen v začetku leta 2013, osnovni model, vsak dan v uporabi, kmalu se je zlomil pant, serijska napaka, zamenjali takoj. Pa tipkovnico mi je zalilo s cedevito, pač imam zdaj neko navadno na kabel. Sicer pa dela vsa leta brezhibno. Odločil sem se, da bom kupil novega še preden ta crkne. Saj sploh ni kakšne dileme razen mogoče prehod iz 27 na 24 inč. Širina me ne bo motila, saj nikoli nimam strani čez cel ekran, dve strani hkrati pa tudi zelo redko uporabim, višina mogoče.
Je kdo že presedlal iz 27 na 24? Kakšno mnenje, izkušnje?

_________________
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 15.01.2011
Prispevkov: 1797
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #2   Objavljeno 25.12.2023 22:42:28
Re: Nakup iMaca
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Prehod na 24'' ni ravno opcijski, ker 27'' iMac žal ne obstaja več. Kupovat nek 2019 model se mi pa zdi nesmiselno.

Če all-in-one ni absolutna zahteva, razmisli še o Mini-ju in zunanjem zaslonu.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 27.03.2012
Prispevkov: 645
Kraj: Sittich
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3   Objavljeno 25.12.2023 22:51:16
Re: Nakup iMaca
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Jenrej je napisal/a:
Prehod na 24'' ni ravno opcijski, ker 27'' iMac žal ne obstaja več. Kupovat nek 2019 model se mi pa zdi nesmiselno.

Če all-in-one ni absolutna zahteva, razmisli še o Mini-ju in zunanjem zaslonu.


Saj bodo verjetno dali ven tudi novega iMaca 27, samo kdaj? Če bi vedel bi počakal še kakšno leto več pa ne.

All in one je zame kar v redu izbira, pa še cena je ugodna.

_________________
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 15.01.2011
Prispevkov: 1797
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #4   Objavljeno 25.12.2023 22:54:23
Re: Nakup iMaca
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
https://www.theverge.com/2023/11/6/23947196/apple-no-27-inch-apple-silicon-imac


Dejansko so prejšnji mesec rekli, da 27-ke ne bo.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 27.03.2012
Prispevkov: 645
Kraj: Sittich
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #5   Objavljeno 26.12.2023 00:08:53
Re: Nakup iMaca
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Jenrej je napisal/a:
https://www.theverge.com/2023/11/6/23947196/apple-no-27-inch-apple-silicon-imac


Dejansko so prejšnji mesec rekli, da 27-ke ne bo.


Pa res, škoda! Aplovci že vejo. Očitno ni veliko povpraševanja po namiznih računalnikih. Jaz mislim, da velika večina folka takega računalnika sploh ne rabi, ker z njim nimajo kaj počet; nimajo znanja, nimajo idej, nimajo zanimanja...itd.

_________________
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 01.09.2009
Prispevkov: 954
Kraj: Drevo na vzhodu
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #6   Objavljeno 26.12.2023 09:17:52
Re: Nakup iMaca
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Če ne bi bilo povpraševanja po namiznih računalnikih, potem ne bi proizvajali Mac minije in ostale variante (Mac Studio, Mac Pro).

Pri Appleu so ugotovili, da je »vse v enem« koncept (vsaj zaenkrat) preživet. Obenem lahko več zaslužijo, če (po)nudijo ločeno škatlo + ekran.

Če hočeš ekran vgrajen v računalnik od Applea, imaš na voljo sledeče opcije:
- iMac 24"
- MacBook serija prenosnikov

Spodnji seveda niso kategorizirani kot »pravi« računalniki, čeprav se dá tudi na njih marsikaj postoriti ...
- iPad, iPhone



Novega 27" iMaca pa verjetno ne moreš več kupiti, razen, če jim je kje na zalogi ostala kakšna neodprta škatla. Glede rabljene stvari pa se moraš sam odločiti ... Ampak, da bi zdaj šel kupitovati Intel iMaca na začetku leta 2024?



Apple bo zdaj-zdaj začenjal ukinjati podporo Intel Macom v prihajajočih sistemih.
Podpora je tam med 5 in 7 let. Zadnji Intel Mac, ki so ga izdali je bil Mac Pro leta 2019.

How long will the last Intel Macs be supported? macOS Sonoma gives us some hints

(okvirni prevod: Kako dolgo bodo podprti zadnji računalniki Mac z Intelom? macOS Sonoma nam daje nekaj namigov)
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 15.01.2011
Prispevkov: 1797
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #7   Objavljeno 26.12.2023 09:29:57
Re: Nakup iMaca
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Verjetno je res zaslužek bottom-line.


Meni je najbolj škoda, ker iMac-i so po mojem eni izmed najbolj ikoničnih računalnikov. V ZDA praktično nisi videl recepcije, kjer proti strankam ne gledajo ogromni jabolčni logotipi (že to je precej hud marketing in mi je nenavadno, da so se mu odpovedali). Sedaj se ti postarani iMac-u večinoma nadomeščajo s kakšnimi HP-ji in podobnimi plastik-fanstastik-apple-wannabe napravami.

Eden od pogostih argumentov je nenadgradljivost, ampak enako je pri vseh Applovih napravah in 2012, 2013 iMac-i so mirno dočakali 8-10 let uporabnosti. Za neko low-grade poslovno rabo seveda.


Sam vidim 24''-ko kot nadomestilo za 21''-ko, medtem ko je 27''-ka ostala brez.


Jaz imam zdaj 2020 Mini-ja in Studio Display.
Jabuček

Jabuček

Pridružen/a: 07.06.2018
Prispevkov: 46
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #8   Objavljeno 26.12.2023 15:54:26
Re: Nakup iMaca
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
pozdravljeni,prosil bi za nasvet in sicer kupujem ipada odločam se med novim ipadom air4 wifi cellular dobil bo ga za 480eur in ipad 9 samo wifi dobil bi ga za 350eur,kaj mi svetujete? je vredno dati toliko več za ipad air 4? in ali so te cene solidne?
lp in hvala za odgovore
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 14.07.2008
Prispevkov: 380
Kraj: Slovenija
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #9   Objavljeno 16.01.2024 18:28:33
Re: Nakup iMaca
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Zdravo, razmišljam, da bi za pisarniško delo doma vzel iMaca, imel sem prej 21” sedaj nekaj časa ne, pojavlja pa se potreba po še enem stacionarnem računalniku. Imam samo en manjši pomislek glede 8 GB rama. Prostor me ne skrbi toliko ker se stvari lahko furajo v oblaku, RAM me pa skrbi, ker imam proja, sicer 2017 letnik, ampak sedaj po vseh teh letih opažam, da mu 8 gb rama povzroča probleme. Ker bi ta iMac bil za daljše obdobje ne vem kako bo čez 5 let z 8 gb rama. Se splača dari toliko več za 16 gb rams več?
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 15.01.2011
Prispevkov: 1797
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #10   Objavljeno 16.01.2024 18:37:13
Re: Nakup iMaca
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Jaz imam 8GB mašine že od leta 2012. Vmes sem imel M1 Pro-ja 14'' s 16GB RAM-a, zdaj sem pa na M1 Mini-ja z 8GB in po pravici povedano ne opazim razlike.

Pač ja, enkrat v prihodnosti bo 8GB premalo. Kdaj pa bo to, pa vprašanje. Če bi moral ugibati, bi rekel, da v prihodnosti bo prej več procesiranja online kot offline in posledično ne bo tako velik pritisk na pomnilnik lokalno.

Prav tako še ne vidim v bližnji prihodnosti, da bi neki 6k displayi s 120Hz postali standard, 5k na 60Hz pa ni problema že sedaj.


Pri 2017 Intelu je ozko grlo procesor, vem, sem imel 2020 i5 Intela s 16GB RAM-a in je proti M1 z 8GB bila zadeva noro, noro počasna.
iPhone Developer

iPhone Developer

Pridružen/a: 19.09.2008
Prispevkov: 10433
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #11   Objavljeno 16.01.2024 19:21:36
Re: Nakup iMaca
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Odvisno, kaj počneš z računalnikom. Meni je za službene namene 32GB minimum. Na domačem bi se dalo s 16GB preživeti... čeprav sem rebootal maca par ur nazaj pa imam že 20GB rama zasedenega. Če imaš 8GB, ti računalnik skoraj gotovo uporablja swap... zaradi hitrega SSD-ja tega sicer ne opaziš pri "pisarniškem delu"... ampak je delovanje celega računalnika zagotovo počasnejše kot pa bi lahko bilo... sicer imaš pa na youtube side by side teste istega Macbooka z 8 in 16GB. Pa lahko vidiš, kakšne so dejanske razlike. 8GB je samo za nezahtevne uporabnike.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 31.08.2009
Prispevkov: 623
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #12   Objavljeno 17.01.2024 09:27:22
Re: Nakup iMaca
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
16GB je že skoraj minimum, če karkoli druga delaš kot brskaš po netu in bereš maile.
Zaradi SSDjev namesto običnih diskov ne občutiš, da bi bil računalnik bolj počasen.
Malo je nerodno pri teh Mx mašinah, ker si Apple kar veliko računa za dodatnih 8 GB RAMa. Pri starih imacih, kjer si lahko sam dal še čipe noter to ni bila težava.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 27.11.2009
Prispevkov: 1645
Kraj: Kamnik
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #13   Objavljeno 17.01.2024 10:17:41
Re: Nakup iMaca
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Sam imam 8 gb že od leta 2010 na vseh mašinah. Komp uporabljam za brskanje, disk v mreži, maile, word, youtube, nalaganje fotografij, beckup, gledanje filmov, video nadzor, torrenti, airdrop, airplay, face time, isms in razne druge aplikacije. Vse bliskovito dela. Sedaj imam m2 air 8gb vse hitro. Očitno sem pod povprečni uporabnik:)

_________________
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 23.03.2012
Prispevkov: 1234
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #14   Objavljeno 17.01.2024 10:33:42
Re: Nakup iMaca
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Tole glede RAM-a na Intelovih napravah vsekakor drži, je pa seveda problem tudi procesor, ki se ne more več primerjati z M procesorji. Sam imam iMaca 2017 i7 4,2 GHz s 64GB RAM-a, pa se kljub obilju spomina že kar konkretno pozna pri delovanju, res pa je, da imam notri Fusion drive, kar še poslabša delovanje. Za neko običajno delo še gre, čeprav se tudi tukaj že pozna, za kaj bolj zahtevnega pa je še bolj očitno, da naprava več ni v koraku s časom. Tudi, ko bom kupoval M napravo, ne bo izpod 32GB RAM-a, sploh, ker bom kupil za vsaj 5+ let.

Ker je ravno tema o iMacih, se še vedno šušlja, da NAJ bi nekje prihodnje leto Apple dal ven iMaca Pro 32-inčnega. Za 27-inčnega so jasno povedali, da ga ne bodo več izdelovali, za 32-inčnega Pro pa niso izrecno povedali, da ne pride v poštev, zato določene govorice nakazujejo v to smer.

_________________
iPad Pro M2 11" Wi-Fi 256GB Space Grey + Apple Pencil (2nd gen.)
Apple TV 4K HDR 64GB (2. gen., 2021)
AirPods Max Space Gray + Silicone Case (Black)
Apple Watch Series 4 GPS 44mm Space Gray Aluminium with Black Sport Band
iPhone XS Max 256GB Space Grey + Apple Leather Case (Black)
iMac 27 5K i7 4.2GHz Kaby Lake, 6TB Fusion Drive, 64GB RAM DDR4, 8GB Radeon Pro 580, mid 2017
iPhone Developer

iPhone Developer

Pridružen/a: 19.09.2008
Prispevkov: 10433
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #15   Objavljeno 17.01.2024 11:13:24
Re: Nakup iMaca
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Michael je napisal/a:
Sam imam 8 gb že od leta 2010 na vseh mašinah. Komp uporabljam za brskanje, disk v mreži, maile, word, youtube, nalaganje fotografij, beckup, gledanje filmov, video nadzor, torrenti, airdrop, airplay, face time, isms in razne druge aplikacije. Vse bliskovito dela. Sedaj imam m2 air 8gb vse hitro. Očitno sem pod povprečni uporabnik:)

Očitno ti je pač vseeno, da deluje računalnik počasneje, kot bi sicer lahko. Seveda je M2 z 8GB rama hitrejši od starega maca... ampak bi bil M2 s 16GB rama v povprečju še kakšnih 20% hitrejši od 8GB modela... če delaš več stvari vzporedno, bi lahko bila razlika še večja.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 27.11.2009
Prispevkov: 1645
Kraj: Kamnik
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #16   Objavljeno 17.01.2024 14:38:00
Re: Nakup iMaca
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
mikrohard je napisal/a:
Očitno ti je pač vseeno, da deluje računalnik počasneje, kot bi sicer lahko. Seveda je M2 z 8GB rama hitrejši od starega maca... ampak bi bil M2 s 16GB rama v povprečju še kakšnih 20% hitrejši od 8GB modela... če delaš več stvari vzporedno, bi lahko bila razlika še večja.


Se vsakič vprašam ali sploh laho hitreje dela. Dejansko mi vse odpira takoj. Ne vem ali potrebujem, da mi aplikacijo odpre za 0,2 ms hitreje glede na cene rama pri Applu

_________________
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 15.01.2011
Prispevkov: 1797
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #17   Objavljeno 17.01.2024 15:53:23
Re: Nakup iMaca
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Michael je napisal/a:
Se vsakič vprašam ali sploh laho hitreje dela. Dejansko mi vse odpira takoj. Ne vem ali potrebujem, da mi aplikacijo odpre za 0,2 ms hitreje glede na cene rama pri Applu


Evo, to. Enaka izkušnja.

Mogoče res dela 20% hitreje, ampak a bi res opazil?


Imam podoben workflow, tudi Final Cut včasih pa ne vem, res težko rečem, da bi bil kdaj počasen računalnik.

Na i5 16GB mi je včasih že prav na živce šlo, ker so kake stvari "štekale".
iPhone Developer

iPhone Developer

Pridružen/a: 19.09.2008
Prispevkov: 10433
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #18   Objavljeno 17.01.2024 16:39:02
Re: Nakup iMaca
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ne gre se za to, kako hitro se app odpre. Gre se za to, kako hitro ti bo kakšen app odprlo. To ti bliskovito odpre že PC za 500€ (važen je samo dovolj moderen CPU in SSD). Razlike se pokažejo v procesih, ki se dalj časa izvajajo (export oz. transcoding videov, export editiranih slik, kompajlanje softwarea iz kode, itd...). Skratka stvari, ki obremenijo računalnik in se ne izvedejo v delčku sekunde, temveč trajajo vsaj 10+ sekund (ali minut). Če boš pa na dan 10-100x nekaj kliknil in boš namesto 5 minut čakal 4 minute... ali pa namesto 10 sekund 5 sekund, itd... tam boš pa vesel, če imaš več rama.

https://www.youtube.com/watch?v=hmWPd7uEYEY
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 27.11.2009
Prispevkov: 1645
Kraj: Kamnik
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #19   Objavljeno 17.01.2024 17:44:01
Re: Nakup iMaca
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
mikrohard je napisal/a:
Ne gre se za to, kako hitro se app odpre. Gre se za to, kako hitro ti bo kakšen app odprlo. To ti bliskovito odpre že PC za 500€ (važen je samo dovolj moderen CPU in SSD). Razlike se pokažejo v procesih, ki se dalj časa izvajajo (export oz. transcoding videov, export editiranih slik, kompajlanje softwarea iz kode, itd...). Skratka stvari, ki obremenijo računalnik in se ne izvedejo v delčku sekunde, temveč trajajo vsaj 10+ sekund (ali minut). Če boš pa na dan 10-100x nekaj kliknil in boš namesto 5 minut čakal 4 minute... ali pa namesto 10 sekund 5 sekund, itd... tam boš pa vesel, če imaš več rama.

https://www.youtube.com/watch?v=hmWPd7uEYEY


Razumem, vendar se verjetno vsi strinjamo da povprečen uporabnik daljših opravil ne dela vsak dan, ampak bolj občasno in če pogledaš vsakdanja opravila, so takšna, ki sem jih sam naštel- predvidevam. Pri teh opravilih je pa 8gb vrh glave. Tko da moj predlog je, tist, ki počne to kar sam naštel, je 8gb ok. Če pa delaš s kakimi programi vsak dan, pa absolutno več rama.

Govorim seveda o novejši generacijah mac-ov. Imam 8gb na starejšem imac-u pa niti približno na 8gb rama tako hitro ne dela kot m2 mac air. Je pa seveda neprimerljivo, 12 let star imac pa zadnji model mac-a

_________________
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 15.01.2011
Prispevkov: 1797
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #20   Objavljeno 17.01.2024 17:55:35
Re: Nakup iMaca
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
mikrohard je napisal/a:
Ne gre se za to, kako hitro se app odpre. Gre se za to, kako hitro ti bo kakšen app odprlo. To ti bliskovito odpre že PC za 500€ (važen je samo dovolj moderen CPU in SSD). Razlike se pokažejo v procesih, ki se dalj časa izvajajo (export oz. transcoding videov, export editiranih slik, kompajlanje softwarea iz kode, itd...). Skratka stvari, ki obremenijo računalnik in se ne izvedejo v delčku sekunde, temveč trajajo vsaj 10+ sekund (ali minut). Če boš pa na dan 10-100x nekaj kliknil in boš namesto 5 minut čakal 4 minute... ali pa namesto 10 sekund 5 sekund, itd... tam boš pa vesel, če imaš več rama.

https://www.youtube.com/watch?v=hmWPd7uEYEY



Nihče ne zanika, da je 16GB hitrejši, še posebej pri dolgotrajnih obremenitvah in še posebej pri takih, kjer je dobro, da je čim več stvari v RAM-u (FCPX, Lightroom, Chrome Smile ).

Ampak again - domača uporaba, vržeš stvari skupaj v timeline, zalaufaš rendering in greš neki drugega delat in ti je gladko vseeno, kdaj bo konc. Štekam, da ni vseeno, če je to služba in projekt na projekt.

Razlika v ceni je pa:

16GB + 230 EUR
32GB + 460 EUR


Je pa spet argument, da čez 5 let (10 let) tudi vprašanje, če bo res RAM ozko grlo ali tudi procesor.
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani