Jabuk
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
Balkonska Sončna Elektrarna
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 27.11.2009
Prispevkov: 1645
Kraj: Kamnik
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #21   Objavljeno 01.10.2023 14:58:46
Re: Balkonska Sončna Elektrarna
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
macata je napisal/a:
Čist iz firbca. Kolk je pa cena/W inštalirane moči? Manj kot euro/W?



Mene je prišla okorog 1,20 na w. Je pa to odvisno kak panel, optimizator vzameš, kaka je konstrukcija, streha itd. Se pa suče je od 1 evra naprej. Včasih je bil eko sklad močnejši in si ceneje skoz prišel. Sedaj dobiš 50 eu na kw instalirane moči

_________________
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 19.06.2009
Prispevkov: 1028
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #22   Objavljeno 01.10.2023 18:50:09
Re: Balkonska Sončna Elektrarna
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
macata je napisal/a:
Čist iz firbca. Kolk je pa cena/W inštalirane moči? Manj kot euro/W?


Jaz sem dal 15k lani, tak, da nekje med 1,1-1,2
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 12.03.2012
Prispevkov: 1440
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #23   Objavljeno 01.10.2023 18:51:53
Re: Balkonska Sončna Elektrarna
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Mi smo dali tudi lani za 20kw 20k€ skupaj z razsmernikom, s subvencijo je bilo potem cca 16k€.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9128
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #24   Objavljeno 01.10.2023 19:46:16
Re: Balkonska Sončna Elektrarna
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Pod 1EUR/W dejansko težko v tem rangu elktrarn. Pri 20kW pa že.
Hvala za info vsem trem.

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Jabuk Jedi Master

Jabuk Jedi Master

Pridružen/a: 18.10.2007
Prispevkov: 27197
Kraj: Medvode
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #25   Objavljeno 01.10.2023 20:35:49
Re: Balkonska Sončna Elektrarna
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Meni so zmontirali proti koncu avgusta… Cena je bila za 11,48 kWp nazivne moci (27 panelov) dobrih 13K €… s tem, da dobim se nekaj od ekosklada nazaj enkrat ko bo…

Odkar je priklopljena je SE sproducirala ze preko 1 MWh







_________________
Lp
Thomas
________________________________________________


Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 12.03.2012
Prispevkov: 1440
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #26   Objavljeno 01.10.2023 21:04:24
Re: Balkonska Sončna Elektrarna
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Evo se nasa iz zraka Very Happy



Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 27.11.2009
Prispevkov: 1645
Kraj: Kamnik
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #27   Objavljeno 02.10.2023 07:53:07
Re: Balkonska Sončna Elektrarna
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Še moja




_________________
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 27.11.2009
Prispevkov: 1645
Kraj: Kamnik
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #28   Objavljeno 02.10.2023 08:05:32
Re: Balkonska Sončna Elektrarna
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Jest je napisal/a:
Meni so zmontirali proti koncu avgusta… Cena je bila za 11,48 kWp nazivne moci (27 panelov) dobrih 13K €… s tem, da dobim se nekaj od ekosklada nazaj enkrat ko bo…

Odkar je priklopljena je SE sproducirala ze preko 1 MWh







Jaz sem imel v septembru 1230kw. 11,85kw. Obrnjena na vzhod

_________________
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 19.06.2009
Prispevkov: 1028
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #29   Objavljeno 02.10.2023 08:16:33
Re: Balkonska Sončna Elektrarna
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Pri meni je bil september kar soliden. Nimam primerjave sicer za lani, ampak sem kar zadovoljen.

1.68 MWh
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 27.11.2009
Prispevkov: 1645
Kraj: Kamnik
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #30   Objavljeno 02.10.2023 08:20:40
Re: Balkonska Sončna Elektrarna
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
MarkTT je napisal/a:
Pri meni je bil september kar soliden. Nimam primerjave sicer za lani, ampak sem kar zadovoljen.

1.68 MWh


Jug?

_________________
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 05.03.2008
Prispevkov: 787
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #31   Objavljeno 02.10.2023 08:35:56
Re: Balkonska Sončna Elektrarna
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Pri nas smo sončno montirali decembra 2021 in sem zelo zadovoljen. Imamo 30 panelov po 460W (13,8 kW), ravno pretekli teden pa sem jih dodal še 6 (skupna moč bo sedaj 16,5 kW). Imam namreč ravno toliko prostora še na strehi in razsmernik ima maksimalno zmogljivost ravno 16,5kW.

Postavitev na ravni strehi, orientacija modulov vzhod/zahod pod rahlim kotom (mislim da 15 stopinj), zato se vidi da je ob zimskih dneh, ko je sonce nizko, izkoristek precej manjši kot v spomladanskih/poletnih mesecih. Septembra smo pridelali 1.430kWh, julija (ki je bil najboljši letos) pa 2.040kWh.

Lani smo leto zaključili z 1kW minusa (več porabili kot pridelali), saj je bila tako topla jesen, da smo malo pretiravali z ogrevanjem bazena in smo se kopali do sredine novembra, pozabil pa sem, da rabim imeti novembra vsaj 2kW rezerve za ogrevanje ker pozimi je pridelave elektrike bolj malo). Letos smo bazen ravno ta vikend izpraznili, tako da smo zaenkrat nekje 3.500kWh v plusu. Pričakujem da bo letos leto zaključeno vsaj z 1kW plusa, da ne ponovim napake od lani Wink



_________________
www.cekarcek.si - spletna trgovina z izbrano ponudbo pametnih gadgetov Netatmo, Wahoo, DoorBird,...
GoPro kamere in dodatna oprema
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 19.06.2009
Prispevkov: 1028
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #32   Objavljeno 02.10.2023 08:36:10
Re: Balkonska Sončna Elektrarna
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ja, več ali manj. Ni pa čisto 100% jug. Sem pa že razmišljal, da bi še dal gor par panelov 4 kos.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 27.11.2009
Prispevkov: 1645
Kraj: Kamnik
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #33   Objavljeno 02.10.2023 08:55:52
Re: Balkonska Sončna Elektrarna
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
MarkTT je napisal/a:
Ja, več ali manj. Ni pa čisto 100% jug. Sem pa že razmišljal, da bi še dal gor par panelov 4 kos.


Jaz sem dodal 2. Bom pa verjetno jih še dal čez ča,s če bo kak električni avto. rRzsmernik je itak 17kw

_________________
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 01.10.2014
Prispevkov: 216
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #34   Objavljeno 02.10.2023 10:54:44
Re: Balkonska Sončna Elektrarna
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Pri nas je bila izgradnja v 03/2021, najprej 11,85kwp, v preteklem letu še dogradnja, tako da je sedaj 17,94kwp... tako, da v letošnjem letu dela prvič v tem obsegu na polno.

Paneli smer V-Z in J... Do tega trenutka narejeno 14,36 Mwh, porabljeno pa 12,95 Mwh... (podjetje+stanovanjska hiša)

celoletna poraba pa je nekje cca. 17Mwh

_________________
iPhone 14 Pro Max 256GB Deep Purple
iPhone 12 Pro Max 256GB Pacific Blue
iPhone XS Max 256GB Silver
iPhone X 64GB Silver
iPhone 7 Plus 128GB Jet Black
iPhone 6 Plus 128GB Silver
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9128
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #35   Objavljeno 02.10.2023 12:19:44
Re: Balkonska Sončna Elektrarna
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Jaz sem pred tremi leti delal test glede orientacije jug vs vzhod. Imel sem dva panela z 250w mikroinverterji, nagnjena 75%.

Vzhodni je naredil v enem letu skoraj točno za pol manj kot južni.

Je pa zanimivo, da je pri tolk pokončnem kotu južni panel delal v decembru povprečno 4ure na dan na polni moči inverterja.

Torej 250W inverter, 300w panel na 75% južno je naredil decembra povprečno 1kWh na dan.

Nemci tako povprečje računajo za celo leto.

Hočem rečt, da dobro pozicionirane SE pri nas delajo super, in se tudi hitro odplačajo.

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 27.11.2009
Prispevkov: 1645
Kraj: Kamnik
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #36   Objavljeno 02.10.2023 12:31:52
Re: Balkonska Sončna Elektrarna
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
macata je napisal/a:
Jaz sem pred tremi leti delal test glede orientacije jug vs vzhod. Imel sem dva panela z 250w mikroinverterji, nagnjena 75%.

Vzhodni je naredil v enem letu skoraj točno za pol manj kot južni.

Je pa zanimivo, da je pri tolk pokončnem kotu južni panel delal v decembru povprečno 4ure na dan na polni moči inverterja.

Torej 250W inverter, 300w panel na 75% južno je naredil decembra povprečno 1kWh na dan.

Nemci tako povprečje računajo za celo leto.

Hočem rečt, da dobro pozicionirane SE pri nas delajo super, in se tudi hitro odplačajo.


Ja če imaš v osnovi tako orientirano streho. če pa nimaš, žal daš samo da ni sever:) Jaz ko sem se igral zahod vzhod. Na vzhodu mi naredi več od 35-40% . Pa sta obe strani osenčeni brez kakšnih senc. Oba enaka naklona. Kaj je fora nisem nikoli ugotovil...

_________________
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9128
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #37   Objavljeno 02.10.2023 12:51:26
Re: Balkonska Sončna Elektrarna
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Zanimivo je vzet en panel, vtaknit not voltmeter in ga obračat in spreminjat naklon. Si je težko predstavljat, koliko pomeni odmik od pravokotnega vpadnega kota sonca. Predvsem pozimi.

Pa koliko se spremeni izkoristek v difuzni svetlobi.
Jaz imam 4 panele pozimi osenčene od sosedove strehe. takoj ko pade malo sence nanje spodaj, pade proizvodnja na 10%. Ko pride pa meglica (difuzna svetloba) pa samo na 20%. Najbolje pa delajo takoj ko po nevihti posije sonce. Takrat grejo pa tudi čez 100% mp.

Michael je napisal/a:
Ja če imaš v osnovi tako orientirano streho. če pa nimaš, žal daš samo da ni sever:) Jaz ko sem se igral zahod vzhod. Na vzhodu mi naredi več od 35-40% . Pa sta obe strani osenčeni brez kakšnih senc. Oba enaka naklona. Kaj je fora nisem nikoli ugotovil...


_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 05.03.2008
Prispevkov: 787
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #38   Objavljeno 02.10.2023 13:05:56
Re: Balkonska Sončna Elektrarna
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Citiram:
Najbolje pa delajo takoj ko po nevihti posije sonce. Takrat grejo pa tudi čez 100% mp.

Se strinjam. Ko po dežju posije sonce, se elektrarni odpele Smile Točno se vidi, kako se ozračje nakopiči z nesnago in ko jo dež spere, sonce spet na polno žge.

Jaz sicer nisem v praksi meril, ker ko so enkrat prišli in postavili 30 modulov na nosilce, se težko zmišljuješ da bi jih morda kontra obrnil. Ampak sem z enim spletnim orodjem še pred montažo izračunal, da bi bila razlika pri nas 15% v prid južne postavitve, ampak smo toliko panelov na streho uspeli spraviti samo z orientacijo vzhod/zahod, ker če bi jih samo na jug obračal, bi pozimi en drugemu senco delali, ker gre za ravno streho. Pozimi bi imel z južno postavitvijo precej boljši izkoristek, poleti pa malenkost manjši kot ga imam sedaj. 15% razlike je zatrjeval kalkulator, pa sem notri vnesel vse podatke (gps lokacija objekta, naklop panelov, moč panelov, orientacija strehe glede na smer neba itd.).

_________________
www.cekarcek.si - spletna trgovina z izbrano ponudbo pametnih gadgetov Netatmo, Wahoo, DoorBird,...
GoPro kamere in dodatna oprema
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 27.11.2009
Prispevkov: 1645
Kraj: Kamnik
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #39   Objavljeno 02.10.2023 13:06:45
Re: Balkonska Sončna Elektrarna
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
macata je napisal/a:
Zanimivo je vzet en panel, vtaknit not voltmeter in ga obračat in spreminjat naklon. Si je težko predstavljat, koliko pomeni odmik od pravokotnega vpadnega kota sonca. Predvsem pozimi.

Pa koliko se spremeni izkoristek v difuzni svetlobi.
Jaz imam 4 panele pozimi osenčene od sosedove strehe. takoj ko pade malo sence nanje spodaj, pade proizvodnja na 10%. Ko pride pa meglica (difuzna svetloba) pa samo na 20%. Najbolje pa delajo takoj ko po nevihti posije sonce. Takrat grejo pa tudi čez 100% mp.



To po slabem vremenu, ko sonce posije tudi pri meni zaštarta na max. Po zimi pa ne vem kako bo delalo. Ker imam komaj od marca SE. Mogoče bo pa zahod delal bolje po zimi

_________________
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 27.11.2009
Prispevkov: 1645
Kraj: Kamnik
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #40   Objavljeno 02.10.2023 13:09:44
Re: Balkonska Sončna Elektrarna
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
urosbe je napisal/a:
Citiram:
Najbolje pa delajo takoj ko po nevihti posije sonce. Takrat grejo pa tudi čez 100% mp.

Se strinjam. Ko po dežju posije sonce, se elektrarni odpele Smile Točno se vidi, kako se ozračje nakopiči z nesnago in ko jo dež spere, sonce spet na polno žge.

Jaz sicer nisem v praksi meril, ker ko so enkrat prišli in postavili 30 modulov na nosilce, se težko zmišljuješ da bi jih morda kontra obrnil. Ampak sem z enim spletnim orodjem še pred montažo izračunal, da bi bila razlika pri nas 15% v prid južne postavitve, ampak smo toliko panelov na streho uspeli spraviti samo z orientacijo vzhod/zahod, ker če bi jih samo na jug obračal, bi pozimi en drugemu senco delali, ker gre za ravno streho. Pozimi bi imel z južno postavitvijo precej boljši izkoristek, poleti pa malenkost manjši kot ga imam sedaj. 15% razlike je zatrjeval kalkulator, pa sem notri vnesel vse podatke (gps lokacija objekta, naklop panelov, moč panelov, orientacija strehe glede na smer neba itd.).


Jaz sem zahteval premontažo, ker so na pamet dali gor. In so vse odmontiral in na novo premaknili vse na drugo stran strehe in se je očitno splačalo, saj je izkoristek bistveno boljši. Mislim, da ti kalkulatorji kr dost dober izračunajo izkoristek. Tud prodajalci SE se jih poslužujejo pri izrisu postavitve.

_________________
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani