Jabuk
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
Mercator nagovarja v tujem jeziku
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 01.09.2009
Prispevkov: 954
Kraj: Drevo na vzhodu
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #21   Objavljeno 13.08.2020 19:09:13
Re: Mercator nagovarja v tujem jeziku
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Haha, dobro napisano Like

No, jaz raje sploh ne bom našteval "narode", katere krvne kapljice nosim v sebi*. Sem večja mešanica kot kakšen pohorski lonec. Exclamation

* med drugim bi moral biti simpatizer Putina, Erdogana in Orbana. Wink
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 15.05.2009
Prispevkov: 1590
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #22   Objavljeno 13.08.2020 22:05:16
Re: Mercator nagovarja v tujem jeziku
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Mene nič ne moti če nekdo zaposluje marsovce. Ampak če ti marsovci delajo v sloveniji s strankami ...... če ni kelnarca zelo dobra mi ni všeč če me vpraša šta češ popit. Res pa, da mam raj prijazno bosanko kot zoprno slovenko Smile
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9108
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #23   Objavljeno 14.08.2020 01:10:10
Re: Mercator nagovarja v tujem jeziku
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ja. Sem lani na Bledu naročil dve kremšniti pa neki za pit po angleško, ker kelnar ni zastopu slovensko. Da ne omenjam, da je bil račun še enkrat večji, kot sem na pamet predvideval.

Če lastnik ne razume slovensko, verjetno tud zaposlenim ne teži prav zlo glede rabe lokalnega jezika. Bi rekel tko ma pamet.

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 14.05.2015
Prispevkov: 152
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #24   Objavljeno 14.08.2020 10:24:09
Re: Mercator nagovarja v tujem jeziku
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Tudi jaz ne razumem. Vsaj v delikatesi in na blagajni bi lahko bil nekdo, ki se zna sporavumevat v Slovenščini.

V Kranju ista zgodba, en model okrog 22 let, najkice pa hlače nad gležnji, brez kakršne koli obleke Mercatorja (ko ga srečaš med policam misliš, da je stranka), na blagajni stari mami po srbsko govori ceno. Nekej čez 4 evre, in se nista znala najboljš zment kolk hoče od nje.

_________________
Macbook Pro 15' 2015 - 256/16/2.2
Dell U2715H
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 12.10.2008
Prispevkov: 2674
Kraj: Kočevje
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #25   Objavljeno 14.08.2020 13:10:58
Re: Mercator nagovarja v tujem jeziku
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
tudi meni ni jasno, za kaj se moremo slovenci zmeraj klanjat, če pa kar koli rečemo, smo pa nestrpni, nacisti, itd.....
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 10.06.2011
Prispevkov: 674
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #26   Objavljeno 14.08.2020 13:26:47
Re: Mercator nagovarja v tujem jeziku
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Jaz lahko samo pripomnim naslednje. Naj gre en slovenec nekam v tujino in tam izvaja svoj jezik. Ne bo le obravnavan na nekem forumu, temveč ga bo hitro kakšen tisti “ta pravi” tudi poškodoval, če že ne pokončal. Dobro, razen v kakšni proizvodnji v Avstriji in Nemčiji. Jasno je v določbi zakonodaje navedeno, da je uradni jezik slovenščina, razen v skupnosti na območjih, kjer se uporablja tudi madžarščina in italijanščina (dvojezičnost). Tudi za državljanstvo RS je potrebno narediti izpit iz slovenskega jezika in ga seveda ustrezno uporabljati. Potem takem moramo vsi mi oz. vi, ki kupujete v Mercatorju in ne razumete jezika južneje, najprej vi na tečaj srbskega, bosanskega, hrvaškega, bodisi makedonskega jezika in šele takrat v Mercator. Lahko pa enostavno greste v Spar, Tuš, Hofer, Jager,...
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9108
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #27   Objavljeno 14.08.2020 14:51:47
Re: Mercator nagovarja v tujem jeziku
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
lorenzo je napisal/a:
Lahko pa enostavno greste v Spar, Tuš, Hofer, Jager,...


Sam še Jager je slovenski. Če.

Težko mi je tole napisat, samo s tem tempom ne bomo zdržali skupaj do 50. obletnice samostojnosti.

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 09.01.2008
Prispevkov: 3100
Kraj: Ljubljana
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #28   Objavljeno 14.08.2020 15:38:54
Re: Mercator nagovarja v tujem jeziku
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Lastništvo podjetja nima nič s tem v katerem jeziku se prodajalec s teboj pogovarja. V SI je uradni jezik slovenščina. V svoji državi se ne bom počutil kot čudak če pričakujem to.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9108
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #29   Objavljeno 14.08.2020 16:07:39
Re: Mercator nagovarja v tujem jeziku
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
haroker je napisal/a:
Lastništvo podjetja nima nič s tem v katerem jeziku se prodajalec s teboj pogovarja. V SI je uradni jezik slovenščina. V svoji državi se ne bom počutil kot čudak če pričakujem to.


To maš čist prav. Realno gledano pa nimamo represivne strukture, ki bi to dosegla. Večinoma se zreducira na “ti ti grdi”. Če je pa kaj več, pa planejo polarno angažirani eden po drugem in se vsak ukrep zdreka. Recimo zaseg delnic Mercatorja je eden zadnjih primerov.

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 01.09.2009
Prispevkov: 954
Kraj: Drevo na vzhodu
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #30   Objavljeno 14.08.2020 17:39:32
Re: Mercator nagovarja v tujem jeziku
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
haroker je napisal/a:
Lastništvo podjetja nima nič s tem v katerem jeziku se prodajalec s teboj pogovarja. V SI je uradni jezik slovenščina. V svoji državi se ne bom počutil kot čudak če pričakujem to.


Morda, vsakdanja resničnost pa je malo drugačna. Če se toliko pritožujete glede "južnjakov", mi prosim odgovorite na naslednje vprašanje: od kod naj Slovenija uvaža delovno silo, če ne iz balkanskih držav?

- Avstrijec pri nas (razen redkih izjem) ne bo delal, le zakaj bi?

- Romuni in Madžari delajo praviloma v Prekmurju ali pa gredo na Zahod™ in Sever™

- Albanci delajo pretežno v gradbeništvu v okoliščinah, katere niti za sovražnike ne bi želel

- Ukrajinci? Nekaj se jih najde, so pa bolj redki (žal moram omeniti uboge ženske, ki se jih koristi za belo blago)

- Bolgari? Belorusi?

- zakaj k nam množično ne hodijo npr. češki ali pa slovaški delavci, če tukaj teče med in mleko ter smo na dobri poti, da postanemo Švica 2.0?

...

Problem je, kar nekateri Slovenci nočejo ali pa ne želijo razumeti/videti, da nas nekdaj zaostale vzhodne države počasi dohitevajo in le vprašanje časa je, kdaj bodo tudi prehiteli. Ko smo 1. maja leta 2004 vstopili v Evropsko unijo smo bili ena izmed najbolj razvitih članic med takratno novo deseterico. Slovenija je bila morda celo najbolj razvita, vsaj v očeh in merilih Zahoda™.

...

Na našem koncu v bolnišnici primanjkuje slovenskih zdravnikov. Zato pa imamo uvožene pretežno srbske in hrvaške. Jaz sem z njimi zadovoljen.

Takle mamo.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 10.06.2011
Prispevkov: 674
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #31   Objavljeno 14.08.2020 17:55:14
Re: Mercator nagovarja v tujem jeziku
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
wildapple je napisal/a:
Morda, vsakdanja resničnost pa je malo drugačna. Če se toliko pritožujete glede "južnjakov", mi prosim odgovorite na naslednje vprašanje: od kod naj Slovenija uvaža delovno silo, če ne iz balkanskih držav?

- Avstrijec pri nas (razen redkih izjem) ne bo delal, le zakaj bi?

- Romuni in Madžari delajo praviloma v Prekmurju ali pa gredo na Zahod™ in Sever™

- Albanci delajo pretežno v gradbeništvu v okoliščinah, katere niti za sovražnike ne bi želel

- Ukrajinci? Nekaj se jih najde, so pa bolj redki (žal moram omeniti uboge ženske, ki se jih koristi za belo blago)

- Bolgari? Belorusi?

- zakaj k nam množično ne hodijo npr. češki ali pa slovaški delavci, če tukaj teče med in mleko ter smo na dobri poti, da postanemo Švica 2.0?

...

Problem je, kar nekateri Slovenci nočejo ali pa ne želijo razumeti/videti, da nas nekdaj zaostale vzhodne države počasi dohitevajo in le vprašanje časa je, kdaj bodo tudi prehiteli. Ko smo 1. maja leta 2004 vstopili v Evropsko unijo smo bili ena izmed najbolj razvitih članic med takratno novo deseterico. Slovenija je bila morda celo najbolj razvita, vsaj v očeh in merilih Zahoda™.

...

Na našem koncu v bolnišnici primanjkuje slovenskih zdravnikov. Zato pa imamo uvožene pretežno srbske in hrvaške. Jaz sem z njimi zadovoljen.

Takle mamo.


Človek Hahaha, znanje ekonomije iz člankov in vsakdanjih kmečkih pogovorov. So nekateri pravni pogoji o koriščenju tuje delovne sile in pa seveda se najprej naj koristi domača delovna sila. Ti ljudje itak slovenc ali neslovenc, imajo vsi 700 evrov plače, po zakonu seveda. Ne, takle mamo.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 09.01.2008
Prispevkov: 3100
Kraj: Ljubljana
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #32   Objavljeno 14.08.2020 17:58:59
Re: Mercator nagovarja v tujem jeziku
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Je razlika če je nekdo v Sloveniji sezonsko ali zadnji 20 let in se ni naučil našega jezika. Če hočeš delati pri nas se boš pač naučil vsaj toliko nase da se boš lahko sporazumeval.

Tudi severni sosednje imajo migrante pa se le ti naučijo nemško (Avstrija, Švici, Nemčija, ...). Pred kratkim mi je enega našega programerji ki v Švici živi zadnje 4 leta švicarski policaj je... ker se v tem času ni naučil dovolj nemško, da bi se z njim lahko osnovno pogovoril.

Nimam nič proti ekonomskim migrantov, super so, poznam jih dosti. Vse kar pričakujem je, da se naučijo vsaj toliko nas jezik da se ne počutim tujec v lastni državi.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 01.09.2009
Prispevkov: 954
Kraj: Drevo na vzhodu
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #33   Objavljeno 14.08.2020 18:10:14
Re: Mercator nagovarja v tujem jeziku
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
lorenzo je napisal/a:
Človek Hahaha, znanje ekonomije iz člankov in vsakdanjih kmečkih pogovorov. So nekateri pravni pogoji o koriščenju tuje delovne sile in pa seveda se najprej naj koristi domača delovna sila. Ti ljudje itak slovenc ali neslovenc, imajo vsi 700 evrov plače, po zakonu seveda. Ne, takle mamo.


Pravni pogoji ...

V eni od lokalnih firm, ki se ukvarja z gradbeništvom (ni mala firmica) imajo cel kup albanskih skupin, katere vodijo osebe, ki govorijo neke vrsto mešanice (se spomnite?) srbohrvaščine. Ostali ne govorijo niti "b" od besede. Preko teh vodij potem komunicirajo, kaj je treba delati itn.

In ne, nimajo 700 EUR plače, ker uradno niti niso zaposleni pri teh slovenskih firmah. Delajo preko nekih hrvaških in srbskih posrednikov.

Agencijske delavce pa niti ne bom omenil.

Nekaj branja na to temo:
- Na ulicah Kranja se bolj pogosto sliši albanščina kot slovenščina, tako pa se Kosovci delajo norca iz Slovenije in zlorabljajo naše socialne ugodnosti

- Trg dela v podravski regiji: Slovencev ni, delajo pretežno Albanci

En velik kmečki pozdrav nazaj!
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 10.06.2011
Prispevkov: 674
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #34   Objavljeno 14.08.2020 18:57:35
Re: Mercator nagovarja v tujem jeziku
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
wildapple je napisal/a:
Pravni pogoji ...

V eni od lokalnih firm, ki se ukvarja z gradbeništvom (ni mala firmica) imajo cel kup albanskih skupin, katere vodijo osebe, ki govorijo neke vrsto mešanice (se spomnite?) srbohrvaščine. Ostali ne govorijo niti "b" od besede. Preko teh vodij potem komunicirajo, kaj je treba delati itn.

In ne, nimajo 700 EUR plače, ker uradno niti niso zaposleni pri teh slovenskih firmah. Delajo preko nekih hrvaških in srbskih posrednikov.

Agencijske delavce pa niti ne bom omenil.

Nekaj branja na to temo:
- Na ulicah Kranja se bolj pogosto sliši albanščina kot slovenščina, tako pa se Kosovci delajo norca iz Slovenije in zlorabljajo naše socialne ugodnosti

- Trg dela v podravski regiji: Slovencev ni, delajo pretežno Albanci

En velik kmečki pozdrav nazaj!


Oprosti, ampak ti tukaj navajaš povsem eno drugo problematiko, ki pa pri Mercatorju preko posrednikov niti v sanjah ni izvedljiva. Preko raznovrstnih posrednikov in sp-jev se dela s tisoč in eno pogodbo in milijon podpogodb, kjer pač določen del zneska pripada le tem. Ne pri Mercatorju, ne pri katerem drugem trgovcu pa ni nobenih posrednikov. Plača je kolektivno določena, koliko znaša, določa zakon. Sicer pa to sploh ni debata o “pričanju” trgovcev v Mercatorju. Ljudi z drisko res ni potrebno kakati učiti. Tudi tebi še enkrat lep doktorski pozdrav.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 01.09.2009
Prispevkov: 954
Kraj: Drevo na vzhodu
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #35   Objavljeno 15.08.2020 09:07:17
Re: Mercator nagovarja v tujem jeziku
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Imajo tudi pri Mercatorju več vrst pogodb, to vem od sordnika. Med drugim lahko že vsaj dve desetletji delajo študenti preko napotnic.

Seveda imajo ti možnost poznejše zaposlitve, če se šefi tako odločijo. O tem imajo informacije tudi na njihovi spletni strani:
https://www.mercatorgroup.si/sl/kariera/studentsko-delo/

Obenem najamejo delavce od zunaj, podobno kot tukaj:
https://www.vecerkoroska.com/storitve-in-delavci-v-mercatorju-ne-delajo-s-strankami-delajo-s-policami-10045110

V nasprotju s člankom pa imam spet gostilniške informacije, da v bližnjem Mecator centru je večina teh najetih (zunanjih sodelavcev) oblečeni v Mercatorjeve uniforme, da ne bi slučajno zmedli kupce ... razen, če ni neki varnostnik.

Marsikaj pri nas ni zlato, čeprav se navzven sveti.

Sicer pa se odjavljam. Lep vikend vsem.
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 07.06.2016
Prispevkov: 145
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #36   Objavljeno 15.08.2020 09:08:37
Re: Mercator nagovarja v tujem jeziku
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Pol pa tak najboljše, da prepovemo prodajo iPhonov, ker iOS ni v slovenščini in angleščina tako ali tako ogroža naš jezik. Ampak to pa si noben ne bi želel, ker saj imaš Android.
Isto je v Mercatorju, če ti srbo-hrvaščina ne diši, greš drugam. Sej oni ne bodo meli prometa.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 21.11.2012
Prispevkov: 508
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #37   Objavljeno 15.08.2020 11:20:17
Re: Mercator nagovarja v tujem jeziku
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Kcin2000 je napisal/a:
Pol pa tak najboljše, da prepovemo prodajo iPhonov, ker iOS ni v slovenščini in angleščina tako ali tako ogroža naš jezik. Ampak to pa si noben ne bi želel, ker saj imaš Android.
Isto je v Mercatorju, če ti srbo-hrvaščina ne diši, greš drugam. Sej oni ne bodo meli prometa.


Pogovarjamo se o prodajalcih, ki ne govorijo slovensko. Ti iPhone v SLO prodajajo v tujem jeziku v tem primeru angleščini? Avtomobile ti tudi prodajajo v slovenščini, vmesniki so pa angleški. Ne mešat stvari.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 01.11.2011
Prispevkov: 408
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #38   Objavljeno 15.08.2020 12:23:21
Re: Mercator nagovarja v tujem jeziku
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ne gre za južni jezik. Imamo tudi ostale trgovine v tuji lasti, Hofer, Lidl, Spin, Spar, Ikea, Mueller, itd, se pravi me lahko nagovarjajo v nemščini, italijanščini, švedščini, itd? V teh trgovinam me nagovarjajo v lepi slovenščini brez naglasov (domnevam da bo isto tudi v Ikeji, da me ne bojo nagovorili v švedščini).
Charli v Trstu, Majdič v Celovci, me pa nagovarjajo v slovenskem jeziku. Le zakaj?

Poslal sem pritožbo na Mersrator, ovadbo na policisko postajo, elektronsko sporočilo na več kot deset medijskih hiš in spletnih portalov ter vsem poslanskim skupinam. Pa da vidimo kako bomo še naprej hlapci.

p.s. med okupacijo med drugo svetovno vojno smo že uradno govorili nemško in italijansko, izgleda da je sedaj čas za južnaščino...
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 22.01.2010
Prispevkov: 1130
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #39   Objavljeno 15.08.2020 12:38:39
Re: Mercator nagovarja v tujem jeziku
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ti pa si ena prava slovenska Karen, življenje s tabo mora biti res zabavno. Rolling Eyes
Sicer se strinjam, da je primerno in potrebno, da prodajalec stranke nagovarja v slovenščini (med sabo pa naj se pogovarjajo v kateremkoli jeziku), ampak pretiravanje je pa pretiravanje.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 10.06.2011
Prispevkov: 674
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #40   Objavljeno 15.08.2020 12:57:58
Re: Mercator nagovarja v tujem jeziku
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
twom je napisal/a:
Ne gre za južni jezik. Imamo tudi ostale trgovine v tuji lasti, Hofer, Lidl, Spin, Spar, Ikea, Mueller, itd, se pravi me lahko nagovarjajo v nemščini, italijanščini, švedščini, itd? V teh trgovinam me nagovarjajo v lepi slovenščini brez naglasov (domnevam da bo isto tudi v Ikeji, da me ne bojo nagovorili v švedščini).
Charli v Trstu, Majdič v Celovci, me pa nagovarjajo v slovenskem jeziku. Le zakaj?

Poslal sem pritožbo na Mersrator, ovadbo na policisko postajo, elektronsko sporočilo na več kot deset medijskih hiš in spletnih portalov ter vsem poslanskim skupinam. Pa da vidimo kako bomo še naprej hlapci.

p.s. med okupacijo med drugo svetovno vojno smo že uradno govorili nemško in italijansko, izgleda da je sedaj čas za južnaščino...


Bolj zagrižen kot predsednik ene naše (neimenovane) stranke😁 Nič narobe.
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani