Jabuk
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6  Naslednja
WWDC 2020 - 22. - 26. . junij 2020
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 09.01.2008
Prispevkov: 3100
Kraj: Ljubljana
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #61   Objavljeno 16.06.2020 04:27:24
Re: Apple Special Event 10.9.2019
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
@macata k sreci imas alternative Adobe na trgu. Sam sem v firmi ze zdavnaj vse presaltat vstran od adobe. Je se treba kaj na novo nauciti a je life boljsi potem Smile

Za Muse pa uporabi webflow.com
Namesto XD pa Figma.com
Namesto Illustrator in Photoshop pa affinity designer, photo in publisher.
Namesto premiere davinci resolve ...

Adobe je crap od firme in produktov. Ko sem sel iz illustrator na Designer nisem mogel verjeti kako je lahko app hiter, tekoc in kaj se da Smile

Appi, ki ze sedaj delajo lepo z Apple API in so redno vzdrzevani z prehodom na ARM ne bodo imeli tezav.

Navadni uporabniki ne bodo imeli tezav, ker brskalnik in tistih nekaj appov, ki so tak ali tak v vecini Applovi bodo delali ql. Ostali pa postopoma.

Bo pa bolelo MS ko bodo videli, da Apple lahko pusha ARM oni pa ne, ker pri njih je dev podpora boga, zato pa je win10 taksno skropucalo, mesanica win95, 2000, xp, 7, ...
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9108
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #62   Objavljeno 16.06.2020 07:25:03
Re: Apple Special Event 10.9.2019
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Kaj pa narediš, ko zahtevajo za oddajo odprte file v AI, Ps ali Indd formatu. A jim pošlješ kar od drawja file?

Pa ko dobim oglas narjen v indesignu in je treba narest slo mutacijo?

Pa ko moram nekaj malega popravit na web strani narekeni v Museu. A bom cel site delal še enkrat?

Meni se ne zdi tko enostavno preit na drug software. In hkrati ostat kompatibilen.

Je pa res, da večino stvari ni nujno delat v Adobe navezi. Predvsem novih.

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 09.01.2008
Prispevkov: 3100
Kraj: Ljubljana
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #63   Objavljeno 16.06.2020 07:29:31
Re: Apple Special Event 10.9.2019
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Original filov, razen ce stranka placa odkup le tega ne dobi. Vecina programov pa danes zna izvoziti v AI ali PSD file. Indesigna ne uporabljamo, ker ni potrebe po tem.

Indesign file se da lepo odpreti v Publisherju.

Strani pa se ne bi nikdar lotil v programu, ki ne omogoca nadeljevanja v drugem programu, v primeru da prvi "crkne". Imel slabe izkusnje izpred 20 let ko je Adobe ukinil GoLive.

Adobe bo pa tak prisiljen da podpre novo platformo, ce hoce ali ne. Vecina kreativcev je vseeno na mac-u. Ce apple gre povsem na ARM bo Adobe moral slediti. Sicer se bodo pojavili drugi.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9108
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #64   Objavljeno 16.06.2020 08:39:29
Re: Apple Special Event 10.9.2019
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Jah, pri meni to ne gre več skozi. Oglase moram zelo pogosto oddajat odprte file.
Čeprav to kliče po napakah, za katere ni potem "nihče kriv".

Mogoče so oglasi mal specifika, samo ko stranka dobi oglas od principala in ga posreduje meni za predelavo, težko rečem, da jim ne bom vrnil v enakem formatu.

Pa razni prodajni katalogi hočejo odprte file, ker dodajajo svoje elemente in morajo pri montaži narest korekture mojega dokumenta. Niti ne linkajo več oglasov ampak copypejstajo komplet mojo mojstrovino v katalog. Zaradi napak pri barvah, overprintih itd.

Imam pa tudi jaz Draw že par let kupljen in ga sprobavam, ko se mi da.
Predvsem me je razočaralo, da ni imel možnosti delat brez barvnih profilov.
To je profesionalno sicer top, v praksi pa mega cirkus.

Tko da, jaz bom verjetno do penziona na Adobeu. Upam da bo to prej ko v 10 letih. Smile

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 09.01.2008
Prispevkov: 3100
Kraj: Ljubljana
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #65   Objavljeno 16.06.2020 09:10:59
Re: Apple Special Event 10.9.2019
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Sem skoraj preprican, da je sel Apple do Adobe, rekel fantje in punce tako je in povedal plan, da se lahko zacnejo pripravljati.

Sicer sam ne prenasam Adobe odkar je ubil Freehand app.

Kakorkoli, bomo videli kaj bo v ponedeljek Apple povedal Smile
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 06.04.2014
Prispevkov: 1409
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #66   Objavljeno 16.06.2020 10:45:40
Re: Apple Special Event 10.9.2019
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
haroker je napisal/a:
@macata k sreci imas alternative Adobe na trgu. Sam sem v firmi ze zdavnaj vse presaltat vstran od adobe. Je se treba kaj na novo nauciti a je life boljsi potem Smile

Za Muse pa uporabi webflow.com
Namesto XD pa Figma.com
Namesto Illustrator in Photoshop pa affinity designer, photo in publisher.
Namesto premiere davinci resolve ...

Adobe je crap od firme in produktov. Ko sem sel iz illustrator na Designer nisem mogel verjeti kako je lahko app hiter, tekoc in kaj se da Smile

Appi, ki ze sedaj delajo lepo z Apple API in so redno vzdrzevani z prehodom na ARM ne bodo imeli tezav.

Navadni uporabniki ne bodo imeli tezav, ker brskalnik in tistih nekaj appov, ki so tak ali tak v vecini Applovi bodo delali ql. Ostali pa postopoma.

Bo pa bolelo MS ko bodo videli, da Apple lahko pusha ARM oni pa ne, ker pri njih je dev podpora boga, zato pa je win10 taksno skropucalo, mesanica win95, 2000, xp, 7, ...


Tud mene je Adobe pošteno razočaral, v bistvu tolk zelo, da sem večino risanja obesil na klin, ker preprost s takim počasnim software-jom ne moreš delati. Zdaj bom verjetno počasi začel nazaj z Affinityjem, ko dobim malo več feelinga oz. se malo bolj naučim. Affinity dela hitreje, par stvari ima narejenih bolje, par stvari je pa malo čudnih proti illustratorju. Photoshop, pa je še vedno za moj okus boljši kot photo, dela pa 5x počasnej na žalost.
XD mi ni potegnu že od začetka, raje uporabljam Sketch.
Od Adobe-a uporabljam še After Effects, na žalost nobene alternative na trgu in Audition, ki je za moje pojme zelo super za urejanje zvoka. Premiere pro pa ima dosti alternativ naokoli, tako da ga ne bom pogrešal veliko. Je pa pri Adobe-u zelo fajn workflow, torej ko v enem programu nekaj narediš, je to zelo enostavno prenesti v drugega in potem nazaj, če rabiš kaj popravljati. Tudi formati za shranjevanje so precej razširjeni in uporabni. Nisem še zasledil nekoga, ki bi uporabljal affinity-jev file type. Še mene zmrazi, ko po pomoti shranim v tem formatu.

In ravno to je problem, kar si napisal. Appov, ki uporabljajo nove Apple-ove API-je je zelo malo, samo peščica. Vse kar je, je spisano za iOS, pa še tam se dostikrat opirajo na stare APi-je (openGL ES, Core Image/Graphics, quartz in podobno). Koliko misliš da je appov na iOS-u, ki furajo 100% pure Metal API? Jaz bi rekel, da praktično 0, ker niti sam Metal API še nima vsega. Ravno zaradi tega, ker Apple ne zna nobene stvari narediti 100% do konca in zadevo speljati v nulo (vsaj zadnje par let), bo tale prehod precejšnja katastrofa.

Se strinjam, da je Intel ratu qrac zadnje par let, ampak kar tako odžagati cel nabor appov in gejmov je pa mal too much za kar tako požret. Prehod bi me veliko bolj zanimal in veselil, če bi Apple vsaj razmišljal v kaki emulaciji, če ne celo strojni emulaciji za x86, torej da nam da zagotovilo, da bomo lahko še v prihodnosti v nedogled poganjali to kar smo do sedaj in da bo mac ostal dvoživka, razlog kater je bil ključen za nakup.

_________________
Mac mini M1 16GB, 2TB "Genie" 11.4
iPhone Xs Max 256GB 14.6
iPad Pro gen3 256GB 14.6
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 09.01.2008
Prispevkov: 3100
Kraj: Ljubljana
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #67   Objavljeno 16.06.2020 11:48:54
Re: Apple Special Event 10.9.2019
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Upam, da mac ne bo dvozivka predolgo, ker to le omejuje razvoj in preformance. Tisti, ki rabijo se nadaljna leta res x86, si bodo pac sedaj omislili novega mac-a (sicer bo pa tudi apple se vsaj leto ali dve, mogoce vec dajal ven intel masine za Pro userje).

Dosti appov uporablja metal, prav tako iger. Eden takih je affinity na iOS/Mac OS, Sketch, .... Sam OS pa sem preprican da ze sedaj laufa pri Applu na ARM (isto je bilo ko so sli na Intel, so vse imeli ready za intel in PPC).

Sam razen Affinity produktov, ne potrebujem vec app-a na macu. Vecina stvari laufa v brskalniku. Figma, Miro, Notion, Mail, Calendar, ... Za affinity pa sem preprican da bodo poskusili asap dati compilan app ven za ARM, da tako prehitijo Adobe.

Vsekakor pa bo prehod na ARM prvo za navadne uporabnike, za res Pro userje pozneje.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 28.10.2008
Prispevkov: 278
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #68   Objavljeno 16.06.2020 11:51:06
Re: Apple Special Event 10.9.2019
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Emulacija verjetno bo, ampak bo verjetno uporabna podobno kot je bila Rosetta.

Glede mac proja in prehoda na ARM. PowerMac G5 je bil predstavljen 2 leti preden so napovedali prehod na Intel. Novi modeli G5 in PowerBookov so prihajali ven praktično do predstavitve Intel mašin.

Apple se nikoli ni pretirano sekiral za "legacy" naprave.

Sicer pa bo IMHO prehod bistveno počasnejši kot je bil iz PPC na Intel in bo na začetku omejen na ultra prenosne naprave (beri: macbook air).

Razlogi:

1. ARM sicer kaže dobre rezultate na nekaterih benchmarkih, ampak ne na vseh.

2. ARM da od sebe veliko pri nizkih frekvencah in procesorjih z nizko porabo, v tem segmentu je bistveno boljši od x86. Ampak ne vemo kako bo Apple scalal procesorje. V desktop mašinah in "pro" prenosnikih poraba ni tako zelo omejena kot pri telefonih in tablicah. AMD s 7nm litografijo dosega zelo spodobne rezultate. Intel je sicer vmes zaspal, ampak ga ne gre odpisati.

3. Trenutno je na trgu nekaj serverskih ARM procesorjev, ki načeloma po zmogljivostih ne dosegajo Eypcov in Xeonov.

Lahko, da se motim in je Applu uspelo scalati ARM procesorje in bodo pometli s konkurenco. Ampak bolj verjetno se mi zdi, da bo macbook air dobil ARMa, potem pa dolgo nič.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 09.01.2008
Prispevkov: 3100
Kraj: Ljubljana
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #69   Objavljeno 16.06.2020 11:53:22
Re: Apple Special Event 10.9.2019
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Skratka, ponedeljkov Keynote bo zanimiv kot ze dolgo ne Smile
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9108
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #70   Objavljeno 16.06.2020 11:58:49
Re: Apple Special Event 10.9.2019
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Pol pa sploh ne bo ARM procesorjev ampak strašno kul apple očala za igrice v augmented reality. Aja pa po AppleTV+ boš po novem lahko brskal z AR očili.
Very Happy

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9108
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #71   Objavljeno 16.06.2020 12:10:51
Re: Apple Special Event 10.9.2019
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
sasok je napisal/a:
...Lahko, da se motim in je Applu uspelo scalati ARM procesorje in bodo pometli s konkurenco. Ampak bolj verjetno se mi zdi, da bo macbook air dobil ARMa, potem pa dolgo nič. ...


Lahko v tejle temi pustimo samo tale odstavek. Ostalo pa komot zbrišemo. Like

Če ne bo clo še bolj bizarno in bodo rekli, da z novim iOSom lahko naredite 95% stvari, ki jih počnete na MacOS in bodo predstavili iPad pro, ki bo imel v škatli še miško. (no ja, Apple pen prej. ker miške itak nihče več ne rabi) Devil

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 28.10.2008
Prispevkov: 278
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #72   Objavljeno 16.06.2020 12:54:52
Re: Apple Special Event 10.9.2019
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
iPad pro že ima trackpad Smile
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9108
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #73   Objavljeno 16.06.2020 12:59:09
Re: Apple Special Event 10.9.2019
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
sasok je napisal/a:
iPad pro že ima trackpad Smile


aaaa. res sem že za v penzijo. Smile

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 3123
Kraj: Lendava
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #74   Objavljeno 16.06.2020 14:34:44
Re: Apple Special Event 10.9.2019
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Hja, lahko se zgodi marsikaj. Tudi to, da bodo najavili, da bodo postopno, v naslednjih letih ukinili macOS ter, da bo ostala/obstala samo kombinacija iOS/iPad za vse.

_________________
Lego Macintosh: http://kottke.org/13/02/lego-macintosh
Razdruženo: Tor 16. Jun 2020 16:52.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 24.07.2007
Prispevkov: 2060
Kraj: Celje
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #75   Objavljeno 16.06.2020 20:46:55
Re: WWDC 2020 - 22. - 26. . junij 2020
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Dokler ne omogočijo razvoja aplikacij na iPadOS, ki bo konkuriral tistemu na macOS, ne vidim te možnosti. Prej se lahko zgodi, da pripeljejo macOS do takšne točke Sandbox okolja kot je iOS/iPadOS.
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 06.04.2014
Prispevkov: 1409
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #76   Objavljeno 17.06.2020 10:04:52
Re: Apple Special Event 10.9.2019
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
haroker je napisal/a:
Upam, da mac ne bo dvozivka predolgo, ker to le omejuje razvoj in preformance. Tisti, ki rabijo se nadaljna leta res x86, si bodo pac sedaj omislili novega mac-a (sicer bo pa tudi apple se vsaj leto ali dve, mogoce vec dajal ven intel masine za Pro userje).

Dosti appov uporablja metal, prav tako iger. Eden takih je affinity na iOS/Mac OS, Sketch, .... Sam OS pa sem preprican da ze sedaj laufa pri Applu na ARM (isto je bilo ko so sli na Intel, so vse imeli ready za intel in PPC).

Sam razen Affinity produktov, ne potrebujem vec app-a na macu. Vecina stvari laufa v brskalniku. Figma, Miro, Notion, Mail, Calendar, ... Za affinity pa sem preprican da bodo poskusili asap dati compilan app ven za ARM, da tako prehitijo Adobe.

Vsekakor pa bo prehod na ARM prvo za navadne uporabnike, za res Pro userje pozneje.


Ja uporabljajo Metal, ampak ni to edino kar uporabljajo. Affinity je kolikor vem edini app na full metal API-ju. Sketch ni 100%, uporablja še stare APi-je. Browserji kolikor vem, še noben ne uporablja Metal-a, niti Safari. Tolk o tem.

Furat vse v browserju je katastrofa glede na browserje dandanes, kjer požrejo rama kolikor ga vidijo. Odpri samo facebook, scrollaj ene pol ure in poglej porabo in se smej. Youtube podpobno. Google appsi so tudi katastrofični, da imaš odprtih več zavihkov pa še mail... Tu jih tudi ARM ne reši.

_________________
Mac mini M1 16GB, 2TB "Genie" 11.4
iPhone Xs Max 256GB 14.6
iPad Pro gen3 256GB 14.6
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 06.04.2014
Prispevkov: 1409
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #77   Objavljeno 17.06.2020 10:07:37
Re: Apple Special Event 10.9.2019
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
sasok je napisal/a:
Emulacija verjetno bo, ampak bo verjetno uporabna podobno kot je bila Rosetta.

Glede mac proja in prehoda na ARM. PowerMac G5 je bil predstavljen 2 leti preden so napovedali prehod na Intel. Novi modeli G5 in PowerBookov so prihajali ven praktično do predstavitve Intel mašin.

Apple se nikoli ni pretirano sekiral za "legacy" naprave.

Sicer pa bo IMHO prehod bistveno počasnejši kot je bil iz PPC na Intel in bo na začetku omejen na ultra prenosne naprave (beri: macbook air).

Razlogi:

1. ARM sicer kaže dobre rezultate na nekaterih benchmarkih, ampak ne na vseh.

2. ARM da od sebe veliko pri nizkih frekvencah in procesorjih z nizko porabo, v tem segmentu je bistveno boljši od x86. Ampak ne vemo kako bo Apple scalal procesorje. V desktop mašinah in "pro" prenosnikih poraba ni tako zelo omejena kot pri telefonih in tablicah. AMD s 7nm litografijo dosega zelo spodobne rezultate. Intel je sicer vmes zaspal, ampak ga ne gre odpisati.

3. Trenutno je na trgu nekaj serverskih ARM procesorjev, ki načeloma po zmogljivostih ne dosegajo Eypcov in Xeonov.

Lahko, da se motim in je Applu uspelo scalati ARM procesorje in bodo pometli s konkurenco. Ampak bolj verjetno se mi zdi, da bo macbook air dobil ARMa, potem pa dolgo nič.


Pozabu si še napisat, da ARM računa na večje in večje število jeder, ki tečejo na nižji frekvenci, torej appi, ki so heavily multithreaded bodo imeli največ profita, ostali precej manj, če ne celo nižji performance.
Več niti pomeni več problemov, kar bo moral tudi Apple sam rešiti, kajti to je v bistvu največji problem x86 arhitekture poleg drugih stvari. Niso vsi appi in gejmi na toliko nitih, kar pomeni da v realnosti lahko da ARM ne bo prinesel kaj veliko pri performance-u, še posebej ne, če ne bojo skinli openGL-a in podobnega sranja ven iz OS-a.

_________________
Mac mini M1 16GB, 2TB "Genie" 11.4
iPhone Xs Max 256GB 14.6
iPad Pro gen3 256GB 14.6
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 08.03.2009
Prispevkov: 1409
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #78   Objavljeno 17.06.2020 10:14:55
Re: WWDC 2020 - 22. - 26. . junij 2020
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Rainbow je napisal/a:
Dokler ne omogočijo razvoja aplikacij na iPadOS, ki bo konkuriral tistemu na macOS, ne vidim te možnosti. Prej se lahko zgodi, da pripeljejo macOS do takšne točke Sandbox okolja kot je iOS/iPadOS.


Realna napoved. Omogočili bodo poganjanje ios appov na macos in to bo to
iPhone Developer

iPhone Developer

Pridružen/a: 19.09.2008
Prispevkov: 10426
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #79   Objavljeno 17.06.2020 10:20:33
Re: WWDC 2020 - 22. - 26. . junij 2020
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Saj to že obstaja. Že nekaj časa lahko razvijaš app za macOS/iOS/iPadOS skupaj. Tudi večina novih applovih appov je tako razvitih (Music, Podcasts, ...). Da bi pa navaden iOS app brez predelav lahko uporabljal na macOS pa pozabi. Never gonna happen.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 28.10.2008
Prispevkov: 278
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #80   Objavljeno 17.06.2020 11:01:25
Re: WWDC 2020 - 22. - 26. . junij 2020
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Citiram:
Furat vse v browserju je katastrofa glede na browserje dandanes, kjer požrejo rama kolikor ga vidijo. Odpri samo facebook, scrollaj ene pol ure in poglej porabo in se smej. Youtube podpobno. Google appsi so tudi katastrofični, da imaš odprtih več zavihkov pa še mail... Tu jih tudi ARM ne reši.


S 16GB rama (ki je danes nekako minimum) se da normalno delati.
« Poglej prejšnjo temo - Ostalo - Poglej naslednjo temo » Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6  Naslednja
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani