Jabuk
Prenosni računalnik 2012
Jabuček

Jabuček

Pridružen/a: 14.06.2016
Prispevkov: 25
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #1   Objavljeno 12.07.2020 16:01:53
Prenosni računalnik 2012
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Zdravo borci! Že kr na začetku povem, da nisem računalničar in potrebujem vašo osnovno pomoč. Vprašal bi, če se kdo spozna kaj se splača narediti na mojem prenosniku. Želim ga malo posodobiti kolikor se še da + če mi zna kdo svetovati, komu ga naj peljem. Kaj vse bi vi naredili. Spodnja slika pa trenutne specifikacije na mojem prenosniku.



1. Računalnik se pregreva zato sem si naložil app FAN CONTROL, kjer sem povečal hitrejše prižganje ventilatorja, kot je bil original nastavljen.
2. Ali priporočate ESET antivirusni program?
3. Kateri program za oblikovanje filmov kaj priporočate?
4. Želel sem ga tudi formatirati in obdržati vse podatke, kot so gesla na SAFARI,slike ipd. Je to izvidljivo, da mi računalničar uredi poleg tega, da mi ga še malo sfrizira (updat-a).
5. GMAIL - bi rad email namesto apple maila? je to izvidljivo, saj ne uporabljam od MAC-a meila.





PS
Želel sem sicer kupiti novega a žal si ga verjetno cca. 2leti še ne bom. Uporabljam ga pa v splošne namene (internet, posodobitve zunanjih naprav kot so garmin ipd., download filmi, oblikovanje dopustniških osnovnih filmov za spomin, poslušanje glasbe.


Nazadnje urejal/a ironman11 Ned 12. Jul 2020 16:48; skupaj popravljeno 1 krat
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 1142
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #2   Objavljeno 12.07.2020 16:34:48
Re: Prenosni računalnik 2012
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
ironman11 je napisal/a:
1. Računalnik se pregreva zato sem si naložil app FAN CONTROL, kjer sem povečal hitrejše prižganje ventilatorja, kot je bil original nastavljen.
Glede na leta bi ga bilo pametno očistit. Sam sem zadovoljen z www.aris-jabolko.si in www.pro23.si

2. Ali priporočate ESET antivirusni program?
Sam nimam nobenega antivirusa. Brez težav. Ta ti le teče v ozadju in brezveze obremenjuje računalnik.

3. Kateri program za oblikovanje filmov kaj priporočate?
iMovie za začetek. Brezplačnih je več, recimo
https://www.blackmagicdesign.com/products/davinciresolve/
plačljivi - FinalCut, Premier, AfterEffects

4. Želel sem ga tudi formatirati in obdržati vse podatke, kot so gesla na SAFARI,slike ipd. Je to izvidljivo, da mi računalničar uredi poleg tega, da mi ga še malo sfrizira (updat-a).
Je.

5. GMAIL - bi rad email namesto apple maila? je to izvidljivo, saj ne uporabljam od MAC-a meila.



Je.

Izbriši sliko, serijska se vidi, ali pa serijsko skrij...

Sam bi definitivno nadgradil ram "do konca". Uradno se mi zdi, da je podprtih 8GB, neuradno pa mislim, da 16GB. Aris jabolko to dobro obvlada. Je to tale:
https://everymac.com/systems/apple/macbook_pro/specs/macbook-pro-core-i7-2.2-15-late-2011-unibody-thunderbolt-specs.html
[/quote]


Nazadnje urejal/a accom Ned 12. Jul 2020 19:47; skupaj popravljeno 1 krat
Jabuček

Jabuček

Pridružen/a: 14.06.2016
Prispevkov: 25
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3   Objavljeno 12.07.2020 16:53:16
Re: Prenosni računalnik 2012
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Hvala za hiter odgovor in opozorilo! Legenda res.

Pokličem jutri na servis! Sem sedaj opazil tudi, da mi zvočniki ne delajo. Upam, da imajo še kakšne za ta model Very Happy

Pri pošti bi pa vprašal, kako uredim da imam potem na compu samo gmail kot osnovni poštni nabiralnik. Mogoče če imate v glavi postopek mi ga lahko prosim napišete, da se ne lovim po nastavitvah. Hvala!
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 28.10.2008
Prispevkov: 278
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #4   Objavljeno 12.07.2020 17:57:12
Re: Prenosni računalnik 2012
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Citiram:
1. Računalnik se pregreva zato sem si naložil app FAN CONTROL, kjer sem povečal hitrejše prižganje ventilatorja, kot je bil original nastavljen.


Dobra začasna rešitev, ampak splača se ti ga očistiti in zamenjati termalno pasto (oz. dati nekomu, ki ti bo to naredil). Prah, ki se nabira v ventilatorjih in hladilnih rebrih močno zmanjša pretok zraka in posledično hlajenje. Termalna pasta, ki skrbi za dober "stik" med procesorjem in hladilnikom pa se z leti tudi posuši in ne opravlja več svoje naloge.

Poseg je relativno enostaven, lahko ga opravi vsak "sosedov mulc", ki je že kdaj odprl kak računalnik ali telefon.

Citiram:
2. Ali priporočate ESET antivirusni program?


Ne. Nimam antivirusa ne na Macih ne na Windows mašinah. Ne nalagaj programov in iger s sumljivih virov, pa je zadeva rešena.

Citiram:
3. Kateri program za oblikovanje filmov kaj priporočate?


iMovie. Je brezplačen in relativno enostaven za uporabo.

Sicer pa.

Kakšen SSD imaš v računalniku in koliko imaš še prostega? Če je kak starejši (5+ let) priporočam menjavo. Prav tako je pri SSDjih pomembno, da imaš vsaj kakšnih 25% vedno prostega, še posebej pri malo starejših, ki nimajo toliko cacha.

Top SSD: https://www.mimovrste.com/ssd-diski/samsung-ssd-trdi-disk-860-evo-250gb-2-5-sata3-v-nand-mlc-7mm

Prav tako se splača nadgraditi ram. 16GB je seveda optimalno, ampak tudi z 8GB ti bo mašina delala povsem OK, glede na tvojo uporabo.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 3123
Kraj: Lendava
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #5   Objavljeno 13.07.2020 09:43:44
Re: Prenosni računalnik 2012
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Kot je sasok napisal, preden se karkoli lotiš, obvezno razdreti in izpihati ventilator ter po možnosti še zamenjati staro termalno pasto na procesorju in grafičnemu čipu.

_________________
Lego Macintosh: http://kottke.org/13/02/lego-macintosh
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 01.02.2008
Prispevkov: 357
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #6   Objavljeno 14.07.2020 19:56:22
Re: Prenosni računalnik 2012
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Moje mnenje:
Jaz bi na tvojem mestu prodal in kupil leto mlajšega (t.i. Mid 2012 model). Disk prestaviš in uporabljaš dalje.

Letniki 2011 so tiktajoča bomba, saj jim zelo pogosto odpovedujejo grafične kartice, Mid 2012 letniki pa so čisto nekaj drugega, praktično nimajo napak, imaš že USB 3.0 vmesnik, močnejšo grafično, podpira (trenutno) najnovejši macOS Catalina, itd.

Sicer kako praviš, da se pregreva? Dejansko začne throttlati, ko ga obremeniš in se zagreje ali se le prižgejo ventilatorji do konca?
V trenutnem stanju bi res verjetno pomagalo, da ga izpihaš in menjaš pasto. Lahko je tudi kaj drugega narobe (slab hladilnik, itd.).

Nadgradnje, kot so že rekli drugi: RAM na 16GB, SSD pa že tako imaš (razen če je še kak predpotopni).

Format in to, da se obdržijo podatki je izvedljivo. Naredi se Time Machine backup in se potem od tam restavrira podatke v nov sistem.

Če ti ne delujejo zvočniki, je 99,9% vzrok na matični plošči in ne v zvočnikih kot takih.
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani