Jabuk
Uvažanje Macbooka iz ZDA
Jabi

Jabi

Pridružen/a: 16.06.2020
Prispevkov: 3
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #1   Objavljeno 16.06.2020 20:34:14
Uvažanje Macbooka iz ZDA
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Pozdrav, zanima me kako je z uvažanjem Macbooka iz ZDA in če ima s tem kdo izkušnje. Ali obstaja kakšna možnost, da me na letališču na carini ustavijo in mi zaračunajo kakšen davek/carino. Pripeljal bi ga namreč v kovčku (ne kot ročno prtljago) in še zapakiranega.
iPhone Developer

iPhone Developer

Pridružen/a: 19.09.2008
Prispevkov: 10415
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #2   Objavljeno 16.06.2020 20:39:43
Re: Uvažanje Macbooka iz ZDA
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Če te dobijo pri švercanju novega zapakiranega, ne boš imel izgovorov in bo treba plačat DDV (pa verjetno še kakšno kazen). Seveda lahko prideš čez tudi brez kontrole (celo zelo verjetno je)... ampak, če te slučajno izberejo za kontrolo, boš plačal. Če ga pa razpakiraš v Ameriki, ga zaženeš, opraviš začetno nastavitev in se znebiš embalaže, si pa načeloma varen tudi ob pregledu (čeprav bi teoretično potreboval potrdilo, da si ga izvozil).
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 15.01.2011
Prispevkov: 1788
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3   Objavljeno 16.06.2020 20:56:03
Re: Uvažanje Macbooka iz ZDA
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Mac10 je napisal/a:
Pozdrav, zanima me kako je z uvažanjem Macbooka iz ZDA in če ima s tem kdo izkušnje. Ali obstaja kakšna možnost, da me na letališču na carini ustavijo in mi zaračunajo kakšen davek/carino. Pripeljal bi ga namreč v kovčku (ne kot ročno prtljago) in še zapakiranega.


Obstaja riziko, ampak je minimalen.

Bi moral biti res "všeč" carinikom, da bi te ustavili. V zadnjih parih letih sem 20-30x letel v ZDA. Nikoli me niso ustavili in tudi nikoli nisem videl nikogar, da bi ga ustavili.

Poleg tega sedaj v carinsko unijo vstopaš v Frankfurtu/Munchnu (pač čez kateri hub letiš) in ne na Brniku. Tako da cariniki načeloma ne vedo, kateri potnik sploh prihaja iz ZDA, razen če bi te, kot sem že prej napisal, izbrali in še pred pristankom imeli namen te ustavit.

Pa absolutno v ročni prtljagi, nikakor v checked-in, tisto je res riziko.

Imej tudi v mislih, da v ZDA plačaš še davek na cene, ki jih vidiš na netu, tako da ultra poceni tudi ni, je samo precej ceneje kot pri nas. Pa tipkovnice se boš moral navaditi, sploh enter tipke.
Jabi

Jabi

Pridružen/a: 16.06.2020
Prispevkov: 3
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #4   Objavljeno 16.06.2020 22:15:36
Re: Uvažanje Macbooka iz ZDA
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Hvala za odgovora, prvič sem zasledil ta forum in nisem pričakoval tako hitrih in učinkovitih odgovorov. Macbook sem dobil še na znižanju, tako da je prihranek kar očiten (~700$).

Zakaj je boljše da ga imam v carry-on? A ni tko da bi ga mogel na TSA pregledu dat vn iz skatle (ali misliš da nebi blo treba)? V kufru bom mel še plac, pa bi mi blo lažje, ampak če je boljše, da ga dam v carry-on bom res to naredil.

Ni spet sicer tok nujno da ga prinesem v škatli, lahko bi ga dal vn pa se pretvarju da je moj, vendar ga nesem za prijateljico in bi ji ga rajš prinesel še zapakiranga, je nekak boljša izkušnja k ga dobiš.

Sem sicer že "švercal" iPhone pa ni blo nobenih komplikacij, ampak zdej me je pa opozoru kolega ki tut velik potuje, tkoda mi je mal udarl na živce, ker carina bi bila, če me dobijo, kar ogromna.

Torej, kokr sem razumel je možnost da me ustavijo res majhna?
Jabi

Jabi

Pridružen/a: 16.06.2020
Prispevkov: 3
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #5   Objavljeno 16.06.2020 22:19:18
Re: Uvažanje Macbooka iz ZDA
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Če mogoče še kdo ve, a so ponavadi te checki na carini čisto random ali ti pregledujejo z rentgenom vse kufre in zberejo tiste, ki imajo recimo sumljive škatle, ki zgledajo kot uvoženi produkti. Se opravičujem, če zvenim laično, sam se na to res ne spoznam toliko.
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 13.08.2010
Prispevkov: 1413
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #6   Objavljeno 16.06.2020 23:46:50
Re: Uvažanje Macbooka iz ZDA
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Mac10 je napisal/a:

Torej, kokr sem razumel je možnost da me ustavijo res majhna?


Odvisno kdaj je un ta zajeban na cik pauzi =) lol

Pravs da je za prjatlco, v cem je poj problem, ce hoce zapakiranga ve kva jo caka v primeru carine itd...

_________________
Probaj bit ne-užaljen če si citiran =)
Fuck new MacOS'es! X, El Capitan is at the TippyTop!
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 25.06.2010
Prispevkov: 637
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #7   Objavljeno 17.06.2020 00:34:07
Re: Uvažanje Macbooka iz ZDA
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ne vem o kaki ceni je govora (in modelu).
Lahko pa tole preveris:

https://m.notebooksbilliger.de/apple+macbook+pro+13+space+grau+2019+mv962da+476885
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 15.01.2011
Prispevkov: 1788
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #8   Objavljeno 17.06.2020 05:30:01
Re: Uvažanje Macbooka iz ZDA
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Mac10 je napisal/a:
Zakaj je boljše da ga imam v carry-on? A ni tko da bi ga mogel na TSA pregledu dat vn iz skatle (ali misliš da nebi blo treba)? V kufru bom mel še plac, pa bi mi blo lažje, ampak če je boljše, da ga dam v carry-on bom res to naredil.
Torej, kokr sem razumel je možnost da me ustavijo res majhna?


Prvo pravilo pakiranja je, da v checked luggage ne daš nič vrednega. TSA ključe lahko dobiš na Ebay-u in operaterji z novimi CT skenerji praktično vidijo do milimetra vse, kar imaš v kovčku. Kaj boš naredil, če na Brniku odpreš kovček in Mac-a ni notri?

TSA ti ne bo težil zarad zapakirane škatle. Ljudje redno kupujejo Mac-e za darila in jih nosijo domov po ZDA. Lepo daš zapakirano škatlo na rentgen in je to to. Sicer prenosnika še nisem nosil, ampak par iPadov v škatlah brez težav. Jih veliko bolj skrbi, če imaš brado al pa kake AliExpress litijeve baterije.

Po mojih izkušnjah je možnost res majhna, ampak pač dva strica pri vsakem arrivalu tam stojita in za njima je rentgen. Čez Brnik imam 100+ letov in ustavili so me enkrat, ko sem se vračal iz Irana z ogromnim nahrbtnikom. Pol pa vprašanja a je to res žafran in če imam certifikat za tale leseni spominek.

Če je za kolegico, ji pač mora biti jasno, da če bo carina, je to njen strošek. On a personal note pa čist razumem - cene elektronike v ZDA so marsikdaj (sploh v kakih akcijah) takšne, da ti ni nič jasno. Že pri osnovnih modelih je par 100 EUR prihranka, pri dražjih si pa hitro na 1000 EUR+ prihranka.

Veliko boljše vprašanje je, kako in kdaj boš ti sploh letel v ZDA in nazaj v teh časih.
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 06.04.2014
Prispevkov: 1409
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #9   Objavljeno 17.06.2020 10:00:09
Re: Uvažanje Macbooka iz ZDA
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Kar se tiče tipkovnice, lahko vzameš english international, ima normalen velik enter.

Pri garanciji bodi pozoren, da bo zadeva veljala tudi pri nas, prej vprašaj na kakem servisu.

Pa pozoren bodi potem na napajalnik, ker boš moral v najboljšem primeru menjati nastavek oz. kabel, v najslabšem pa cel napajalnik.

Drugače pa, če ga razpakiraš in si nastaviš account, pomoje nebi smel imeti kakega problema. Saj ne morejo vedet ali si prišel s prenosnikom ali ne.

_________________
Mac mini M1 16GB, 2TB "Genie" 11.4
iPhone Xs Max 256GB 14.6
iPad Pro gen3 256GB 14.6
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 09.01.2008
Prispevkov: 3100
Kraj: Ljubljana
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #10   Objavljeno 17.06.2020 10:27:50
Re: Uvažanje Macbooka iz ZDA
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Preverijo SN pri APplu pa vedo kdaj si kupil Smile
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 31.08.2009
Prispevkov: 623
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #11   Objavljeno 17.06.2020 15:42:37
Re: Uvažanje Macbooka iz ZDA
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ravno se bodo z enim prenosnikom ukvarjali.
Placas DDV, carine ni. Ce te ‘dobijo’ ne vem kako je s kaznijo.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 09.01.2008
Prispevkov: 3100
Kraj: Ljubljana
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #12   Objavljeno 17.06.2020 17:26:13
Re: Uvažanje Macbooka iz ZDA
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Na nemskih letaliscih delajo to. Videl v zivo.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 15.01.2011
Prispevkov: 1788
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #13   Objavljeno 17.06.2020 19:01:33
Re: Uvažanje Macbooka iz ZDA
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Nummy je napisal/a:
Kar se tiče tipkovnice, lahko vzameš english international, ima normalen velik enter.

Pri garanciji bodi pozoren, da bo zadeva veljala tudi pri nas, prej vprašaj na kakem servisu.

Pa pozoren bodi potem na napajalnik, ker boš moral v najboljšem primeru menjati nastavek oz. kabel, v najslabšem pa cel napajalnik.

Drugače pa, če ga razpakiraš in si nastaviš account, pomoje nebi smel imeti kakega problema. Saj ne morejo vedet ali si prišel s prenosnikom ali ne.



Ta ideja je super, da se naroči international english - potem je enter normalen, so pa simboli nad številkami malo pomešani (ampak to so tudi pri US layout-u).

Apple garancija je worldwide. Napajalniki so vsi enaki in delajo na vseh napetostih, razlika je edino v konektorju, ki pa se lahko dokupi (oz. se uporabi adapter).

Kar se tiče delanja accounta... po mojem vsak proper carinik prepozna US ali pa IE layout tipk in te pobara po tem, kje si mašino kupil.
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani