Jabuk
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Naslednja
Apple special event - 30. oktober 2018
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 1142
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #61   Objavljeno 03.11.2018 11:46:34
Re: Apple special event - 30. oktober 2018
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Se strinjam glede procesorjev. Pa še ena stvar - tablični računalniki bodo mnogo hitreje nadomestili workstatione, kot si predstavljamo. Novi iPadPro omogoča uporabo perifernih enot mnogo lažje, kot dosedaj. Sledi podpora še več periferiji, posledično masovna selitev iz desktop na tablice, potem pa še iz workstationov na tablice. Podatki pa v cloud...

Še vedno ne vem koliko mi je to všeč (ali ne). Smile
iPhone Developer

iPhone Developer

Pridružen/a: 19.09.2008
Prispevkov: 10433
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #62   Objavljeno 03.11.2018 11:47:54
Re: Apple special event - 30. oktober 2018
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
macOS ni iOS... na macOS je App Store zelo zelo bogi. Jaz imam mogoče 10% appov iz App Stora, ostalo iz neta. Verjamem, da bo za 99% aplikacij dovolj samo recompile... ampak bo še vedno trajalo več mesecev, da bo večina developerjev posodobila aplikacije. Potem imaš pa še tisti delež bolj naprednih aplikacij, ki se mogoče za del operacij zanašajo tudi na assembler kodo (malo preveri recimo, koliko patchov ima Kodi za različne arhitekture). Jaz mislim, da bo za kakšno leto prehodnega obdobja nujen nek VM. Alternativa bi bila recimo to, da bi prvo leto samo low end laptope prestavili na ARM in počakali, da se večina aplikacij migrira. Prehod vseeno ne bi bil smooth.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9124
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #63   Objavljeno 03.11.2018 12:35:16
Re: Apple special event - 30. oktober 2018
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ne pozabit še opcije, da bi se samo vse več uporabljalo tablice in vedno manj MacOS. Ne govorim o letu ali dveh. 5 let recimo.

Cloud bo igral odločilno vlogo. To, kar je izpeljal Adobe je win/win tako za Adobe, kot za uporabnike.

Šef Microsofta je že par let nazaj rekel, da OS ni več pomemben, če imaš Cloud.

Konec koncev je tudi Apple s svojimi Cloud stori naredil tektonski premik na področju piratiziranja.

Zdaj pa še tale ta nov iPadPro. V bistv prvič, da je tablica zares boljša od desktopa, pa še cenejša. Za pol cenejša. To pa ni več hec.

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 05.03.2008
Prispevkov: 333
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #64   Objavljeno 03.11.2018 12:40:07
Re: Apple special event - 30. oktober 2018
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
a mislite da bo apple v bliznji prihodnosti ponudil moznost osx-a na ipad-ih? je to sploh izvedljivo?. predvidevam, da je npr a12x procesor ze zmozen laufat osx sisteme.
iPhone Developer

iPhone Developer

Pridružen/a: 19.09.2008
Prispevkov: 10433
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #65   Objavljeno 03.11.2018 12:55:21
Re: Apple special event - 30. oktober 2018
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Jaz tablico uporabljam za internet, mail in igre. Si ne predstavljam delat nekaj produktivnega na tablici... ne danes in ne čez 5 let. Mogoče bo enkrat dovolj za ljudi, ki se ukvarjajo z dizajnom, audio/video editingom (slednje le pogojno). Za text editiranje in programiranje je pa tablica nočna mora (tipkovnica gor ali dol... potrebuješ miško in več zaslonov).
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9124
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #66   Objavljeno 03.11.2018 14:35:49
Re: Apple special event - 30. oktober 2018
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Jah text selektirat brez miške. S prstom po ekranu meni ne gre. Mogoče s penom. Nisem probal. Kaj boljšega od miške še ne bomo kmalu videli. Da bo AI pogruntala, kero besedo bi jaz rad copy/pejstal. Bom verjetno prej v penziji.

Prej bom dočakal to, da mi ne bo treba več editirat teksta. Torej to, kar me je navdušilo pri Photoshopu na ta novem iPadu. Drug način dela.

Če pomislim, da smo na začetku v Avtocadu več tipkali komande, kot pa premikali miško. Sicer Avtocada nisem uporabljal že vsaj 15 let, samo si predstavljam, da večina več ne tipka komand.

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 3123
Kraj: Lendava
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #67   Objavljeno 03.11.2018 17:18:04
Re: Apple special event - 30. oktober 2018
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
mikrohard je napisal/a:
Jaz tablico uporabljam za internet, mail in igre. Si ne predstavljam delat nekaj produktivnega na tablici... ne danes in ne čez 5 let. Mogoče bo enkrat dovolj za ljudi, ki se ukvarjajo z dizajnom, audio/video editingom (slednje le pogojno). Za text editiranje in programiranje je pa tablica nočna mora (tipkovnica gor ali dol... potrebuješ miško in več zaslonov).


Tebi in meni je nočna mora, za nove generacije pa ne. Današnji otroci sploh ne vedo, da so bili nekdaj telefoni s pravimi (fizičnimi) tipkami.

Skratka, marsikaj se lahko spremeni in se tudi bo spremenilo.

_________________
Lego Macintosh: http://kottke.org/13/02/lego-macintosh
iPhone Developer

iPhone Developer

Pridružen/a: 19.09.2008
Prispevkov: 10433
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #68   Objavljeno 03.11.2018 17:37:05
Re: Apple special event - 30. oktober 2018
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Tukaj se ne gre za to, da sem prestar. Meni so tablice zakon (pač za tisto, čemur so nemenjene). Komaj čakam na nov preskok v tehnologiji (po mojem mnenju kvalitetna, lahka in uporabna AR očala). Ampak tablice pač NE MOREJO nadomestiti računalnikov na določenem področju... enostavno ni produktivno programirati na 11", 12.9" (zarad mene tudi 17") tablici... programerji imajo danes po dva ali več monitorjev. Če kupuješ monitor sedaj, je nek higienski minimum 24". Pa grem stavit, da nimajo samo programerji takih zahtev.

Pa ne zdaj rečt, da mislim nazadnjaško, ker sem mnenja, da tablice ne bodo izpodrinile računalnikov... na določenih področjih bodo... na vseh pa definitivno ne. Sploh ne na ta način, katerega zagovarja Apple (da ne bodo nikoli združili macOS in iOS). iOS pač nikoli ne bo 100% nadomestilo za macOS (never ever). Bom pa drugače mislil, če bo apple ugriznil v svoj jezik in naredil hibridno napravo, kjer bo gor tekel iOS, ko boš pa priklopil na dock/monitor/tipkovnico/miško, bo pa zagnal macOS.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9124
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #69   Objavljeno 03.11.2018 20:26:00
Re: Apple special event - 30. oktober 2018
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Kaj je pa s tem, da iOS appi laufajo (bodo laufali) na MacOS?

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Godrnjač

Godrnjač

Pridružen/a: 22.11.2010
Prispevkov: 1265
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #70   Objavljeno 03.11.2018 21:14:32
Re: Apple special event - 30. oktober 2018
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
macata je napisal/a:
Kaj je pa s tem, da iOS appi laufajo (bodo laufali) na MacOS?


Saj obratno bo tudi, ampak mikrohard bo še vedno programiral na big towerju in treh 27 inčnikih. Pač starinski način razmišljanja znotraj okvirov. iPad Pro + 5k 32 inčer je nekaj najbolj elegantnega imo.

_________________
Najprej , potem pa žena in otroci.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9124
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #71   Objavljeno 03.11.2018 22:21:25
Re: Apple special event - 30. oktober 2018
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Še posebej, če bi šlo brezžično. Pa ne rabim 5k.

Pomoje je bistven moment, da je
- mobilna naprava močnejša od večine i7 laptopov
- na njej laufa polna verzija Photoshopa
- je občutno cenejša kot MBP
- in že omenjeni prenos slike na ekran.

Na tej osnovi se lahko grejo "reinvent" dela z računalnikom.

To bi znala bit prelomna sprememba. Živi bili pa....

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
iPhone Developer

iPhone Developer

Pridružen/a: 19.09.2008
Prispevkov: 10433
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #72   Objavljeno 03.11.2018 22:23:11
Re: Apple special event - 30. oktober 2018
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
macata je napisal/a:
Kaj je pa s tem, da iOS appi laufajo (bodo laufali) na MacOS?

Kolikor jaz razumem, ne bodo direktno iOS aplikacije delale na macOS. Apple bo na macOS spravil frameworke, ki so trenutno na voljo na iOS. To pomeni, da bo lažje portati aplikacijo med sistemi (več skupne kode)... bodo pa še vedno potrebne prilagoditve.

Še ena moja napoved... če bo kdaj iPad tako zmogljiv, da bo lahko nadomestil Macbook Pro-ja, bo tudi cena na nivoju Macbook Pro-ja.
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 1142
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #73   Objavljeno 03.11.2018 22:26:12
Re: Apple special event - 30. oktober 2018
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Smile Hecno, prebiram tole debato in se po svoje strinjam z vsemi, čeprav kontradiktornimi mnenji. Very Happy

Par let nazaj (tam, ipad 1. oz. 2. generacije) se mi je zdelo popolnoma nepredstavljivo, da bo photoshop (ali pa affinity photo) na ipadu tako kmalu in tako zelo uporaben, tako se bo ta premik po moje zgodil na mnogih področjih. IPadPro z USB-C je tule ključen. Kar naenkrat drugi monitor, disk, skratka vsa periferija... naslednja generacija bo podpirala dva monitorja. In ko bo funkcionalno iPadPro ekvivalent prenosnikom, bodo dodali še vse manjkajoče funkcionalnosti (najbolj boleča je trenutno miš) in prenehali s prenosniki.

Čez nekaj let več bomo vsi delali na tablicah, ki bodo lahko zgolj terminali nekega workstation-a. Če se kdo morda spomni - na G5kah je obstajal poizkus, da bi lahko na istem računalniku z različnim user-accountom hkrati delala dva uporabnika - vsak na svojem monitorju, seveda. Stvar sem poskusil vzpostaviti (ne spomnim se več, kako se je projekt imenoval, niti ne najdem nobenega videa na yt), ampak je bila v praksi neuporabna: miš se je zatikala, tipkanje je bilo z zamikom. Prepričan sem, da če bi se tega lotil apple, bi stvar lahko delovala bp. Ampak seveda - njim to ni v interesu.
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 1142
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #74   Objavljeno 03.11.2018 22:28:47
Re: Apple special event - 30. oktober 2018
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
mikrohard je napisal/a:

Še ena moja napoved... če bo kdaj iPad tako zmogljiv, da bo lahko nadomestil Macbook Pro-ja, bo tudi cena na nivoju Macbook Pro-ja.


Iphone 4s pelje lulat sgi indigo v vseh pogledih. Ga pa ne more nadomestit, res je... Kakorkoli je tvoja predpostavka logična, mislim, da dolgoročno ne bo tako...
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 23.03.2012
Prispevkov: 1234
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #75   Objavljeno 03.11.2018 22:43:52
Re: Apple special event - 30. oktober 2018
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ne vem, meni iOS v marsičem ne more nadomestiti MacOS, če ne drugega že spletne strani na računalniku ali pa na mobilnih napravah niso enake, so slabše, prilagojene, velikokrat celo okrnjene glede na desktop verzijo. To je recimo samo ena stvar, ki mi na tablici ne potegne. Zato pa nekateri razvijejo kar aplikacijo, recimo 24ur, ker njihova spletna stran na tablici preprosto ni to, kar bi morala biti.

Prav tako mi ni jasno, zakaj na vsak način želijo s tablico nadomestiti prenosnik oz. desktop. V obeh primerih kanibalizirajo ostale produkte, od katerih imajo verjetno tudi večji dobiček.

Nekdo je rekel, da bi na račun tablice prenehali izdelovati Macbooka. Zakaj? Oziroma kje je tu logika iz vidika dobička? Prav tako vsako leto nadgrajujejo tudi prenosnike. Le zakaj, če jih nameravajo kao ukiniti? Tablica je zanimiv izdelek in nadvse uporaben v navezi s Pencil, da pa bi nadomestil čistokrvni računalnik z miško in tipkovnico, vsaj zame no way. Zame gresta OBA z roko v roki in se lepo dopolnjujeta, bi pa veliko lažje preživel brez iPada, kot brez iMaca.

_________________
iPad Pro M2 11" Wi-Fi 256GB Space Grey + Apple Pencil (2nd gen.)
Apple TV 4K HDR 64GB (2. gen., 2021)
AirPods Max Space Gray + Silicone Case (Black)
Apple Watch Series 4 GPS 44mm Space Gray Aluminium with Black Sport Band
iPhone XS Max 256GB Space Grey + Apple Leather Case (Black)
iMac 27 5K i7 4.2GHz Kaby Lake, 6TB Fusion Drive, 64GB RAM DDR4, 8GB Radeon Pro 580, mid 2017
iPhone Developer

iPhone Developer

Pridružen/a: 19.09.2008
Prispevkov: 10433
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #76   Objavljeno 03.11.2018 23:08:22
Re: Apple special event - 30. oktober 2018
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Multitasking na iOS-u je smeh v primerjavi z macOS. iOS v svoji trenutni obliki nima nikakršne možnosti, da bi postal dostojen nadomestek macOS. In kot sem že rekel... če ne bo Apple ugriznil v svoj lasten jezik in naredil "križanca", bo iOS vedno v osnovi samo mobilni sistem, macOS pa namizni sistem. Ni problem iOS-a samo miška in monitorji. Monitor lahko že sedaj priklopiš gor z adapterjem... pa to ni niti približno tako uporabno kot na macOS. iOS-u za resno delo manjka odprt file system, command line aplikacije, poljubno število multitasking oken, možnost poganjanja poljubnih deamonov, možnost nalaganja aplikacij mimo app stora, itd itd itd. Skratka iOS je za resno delo preveč zaprt. Če bi bil macOS tako zaprt, bi jaz osebno definitivno menjal ekosistem... in tega se tudi sami zavedajo (imajo app store, ampak pustijo nalaganje drugih aplikacij, imajo rootless sistem, ampak ga pustijo izklopiti, ...).
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 15.01.2011
Prispevkov: 1797
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #77   Objavljeno 04.11.2018 09:28:42
Re: Apple special event - 30. oktober 2018
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Moje mnenje je, da bi Apple počasi moral omogočiti bolj kompleksno uporabniško izkušnjo na iPad (Pro). Do takrat bo to pač v 99% content consuming device. Verjamem, da na začetku ob počasnih mobilnih procesorjih niso želeli narediti, ampak sedaj ima iPad praktično enake zmogljivosti kot prenosniki in tega razloga ni več.

Touch screen je sicer odličen input device za nekatere nišne zadeve, ampak za večino profesionalne in poslovne rabe enostavno ni ustrezna naprava za content creation. V sili razmer sicer gre, ampak traja precej dalj časa in končni izdelek ni niti pod razno tako dober.

- Izdelava dokumentov, Word, Keynote. Sicer oboje obstaja v polni inačici za tablice in telefone, je postopek počasen in utrujajoč (izbira teksta, formatiranje...).

- Surfanje po netu (Safari). Sam pogosto uporabljam funkcijo, da si odpiram veliko tabov s tem da uporabljam cmd+click. Sicer je na tablici pritisk z dvema prstoma, ampak ni niti pod razno tako fluidno. Da ne govorim o zapiranju tabov.

- FCPX. iMovie na iPad-u je smešen, alternative so tako-tako, največji problem je mobilnost med napravami in shranjevanje projektov.

- Keynote/PPT. Isto kot Word. Da se, ampak je počasno, izdelava kompleksnih slajdov je na računalniku enostavno, na tablici se noro zakomplicira, copy&paste je počasen.

- Email. Že Gmail npr. Pisanje emailov, alt+tab v ostale programe, copy&paste... saj načeloma vse gre, ampak za velikostni razred počasnejše.


Bottom line je, da je iOS odličen OS za mobilno rabo, pregledovanje stvari... za kompleksno poslovno in profesionalno rabo pa v veliki večini primerov ni niti pod razno ustrezno primarno orodje.

Pa bi lahko bilo. USB-C na display, wireless tipkovnica in trackpad in je lahko to edina naprava, ki bi jo imel. Ob ustrezni software podpori. Do takrat pa brez Mac-a žal ne bo šlo.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9124
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #78   Objavljeno 04.11.2018 10:01:57
Re: Apple special event - 30. oktober 2018
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
V bistvu opisujemo v tej debati to, kar počnejo Microsoftove tablice že nekaj generacij. A je to kdo že kaj bolj resno uporabljal?

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 1142
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #79   Objavljeno 04.11.2018 10:06:01
Re: Apple special event - 30. oktober 2018
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ne govorim o tem, da je tablica lahko nadomestek notebooka že danes. Se pa stvari razvijajo v to smer. Tudi električni avtomobili so bili v povojih le pogojno uporabni. Pred dvemi leti pa sem na Krku srečal Teslo s švicarskimi tablicami...

Hočem reči le, da smo sami tako ukalupljeni, da ne vidimo dlje od svojega nosu. Če pa se ogromna ekipa ukvarja z vizijo in razvojem, pa zna biti zgodba presenetljiva. Le to hočem povedat. Smile
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 23.03.2012
Prispevkov: 1234
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #80   Objavljeno 04.11.2018 10:28:16
Re: Apple special event - 30. oktober 2018
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
macata je napisal/a:
V bistvu opisujemo v tej debati to, kar počnejo Microsoftove tablice že nekaj generacij. A je to kdo že kaj bolj resno uporabljal?

Vzel si mi iz ust. Razz Microsoft s svojimi tablicami v tem pogledu "razstura".

Surface Go in Surface Pro združujeta tablico in prenosnik na način, kot Apple zaenkrat niti pod razno, Surface Book je "power-house" hibrid tablica-prenosnik, Surface Studio za designerje in umetnike, Surface Hub za prezentacije na sestankih in seminarje. Skratka, Microsoft je v tem delu pri nas močno podcenjen, če mene vprašate.

Žal pa Windows niso MacOS, ampak, če bi Apple naredil iz iPada in Macbooka EN izdelek ala Surface in Surface Pro, bi pa že lahko zelo konkretno govorili o tem, da je tablica lahko tudi računalnik. Zdi se, kot bi Microsoftov hipe izkoristili in začeli iPada oglaševati za nekaj, kar NI Surface, ampak SAMO tablica.

https://www.microsoft.com/en-us/surface/business

V svoji osnovi se lahko Surface Pro kosa z Macbook Pro, iPad pa se v uporabnosti skrije, saj Surface Pro uporablja čistokrvni Windows 10, med tem, ko iPad iOS, ki je sicer cool, ampak ne za resno delo, ki ga omogoča desktop OS, kakršen je MacOS. ČE bodo kdaj iOS in MacOS na nek način združili v enega, kar verjetno ne bodo, bo pa to to. Mislim, da jih je tukaj Microsoft celo nekoliko prehitel, ker je naredil enoten OS čez vse platforme in naprave, kar sedaj v praksi sploh ni tako slaba zadeva.

https://www.youtube.com/watch?v=I_M3lTPdBug

_________________
iPad Pro M2 11" Wi-Fi 256GB Space Grey + Apple Pencil (2nd gen.)
Apple TV 4K HDR 64GB (2. gen., 2021)
AirPods Max Space Gray + Silicone Case (Black)
Apple Watch Series 4 GPS 44mm Space Gray Aluminium with Black Sport Band
iPhone XS Max 256GB Space Grey + Apple Leather Case (Black)
iMac 27 5K i7 4.2GHz Kaby Lake, 6TB Fusion Drive, 64GB RAM DDR4, 8GB Radeon Pro 580, mid 2017
« Poglej prejšnjo temo - Ostalo - Poglej naslednjo temo » Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Naslednja
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani