Jabuk
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Macbook pro late 2015 tezava z grafiko
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 02.12.2008
Prispevkov: 97
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #1   Objavljeno 24.08.2018 08:20:50
Macbook pro late 2015 tezava z grafiko
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Pozdravljeni!

To jutro me je na zaslonu pricakala mavrica... Mi lahko nekdo pove kolik je strosek menjave graficnega procesorja v kolikor je ta zatajil.

Bi lahko bila tezava kje drugje?

Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 28.09.2016
Prispevkov: 173
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #2   Objavljeno 24.08.2018 09:03:29
Re: Macbook pro late 2015 tezava z grafiko
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
pormasina je napisal/a:
Pozdravljeni!

To jutro me je na zaslonu pricakala mavrica... Mi lahko nekdo pove kolik je strosek menjave graficnega procesorja v kolikor je ta zatajil.

Bi lahko bila tezava kje drugje?


Težava za mavrico? Poznam primer, ko je odpovedal trdi disk in se je pojavila. Kako pa zadeva izgleda, če prenosnik priklopiš na nek zunanji monitor?
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 02.12.2008
Prispevkov: 97
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3   Objavljeno 24.08.2018 10:19:32
Re: Macbook pro late 2015 tezava z grafiko
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Trdi disk deluje saj je v ozadju mozno videti okna finderja in ostalih aplikacij...

Nisem pa se ga poskusil priklopiti na tv...

Na uradnem servisu so mi povedali da gre najverjetneje za odpoved grqficne in da menjava celotne maticne plosce stane okrog 700eur.

Se da to urediti ceneje?
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 3123
Kraj: Lendava
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #4   Objavljeno 24.08.2018 10:32:22
Re: Macbook pro late 2015 tezava z grafiko
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Bolj težko. Mogoče prišparaš ene 50 EUR, če sam montiraš.
Vseeno pa rabiš nabavit matično.

Žal nisi napisal dovolj podatkov za tip Macbooka Pri (razen, da je late 2015).

Da boš približno vedel za cene (te so praviloma rabljene in/ali refurbished zadeve):
https://www.ebay.de/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=macbook+pro+logic+board+2015&_sacat=0



_________________
Lego Macintosh: http://kottke.org/13/02/lego-macintosh
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 02.12.2008
Prispevkov: 97
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #5   Objavljeno 25.08.2018 13:33:11
Re: Macbook pro late 2015 tezava z grafiko
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Pravkar priklopil tv preko hdmi... Deluje. Slika na obeh brez posebnosti.

Kaj se da iz tega sklepat? 🙂
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 01.01.2013
Prispevkov: 939
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #6   Objavljeno 25.08.2018 13:39:01
Re: Macbook pro late 2015 tezava z grafiko
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
To sem slišal, da je tudi težava ko OSX narobe zapiše PRAM in se ob vsakem rebootu pokaže mavrica.

Probaj:

1. Izklopi računalnik.
2. Vklopi računalnik z držanjem Option+Command+P+R tipke in čakaj da slišiš tri zvočne signale, potem spusti. Zdaj bi se moral Macbook zagnati brez teh črt.
3. Idi v System - Display in spremeni resolucijo na neko drugo resolucijo, ter jo potem zamenjaj nazaj na svojo normalno resolucijo.
4. Zapri nastavitve in resetiraj računalnik. Moralo bi se vklopiti brez mavrice.


Če to ne pomaga, pa mislim, da je težava v trdem disku, ker namreč če bi šla grafična, ti tudi na TV ne bi kazalo kaj drugega kot marvice.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 3123
Kraj: Lendava
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #7   Objavljeno 25.08.2018 14:42:36
Re: Macbook pro late 2015 tezava z grafiko
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Možno tudi, da je problem v povezavi (kabel) ekran in matična/grafična.

_________________
Lego Macintosh: http://kottke.org/13/02/lego-macintosh
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 01.02.2008
Prispevkov: 356
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #8   Objavljeno 26.08.2018 19:23:18
Re: Macbook pro late 2015 tezava z grafiko
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Jaz bi tole odnesel na uradni servis, da točno definirajo kaj je narobe. Lahko je plošča, lahko LCD, kaj drugega že težko.

Mogoče nekaj za v razmislek, relevantno, če imaš 15 colski model:
Ko ga imaš priklopljenega prek HDMI, on preklopi na ločeno (AMD) grafiko. Poskusi ga dati tako priklopljenega dati v spanje in nato zbuditi. V kolikor boš imel sliko na obeh zaslonih, je najverjetneje nekaj z grafiko. Hkrati poglej v System Profiler-ju, če je zaznan notranji LCD.


Sama povezava med LCD-jem in ploščo, je že nekaj let izvedena preko DisplayPort protokola in v kolikor se prekine le ena izmed podatkovnih linij, bo črn zaslon.
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 02.12.2008
Prispevkov: 97
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #9   Objavljeno 01.10.2018 16:06:02
Re: Macbook pro late 2015 tezava z grafiko
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Laptop sem dal na servis iStyle v Mariboru.
Danesso me obvestili da so po pregledu ugotovili da gre najverjetneje za tezavo z graficno kartico, ne morejo pa tega 100% potrditi saj da diagnostika vsakic kaze razlicne rezultate.

Tako so mi priporocali da menjajo osnovno plosco (cca 600eur),ter v kolikornapaka ne bo odpravljena lahko sklepajo da je za tezave kriv zaslon. V twm primeru se bi verjetno dalo nekaj "skompenzirati" da bi lahko zaslon dobil nekoliko ceneje. Skratka v najslabsem primeru semi zna zgoditi da bom na koncu menjaval oboje in dobil 3mesece garancije za 3/4 cene novega mbp.

Laptop je 13incni in odkarsem pisal nazadnje ga uporabljam prikljucenega na hdmi kabel in zadeva funkcionira. Tudi prvih nekaj minut ko ga aktiviram deluje normalno, potem se spetpojavi pisana slika. Opazil sem tudi da ko pritisnem na kateri del diapleja sevcasih slika za nekaj sekund vrne, vendar ni mogoce dolociti katere tocke bi to bile saj niso vedno iste.

Skratka... Zanima me ce obstaja kakrsna koli cenejsa resitev, pri kaksnem mojstru, saj se mi zdi 600eur enostavno prevec da dobim 90%resitev z tri mesecnim jamstvom...
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 01.02.2008
Prispevkov: 356
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #10   Objavljeno 01.10.2018 20:38:13
Re: Macbook pro late 2015 tezava z grafiko
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Žalostno, da še uradni servis ne zna definirati napake ali je na LCD-ju ali na plošči. Kaj je tako težko priklopiti en delujoč (magari obtolčen, itd.) testni LCD namesto obstoječega in se takoj vidi v čem je problem.

Če pritisneš na zaslon in se slika vrne, potem tole bolj nakazuje na težavo v LCD-ju.

V najboljšem primeru, je težava res v kablu LCD monitorja. Na eBay-u so kabli po 20 EUR, dela pa je cca 1 uro, da se zamenja. Ampak na videno, mi deluje vse skupaj bolj kot napaka LCD matrike.


Če je na LCD-ju prisotna tudi napaka coatinga, lahko morda poskusiš, da ti ga na uradnem servisu vzamejo notri in preko tega menjajo LCD.
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 02.12.2008
Prispevkov: 97
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #11   Objavljeno 02.02.2019 09:29:13
Re: Macbook pro late 2015 tezava z grafiko
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Torej laptop je romal do mojstra ki se ukvarja z popravilom "nemogočega".
Če sem prav razumel je naredil rebal na procesorju, vendar zadeva ne funkcionira... so obdobja ko laptop nekaj ur deluje, pa mu potem spet prevrže in dobim kocke in sci-fi vzorce na ekran, ki po priključitvi hdmi kabla izginejo.
Opazil sem tudi da se laptop ne hibernira ampak imam občutek da neprestano laufa tudi ko je poklopljen. To sklepam ker se mu v spanju na lepem na polno zaženejo ventilatorji. Tudi če laptop pustim odprt in ga dam v opcijo "sleep" je zgodba enaka. Zanimivo je da ventilatorjev pred tem v treh letih skoraj da nisem slišal, kar pa mi je mojster razložil da je najverjetnej posledica ker hladilnik ni bil dovolj pritrjen na procesor. Sklepa da se je vseskupaj počasi pregrevalo in sedaj po nekaj letih zato začelo odpovedovati. Še ena zanimivost je da po njegovem posegu , sistem zazna samo 4gb rama. Nisem prepričan ali ga deluje 8gb ali samo 4 kot je mogoče razbrati sedaj v "about this mac". Kaj bi bil vzrok tega mi ni jasno, njemu pa tudi ne. Predlagal mi je da iz kitajske naroči procesor in ga zamenja. Strošek cca 200eur, garancije ni, uspešnost odprave napake 50-50.

Potem sem kontaktiral še drug servis ki se ukvarja z raznimi popravili (izključno apple naprav) ne samo z menjavami kot to počne uradni servis. Svetovali so mi da mi menjajo obnovljeno matično ploščo. Po dokaj prijateljskem pogovoru sem dobil pojasnilo da je odpoved grafike na 2015 letnikih MBP izjemno redka in da sem imel loterijsko srečo da sem naletel na to. Po njihovem mnenju bi za 450eur, kolikor bi me stala menjava matične pri njih, napako rešili trajno. Garancije mi dajo 3 mesece.

In na koncu imam še možnost menjave matične plošče -nove- na uradnem servisu. Najcenejši bi mi to uredili za dobrih 600eur, garancije pa dajo (sram vas bodi apple!!!) tri mesece.


Kakšno je vaše mnenje? Reskirat z najcenejšo varjanto? Menjat obnovljeno matično pri nepooblaščenem servisu. Ali it na "ziherco" z novo matično preko uradnega servisa?
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 3123
Kraj: Lendava
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #12   Objavljeno 02.02.2019 10:00:56
Re: Macbook pro late 2015 tezava z grafiko
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Jaz bi se na tvojem mestu odločil za cenejšo varianto, saj imaš pri obeh isto garancijsko dobo.

Tudi refurbished matična ti mora delat podobno kot nova matična.
Skratka ne sme bit razlike.

V kolikor pa bi se odločil za novo matično, ti nihče ne bo garantiral, da ti v istem obdobju uporabe nova matična ne bo crknila prej kot npr. refurbished varianta.

Vse je odvisno od sreče.

_________________
Lego Macintosh: http://kottke.org/13/02/lego-macintosh
Godrnjač

Godrnjač

Pridružen/a: 22.11.2010
Prispevkov: 1264
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #13   Objavljeno 02.02.2019 11:41:24
Re: Macbook pro late 2015 tezava z grafiko
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
pormasina je napisal/a:

In na koncu imam še možnost menjave matične plošče -nove- na uradnem servisu. Najcenejši bi mi to uredili za dobrih 600eur, garancije pa dajo (sram vas bodi apple!!!) tri mesece.


Za 600 eur dobiš nov prenosnik z Nvidia grafičnim čipom mx150, zadnjo generacijo 4/8 Intel procesorja, 16GB rama, in 500GB m.2 nvme zelo hitrega diska. Gor dobiš sicer Linux operacijski sistem na katerem lahko narediš praktično vse, lahko pa si naložiš Windows 10, če ti je ta bolj domač.

Samo za razmislek. In povrhu še 3x daljša garancija kot pri Applu (3 leta). Kaj praviš? In ja, taka konfiguracija bi te pri Applu stala okoli 3 tisočake.

_________________
Najprej , potem pa žena in otroci.
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 02.12.2008
Prispevkov: 97
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #14   Objavljeno 02.02.2019 13:31:23
Re: Macbook pro late 2015 tezava z grafiko
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Vem... Speechless

Sem premišljeval tudi o tem. Vendar pa imam sedaj doma sposojenega Asus-a za 500eur z ssd diskom in i3 procesorjem ter 4gb rama... Ni presežek, ni pa glih zastarela škatla. in morem priznat da ni varjante da ostanem na tem računalniku ali čem podobnem. Ko se oči enkrat navadijo na retina display in prsti na aluminij in vrhunski trackpad, je plastično ohišje in 3x slabša resolucija pač nekaj kar težko sprejmeš. Nisem slep zagovornik Applovih overpriced izdelkov in verjetno je bil to zadnji MBP ki sem ga kupil ker je enostavno predragi šport. Ampak da pospravim v predal 3 leta star računalnik, ki me je stal slaba dva tisočaka in si za isti denar kot bi ga popravil in (MOČNO UPAM) da na njem preživel še leta zadovoljne uporabe, kupim laptop za 600eur... Nekako nisem navdušen nad to idejo. Laptopi ki bi jih eventuelno menjal za to kar imam so okrog tisočaka... Bom pa vesel kakšnega linka do MBP13 alternitive za 600-700eur.

Če mi zataji še ena matična pa grem v tožbo proti Applu ali pa na prvo slivo, tebi pa plačam pivo ker si imel prav Very Happy
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9090
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #15   Objavljeno 02.02.2019 16:47:51
Re: Macbook pro late 2015 tezava z grafiko
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Pokliči še na pro23 na Knezovi v Ljubljani.
Že par ljudi iz jabolka so rešili v podobnih težavah.
pro23.si

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 08.03.2009
Prispevkov: 1409
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #16   Objavljeno 02.02.2019 17:01:59
Re: Macbook pro late 2015 tezava z grafiko
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
pormasina je napisal/a:
Vem... Speechless

Sem premišljeval tudi o tem. Vendar pa imam sedaj doma sposojenega Asus-a za 500eur z ssd diskom in i3 procesorjem ter 4gb rama... Ni presežek, ni pa glih zastarela škatla. in morem priznat da ni varjante da ostanem na tem računalniku ali čem podobnem. Ko se oči enkrat navadijo na retina display in prsti na aluminij in vrhunski trackpad, je plastično ohišje in 3x slabša resolucija pač nekaj kar težko sprejmeš. Nisem slep zagovornik Applovih overpriced izdelkov in verjetno je bil to zadnji MBP ki sem ga kupil ker je enostavno predragi šport. Ampak da pospravim v predal 3 leta star računalnik, ki me je stal slaba dva tisočaka in si za isti denar kot bi ga popravil in (MOČNO UPAM) da na njem preživel še leta zadovoljne uporabe, kupim laptop za 600eur... Nekako nisem navdušen nad to idejo. Laptopi ki bi jih eventuelno menjal za to kar imam so okrog tisočaka... Bom pa vesel kakšnega linka do MBP13 alternitive za 600-700eur.

Če mi zataji še ena matična pa grem v tožbo proti Applu ali pa na prvo slivo, tebi pa plačam pivo ker si imel prav Very Happy


https://www.bigbang.si/prenosni-racunalniki/zenbook-13-ux331ua-eg160t-asus-i5-72008256gw10-615627
Godrnjač

Godrnjač

Pridružen/a: 22.11.2010
Prispevkov: 1264
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #17   Objavljeno 03.02.2019 01:25:27
Re: Macbook pro late 2015 tezava z grafiko
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
pormasina, čez 5 let ti bo žal da nisi šel na PC prenosnik za 500€, ker bo takrat dobro opremljen MBP stal 5000 €, narejen bo verjetno v ameriki, tvoja plača pa bo samo 5% višja kot danes. Vse se da narediti tudi na teh prenosnikih za 200 do 300€, ampak ste se nekateri pač razvadili z 12 inčno retino in butteryfly tipkovnico ki deluje nekkkkk ak o takk o oo oo.

_________________
Najprej , potem pa žena in otroci.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 3123
Kraj: Lendava
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #18   Objavljeno 03.02.2019 08:24:15
Re: Macbook pro late 2015 tezava z grafiko
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Haha, dober sarkastičen post. Sicer pa ja. Obstaja celo možnost, da ti bo prenosnik za 200-500 € zdržal dlje kot tisti za nekajkrat večji znesek.

_________________
Lego Macintosh: http://kottke.org/13/02/lego-macintosh
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 25.07.2014
Prispevkov: 489
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #19   Objavljeno 03.02.2019 09:19:57
Re: Macbook pro late 2015 tezava z grafiko
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Saj je povedal,da je zaslon problem,ker retina je res zakon,sem imel asusa 17 inčnega za 1500€ pa sem ga samo zaradi zaslona prodal in nabavil Imaca 21.

_________________
Apple TV 4K 32 GB (21)
Apple Watch Series 8
Apple Watch Series 6
Iphone 14 pro 128 GB
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 05.02.2008
Prispevkov: 3710
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #20   Objavljeno 03.02.2019 11:02:18
Re: Macbook pro late 2015 tezava z grafiko
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
pormasina je napisal/a:
Vem... Speechless

Sem premišljeval tudi o tem. Vendar pa imam sedaj doma sposojenega Asus-a za 500eur z ssd diskom in i3 procesorjem ter 4gb rama... Ni presežek, ni pa glih zastarela škatla. in morem priznat da ni varjante da ostanem na tem računalniku ali čem podobnem. Ko se oči enkrat navadijo na retina display in prsti na aluminij in vrhunski trackpad, je plastično ohišje in 3x slabša resolucija pač nekaj kar težko sprejmeš. Nisem slep zagovornik Applovih overpriced izdelkov in verjetno je bil to zadnji MBP ki sem ga kupil ker je enostavno predragi šport. Ampak da pospravim v predal 3 leta star računalnik, ki me je stal slaba dva tisočaka in si za isti denar kot bi ga popravil in (MOČNO UPAM) da na njem preživel še leta zadovoljne uporabe, kupim laptop za 600eur... Nekako nisem navdušen nad to idejo. Laptopi ki bi jih eventuelno menjal za to kar imam so okrog tisočaka... Bom pa vesel kakšnega linka do MBP13 alternitive za 600-700eur.

Če mi zataji še ena matična pa grem v tožbo proti Applu ali pa na prvo slivo, tebi pa plačam pivo ker si imel prav Very Happy


Mogoce nism dobro razumel... pa vendale.
Ce ti notebook deluje na zunanjem monitorju / tvju potem ni problem v grafiki.
Potem je problem lcd panel ali celo samo flat kabel ki povezuje lcd in board.
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani