Jabuk
Uporaba Iphona/McBooka za gibalno oviranega
Jabi

Jabi

Pridružen/a: 29.07.2017
Prispevkov: 6
Kraj: Velenje
Ženska

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #1   Objavljeno 29.07.2017 12:21:27
Uporaba Iphona/McBooka za gibalno oviranega
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Pozdravljeni člani foruma.
Na vas se obračam s sledečim vprašanjem, razmišljanjem in upam, da mi boste znali pomagati: partner se je 3 mesece nazaj poškodoval tako hudo, da jebtrenutna diagnoza tetraegija, čeprav ima sedaj že gibljivost v komolcih in zapestjih, nima pa še moči v prstih, nima finomotorike.
Sedaj je na rehabilitaciji v URI Soča, v Lj, je pa lastnik Iphona 7, ima tudi McBooka.
Zanima me predvsem, kako mu lahko s pomočjo Siri omogočim, da bi, brez da prime telefon v roke, lahko poklical, mogoce tudi narekoval sporočilo? Sama imam iphone 5, še iz leta 2013, sem danes malce preizkušala Siri, pa sem opazila, da, vsaj na mojem telefonu, ne prepozna stikov? Ko sem ukazala; call babi, je ona isksla Bobbya?

Skratka, če je kdo bolj tehnični tip, strokovnjak za uporabo Siri, bo vsak nasvet, predlog, mnenje....več kot dobrodošlo? Verjetno moram najprej njegov telefon narediti tako, da se ne zaklepa, pa tudi če On glasovno aktivira Siri, je problem, ker telefona ne more fizično prijeti in dati na uho? Je mogoče, kakšna opcija, da je na zvočniku?
Skratka, vse razmišljam, googlam o opcijah uporabe naprav za invalide, gibalno ovirane. Verjamem, da bi mo kdo od vas znal pomagati, svetovati.

Vsakemu, ki si bo vzel čas, se že vnaprej zahvaljujem.
Pozdrav, S
Jabuk Jedi Master

Jabuk Jedi Master

Pridružen/a: 18.10.2007
Prispevkov: 27193
Kraj: Medvode
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #2   Objavljeno 29.07.2017 12:42:44
Re: Uporaba Iphona/McBooka za gibalno oviranega
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Za samo klicanje sem ravnokar probal in zadeva deluje tako, da se telefona sploh ni treba dotakniti...

Aktivna mora biti najprej funkcija “Hey Siri” ... ki omogoci to, da se Siri sama vklopi, ko izgovoris “Hey Siri”... nato ji reces “put call on speaker”... in sem dobil vprasanje, koga naj poklice... sem povedal... in klic se je aktiviral in telefon je bil v “speakerphone” nacinu...

Treba pa je malo vaje, da pravilno izgovovoris imena... ker vcasih razume malo drugace, glede na to, da slovenscina ni podprta... ampak za silo se da tudi na tak nacin...

Sporocilo naceloma lahko tudi narekuje... vendar bo moralo biti v anglescini... zacne recimo s “send message to ......” nato vprasa za besedilo sporocila... tukaj pa se zalomi, ker ne razume slovenscine in bo moralo biti sporocilo v anglescini... ali pa v enem od jezikov, ki so podprti...


Nazadnje urejal/a Jest Sob 29. Jul 2017 12:45; skupaj popravljeno 1 krat

_________________
Lp
Thomas
________________________________________________


iPhone Developer

iPhone Developer

Pridružen/a: 19.09.2008
Prispevkov: 10426
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3   Objavljeno 29.07.2017 12:42:57
Re: Uporaba Iphona/McBooka za gibalno oviranega
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
1.) Glede Siri je tako, da s slovensko izgovorjavo angleščine ne deluje ravno najbolje. Sicer se pa vsaj za imenik da zadevo rešiti tako, da posameznim osebam dodaš "Phonetic first name, Pronunciation first name, nickname, itd".

2.) Za narekovanje SMS-ov preko Siri ti predlagam, da pogooglaš (oz. pogledaš kak youtube video glede tega). Sam ne uporabljam, ker je ponovno problem slovenščina/angleščina.

3.) Pojdi v Settings/General/Accessibility/Call Audio Routing, kjer lahko klice avtomatično nastaviš na speaker (ali bluetooth slušalko).

4.) Predlagam, da malo preletiš možne nastavitve v Accessibility meniju, če ti karkoli tam lahko pomaga.
Jabi

Jabi

Pridružen/a: 29.07.2017
Prispevkov: 6
Kraj: Velenje
Ženska

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #4   Objavljeno 29.07.2017 15:29:38
Re: Uporaba Iphona/McBooka za gibalno oviranega
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Hvala obema, smo naštimali Siri da nas bo klicala in da smo na zvočniku. Samo mdlce bolj glasno bo moral govoriti in imena smo spremenili v Flower in Sunshine. Tudi sporočilo v angleščini gre. Zaenkrat je to dovolj.
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 03.05.2008
Prispevkov: 1065
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #5   Objavljeno 29.07.2017 16:58:20
Re: Uporaba Iphona/McBooka za gibalno oviranega
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ja imam za najbolj uporabljene kontakte narejene bližnjice. Tako da lahko siri rečem, call my wife, sister, father, ...

To pa lahko nardiš tako da najdeš sebe v imeniku in potem tapneš Edit in najdeš polje related name. Tukaj je slika





Drugi način je pa da pri željenemu kontaktu dodaš v polje nickname angleško verzijo. Tako da ostane osebno ima še vedno vidno vsepovsod na telefonu, siri pa še vedno zazna tudi nickname
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9108
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #6   Objavljeno 29.07.2017 21:56:52
Re: Uporaba Iphona/McBooka za gibalno oviranega
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Siri lahko tudi naučiš izgovorjave. Recimo da ne razume imena Mojca. Reci Siri: learn to pronounce Mojca. In sledi navodilom.

Drugač pa je dokaj učinkovito, če se ukvarjaš z njo. Se sproti uči. Pri meni recimo na začetku ni bla za nobeno rabo, zdaj pa vsa pogosto klicana imena takoj razume in tudi ne sprašuje več, na katero številko bi jih rad klical ampak vedno izbere pravo. Tko da je že kar uporabna.

Izpostavil bi še ukaz: What can you do
Siri ti ponudi seznam stvari, ki jih zna.

Pa na netu najdeš tudi polno uporabnih nasvetov:
https://www.recode.net/2014/7/17/11628926/10-tips-and-tricks-to-make-siri-more-useful

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Jabi

Jabi

Pridružen/a: 29.07.2017
Prispevkov: 6
Kraj: Velenje
Ženska

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #7   Objavljeno 29.07.2017 22:16:02
Re: Uporaba Iphona/McBooka za gibalno oviranega
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Klemn18, hvala. Ta varianta mi je zelo všeč, sem ravno poskusila pri sebi, deluje. Naštimamo jutri še njemu. Hvala.
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 06.04.2014
Prispevkov: 1409
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #8   Objavljeno 30.07.2017 19:35:30
Re: Uporaba Iphona/McBooka za gibalno oviranega
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Jz mislm, da imajo Apple produkti trenutno najolj izpopolnjen accessbility.

Res pa da sam ne uporabljam siri, ker je res kilava, ker me zastop tko like 1% kar ji rečem, ampak jo bom probu naučit Smile

_________________
Mac mini M1 16GB, 2TB "Genie" 11.4
iPhone Xs Max 256GB 14.6
iPad Pro gen3 256GB 14.6
Jabi

Jabi

Pridružen/a: 29.07.2017
Prispevkov: 6
Kraj: Velenje
Ženska

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #9   Objavljeno 30.07.2017 20:14:10
Re: Uporaba Iphona/McBooka za gibalno oviranega
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Nam zdaj ta varianta, da smo se dodali pod njegovo beležko, najbolj paše in najbolj sigurno je. Če ji ukaže call my wife ali call my son, bo ziher pravega poklicala.
Zaenkrat zadovoljni.
Bi pa bilo super, ce bi se Siri lahko tudi javila na dohodne klice, torej ko bi mi klicali njega, ker ne more prijet telefona. To verjetno ne gre/ne zna?
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 08.10.2008
Prispevkov: 4549
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #10   Objavljeno 30.07.2017 20:46:44
Re: Uporaba Iphona/McBooka za gibalno oviranega
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Karamela je napisal/a:

Bi pa bilo super, ce bi se Siri lahko tudi javila na dohodne klice, torej ko bi mi klicali njega, ker ne more prijet telefona. To verjetno ne gre/ne zna?

kaj pa slušalke? original recimo oz. kake druge ki imajo mikrofon in tipko. al je pritisnit na tipko pretežko za njega?
iPhone Developer

iPhone Developer

Pridružen/a: 19.09.2008
Prispevkov: 10426
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #11   Objavljeno 30.07.2017 21:28:27
Re: Uporaba Iphona/McBooka za gibalno oviranega
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Avtomatični sprejem klicev za accessibility userje bo možen v iOS 11. Public beta je sicer že na voljo... ampak ne vem, če bi jo nalagal na primarni telefon (to lahko mogoče kdo drug pove, koliko je stabilna). Kočna verzija bo pa na voljo verjetno šele čez mesec in pol (ali kasneje).
Jabi

Jabi

Pridružen/a: 29.07.2017
Prispevkov: 6
Kraj: Velenje
Ženska

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #12   Objavljeno 31.07.2017 11:52:02
Re: Uporaba Iphona/McBooka za gibalno oviranega
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Trenutno je brez fino motorike v prstih in prav tako brez moči v njih (gibljivost ima samo v zapestju Sad ) tako da resnično nič ne more sam.
Ampak ok, že to da nas lahko pokliče, je trenutno veliko.
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 03.05.2008
Prispevkov: 1065
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #13   Objavljeno 31.07.2017 12:04:38
Re: Uporaba Iphona/McBooka za gibalno oviranega
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Za oglašanje na klice bo opcija v iOS 11. aha, je že mikrohard sporočil


Jabi

Jabi

Pridružen/a: 29.07.2017
Prispevkov: 6
Kraj: Velenje
Ženska

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #14   Objavljeno 31.07.2017 21:40:33
Re: Uporaba Iphona/McBooka za gibalno oviranega
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Super, komaj čakamo. Bo verjetno še malce trajalo, meni trenutno ponuja ios update 10.3.3

Upam pa, da bo do updatea 11 naš pacient že lahko malce uporabljal prste
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani