Jabuk
rMBP polnilec in iskrenje
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 14.05.2015
Prispevkov: 152
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #1   Objavljeno 06.02.2017 11:09:37
rMBP polnilec in iskrenje
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Zdravo,

V Angliji sem kupil rMBP15 2015, ki je seveda prišel z angleškim plugom, tako da sem tisti adapter za v vtičnico kupil na ebayu. Pred časom sem tu bral, da ta adapter pa res nima nobene veze, če je fake ali original tako da sem kupil prvo stvar, kljub temu da je pisalo orginal (kar rahlo dvomim). Napetost imamo enako kot v Angliji, tako da to nebi smel biti problem.

V glavnem ko plug vtaknem v vtičnico, se vse skupaj kar močno zaiskri. To se ne zgodi vedno, recimo ko to takoj ponovim se ne zgodi. Za zdaj se s tem nisem preveč ukvarjal, sem pač najprej vtaknil v vtičnico in šele potem priključil rMBP, čeprav itak nima veze glede na to da je vmes še cel apple brick. Kaj predlagate, da naredim v tem primeru?

PS: Včasih, ko hočem priključiti kakšen USB, ob dotiku z računalnikom preskakujejo iskre. Tega že dalj časa nisem počel, ker imam načeloma vse Wireless, ampak včasih se to zgodi in nisem najbolj prepričan če je to normalno kljub tej šasiji. Možnosti priklopa s podaljškom seveda nimam, ker je tudi ta angleški.

PS2: Macbook prenašam v sleevu in dodatno v torbi. Enkrat me je streslo(statika) že, ko sem se dotaknil poliestrske torbe. Confused
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9090
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #2   Objavljeno 06.02.2017 11:30:07
Re: rMBP polnilec in iskrenje
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ti ne znam povedat, če je to "uradno" OK, sam to je od nekdaj tako. Oz, vse moje Mac mašine, ki so imele zunanji napajalnik, so vedno iskrile, ko si jih vštekal. Pa sem mel že kar nekaj te robe. Najprej Cube, potem 2x Mini, pa 2x MBP.

Nisem pa tega opazi pri Projih in iMacu. Je pa na iMacu občasno preskakovala statika iz prstov na žično tipkovnico. Zelo nadležno.

Nekako je to problem tudi v ozemlitvi v hišni elektriki. Če se prav spomnim, smo enkrat ugotavljali, da se to ne dogaja čist povsod.

Pa seveda šuko kabel tudi pomaga. Seveda, če je ozemljitev po bajti pravilno narejena.

---
Je pa podobno tudi s tresenjem, če s prstom potegneš po aluminjastem robu MBPja.

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Jabuk Staff

Jabuk Staff

Pridružen/a: 26.08.2009
Prispevkov: 14553
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3   Objavljeno 06.02.2017 12:29:04
Re: rMBP polnilec in iskrenje
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Probi s temle :


Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 14.05.2015
Prispevkov: 152
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #4   Objavljeno 06.02.2017 16:38:07
Re: rMBP polnilec in iskrenje
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ma saj pravim, te možnosti nimam ker sem kupil v Angliji, pa tko al tko mam laptop večinoma v torbi in ga prenašam tko da ta dolg kabel ni kaj prida uporaben zame.

Zanimivo, potem smo vsi bolj ali manj na istem? Mislita, da potem ni fore v štek adapterju in da bi se iskrilo tudi z originalnim?
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 06.10.2009
Prispevkov: 276
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #5   Objavljeno 06.02.2017 17:26:05
Re: rMBP polnilec in iskrenje
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Meni z originalnim ne iskri. Oziroma zelo redko kdaj.
Je pa Apple objavil program menjave:
http://www.apple.com/si/support/ac-wallplug-adapter/

Kar bi znalo pomeniti, da tudi vsak kitajc ni za v vticnico...
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 14.05.2015
Prispevkov: 152
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #6   Objavljeno 06.02.2017 17:54:37
Re: rMBP polnilec in iskrenje
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Hehe, na plugu z napako piše WELL SHIN, na mojem pa DWELL SHINE. Kupil sem pa tu: http://www.ebay.de/itm/232124562433?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT#rwid
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 11.11.2009
Prispevkov: 364
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #7   Objavljeno 07.02.2017 08:14:13
Re: rMBP polnilec in iskrenje
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Meni se z originalnim vedno malo zaiskri, edino če imam tale podaljšek na kablu ki ga gpc17 omenil.
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 14.05.2015
Prispevkov: 152
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #8   Objavljeno 07.02.2017 09:25:38
Re: rMBP polnilec in iskrenje
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Zaiskri se v vticnici?
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9090
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #9   Objavljeno 07.02.2017 09:35:20
Re: rMBP polnilec in iskrenje
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
"Apple state that you should only experience sparks between ac adapter and wall, if you experience a spark between the notebook and power cord then definately speak to an AASP"

https://discussions.apple.com/thread/512900?start=0&tstart=0

Pa še razlaga:

"The spark you see is completely normal. The reason has nothing to do with 'in rush' current or capacitors. It has to do with inductance.

Any wire loop (any conductor has small inductance), such as a transformer, has an inductance. The transformer has a magnetic field (or lack of one) and when you plug-in or unplug the cord, current flows/stops and the magnetic field changes. Nature abhors a change in flux (change in the amount of mag field) and a counter current is induced by the inductor. This current causes the spark.

There is no difference in how you connect the wires. The ring on the end which goes into your computer is the ground. It is designed to contact first, thus providing a path for transient currents to discharge before anything else. Plug it in slow, it shouldn't matter at all.

Leaving a charger plugged into the wall without being connected to your computer is not likely to be harmful. You might consider not doing this if you think the power supply is getting old. The electronics inside are pretty robust and what really taxes them is when a large current is being drawn. There's a lot of power conditioning going on in there to clean up the power to be clean enough for a micro controller.

In case you care, a switching power supply is one that avoids the need for large expensive transformers and uses a complicated circuit to lower the wall voltage down to 15VDC from about 60 VDC (120VAC / 2 from rectification). Image flapping a switch on and off, where 'on' is clamped to a value, like 15V. If you do this fast enough, the pulse train looks like a constant DC. Except there's a ton of noise and garbage from the switching.

Computers' CPU don't use that much current, but all the peripherals sure do, DVD, montior, HDs, speakers, etc."

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 11.11.2009
Prispevkov: 364
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #10   Objavljeno 09.02.2017 07:04:18
Re: rMBP polnilec in iskrenje
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
maartin je napisal/a:
Zaiskri se v vticnici?


V vtičnici ja
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani