Jabuk
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Upgrade na El capitan
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 13.12.2007
Prispevkov: 288
Ženska

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #1   Objavljeno 07.02.2016 20:09:37
Upgrade na El capitan
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Zdravo,

moj macbook pro je 2008 verzija, gor imam Lion. Zanima me, a se lahko kaj čudnega zgodi, če jaz na applovi strani upgrejdam na El Capitan?
Placa imam 10gb, rabiš ga kao 8. Še zanima me, če El Capitan pač povozi osx Lion, in teoretično tako uporabi tisti prostor ki ga zdaj uporablja Lion. Je to logično?



Hvala za odgovor.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 10.02.2008
Prispevkov: 726
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #2   Objavljeno 07.02.2016 22:12:35
Re: Upgrade na El capitan
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Je logično. In bi moral delat brez problema, le vseh cukrčkov sistema verjetno ne boš mogel izkoristit.

_________________
2013 15" MBP, 2010 MBA 11", 2007 MB 2.0, TC, iPhone SE, iPad Mini Retina, iPad2.
Jebemti, bere se, kot da sem fanboy ...
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 04.09.2008
Prispevkov: 183
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3   Objavljeno 07.02.2016 22:31:37
Re: Upgrade na El capitan
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Kaj je še vse standardno not ali si kaj nagradil?

Mam med drugim macbooka 2008(unibody), na katerem laufa 10.11 BP, je pa res da ma not ssd in 4GB rama. Na standardno konfiguracijo z navadnim diskom ne bi dajal gor nic nad 10.8 ali pa 10.9.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 13.12.2007
Prispevkov: 288
Ženska

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #4   Objavljeno 08.02.2016 10:00:40
Re: Upgrade na El capitan
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Se pravi sistem se samo prepise. In ce je sedaj tudi ta 8, ta ne bo se dodatnih 8 pozrl? Zakaj pa da se nebi dalo izkoristit vseh "cukrckov"?

In pa ne, je cisto tovarniski. 2gb rama, 150gb itd. Mislite da nebi delal dobro al kaj?

A office in adobe in ostale stvari bi blo treba potem na bovo gor vrzt ali se samo ohrani?

Hvala
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 08.10.2008
Prispevkov: 4549
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #5   Objavljeno 08.02.2016 10:06:12
Re: Upgrade na El capitan
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Kooch je napisal/a:
Se pravi sistem se samo prepise. In ce je sedaj tudi ta 8, ta ne bo se dodatnih 8 pozrl? Zakaj pa da se nebi dalo izkoristit vseh "cukrckov"?

In pa ne, je cisto tovarniski. 2gb rama, 150gb itd. Mislite da nebi delal dobro al kaj?

A office in adobe in ostale stvari bi blo treba potem na bovo gor vrzt ali se samo ohrani?

Hvala

minimalno za maverics in naprej, torej el capitan mislim, da je 4gb.
jaz bi na tvojem mestu vsekakor zamenjal disk z ssd, če misliš še nekaj časa uporabljat ta pc.

vseh bonbončkov ne moreš izkoristit ker ti hw, ne podpira.. vem, da na starejših macbookih ne deluje airdrop z ios napravami, airplay mirroring, handoff,.. mogoče še kej, ampak mi zdele ne pade na pamet.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 10.02.2008
Prispevkov: 726
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #6   Objavljeno 08.02.2016 11:51:50
Re: Upgrade na El capitan
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Minimum je 2GB, ampak to brez SSDja bo hudo slaba izkušnja. Jaz bi dodal 2GB rama (ni drag), pa en SSD, če misliš it nad SL.

_________________
2013 15" MBP, 2010 MBA 11", 2007 MB 2.0, TC, iPhone SE, iPad Mini Retina, iPad2.
Jebemti, bere se, kot da sem fanboy ...
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 08.10.2008
Prispevkov: 4549
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #7   Objavljeno 08.02.2016 13:25:35
Re: Upgrade na El capitan
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
jakaracman je napisal/a:
Minimum je 2GB, ampak to brez SSDja bo hudo slaba izkušnja. Jaz bi dodal 2GB rama (ni drag), pa en SSD, če misliš it nad SL.

prov maš..
https://support.apple.com/kb/SP728?locale=en_US
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 13.12.2007
Prispevkov: 288
Ženska

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #8   Objavljeno 08.02.2016 14:19:10
Re: Upgrade na El capitan
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Kako pa menjas HDD za SSD? A SSD samo dodas? Tega mi se nikoli ni bilo treba delat, zato sprasujem. Ga lahko sam?
Kateri bi bil na primer dober za to? Skoraj dnevno moram laufat tudi Adobe za grafiko in je res racunalnik ze malo revez pri vec opravilih naenkrat.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 08.10.2008
Prispevkov: 4549
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #9   Objavljeno 08.02.2016 14:41:35
Re: Upgrade na El capitan
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
aha, lahko sam, čist preprosto.
kupiš sdd, zdej za ta tvoj pc ni potreben kakšen prav posebno hitr ssd, ker si omejen z sata II vodilom na 3gbitps cca. 250mbyte/s.
jaz sem čist zadovoljen s crucial bx100. zdej dobiš pa bx200 240gb za 80eu.
potem, pa odpreš pokrov baterije, snameš ven starega, rabiš križni izvijač, ter vstaviš novega. opa.. to imaš še tist pred unibody mbp?
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 13.12.2007
Prispevkov: 288
Ženska

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #10   Objavljeno 08.02.2016 14:59:30
Re: Upgrade na El capitan
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ja samo torej se ga ne doda ampak zamenja ne? Potem podatki stanejo na starem kar jaz razumem?
2008 je, to so še uni ki imajo srebrne tipkovnice, ni unibody se mi zdi.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 14.08.2008
Prispevkov: 664
Kraj: Novo mesto
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #11   Objavljeno 08.02.2016 15:46:26
Re: Upgrade na El capitan
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Zamenja se ga, podatki ostanejo na starem disku, ki ga lahko potem uporabiš kot zunanji disk, če kupiš ohišje.
Lahko daš pa disk tudi namesto DVD pogona, ampak rabiš še HDD caddy -> http://tinyurl.com/hnvgcyh

Navodila za zamenjavo diska:
https://www.ifixit.com/Guide/MacBook+Pro+15-Inch+Core+2+Duo+Model+A1211+Hard+Drive+Replacement/459

Navodila za nadgradnjo RAM-a:
https://www.ifixit.com/Guide/MacBook+Pro+15-Inch+Core+2+Duo+Model+A1211+RAM+Replacement/452

Glede SSDja pa priporočam Samsung ali Crucial.
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 17.12.2011
Prispevkov: 181
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #12   Objavljeno 25.03.2016 19:02:32
Re: Upgrade na El capitan
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Eno hitro pomoc prosim. Prvic sm zagnou macbooka in mi napise ko se hocm vpisat mi napise couldnt sign in because of server error

Kaksna ideja kaj naj nardim?
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 17.12.2011
Prispevkov: 181
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #13   Objavljeno 25.03.2016 19:40:14
Re: Upgrade na El capitan
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
lascukovac je napisal/a:
Eno hitro pomoc prosim. Prvic sm zagnou macbooka in mi napise ko se hocm vpisat mi napise couldnt sign in because of server error

Kaksna ideja kaj naj nardim?


Uredil
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 24.04.2014
Prispevkov: 246
Kraj: Posavje
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #14   Objavljeno 25.03.2016 23:16:58
Re: Upgrade na El capitan
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
A se splača sploh updejtat na El Capitana? Imam MB-proja mid 2014, Yosemite OSX gor in mi tak lepo dela, da sploh ne upam updejtat, da mi nebi računalnik začel kej srati Smile

Po eni strani sem firbčen glede nadgradne na el capitana, po drugi se pa sprašujem, če je sploh vredno nadgrajevati, glede na to da mac dela kot urca:?

_________________
I'm an idealist. I don't know where I'm going, but I'm on my way.
___________________________
 iPhone 15 Pro
 Macbook Air M2
 Apple Watch 7 45mm Red
 Apple Airpods 3
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 20.07.2008
Prispevkov: 416
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #15   Objavljeno 26.03.2016 05:18:11
Re: Upgrade na El capitan
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
robi07 je napisal/a:
A se splača sploh updejtat na El Capitana? Imam MB-proja mid 2014, Yosemite OSX gor in mi tak lepo dela, da sploh ne upam updejtat, da mi nebi računalnik začel kej srati Smile

Po eni strani sem firbčen glede nadgradne na el capitana, po drugi se pa sprašujem, če je sploh vredno nadgrajevati, glede na to da mac dela kot urca:?


Po mojih izkusnjah se ne rabis nic bat nadgradit - jaz se prou nikol na nobenem macu nisem mel tezav zaradi nadgradnje
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 20.02.2010
Prispevkov: 397
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #16   Objavljeno 26.03.2016 09:54:42
Re: Upgrade na El capitan
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
robi07 je napisal/a:
A se splača sploh updejtat na El Capitana? Imam MB-proja mid 2014, Yosemite OSX gor in mi tak lepo dela, da sploh ne upam updejtat, da mi nebi računalnik začel kej srati Smile

Po eni strani sem firbčen glede nadgradne na el capitana, po drugi se pa sprašujem, če je sploh vredno nadgrajevati, glede na to da mac dela kot urca:?

Jaz imam točno tak MBP kot ti, le malenkost starejši (Late 2013, sicer kupljen junija 2014) in dela El Capitan kot urca. Sploh z i5 procesorjem in SSD diskom ne boš imel težav. Meni najbolj pomembna "novost" je da lahko Spotlight vrstico premaknem v kot in je dokaj podobno kot prej (konstantno uporabljam za kalkulator), Yosemite je imel fiksiranega na sredini zaslona in je zmeraj prekrival vsebino, je pa še cel kup drugih sprememb: http://www.apple.com/osx/whats-new/

Težave boš lahko imel le z novim varnostnim mehanizmom System Intergrity Protection, ki onemogoči delovanje nekaterih naprednih aplikacij kot je TotalFinder, ali modificiranje datotek v sistemskih mapah, vendar se ga da še zmeraj izklopit: http://www.macworld.com/article/2986118/security/how-to-modify-system-integrity-protection-in-el-capitan.html - če pa si navaden povprečni uporabnik, pa se te to zelo verjetno ne tiče.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 24.04.2014
Prispevkov: 246
Kraj: Posavje
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #17   Objavljeno 26.03.2016 13:49:49
Re: Upgrade na El capitan
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Hvala za info:)

A je dovolj, da grem samo na app store in kliknem namesti el capitan in bo novi osX avtomatsko nadgradil obstoječega yosemite? Če naredim tako, ali bi mi morale potem vse aplikacije in datoteke ostati na novem el capitanu?

Ker še nisem nikoli nadgrajeval na macu.... na iphonu mi je do zdaj vse še ostalo gor kadar sem posodabljal novi ios, ne vem pa kako je pri macih Smile



frin je napisal/a:
Jaz imam točno tak MBP kot ti, le malenkost starejši (Late 2013, sicer kupljen junija 2014) in dela El Capitan kot urca. Sploh z i5 procesorjem in SSD diskom ne boš imel težav. Meni najbolj pomembna "novost" je da lahko Spotlight vrstico premaknem v kot in je dokaj podobno kot prej (konstantno uporabljam za kalkulator), Yosemite je imel fiksiranega na sredini zaslona in je zmeraj prekrival vsebino, je pa še cel kup drugih sprememb: http://www.apple.com/osx/whats-new/

Težave boš lahko imel le z novim varnostnim mehanizmom System Intergrity Protection, ki onemogoči delovanje nekaterih naprednih aplikacij kot je TotalFinder, ali modificiranje datotek v sistemskih mapah, vendar se ga da še zmeraj izklopit: http://www.macworld.com/article/2986118/security/how-to-modify-system-integrity-protection-in-el-capitan.html - če pa si navaden povprečni uporabnik, pa se te to zelo verjetno ne tiče.


_________________
I'm an idealist. I don't know where I'm going, but I'm on my way.
___________________________
 iPhone 15 Pro
 Macbook Air M2
 Apple Watch 7 45mm Red
 Apple Airpods 3
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 17.12.2011
Prispevkov: 181
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #18   Objavljeno 26.03.2016 14:59:57
Re: Upgrade na El capitan
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
pršu iz win okolja na mac.

A rabim antivirus na macu?

Se da zamenjat tipki y in z tako da bo tipkovnica qwertz in ne qwerty? hvala
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 04.05.2009
Prispevkov: 657
Kraj: Vič
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #19   Objavljeno 26.03.2016 15:06:57
Re: Upgrade na El capitan
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
lascukovac je napisal/a:
pršu iz win okolja na mac.

A rabim antivirus na macu?

Se da zamenjat tipki y in z tako da bo tipkovnica qwertz in ne qwerty? hvala


Antivirus - NE
Menjat tipki - hm, ... verjetno se da .. jaz sem si raje obratno naredil - na službenih Windows mašinah sem si obrnil yz ... ampak to je stvar preferenc.
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 17.12.2011
Prispevkov: 181
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #20   Objavljeno 26.03.2016 16:56:14
Re: Upgrade na El capitan
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Jabolcnik je napisal/a:
Antivirus - NE
Menjat tipki - hm, ... verjetno se da .. jaz sem si raje obratno naredil - na službenih Windows mašinah sem si obrnil yz ... ampak to je stvar preferenc.


Hvala. ma sm tok navajen na z da je tam na mestu y da bi mi blo ljubše qwertz. mogoče kdo ve kako nastavim to?

uporablja kdo apple usb-c multiport za macbook 12", neki berem slabe rewieve pa sm mal skeptičen a dela tko k more. ve mogoče kdo iz prve roke?
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani