Jabuk
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Težave z očmi
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 13.10.2009
Prispevkov: 129
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #1   Objavljeno 25.12.2015 23:22:00
Težave z očmi
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Pozdravljeni!

Imam eno težavo in me zanima, če ima kdo kakšno informacijo o tem ali pa je že tudi sam imel eneke težave? Pred nekaj dnevi sem kupil nov iMac 27' z Retino:

- 5K
- 3,3 GHz
- Intel Core i5
- 2TB Fusion
- 8GB Ram-a

Čeprav specifikacije tako niso pomembne... Pišem vam zato, ker imam ogromne težave z očmi. Vsakič, ko ga uporabljam me začnejo boleti oči, začnem videti malo slabše in se mi megli. Kasneje me celo začne boleti glava... Drugače nimam nobenih težav z očmi! Imam tudi dva Macbook Pro-ja (oba novejši retina model 2014, 2015), iPhone 6, iPad mini 3,... in nikoli nisem imel teh težav... Čital sem tuje forume, da naj bi bila predvsem težava zaradi različnih zaslonov (LCD oz. LED) v iMacih...

Ali ima kdo podobne težave ali pa vsaj kakšno informacijo? Sem se res veselil nove "mašine", zdaj pa ne vem kaj bom naredil z njo :/
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9124
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #2   Objavljeno 25.12.2015 23:48:26
Re: Težave z očmi
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Jaz sem ze parkrat pisal na jabolku, da mi iMac ne odgovarja.

Moj je sicer že 5 let star. Torej ni enak ekran. Samo ta zadeva preveč sveti. To so ekrani za tvje. Majo ful kontrasta. Ful močno črno in čist prehudo belo. Za filme gledat je to ok. Sam za delat pa ne. Pa fotografi so čist orgazmični, ko so njihove fotkr kontrastne in nasičene. Če pa zmanjšaš kontrast, pa rata ekran flekast in barve falene.

Pa ergonomsko je zadeva katastrofa. Ko gledaš v ekran, bi moral imeti oči v višini zgornjega roba ekrana. Tako da gledaš vedno navzdol ali kvečjemu horizontalno. Pri iMacu gledaš pa vedno navzgor. To pa zaradi zvočnika pod ekranom. Sigurno moteče za oči, predvsem pa neudobno.

Kar sem jaz gledal, je recimo imac 21 še nekako ok. Večje verzije pa ne.
Zato jaz preferiram mbp z dodatnim 24" ekranom. In seveda BT miško in tastaturo.

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 13.10.2009
Prispevkov: 129
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3   Objavljeno 26.12.2015 10:20:28
Re: Težave z očmi
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Hvala za odgovor Macata.

Res je neverjetno. Se zdaj ne morem verjet, da je taksen display. Sem preprican, da ima 80% ljudi tezave. Ker sam drugace res "vidim kot sokol" Cool Very Happy, ko pa tukaj not gledam, pa Exclamation ... Tak da res nima smisla... Bi lahko mogoce s kaksnim softwarom popravil brightness in kontrast itd.?

Vedno bolj razmisljam, da ga bom zal moral prodati oz. poslati nazaj... Vsaj na tujih forumih sem cital, da lahko v 14 dneh posljes racunalnik Apple-u nazaj, ce nisi zadovoljen. Res pa je, da je to verjetno samo v USA?

Kaksna skoda, ko je res tak ogromen display pa "masina" res laufa tako kot treba. Ampak kaj, ce verjetno cez mesec dni ne bom mogel vec gledat ali pa mi bo glavo razneslo Zombie

Vedno bolj razmisljam, da bi zamenjal za starega 21' iMaca! Pa da si dam noter Fusion ali pa kar SSD... Mislim, da me malo slabsa slika ne bo motila (ce se ne motim je tam skoraj 2K?), samo da nimam tezav z ocmi. Verjetno je tam boljse oz. enako kot na Apple prenosnikih? Ali je bil na starih tudi ze LED display? Hvala!
iPhone Developer

iPhone Developer

Pridružen/a: 19.09.2008
Prispevkov: 10433
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #4   Objavljeno 26.12.2015 10:26:17
Re: Težave z očmi
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Če imaš možnost, poskusi nastaviti zaslon z uporabo kalibratorja. Prva stvar, ki jo bo 100% naredil, bo zmanjšal brightness in kontrast. Pa barve tudi ne bodo sfaljene, temveč takšne kot morajo biti. Je pa res, da za to potrebuješ kalibrator.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 17.12.2009
Prispevkov: 661
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #5   Objavljeno 26.12.2015 10:52:41
Re: Težave z očmi
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Probaj postavit imac malo dlje od sebe.. da ga gledaš v ekran recimo z 1-2 metrov za začetek Smile
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 09.01.2008
Prispevkov: 3100
Kraj: Ljubljana
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #6   Objavljeno 26.12.2015 13:00:04
Re: Težave z očmi
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Hm. ne verjamem da je kriv iMac ampak bolj tvoje oci. Uporabljas ocala ko si pred monitorjem? Poglej se tudi v nastavitvah od OS X kaksen barvni profil imas nastavljen. Poskusi z Adobe RGB ali osnovni iMac profil. Zmanjsaj tudi brightness mogoce bo pomagalo.

Sam uporabljam tudi iMac late 2015 27. Sem si ga pa skalibriral, oziroma si ga vsaki 2 tedna znova.

Kot pa je tudi ze negdo priporocal, daj ga malo dalje od sebe (vsaj 50cm), poglej ce ti svetloba luci ali sonca direktno sveti na ekran in podobno.
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 13.10.2009
Prispevkov: 129
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #7   Objavljeno 26.12.2015 13:33:08
Re: Težave z očmi
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Hvala vsem za nasvete.

Kot sem že napisal ne uporabljam očal... Imam super vid. Zato jih res ne bi rad začel kasneje biti primoran uporabljati :/ Smile

haroker poglej malo ang. forume in boš videl, da je to Number one complaint for iMacs... Mogoče ti nisi nikoli prej toliko uporabljal ostalih apple produktov... jaz sem jih in nikoli nisem imel takšnih težav. Res pa je, da sigurno obstajajo nekateri, ki teh težav nimajo. Čeprav lahko najdete na forumih, da so dokazali, da ko so postavili pred ljudi Apple prenosnike (Macbook-e, Pro-je, Air-e,...) in iMac-e so vsi raje izbrali display prenosnikov. Vsi so tudi trdili, da je na iMacih slabša slika oz. bolj blurry... sploh čez čas...

Sam sem poskusil že vse, kar ste mi svetovali... zmanjšal sem brightness, postavil iMaca daleč stran od sebe, zatemnil celoten prostor itd... Tudi kalibriral v nastavitvah.

Mislim, da je edina možna rešitev za to težavo naslednja:

http://www.macworld.com/article/1139942/mwvodcast103.html

Kaj mislite o tem? Ali že kdo uporablja kakšen anti-glare filter ali kaj podobnega?

Hvala še enkrat!
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 09.01.2008
Prispevkov: 3100
Kraj: Ljubljana
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #8   Objavljeno 26.12.2015 14:00:29
Re: Težave z očmi
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
@iPhone 4 sam uporabljam dnevno Apple produkte ze 15 let, za Pro namene in teh tezav se nisem zasledil (pa da ti nastejem trenutne naprave ki jih uporabljam: iPhone 6S+, iPad pro, Macbook pro 13, iMac 27 5k, iPad mini, Apple watch, iPhone 5S,... Bo dovolj?)

Pogledal na US Apple Support forum in kot prvo ni nabolj mnozicen complaint, kot drugo ima na tem forumu ena tema, ki se navezuje na odboj na ekranu max 20 odgovorov. Torej bi rekel, da ima tezave nekaj ljudi, vecina pa ne. Z veseljem preberem forum, ki ga ti omenjas ce podas link.

Sam imam iMac postavljen tako, da ne pada nanj direktna svetloba, pa k sreci nimam tezav. Tudi zame so oci moj kapital in zato pazim nanj.

Si poskusil z kaksnim Dell 2715H monitorjem? Ne narobe razumeti, ko sem sam pred leti uporabljal en slabi Samsung monitor, so se mi zacele oci po 30min uporabe solziti in pojavil se je glavobol. Takrat sem dobil ocala anti refleksivna in zamenjal sem monitor za dell, po enem mesecu je bilo vse ql. Ocal ne rabim vec.
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 13.10.2009
Prispevkov: 129
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #9   Objavljeno 26.12.2015 14:32:14
Re: Težave z očmi
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
@haroker tudi sam sem popoln Applov privrženc... In ravno zaradi tega ne bi rad uporabljal drugih "windows based" stvari... Vedno sem si želel iMaca, da imam vse na enem mestu in ogromen display. Zato sem res razočaran... Zdaj sem spet na iMac-u in se mučim :/ Kaj si misliš o tem anti-glare-u? Misliš, da na starih iMacih ne bi imel težav? Ker potem bi res raje vzel 21-ko in tudi brez retine, če bi bilo boljše... res se mi zdi čudno, da je tako. Do zdaj sem tudi že pokazal mojega iMac-a 3. osebam in vsem se to zdi ogromna težava. Mogoče pa je napaka v displayu Razz
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9124
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #10   Objavljeno 26.12.2015 14:55:31
Re: Težave z očmi
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Še dvoje;
Kakšno imaš razsvetljavo? Če maš neonke, lahko pridejo v interferenco z utripanjem ekranana in potem dobiš polovično (al pa še manj) frekvenco z dvojno amplitudo. Torej stroboskop.

Drugo. Sicer me vem, kako je konkretno pri tvoji mašini. Ampak če maš preveliko resolucijo ekrana, začne obnavljat ekran z manjšo frekvenco.
To značilno povzroča glavobole in solzenje oči.

Antiglare filtrov pa jaz niti komentiral nebi, ker je šipa na iMacu en najboljših antiglare filtrov.

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 09.01.2008
Prispevkov: 3100
Kraj: Ljubljana
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #11   Objavljeno 26.12.2015 15:23:03
Re: Težave z očmi
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
@iphone 4 dobijo se ocala za pred monitor. Mogoce pa je res kaj z monitorjem, nesi nazaj in preveri se na kaksnem drugem iMacu ce se ti dogaja enako.
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 13.10.2009
Prispevkov: 129
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #12   Objavljeno 26.12.2015 17:47:16
Re: Težave z očmi
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Nimam neonk... Kakšna očala pa točno so to? Kakšen primer - link?

Vse bolj razmišljam o prodaji... Tako, da bo nekdo res prišel na svoj račun :/ Tako, da če koga zanima, lahko ponudi svojo ceno.

Podatki računalnika:

http://www.istyle.eu/si/imac-27-5k-retina-quad-core-i5-3-3ghz-8gb-2tb-fusion-2015.html

Lp
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9124
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #13   Objavljeno 26.12.2015 17:55:37
Re: Težave z očmi
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
iPhone 4 je napisal/a:
Nimam neonk... Kakšna očala pa točno so to? Kakšen primer - link?

Vse bolj razmišljam o prodaji... Tako, da bo nekdo res prišel na svoj račun :/ Tako, da če koga zanima, lahko ponudi svojo ceno.

Podatki računalnika:

http://www.istyle.eu/si/imac-27-5k-retina-quad-core-i5-3-3ghz-8gb-2tb-fusion-2015.html

Lp


"iMac ima zdaj čudovit zaslon Retina 4K ..." Very Happy

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 13.10.2009
Prispevkov: 129
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #14   Objavljeno 26.12.2015 18:02:40
Re: Težave z očmi
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
@MACATA tega pa ne razumem kaj si želel s tem povedati? Very Happy

iMac-i 21' imajo 4K, iMac-i 27' pa 5K... to vem ja Smile
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 26.09.2013
Prispevkov: 795
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #15   Objavljeno 26.12.2015 18:32:51
Re: Težave z očmi
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Opis racunalnika na linku si preberi... Smile

Jaz jih iscem (ena taka ocala).. Z oci mene pecejo ce miram res dolgo delat z racunalnikom... Racunalnik je pa tisti iz podpisa.

_________________
MacbookPro (early 2011): dual-core i5 2.3gzh, 8GB ram, 320GB HDD
iPhone 6s+, 64 GB, iOS 10

Own (history):
iPhone 4s, 32 GB, iOS 6.1.1
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 09.01.2008
Prispevkov: 3100
Kraj: Ljubljana
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #16   Objavljeno 26.12.2015 18:47:26
Re: Težave z očmi
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Jaz sem sel v optiko in rekel da rabim taksna ocala (sipe). Ne vidim resitve v tem da gres iz 27 na 21, ker monitor je verjetno enak, le manjsi in manjsa resolucija.

Ne vem kaj mislis s tem pridobiti, oziroma resiti tezavo.

Si poskusil na kaksnem drugem enakem iMacu?
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9124
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #17   Objavljeno 26.12.2015 18:58:37
Re: Težave z očmi
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
A si poskusil z manjšo resolucijo?

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 06.04.2014
Prispevkov: 1409
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #18   Objavljeno 27.12.2015 11:11:46
Re: Težave z očmi
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Jaz bi prvo preveril, da je monitor res na 60Hz in ne na 30Hz. Na 30Hz tudi jaz dobim glavobol v 15 minutah, pa nima veze kvaliteta slike.

_________________
Mac mini M1 16GB, 2TB "Genie" 11.4
iPhone Xs Max 256GB 14.6
iPad Pro gen3 256GB 14.6
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 13.10.2009
Prispevkov: 129
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #19   Objavljeno 27.12.2015 14:34:00
Re: Težave z očmi
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Sporočam, da sem vse poskusil... z drugo resolucijo, preveril sem Hz... Edino kaj mi preostane je, da poskusim še s tem Anti - glare screen-om:

http://www.kuzyproducts.com/collections/screen-protectors/products/screen-protector-27-inch-thunderbolt

Ali pozna kdo kakšen drug "screen", ki je zelo kvaliteten?

Če pa koga zanima:

http://www.bolha.com/racunalnistvo/namizni-racunalniki/apple/apple-imac-27-5k-2tb-fusion-1302185219.html?aclct=1451172925&kw=imac+27+5k

Lp
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 1142
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #20   Objavljeno 27.12.2015 15:11:01
Re: Težave z očmi
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Pristavljam še svoj lonček.

Oči. Ljudje imamo pač različne. Nekateri so bolj občutljivi na veter, drugi manj. Očitno je podobno z ekrani. Moja teta je bila okulist in precej sva se pogovarjala o očeh, o tej temi sem prebral vse, kar mi je prišlo pod roko. Pred 15 leti je bilo strokovno mnenje, da ekrani (TV, računalniški) ne vplivajo na vid. Niti dolžina bolščanja v ekran, niti razdalja do ekrana (mulc, ne bulji v TV tako od blizu, uniču si boš oči! - to je bilo zmotno mnenje naših staršev). Torej - trajna okvara vida je zaradi ekrana bolj izjema in takrat ni bila dokazljiva. Je pa dokazljiva oz. celo merljiva utrujenost oči. Kjer se pojavljajo razlike med posamezniki in različnimi povzročitelji.
Kakšno je mnenje stroke danes, ne vem. Ampak, glede na to, da v računališke monitorje buljim zadnjih 30 let in je moj vid še vedno neoporečen, smatram, da je imela teta kar prav.

Ključno pri rešitvi tvojega problema je določit dražitelja. Lahko je to frekvenca osveževanja, lahko je to napenjanje očesnih/obraznih mišic, lahko je kombinacija vsega. Filtri, premazi, očala... ja, če bo to odstranilo "dražečo komponento", potem bo učinkovito, ampak ne verjamem, da ti bo uspelo. Sam enostavno ne vidim, kaj bi lahko bil vzrok, razen to, da nezavedno napenjaš mišice bodisi obraza, bodisi očesa. Pri delu z računalnikom se začni opazovat - a morda nezavedno "lezeš v ekran" in si po nekem času sklonjen daleč naprej? Mogoče kremžiš obraz in pripiraš očesa, da bi izostril sliko?

Če je frekvenca osveževanja 60Hz, prostor primerno zatemnjen in ekran neosvetljen od ostalih virov, potem ne vidim drugega razloga, kot prenapenjanje mišic. Poguglaj za primerne vaje za oči pri delu z računalnikom.

Zanimivo bi bilo preveriti še, kaj se dogaja, če npr. pogledaš en daljši film: uro in pol sproščenega buljenja v ekran je drugače od fokusiranega dela z istim ekranom.

LP
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani