Jabuk
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 158, 159, 160 ... 177, 178, 179  Naslednja
Nakup Mac-a
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 21.04.2011
Prispevkov: 728
Kraj: Celje
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3161   Objavljeno 10.11.2020 12:48:15
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Zdravo! Se nekaj. Ce je baterija popolnoma prazna in ce prklopim macbook pro na adapter se mora takoj prizgati ali rabi neki casa da baterijo vzivi Smile ?

_________________
Lp!
Jabi

Jabi

Pridružen/a: 10.11.2020
Prispevkov: 1
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3162   Objavljeno 10.11.2020 19:42:55
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Zdravo,

kupujem iMac 21.5" (spodnji-srednji razred oprema). Kje so dobre cene v Sloveniji ali tujini?
Je kakšen problem z garancijo v Sloveniji, če ga kupiš tujini?

Tnx
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 02.05.2015
Prispevkov: 235
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3163   Objavljeno 10.11.2020 19:49:03
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
gregorino24 je napisal/a:
Zdravo,

kupujem iMac 21.5" (spodnji-srednji razred oprema). Kje so dobre cene v Sloveniji ali tujini?
Je kakšen problem z garancijo v Sloveniji, če ga kupiš tujini?

Tnx


Mediamarkt poglej, vsaj 27-ka je ceneje kot na apple strani.
Jabi

Jabi

Pridružen/a: 12.11.2020
Prispevkov: 3
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3164   Objavljeno 12.11.2020 09:45:49
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Zdravo,
a je kdo slučajno pred kratkim kupoval kaj preko electronic4you. Sam namreč poskušam naročit tale model https://www.electronic4you.si/apple-macbook-pro-13-3-i5-16-1tb-mwp52-187422.html samo tipkovnico bi imel CRO (kao identična naši).
Malo višje v tej temi sem prebral, da jim lahko pišem na njihov slovenski mejl, kak teden nazaj sem jim poslal mejl, dobil odgovor da je možno da naročijo in da je 4 tedne za počakat, pa plačilo je vnaprej (bank transfer). Odgovoril sem da mi je okej in da mi naj povejo katere podatke rabijo od mene. Od takrat naprej nisem dobil odgovora. Začetek tega tedna sem jim poslal nov mejl, pa še vedno nič. A imajo tako gužvo zaradi korone, al jaz delam kaj narobe?

Hvala.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 15.01.2011
Prispevkov: 1794
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3165   Objavljeno 12.11.2020 10:48:21
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Jst sem lih kupil iP 12 Pro. Vse ok.

Po mailih so malo počasni sicer. Maybe pokličeš ali še en mail napišeš. Pač dobiš predračun, plačaš, oni naročijo in pošljejo, ko dobijo.

Also sj veš, da so včeri prišli novi prenosniki, a ne? Mam identični model kot ga ti naročaš, ampak ne vem, če bi ga danes naročil.
Jabi

Jabi

Pridružen/a: 12.11.2020
Prispevkov: 3
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3166   Objavljeno 12.11.2020 15:15:44
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Jenrej je napisal/a:
Jst sem lih kupil iP 12 Pro. Vse ok.

Po mailih so malo počasni sicer. Maybe pokličeš ali še en mail napišeš. Pač dobiš predračun, plačaš, oni naročijo in pošljejo, ko dobijo.

Hvala za info. Bom še malo počakal. A po telefonu se da dogovorit v angleščini ali samo v nemščini?

Jenrej je napisal/a:

Also sj veš, da so včeri prišli novi prenosniki, a ne? Mam identični model kot ga ti naročaš, ampak ne vem, če bi ga danes naročil.

Spremljam stvari, sam po eni strani sem pa malo zadržan, ker je le 1st gen pa vse. Bom še premislil. A se že ve kakšne bodo kej cene?
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 15.01.2011
Prispevkov: 1794
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3167   Objavljeno 12.11.2020 15:47:51
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Angleško brez problema. Oziroma rečejo, da ne znajo najbolje, pa se da vse zmenit. Nemci/Avstrijci pač.

Cene maš na apple.de, na e4y bodo tam nekje, mogoče še kak evro manj.

Definitivno počakaj še 1-2 tedna, da pridejo real-world testi. Pa se potem odloči. Sploh pa če kupuješ 13''. V tem trenutku zgleda kot res, res edini minus, da nima štirih portov. Vse ostalo izgleda veliko bolje.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 3123
Kraj: Lendava
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3168   Objavljeno 12.11.2020 18:16:35
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Prvi rezultati so tu (Affinity Photo Benchmark):
twitter - Andy Somerfield

M1:


Kombiniran rezultat (CPU): 532
Kombiniran rezultat (GPU): 7907

3.7 GHz šestjedrni iMac z Radeonom R580X (2019 model):


Kombiniran rezultat (CPU): 407
Kombiniran rezultat (GPU): 5568

Še več na Affinity forumu (za primerjavo):
https://forum.affinity.serif.com/index.php?/topic/124022-benchmark-1900-results/

_________________
Lego Macintosh: http://kottke.org/13/02/lego-macintosh
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 31.08.2009
Prispevkov: 623
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3169   Objavljeno 12.11.2020 20:16:13
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
DLima je napisal/a:
Zdravo,
a je kdo slučajno pred kratkim kupoval kaj preko electronic4you. Sam namreč poskušam naročit tale model https://www.electronic4you.si/apple-macbook-pro-13-3-i5-16-1tb-mwp52-187422.html samo tipkovnico bi imel CRO (kao identična naši).
Malo višje v tej temi sem prebral, da jim lahko pišem na njihov slovenski mejl, kak teden nazaj sem jim poslal mejl, dobil odgovor da je možno da naročijo in da je 4 tedne za počakat, pa plačilo je vnaprej (bank transfer). Odgovoril sem da mi je okej in da mi naj povejo katere podatke rabijo od mene. Od takrat naprej nisem dobil odgovora. Začetek tega tedna sem jim poslal nov mejl, pa še vedno nič. A imajo tako gužvo zaradi korone, al jaz delam kaj narobe?

Hvala.


Ne splaca se ti intela kupovat. M1 je prihodnost.
Cene so na apple.at ali apple.de. V Avstriji je ca 30-40 € visja cena kot v de.

Meni osebno so M1 masine zakon. Mala revolucija.
Jabi

Jabi

Pridružen/a: 12.11.2020
Prispevkov: 3
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3170   Objavljeno 12.11.2020 20:39:29
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Hvala vsem za info. Bom v tem primeru počakal na M1 MBPje.
Če mi ne bi blo tolk za layout tipkovnice, bi verjetno že kupil intela, zgleda da mam srečo Very Happy
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 08.10.2018
Prispevkov: 362
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3171   Objavljeno 21.11.2020 11:10:11
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
electronic4you jih ze ima...

sem tudi jaz povprasal za SLO keyboard in je enak odgovor...3-4 tedne za pocakat

https://www.electronic4you.si/apple-macbook-pro-13-3-m1-8-256-myd82-192162.html
Jabuček

Jabuček

Pridružen/a: 23.09.2020
Prispevkov: 22
Ženska

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3172   Objavljeno 21.11.2020 11:36:39
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Zdravo. Tudi sama se odlocam, da bi bi presla iz win na Maca. Najprej sem pogledovala proti Airu (mogoce proju), pa sem se odlocila po nasvetih s foruma pocakat na novo generacijo cipov. Zaenkrat po reviewih zgleda zadeva zelo obetavna. Me pa skrbi, kako je za novega uporabnika, ki je ze celo zivljenje na winsih preklopit na maca zdej?!? Racunalnik uporabljam bolj za osnovne zadeve, office, internet, tv, banka, filmi, slike, torrenti, kaj za sprintat, uredit, prenos na usb kljucke kaj za oceta,...po specifikacijah me ne skrbi, da cesa od navedenega racunalnik nebi zmogel ampak bolj kompatibilnost z ostalimi napravi, programi, ...verjetno bi se ze z mac os sistemom na zacetku lovila, kako pa je z novim cipov s povezavo na printerje, usbje, zunanje trde diske? Glede na to, da ima od prikljuckov samo 2 usb-c, ali je to problem ali se da resit z navadnim adapterjem kot pri windowsih? Hvala za vsakrsno pomoc:)
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 28.10.2008
Prispevkov: 278
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3173   Objavljeno 21.11.2020 11:51:57
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Če si kolikor toliko tehnično pismena, prehod ne bi smel biti problem. Določene stvari delajo boljše, določene slabše, pod črto ni velike razlike.

S printerji, zunanjimi diski itd. ni problemov. Ni odvisno od procesorja, te zadeve upravlja OS.

Pri zunanjih diskih in USBjih bodi pozorna na dve stvari.

1. Apple je skop s porti, na voljo imaš samo 2 USB-C konektorja. To pomeni obvezno nakup dodatnega dongla/adapterja/huba. Načeloma bi moral delovati vsak USB-C razdelilec, ampak splača se pogledati za takim, ki podpira thunderbolt. Imaš lahko potem na njega priklopljen monitor, vse usb naprave, power delivery, sd kartice itd, pa vse skupaj priklopiš na macbooka z enim kablom.

2. Windows in Mac OS uporabljata različne datotečne sisteme. V praksi to pomeni, da diska formatiranega na Mac OS v Windowsih sploh ne vidiš, disk formatiran na Windows NTFS pa na Macu sicer vidiš, ampak je read only. Oboje se da rešiti dokaj enostavno z namestitvijo dodatnega softvera, ampak je nekaj na kar se mogoče splača biti pozoren, če je to funkcionalnost, ki jo pogosto uporabljaš.

Kako imaš rešeno banko? Nekatere naše banke, ki še vedno vztrajajo na raznih card readerjih, imajo zanič podporo za mace oz. je sploh ni. Z večino normalnih bank sicer ni težav, ampak vseeno se splača prej preveriti.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 31.08.2009
Prispevkov: 623
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3174   Objavljeno 21.11.2020 11:54:44
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Resi se z adapterjem. To ni tezava.
Ponavadi je bil prehod iz win na osx lazji kot obratno.

Torrente gonit na laptopu ne vem ce je ravno priporocljivo oz smiselno. Je bolje mini komp tipa raspberry nabavit in dat gor zunanji disk pa naj laufa dokler disk ne crkne (ponavadi 2-3 leta), menjas disk, akcija naprej.

Ce se ne uporabljajo neki posebni windows programi te pomoje nima kaj skrbet prehod na m1.

Trenutno je vecji problem dobavljivost. Iz Avstrije se da dobit slo tipkovnica, je pa rok dobave 4 tedne, okoli 20. 12, vprasanje ce ga letos dobis.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 3123
Kraj: Lendava
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3175   Objavljeno 21.11.2020 11:59:14
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
westnikky je napisal/a:
... kako pa je z novim cipov s povezavo na printerje, usbje, zunanje trde diske? Glede na to, da ima od prikljuckov samo 2 usb-c, ali je to problem ali se da resit z navadnim adapterjem kot pri windowsih? Hvala za vsakrsno pomoc:)


Ja, če hočeš priklopit navadne USB naprave, moraš na računalnik priklopit adapter/hub, ki ti da USB-A (oz. kar pač rabiš) vhode.

Primer raznoraznih hubov.

Najboljše je takšen razdelilec/hub, ki ima še dodatno ločeno zunanje napajanje (adapter za elektriko). Na takšen adapter lahko priklopiš tudi naprave, ki zahtevajo dodatno napajanje.

Vsekakor pa se je potrebno vprašati, če bo dotična naprava delovala na Macu, oziroma, če ima macOS ali pa proizvajalec gonilnik/podporo zanjo? To pa moraš preverit na proizvajalčevi spletni strani ali na drugih straneh/revijah itn., kjer testirajo takšne naprave.

Največkrat so problematični kakšni tiskalniki, skenerji ipd.
Miške, tipkovnice ipd. pa praviloma deluje brez večjih težav.

_________________
Lego Macintosh: http://kottke.org/13/02/lego-macintosh
Jabuček

Jabuček

Pridružen/a: 23.09.2020
Prispevkov: 22
Ženska

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3176   Objavljeno 21.11.2020 12:41:52
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Hvala za vse odgovore in pomoc.
Naceloma mislim, da nebi smelo bit vecjih tezav. Dalec od tega, da sem racunalniski genij, ampak poznam tudi dosti slabse od sebe Smile) to z usb hubom sem predvidevala. Banko pa mam inteso, pa glede na to da so bli (mislim da) prvi z apple pay bojo verjetno tudi to porihtali oz je ze.
Kar se tice dobavljivosti, studiram da ga uzamem celo v italiji (mediaworld), saj zivim tu blizu pa italjani majo skozi neke akcije. Tipkovnico mam tudi zdej njihovo, ceprau bi raje mela naso ampak se clovek navadi.

Je osnovna verzija 8gb/256 dovolj? Ram kolko sm vidla ni zamenljiv? Disk pa je? Sej bi clovek vzel vec, samo pri apple pol cene kr posteno narastejo:/

Citiram:
2. Windows in Mac OS uporabljata različne datotečne sisteme. V praksi to pomeni, da diska formatiranega na Mac OS v Windowsih sploh ne vidiš, disk formatiran na Windows NTFS pa na Macu sicer vidiš, ampak je read only. Oboje se da rešiti dokaj enostavno z namestitvijo dodatnega softvera, ampak je nekaj na kar se mogoče splača biti pozoren, če je to funkcionalnost, ki jo pogosto uporabljaš.


To me zanima, a to potem bi mogla na macu pa tud na windowsu nastimat? Al se da direkt na kljucek kako? Ce npr dam kolegici kake dokumente gor pa ma ona winse? Kako je pa npr na tv, ce dam kak film starsem na usb a tv pol to lahko prebere? Samsung smart tv, pa sony android?
iPhone Developer

iPhone Developer

Pridružen/a: 19.09.2008
Prispevkov: 10426
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3177   Objavljeno 21.11.2020 13:18:27
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Če bo ključek v FAT formatu (datoteke manjše od 4Gb), bo delovalo povsod. Za večje datoteke je potem ExFAT, ki dela na Macu, Windowsih in Android TV-jih. Za večjo kompatibilnost pa NTFS (to pa zahteva plačljiv software za maca... paragon ntfs).
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 1142
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3178   Objavljeno 21.11.2020 13:35:10
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
westnikky je napisal/a:

Je osnovna verzija 8gb/256 dovolj? Ram kolko sm vidla ni zamenljiv? Disk pa je? Sej bi clovek vzel vec, samo pri apple pol cene kr posteno narastejo:/


Vse je v enem "čipu" - procesor, grafična in ram. Za disk nisem prepričan, ampak mislim, da je pritrjen direktno na matično... ničesar se ne da nadgrajevat. Zunanji thunderbolt SSD je najhitrejša opcija dodatnega diskovja.
iPhone Developer

iPhone Developer

Pridružen/a: 19.09.2008
Prispevkov: 10426
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3179   Objavljeno 21.11.2020 14:13:58
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ničesar ni možno nadgrajevat.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 28.10.2008
Prispevkov: 278
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3180   Objavljeno 21.11.2020 14:48:39
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Citiram:
Torrente gonit na laptopu ne vem ce je ravno priporocljivo oz smiselno. Je bolje mini komp tipa raspberry nabavit in dat gor zunanji disk pa naj laufa dokler disk ne crkne (ponavadi 2-3 leta), menjas disk, akcija naprej.


Ni razloga za skrb. Nisem še videl diska, ki bi po 3 letih crknil zaradi torrentov. Ne vem zakaj bi.

Citiram:
Je osnovna verzija 8gb/256 dovolj? Ram kolko sm vidla ni zamenljiv? Disk pa je? Sej bi clovek vzel vec, samo pri apple pol cene kr posteno narastejo:/


Nič se ne da nadgraditi. Če je 8gb dovolj ti žal ne znam povedati. Tracking pravi, da ga dobim v torek, tako, da lahko napišem kaj več. Vzel sem 8gb / 256, edino kar je bilo na zalogi.

Če se ti mudi tako ali tako nimaš izbire. Če se ti ne mudi, se mogoče splača vzeti 16gb / 512, čeprav apple prodaja ram in SSDje, kot bi bili zlati (1TB SSD s podobnimi zmogljivostmi stane v prosti prodaji 100 eur).

En video, ki ti mogoče pomaga. Glede na teste je videti, da je količina rama pri M1 mašinah manj pomembna kot pri intelih.

https://www.youtube.com/watch?v=1uZB55_TZFw
« Poglej prejšnjo temo - Strojna oprema - Poglej naslednjo temo » Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 158, 159, 160 ... 177, 178, 179  Naslednja
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani