Jabuk
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 154, 155, 156 ... 177, 178, 179  Naslednja
Nakup Mac-a
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 1142
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3081   Objavljeno 16.05.2020 17:06:00
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Po mojem mnenju gre za nateg. Obljubljajo vse mogoče, potem pa povprašaš za konkretne stvari, začnejo prodajat meglo. Sploh način, kako slabšalno govorijo o PC-jih, in kako v oblake kujejo Apple. Nimajo pojma, če mene vprašaš. Lahko pa gre za koga drugega... ne spomnim se več, s kom sem se zapletel v debato glede imacov - bilo pa je na facebooku. Skratka - če mene vprašaš: samo stran.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 03.09.2010
Prispevkov: 223
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3082   Objavljeno 11.06.2020 18:52:40
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Zivjo,
Kupujem rabljen iMac 27. Preprosto bi rad nadomestil PC, ker po iPadu, iPhone-u je cas se za namizni racunalnik.
Nisem zahteven upprabnik, sicer dosti editiram video posnetke (ce je le mozno 4K, kar s trenutnim iPad Air 2 ne morem). Brskanje po netu, torrent, povezava na TV preko hdmi in AV receiver.
Na kaj naj bom pozoren? Restore ali kak podobnega mora biti.....odjava iz racunov in moznost prijave na novo (name)?!
Se kaksen catch, kaj biti pozoren?


Morda kdo prodaja?

Hvala, lp

_________________
I think my heart valves are desmodromically activated...
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 28.10.2008
Prispevkov: 278
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3083   Objavljeno 11.06.2020 18:59:19
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Bodi pozoren, da kupiš takega z SSDjem.

Sicer iMac trenutno IMHO ni dober nakup. Če se ti ne mudi, počakaj še 2 tedna. Govori se namreč, da pride ven popolnoma prenovljen iMac.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 03.09.2010
Prispevkov: 223
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3084   Objavljeno 11.06.2020 19:02:01
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
sasok je napisal/a:
Bodi pozoren, da kupiš takega z SSDjem.

Sicer iMac trenutno IMHO ni dober nakup. Če se ti ne mudi, počakaj še 2 tedna. Govori se namreč, da pride ven popolnoma prenovljen iMac.


Hvala za odgovor. Novega ne bom kupoval.....za moje potrebe predrago. Kupujem rabljenga, ne vec, kot 1000€!
A je mozno naknadno menjati disk za SSD? RAM?

Lp

_________________
I think my heart valves are desmodromically activated...
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 28.10.2008
Prispevkov: 278
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3085   Objavljeno 12.06.2020 11:18:45
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
SSD se da vgraditi naknadno, ampak zadeva ni trivialna. Lahko kupiš tudi thunderbolt ohišje in poganjaš sistem iz zunanjega SSDja, ampak ohišje ni poceni.

RAM je dostopen brez problema, zamenjaš v 2 minutah.

Tudi, če ne kupuješ novega, se ti splača počakati. Ko pride na trg nov model, ljudje običajno menjajo. Cene padejo, ponudba je večja.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 03.09.2010
Prispevkov: 223
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3086   Objavljeno 12.06.2020 11:28:03
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
sasok je napisal/a:
SSD se da vgraditi naknadno, ampak zadeva ni trivialna. Lahko kupiš tudi thunderbolt ohišje in poganjaš sistem iz zunanjega SSDja, ampak ohišje ni poceni.

RAM je dostopen brez problema, zamenjaš v 2 minutah.

Tudi, če ne kupuješ novega, se ti splača počakati. Ko pride na trg nov model, ljudje običajno menjajo. Cene padejo, ponudba je večja.


Hvala za obrazlozitev. Aha, ja, jaz sem narobe razumel, da so mislil naj kupim novega.....! Sicer se mi ne mudi.....zgolj, domaci PC bi nadomestil z Mac-om (ce imam ze vecino od jabke)!
Kako je z kompatibilnostjo aplikacij....za obdelavo video posnetkov (predvsem 4K posnetkov)?!

Lp

_________________
I think my heart valves are desmodromically activated...
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 28.10.2008
Prispevkov: 278
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3087   Objavljeno 12.06.2020 12:40:31
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Jaz na win in mac uporabljam premiere pro. Sicer je pa pri mac userjih precej popularen final cut pro. Glede na to, da so maci že od nekdaj zelo priljubljeni med ustvarjalci, ti orodji za obdelavo ne bo manjkalo.

Večji problem zna biti performance. Za jurja boš dobil relativno zastarel hardware. Npr: https://www.bolha.com/apple-namizni-racunalniki/apple-imac-retina-5k-27-mid-2015-core-i5-4590-8gb-1tb-ssd-oglas-4046309

i5 4. generacije. R9 290 grafična. Ni ravno raketa. Za podoben denar dobiš danes novo 8 ali celo 12 jedrno mašino s proper grafično, dovolj rama in hitrim SSDjem.

Nočem spet načenjat debate mac vs pc Smile Samo povem, da boš moral vzeti v zakup počasen, relativno zastarel sistem za ta denar.

Če vsake toliko zmontiraš kak video niti ne bo težav. Če to delaš pogosto, bi na tvojem mestu premislil o odločitvi.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 03.09.2010
Prispevkov: 223
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3088   Objavljeno 12.06.2020 12:56:14
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
sasok je napisal/a:
Jaz na win in mac uporabljam premiere pro. Sicer je pa pri mac userjih precej popularen final cut pro. Glede na to, da so maci že od nekdaj zelo priljubljeni med ustvarjalci, ti orodji za obdelavo ne bo manjkalo.

Večji problem zna biti performance. Za jurja boš dobil relativno zastarel hardware. Npr: https://www.bolha.com/apple-namizni-racunalniki/apple-imac-retina-5k-27-mid-2015-core-i5-4590-8gb-1tb-ssd-oglas-4046309

i5 4. generacije. R9 290 grafična. Ni ravno raketa. Za podoben denar dobiš danes novo 8 ali celo 12 jedrno mašino s proper grafično, dovolj rama in hitrim SSDjem.

Nočem spet načenjat debate mac vs pc Smile Samo povem, da boš moral vzeti v zakup počasen, relativno zastarel sistem za ta denar.

Če vsake toliko zmontiraš kak video niti ne bo težav. Če to delaš pogosto, bi na tvojem mestu premislil o odločitvi.


Zopet se ti bom zahvalil za odgovor (bom nehal) Smile

Hja, trenutno vse videe obdelujem na iPad Air2 in v iMovies. Edina moteca zadeva je, da ne morem h.265 obdelovat na iPadu (prestar)! Drugace pa, kot sem napisal, nisem zahteven uporabnik. Net, torrenti, povezava preko hdmi na AV receiver in nato na TV....!

Lp

_________________
I think my heart valves are desmodromically activated...
Jabi

Jabi

Pridružen/a: 20.07.2020
Prispevkov: 2
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3089   Objavljeno 20.07.2020 21:04:52
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Morda kdo od vas ve, zakaj takorekoč nobena trgovina nima na voljo iMac 21.5?

Vsi le napišejo, ni na zalogi, pusti e-mail in ti javimo, ko bo spet na voljo...

Mal mi ni jasno, kaj se dogaja?
Jabi

Jabi

Pridružen/a: 20.07.2020
Prispevkov: 2
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3090   Objavljeno 25.07.2020 16:15:54
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Eskim1234 je napisal/a:
Morda kdo od vas ve, zakaj takorekoč nobena trgovina nima na voljo iMac 21.5?

Vsi le napišejo, ni na zalogi, pusti e-mail in ti javimo, ko bo spet na voljo...

Mal mi ni jasno, kaj se dogaja?


Si bom kar sam odgovoril.
Obiskal sem eno izmed trgovin kjer se da kupit iMAC.
Gledal sem spodnjo konfiguracijo:

iMac 21,5
3,6 GHz 4-jedrni procesor Intel Core i3 8. generacije
Pomnilnik DDR4 8 GB 2400 Mhz
Trdi disk 1 TB

Cena ca. 1600 evrčkov.

Zagnal sem instaliran MS Excel in čakal 90 sekund da se je odprl, okoli 70 sekund je bilo treba počakati da odpre MS Word.
Safari je odprl v 20 sekundah. Smile

MS Excel uproabljam od verzije 95, tako počasno odpiranje na novi, in ne poceni, mašini še nisem videl!

Kdor to kupi je ubrisan.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 28.10.2008
Prispevkov: 278
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3091   Objavljeno 25.07.2020 17:17:30
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Računalnika z mehanskim diskom se danes enostavno ne kupuje. Cheap laptopi za 250 eur imajo danes 256GB SSD, Apple pa še vedno nateguje kupce s temi skropucali.

Če že kupuješ iMaca kupi takšnega z SSD (ne fusion)
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 02.05.2015
Prispevkov: 235
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3092   Objavljeno 24.09.2020 19:18:04
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Zdravo,
Odločam se za nakup iMaca 27 se ga splaca sedaj kupit, kljub temu da se govori o apple silicon (mi je bolj kot ne vseeno ker bi vzel i7-10700K) bolj me mogoče muči izgled..se lahko nov izgled pricakuje v letu 2021 ali potem komaj 2022.. ?
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 22.01.2010
Prispevkov: 1130
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3093   Objavljeno 24.09.2020 19:26:46
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Trenutno noben ne ve kaj in kdaj bo, razen da en Mac pride še letos. Ta letos bo verjetno nek MacBook, ni pa nujno. Poznavalci predvidevajo nov iMac z Apple Silicon v 2021, ampak to je bolj kot ne samo predikcija, brez dokazov. Možno, da bo FaceID, manjši robovi in boljši zaslon (mini LED).

Jaz ti ne bi priporočal zdaj kupovati katerikoli Mac z Intelovim čipom, saj bo v par letih hudo zastarel, posodobitve pa se bodo prekinile, prav tako kake aplikacije ne bodo delovale itd. Edina izjema je če rabiš virtualizacijo.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 02.05.2015
Prispevkov: 235
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3094   Objavljeno 24.09.2020 19:42:09
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
iApple je napisal/a:
Jaz ti ne bi priporočal zdaj kupovati katerikoli Mac z Intelovim čipom, saj bo v par letih hudo zastarel, posodobitve pa se bodo prekinile, prav tako kake aplikacije ne bodo delovale itd. Edina izjema je če rabiš virtualizacijo.


Hvala za info, to me skrbi malo ja, rabim pa imaca, sedaj sem ga imel od 2013 ampak sem dal staršema ker jima je njihov crknil, in nisem mel
V tem casu problemov nobenih par upgradov to je to. Zdaj kaj se tice intela mislim pa upam da v naslednjih 5 letih se nebi smel met apple takih fint ali ?? Se sploh na kakem taksnem i7-10700k, ki je 4 “najboljsi”. ?
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 3123
Kraj: Lendava
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3095   Objavljeno 25.09.2020 08:48:10
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
iApple je napisal/a:
Jaz ti ne bi priporočal zdaj kupovati katerikoli Mac z Intelovim čipom, saj bo v par letih hudo zastarel, posodobitve pa se bodo prekinile, prav tako kake aplikacije ne bodo delovale itd. Edina izjema je če rabiš virtualizacijo.


Zakaj pe ne?
Vedno lahko na Intel Mace naložiš x86 Windows, Linux, BSD ... sisteme. Dokler bodo ti obstajali, oz. se bodo izdajale nove verzije.

macOS se kratkoročno itak premika v smeri iOS in servisov.

_________________
Lego Macintosh: http://kottke.org/13/02/lego-macintosh
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 3123
Kraj: Lendava
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3096   Objavljeno 25.09.2020 09:06:55
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Po mojem bosta poleg Big Sur še maks. dve novi verziji sistema, ki bosta podpirala Intelove Mace, torej računaj na obdobje ene dveh do treh let.

Večletna podpora bo v smislu kakšnih varnostnih popravkov s strani Applea za macOS sisteme, ki bodo izšče leta 2021 ter 2022* ... Najbolj pomembno pri vse tem je, ali bodo tudi drugi razvijalci programov še razvijali svoje izdelke za Intel Mace. No, saj načeloma lahko stare/obstoječe programe uporabljaš v nedogled, oz. dokler ti stroj ne crkne.

* Apple podpira posamezne sisteme še približno 3 leta po izidu.

Primer:
macOS 10.13 High Sierra, ki je izšla konec leta 2017.

Podpora temu sistemu bo iztekla letos, 30. novembra 2020:
https://computing.cs.cmu.edu/news/2019/eol-macos-highsierra

Tako bo ostal najstarejši podprt macOS verzija 10.14 (Mojave). Slednjemu podpora izteče jeseni 2021.

Torej računaj, da bo danes kupljeni Intel Mac s strani Applea programsko in varnostno podprt nekje do leta 2025, če računamo sistem, ki bo izšel leta 2022.

Računalniki bodo status Vintage dobili nekje po petih letih, ko se ne prodajajo več. To pomeni, da se še da dobiti zanj rezervne dele. Ko pa dobijo status "obsolete", pa pomeni, da so prestari in zad ni več uradnih rezervnih delov, oz. popravljanja.

To lahko spremljaš tukaj:
https://support.apple.com/en-us/HT201624

Predvidoma naslednje leto bo status Vintage dobile vse naprave, ki so izšle leta 2014 (npr. Mac mini modeli 2014), oz. nekatere 2015, saj se tudi ti ne prodajajo več.

_________________
Lego Macintosh: http://kottke.org/13/02/lego-macintosh
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 02.05.2015
Prispevkov: 235
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3097   Objavljeno 25.09.2020 10:49:41
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Tudi če gledam iz vidika npr. iMac pro, da bi ga sedaj nekdo kupil dal 10k€/$ in da bi mu čez 2 leti nehali pošiljat posodobitve oz. nehale delovat določene aplikacije, bi se folko vtrgalo...tak da tak kot si zapisal do leta 2025 bi še mogla bit 100% podpora za imace 2020, če še ne dlje..
iPhone Developer

iPhone Developer

Pridružen/a: 19.09.2008
Prispevkov: 10415
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3098   Objavljeno 25.09.2020 12:06:14
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
opeter je napisal/a:
Po mojem bosta poleg Big Sur še maks. dve novi verziji sistema, ki bosta podpirala Intelove Mace, torej računaj na obdobje ene dveh do treh let.

Mislim, da se tukaj kar precej motiš. Mac Mini iz leta 2014 bo še vedno podpiral Big Sur. Pa je bil leta 2014 precej bolj podhranjen kot pa Mac Mini 2020. Če bodo (po tvoji logiki) leta 2024 prenehali s podporo Intel Macov, bodo precej ljudi razjezili. Meni je recimo skrajno nerazumljivo, da Xcode deluje le na zadnji verziji sistema (včasih temu ni bilo tako). Lahko pa zaradi mene nehajo izdajat nove verzije MacOS-a in podaljšajo podporo svojih aplikacij na starih sistemih. Jaz mislim, da bomo videli vzporedno podporo za Intel/ARM vsaj do leta 2030 (sploh, če upoštevamo, da bodo v naslednih treh letih izdali še kakega Intel Maca).
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9090
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3099   Objavljeno 25.09.2020 12:14:43
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Moj recept je jeseni kupit zadnji model madel mašine. In to takrat, ko znižajo cene.

Dobiš preverjeno mašino s preverjenim OSom. Delala bo enako dobro kot letošnje mašine, ki bodo na razpolago šele pred novim letom ali v začetku 21. Ker bo ceneje, boš za enak denar kupil višji rang mašine. Več rama, več diska, itd.

Če bodo imele pa že ta nove procesorje, si pa take mašine absolutno ne želim. Edino, če bi si želel biti beta tester. Tako za hardware kot software. Predvsem pa bo trajalo, da bo ves ostali software porihtan. Zmeri je kak problem, če ne drugega pa driverji za printer.

Da bi se pa bal, da bi mašina prehitro zastarela. Prej obratno. Ko se ne bo dalo več nabavit novih mašin z Inteli, bo taka mašina iskana 2nd hand roba. Je blo še vedno tako.

Se že najde nekaj, da ne dela na ta novih mašinah. Recimo jaz bom rabil v kratkem enga minija, ki še podpira FireWire. Čim bolj zadnjo generacijo. To je več kot 5 let stara mašina.

Tko da, mašina kupljena po mojem receptu ti bo trajala vsaj 4 leta. Takrat boš pa že itak hotel novo mašino.

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 3123
Kraj: Lendava
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3100   Objavljeno 25.09.2020 12:42:31
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
mikrohard je napisal/a:
Mislim, da se tukaj kar precej motiš. Mac Mini iz leta 2014 bo še vedno podpiral Big Sur. Pa je bil leta 2014 precej bolj podhranjen kot pa Mac Mini 2020.


Morda se motim.

Vendar, če gledaš prehod iz PPC na Intel, je ta trajal le dve leti, oz. maks tri, če računamo od 2006 do 2009. Sicer so v ozadju še izšli kakšni programski popravki s strani Applea za stare sisteme. Kaj več pa ne.

Če se ti da brati:

Najava prehoda je bila juniija 2005, prvi Intel Maci so bili najavljeni v začetku leta 2006. Zadnji MacOS s PPC podporo je bila verzija 10.5 (Leopard) izdana leta 2007.

Naslednji sistem izdan leta 2009, to je 10.6 (Snow Leopard), več ni imel podporo za PPC strojno opremo, je pa še vedno vseboval Rosetto, programsko okolje za poganjane PPC programov. Dve leti pozneje (2011) izdani MacOS 10.7 (Lion) več ni imel niti Rosette in so tako PPC Maci šli na smetišče zgodovine v Macih. Ajde, izdali so še zadnji popravek iTunesa za PPC leta 2012.

Skratka, če potegnemo črto, je bila izdana samo ena verzija sistema, ki je še imela podporo za PPC strojno opremo.

Seveda so tretji proizvajalci (3rd party) še en čas podpirali PPC platformo, predvsem tisti manjši. K tem je prispevala Universal Binary format datoteke, ki je vseboval tako PPC kot Intel verzijo. A tudi to ni trajalo eno desetletje.

mikrohard je napisal/a:
Če bodo (po tvoji logiki) leta 2024 prenehali s podporo Intel Macov, bodo precej ljudi razjezili.


Verjetno bodo res razjezili ljudi, ampak zaenkrat si to lahko privoščijo.

_________________
Lego Macintosh: http://kottke.org/13/02/lego-macintosh
« Poglej prejšnjo temo - Strojna oprema - Poglej naslednjo temo » Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 154, 155, 156 ... 177, 178, 179  Naslednja
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani