Jabuk
T2 - statičen IP in Airport Express
Jabuček

Jabuček

Pridružen/a: 13.10.2012
Prispevkov: 43
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #1   Objavljeno 24.12.2013 00:43:14
T2 - statičen IP in Airport Express
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Da bi imel omogočen dostop do enega strežnika, potrebujem statičen IP.
Ga danes naročim pri T2, so bili operaterji prijazni in me zelo hitro pokličejo, da je statičen IP dodeljen.

Dobim navodila, naj si vpišem v router ali eno od naprav statičen IP, subnet mask, gateway in 2 x DNS.

V zadnjih 8 urah sem preigral vse možne scenarije:

- dodelim te vrednosti Airport Expressu (statičen IP, subnet, gateway, DNS) in imam iMac in MacbookAir na DHCP -> noben ne dobi statičnega IP-ja, temveč imajo dinamične (če grem na whatismyip prek browserja nimam statičnega)

- nastavim router na DHCP, en računalnik na DHCP in drugi računalnik na statične vrednosti (statičen IP, subnet, gateway, DNS) -> še vedno noben računalnik ne dobi želenega statičnega IP-ja;

- tudi če zgolj iz T2 modema potegnem kabel do iMac-a (torej brez Airport Express-a vmes), pa dodelim iMac-u statičen ip ali dhcp -> se sploh noče povezati na internet.

Na T2 so brez idej.

A ima kdo še kako idejo kako bi uredil, da bi v kombinaciji T2 modem - Airport Express - iMac - MacbookAir pri enem računalniku, vseeno kako ga na koncu povežem, dosegel, da ima le ta statičen IP?

OSX je Mavericks.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 19.09.2012
Prispevkov: 212
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #2   Objavljeno 24.12.2013 03:01:36
Re: T2 - statičen IP in Airport Express
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Citiram:
dodelim te vrednosti Airport Expressu (statičen IP, subnet, gateway, DNS) in imam iMac in MacbookAir na DHCP -> noben ne dobi statičnega IP-ja, temveč imajo dinamične (če grem na whatismyip prek browserja nimam statičnega)


Ta varjanta je pravilna. Še enkrat zresetiraj vse na tovarniške nastavitve, izštekaj kabel, vklopi nazaj. Odjemalci dobijo prek dhcp interni ip ki nima veze z zunanjim svetom. V browserju pa enostavno mora kazat tisti statični ip ki ga nastaviš Very Happy

aja preveri da imaš modem priklopljen v WAN port na routerju.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9108
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3   Objavljeno 24.12.2013 03:15:14
Re: T2 - statičen IP in Airport Express
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Mal sem že zaspan, pa nisem čist dobr bral.

Jaz naredim takole:

1. Na ruterju vpiši WAN statičen IP (od T2 recimo 123.123.123.123)

2. Na mašini pa statični IP (sam od lokalnega omrežja (recimo 192.168.0.200)

3. Potem moraš pa v routerju napisat da določen servis/port (recimo 222) forwardira na 192.168.0.200

4. na mašini moraš seveda odprt ta port in tudi ta servis mora poslušat ta port

In potem če od zunaj dostopaš moraš napisat 123.123.123.123:222
Potem bo router preusmeril klic na lokalno mašino 192.168.0.200 na port 222

Če pa bi rad, da ima mašina T2jev statični IP, mora biti pa pomoje direktno priklopljena na WAN (brez routerja).

Za te dve varianti vem da delata, verjetno gre pa še kako drugače.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 15.01.2011
Prispevkov: 1794
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #4   Objavljeno 24.12.2013 06:11:44
Re: T2 - statičen IP in Airport Express
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Najprej resetiraj T2 switch. Izklopi iz elektrike, počakaj par minut in nazaj.

Resetiraj router. Izklopi, drži gumb za reset in ga vklopi nazaj. DHCP in podobne stvari pusti lepo pri miru. Edino, kar moraš nastavit, je zavihek internet ter wireless geslo. Pod internet mora biti tako::



Pri čemer pod IP vpišeš IP, ki so ti ga dali pri T2.


Če to ne dela, potem ni problem pri tebi.
Jabuček

Jabuček

Pridružen/a: 13.10.2012
Prispevkov: 43
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #5   Objavljeno 25.12.2013 15:24:38
Re: T2 - statičen IP in Airport Express
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Jenrej je napisal/a:
Najprej resetiraj T2 switch. Izklopi iz elektrike, počakaj par minut in nazaj.

Resetiraj router. Izklopi, drži gumb za reset in ga vklopi nazaj. DHCP in podobne stvari pusti lepo pri miru. Edino, kar moraš nastavit, je zavihek internet ter wireless geslo. Pod internet mora biti tako::



Pri čemer pod IP vpišeš IP, ki so ti ga dali pri T2.


Če to ne dela, potem ni problem pri tebi.


Zgornjemu je bilo potrebno le še dodati:

Router Mode - obvezno DHCP and NAT (prej sem imel samo DHCP)
Range: 192.168. .... (prej sem imel range, ki se je začel pri 92 in dalje)





Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 15.01.2011
Prispevkov: 1794
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #6   Objavljeno 25.12.2013 20:46:16
Re: T2 - statičen IP in Airport Express
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
oven je napisal/a:
Zgornjemu je bilo potrebno le še dodati:
Router Mode - obvezno DHCP and NAT (prej sem imel samo DHCP)
Range: 192.168. .... (prej sem imel range, ki se je začel pri 92 in dalje)


Hmm... kako si sploh lahko imel samo DHCP? A si imel router slučajno nastavljen na "bridge" (potem lahko izbereš samo to)?

Range pa nima ravno vpliva na delovanje mreže, ker to je itak notranji IP. Zunanji statični ostaja isti.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9108
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #7   Objavljeno 25.12.2013 21:36:35
Re: T2 - statičen IP in Airport Express
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Range ima v toliko vpliv, če se prekriva s statičnim IPjem mašine.

Če ima mašina lokalni IP 192.168.0.200, v routerju pa je nastavil DHCP range na 100-255 je naredil zmešnjavo. Verjetno mašina ne bo mogla na mrežo.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 15.01.2011
Prispevkov: 1794
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #8   Objavljeno 25.12.2013 21:43:09
Re: T2 - statičen IP in Airport Express
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
macata je napisal/a:
Range ima v toliko vpliv, če se prekriva s statičnim IPjem mašine.

Če ima mašina lokalni IP 192.168.0.200, v routerju pa je nastavil DHCP range na 100-255 je naredil zmešnjavo. Verjetno mašina ne bo mogla na mrežo.


http://en.wikipedia.org/wiki/Private_network

A niso range-i za IP-je v notranjih mrežah preddefinirani in jih nima noben zunanji naslov?
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9108
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #9   Objavljeno 25.12.2013 22:57:04
Re: T2 - statičen IP in Airport Express
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ne vem, če misliva isto stvar.

Jaz sem govoril o DHCP range. S tem sem mislil obseg IPjev, ki jih DHCP avtomatsko dodeljuje mašinam v lokalnem omrežju.

Recimo če mu napišeš, da lahko dodeljuje IPje med 192.168.0.100 in 192.168.0.255, je pomoje problem, če eni lokalni mašini ročno vpišeš statičen IP 192.168.0.200.

------
Jaz ponavadi dam routerju statični IP,
lokalni mašini ročno določim IP (izven DHCP rangea)
in potem v routerju vpišem, kateri porti se kam forwardajo (NAT)
v tem smislu: WAN IP Address TCP Port:548 ⇔ 192.168.0.11 TCP Port:548

Je pa res, da to počnem na drugem routerju in konkretno za AP nimam pojma.
Sam pomoje ne more bit prav zlo drugače.
Jabuček

Jabuček

Pridružen/a: 13.10.2012
Prispevkov: 43
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #10   Objavljeno 25.12.2013 22:57:50
Re: T2 - statičen IP in Airport Express
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Jenrej je napisal/a:
Hmm... kako si sploh lahko imel samo DHCP? A si imel router slučajno nastavljen na "bridge" (potem lahko izbereš samo to)?


Ko sem kupil Airport Express se ne spomnim, da sem ta del sploh kaj nastavljal. Opazil pa sem, da so se mi vedno na net povezale le kake 2-3 naprave, ostale pa ne. Npr. iMac se je povezal, pa iPad tudi, ampak iPhone in Air, pa Samsung tablica pa nikakor. Se s tem nisem kaj dosti ukvarjal, sem pa cel čas milsil, da so mi prodali rahlo defekten Airport Express; hec je bil pa v tem, da imaš na T-2 omejitev (samo 2 ali 3 dinamični IP-ji).

No potem sem moral nujno doma vzpostaviti ta statični IP in 3 dnevno švicanje se je začelo. Na T-2 so mi jasno rekli - samo ena naprava naj ima statičen IP; bodisi router ali pa ena od mašin, ki bi bila direktno priključena v T2 modem.

Airport Expressu sem dodelil statični IP, ampak seveda ni delalo, ker je deloval kot access point - naprave do prek njega pridobile dinamičen IP naslov - tudi tehniki na T2 so jih videli.

Ne spoznam se na to administracijo v nulo ... ampak šele ko sem v zavihku Wireless nastavil "DHCP and NAT" in opredelil Range .... je začelo delovati.

Zdaj se torej Airport Express poveže & pridobi statičen IP, nato pa sam določa napravam dinamične; in jaz končno živim v wireless raju, ko imam priključenih ene 8 naprav, juhu Smile
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9108
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #11   Objavljeno 25.12.2013 23:33:31
Re: T2 - statičen IP in Airport Express
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
oven je napisal/a:
(samo 2 ali 3 dinamični IP-ji)


Ni čist tko. Če imaš ti svoj router, na njega priklopiš tolk naprav, kot jih "zmore".

Router dobi pa od T2 nek dinamičen IP (pač njihov router ma DHCP in dodeljuje IP tvojmu routerju). Ampak to so T2jevi IPji v smislu 84.255.x.x in se menjajo na nekaj časa.

Možno je, da ti na ta način pustijo sam 3 dinamične IP na "eno pogodbo". Zdaj a to vejo po njihovem switchu al kako nima veze.

Je pa ta način mal čuden, ker če maš T2 dinamičen IP, si v bistvu v lokalnem omrežju. In potem maš cel kup mašin, priklopljenih na ta način. Še boljše je to, da ma folk na mašinah firewall odklopljen! (v glavnem en velik T2 peskovnik za nadebudne mulce).
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 1388
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #12   Objavljeno 25.12.2013 23:47:27
Re: T2 - statičen IP in Airport Express
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Mogoče podkrepiš z WAN in LAN stranjo, da bo lažje razumljivo Wink
Jabuček

Jabuček

Pridružen/a: 13.10.2012
Prispevkov: 43
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #13   Objavljeno 25.12.2013 23:51:45
Re: T2 - statičen IP in Airport Express
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Torej, eno so IP-ji, ki ti jih dodeli T-2. Najbrž odvisno od paketa; jaz imam lahko 2 dinamična in 1 statični.

Zdaj mi Airport express zasede tisti statični IP, nato pa sam napravam, ki se povečejo nanj dodeli dinamične IP-je.

Če pa bi v T-2 modem priklopil nove naprave, bi te dobile še preostale dinamične IP-je od T-2.

Ločit torej dinamične IP-je od routerja (lokalni) in od T-2.

Zmeda, ki sem jo imel jaz je bila ta, da router ni deloval kot router, temveč kot access point - naprave, ki so se povezale nanj, niso dobile dinamični IP do routerja, temveč od T-2.

Da je bila zmeda še večja, sem tudi forcal, da se tisti statični IP dodeli eni mašini kot dinamični in je "uspelo". Na T-2 ga po potem povrh vsega še blokiralo za 24 ur ... komedija skratka.
iPhone Developer

iPhone Developer

Pridružen/a: 19.09.2008
Prispevkov: 10426
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #14   Objavljeno 26.12.2013 00:05:46
Re: T2 - statičen IP in Airport Express
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ah... se pogovarjate, nihče pa točno ne razume o čem. In potem en drugega popravljate, čeprav nič novega ne poveste (ima pa vsak vsaj nekaj prav).

Torej... operater vam omogoči priklop v internet. S priklopom dobite tudi javni naslov (IP), preko katerega se lahko drugi vzpostavljajo povezave do vas. T-2 v tem konkretnem primeru vam je dal en statičen IP naslov (ki se ne spreminja) in 3 dinamične (ki so lahko teoretično ob vsaki povezavi različni, čeprav večinoma niso). Torej... T-2 vam je v tem primeru dal na razpolago 4 javne naslove (več kot drugi operaterji!). Vi lahko vaš router nastavite na različne načine. Dva sta v tej temi omenjena. En je bridge mode. V tem primeru router skoraj nič ne dela. Samo povezuje naprave direktno v omrežje operaterja. To pomeni, da v tem primeru vsaka naprava dobi en javni IP naslov. In če imate 5 naprav in samo 4 javne IP naslove, bo ena naprava izvisela (beri: se ne bo povezala v internet). Ampak brez strahu... obstaja rešitev! Imenuje se NAT. Pri slednjem router ustvari svoje lastno privatno omrežje (s privatnimi IP naslovi). V javno omrežje je direktno povezan samo router (porabi samo en javni IP naslov). Ostale naprave dobijo privatne IP naslove, router imajo nastavljen kot gateway (vsi paketi gredo skozi njega). In tukaj NAT (network address translation) poskrbi, da se naprave lahko povezujejo v internet preko enega javnega IP naslova (router za vsako odprto povezavo ve privatni naslov in javni naslov in v paketih ustrezno popravlja naslove, ko šibajo skozi njega). Za privatne IP naslove obstajajo fiksno določena območja. Najbolj znano je verjetno 192.168.1.0/24. Privatne IP-je si lahko nastavite popolnoma ročno, lahko pa to počne router preko DHCP protokola. DHCP-ju se lahko določi območje, znotraj katerega dodeljuje naslove. Ena možnost je res omejiti območje dinamičnih naslovov in zunaj tega območja uporabljati statične. Ampak to (pomoje) ni bistvo. Ti lahko DHCP-ju preko MAC rezervacij določiš statične IP naslove. Skratka... preberite si malo osnov o networkingu (WAN, LAN, NAT, IP) pa ne bo več potrebe po ugibanju, zakaj stvari tako delajo, kot delajo...
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 15.01.2011
Prispevkov: 1794
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #15   Objavljeno 26.12.2013 09:32:02
Re: T2 - statičen IP in Airport Express
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Dobro napisano!


Po mojem jih večina ne loči med notranjimi (statičnimi / dinamičnimi) IP-ji in zunanjimi (statičnimi / dinamičnimi) IP-ji.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 14.08.2010
Prispevkov: 223
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #16   Objavljeno 26.12.2013 21:24:53
Re: T2 - statičen IP in Airport Express
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Pa še port forwarding treba obvladat.

Lp,
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani