Jabuk
GPRS v tujini (Data Roaming -> ON/OFF)?
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 05.03.2008
Prispevkov: 787
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #1   Objavljeno 29.04.2008 08:47:30
GPRS v tujini (Data Roaming -> ON/OFF)?
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Bliža se čas dopustov in bi se rad pred odhodom dobro pozanimal, koliko me bodo obrali, če bom z iPhone-om na vsakodnevno na mailu:)

Zanima me, kaj naj bi pomenila nastavitev "Data Roaming ON / OFF". (When abroad, turning off Data Roaming may avoid roaming charges when using email, web browsing and other data services."

Če prav razumem, v Sloveniji - v domačem omrežju nima pomena, v tujini pa mi nastavitev na OFF onemogoči GPRS? In v primeru, da bom hotel pogledati email, bom moral nastaviti na ON?
Pa še eno vprašanje... na Nokii si lahko nastavil, ali je imel telefon povezavo GPRS non-stop aktivno ali jo je vedno znova vzpostavil. Je morda ravno ta nastavitev Data Roaming kaj veze s tem? Je na iPhone povezava nonstop aktivna? Glede na spodnje cenike je namreč najbolj ugodno, da imam GPRS povezavo nonstop aktivno, pa pač izklopljeno avtomatično preverjanje e-mailov na določen interval?

Če še koga zanima, sem si iz Mobitelove strani prenesel GPRS cenik za Hrvaško in Grčijo (v cene vključen DDV in strošek posredovanja):

Hrvaška: (enotna tarifa pon-ned 24/7)
- VIPnet: 0,93978€ za 100 kB
- T-Mobile: 0,33832€ za 100 kB

Grčija:
- Cosmote: 0,60637€ 1. int (50 kB) in 0,01201€ 2.int (1 kB)
- Wind Hellas: 0,40434€ 1. int (30 kB) in 0,13483€ 2. int (10 kB)
- Vodafone-Panafon: 0,13469€ 1. int (10 kB) in 0,01352 (1 kB)

Je morda komu kaj več jasno kaj naj bi te intervali pomenili? Za Hrvaško verjetno je interval 100 kB in se šteje porabljeno 100.. 200.. 300 kB, vmes pa nič. V Grčiji pa predvidevam, da ti za začetek najprej zaračunajo 1. interval, ko pa le-tega presežeš, pa nadaljuješ z 2. intervalom?
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 4758
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #2   Objavljeno 29.04.2008 09:34:49
Re: GPRS v tujini (Data Roaming -> ON/OFF)?
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
interval: vsakih začetih x podatkov stane y EUR.

Če porabiš sam 1 kb, te na hrvaškem opalijo kot bi jih 100.

V Grčiji se mi takole, čez prste, zdi, da gre samo za računsko operacijo. Majo pa najmanjši interval ali 10 kb ali 1 kb.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 24.07.2007
Prispevkov: 2060
Kraj: Celje
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3   Objavljeno 29.04.2008 10:20:22
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
iphone,
mobitel,
gprs 100mb (ti paketi v tujini ne veljajo)

Dva primera:

ITALIJA
12 ur
43 EUR.
maili, net, klici, smsi

HRVASKA
24 ur
55 EUR
maili, net, klici, smsi
Jabuk Jedi Master

Jabuk Jedi Master

Pridružen/a: 18.10.2007
Prispevkov: 27193
Kraj: Medvode
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #4   Objavljeno 29.04.2008 10:22:18
Re: GPRS v tujini (Data Roaming -> ON/OFF)?
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
urosbe je napisal/a:
Bliža se čas dopustov in bi se rad pred odhodom dobro pozanimal, koliko me bodo obrali, če bom z iPhone-om na vsakodnevno na mailu:)

Odvisno od tega, koliko bo mailov in koliko je obracunski interval Smile ...

Citiram:
Zanima me, kaj naj bi pomenila nastavitev "Data Roaming ON / OFF". (When abroad, turning off Data Roaming may avoid roaming charges when using email, web browsing and other data services."


Ce imas Data roaming na OFF, se ti v tujini sploh ne bo povezoval na GPRS/EDGE ... kar pomeni,d a s tem ne bos imel nobenih stroskov... in tudi nic ne bos mogel uproabljati Smile ...

Citiram:
Če prav razumem, v Sloveniji - v domačem omrežju nima pomena, v tujini pa mi nastavitev na OFF onemogoči GPRS? In v primeru, da bom hotel pogledati email, bom moral nastaviti na ON?


Tako je...

Citiram:
Pa še eno vprašanje... na Nokii si lahko nastavil, ali je imel telefon povezavo GPRS non-stop aktivno ali jo je vedno znova vzpostavil. Je morda ravno ta nastavitev Data Roaming kaj veze s tem? Je na iPhone povezava nonstop aktivna? Glede na spodnje cenike je namreč najbolj ugodno, da imam GPRS povezavo nonstop aktivno, pa pač izklopljeno avtomatično preverjanje e-mailov na določen interval?

iPhone je stalno pvoezan, cim je omrezje v dosegu... Podatki se pa prensajao le takrat, ko jih kaksna aplikacija zahteva (Safari, Mail,...)

Citiram:
Če še koga zanima, sem si iz Mobitelove strani prenesel GPRS cenik za Hrvaško in Grčijo (v cene vključen DDV in strošek posredovanja):

Hrvaška: (enotna tarifa pon-ned 24/7)
- VIPnet: 0,93978€ za 100 kB
- T-Mobile: 0,33832€ za 100 kB

Grčija:
- Cosmote: 0,60637€ 1. int (50 kB) in 0,01201€ 2.int (1 kB)
- Wind Hellas: 0,40434€ 1. int (30 kB) in 0,13483€ 2. int (10 kB)
- Vodafone-Panafon: 0,13469€ 1. int (10 kB) in 0,01352 (1 kB)

Je morda komu kaj več jasno kaj naj bi te intervali pomenili? Za Hrvaško verjetno je interval 100 kB in se šteje porabljeno 100.. 200.. 300 kB, vmes pa nič. V Grčiji pa predvidevam, da ti za začetek najprej zaračunajo 1. interval, ko pa le-tega presežeš, pa nadaljuješ z 2. intervalom?

To pomeni, da je na hrvaskem najmansji obracunski interval 100 kb... in tudi cena je za 100 kb ... Torej, ce pokuris 3 kb v eni seji, jih bos placal 100... ce pokuri 303 kb, jih bos placal 400...

Za Grcijo pa je tako, da se obracuna prva vzpostavitev seje 50, 30 ali 10 kb, naprej pa potem tako kot pise (1 ali 10 kb)...

Tako nekako si jaz to razlagam... lahko pa za vsak slucaj se poklices svojega opetarja (Mobitel = 041 700 700

_________________
Lp
Thomas
________________________________________________


Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 05.03.2008
Prispevkov: 787
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #5   Objavljeno 29.04.2008 13:14:56
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ok, potem sem si prav predstavljal. Ampak a si tudi prav predstavljam, če je iPhone nonstop povezan, da gre le za eno sejo? Torej, če sem 1 teden v Grčiji, bom takoj na začetku plačal za vzpostavitev (1. interval), potem bom pa še cel teden na isti seji po ceniku 2. intervala?

Je že kdo stestiral, če ugasnem avtomatsko preverjanje maila (dam na Manual), ali iPhone samo po sebi še kaj podatkov prenaša? Vremenska napoved se osveži ko kliknem nanjo, Safari nalaga, ko kliknem nanj, ali morda v ozadju kakšen Installer pregleduje update-e/source, ne da bi vedel za to ali kaj podobnega?
Jabuk Jedi Master

Jabuk Jedi Master

Pridružen/a: 18.10.2007
Prispevkov: 27193
Kraj: Medvode
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #6   Objavljeno 29.04.2008 13:18:10
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Verjetno ne bo ena seja... ker se ti bo vmes sigurno kaj prekinila... ker bos menjal lokacijo ...

Naceloma ce imas vse na OFF, ne bi smelo pokurit nic kbjev... sem in tja mogoce kaksen kontrolni byte...

Se vedno je najbolje imeti v tujini GPRS roaming na OFF in vkljucis samo takrat, ko potrebujes... da ne bos potem presenecen, ko bo prisel naslednji racun...

V tujini zna ta strosek kar hitro narasti zgolj zaradi GPRSja Smile ... Predlagam, da raje poisces kaksno WiFi dostopno tocko in se med dopustovanjem vzdrzis surfanja Smile ... Tako je moje mnenje... Rolling Eyes

_________________
Lp
Thomas
________________________________________________


Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 114
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #7   Objavljeno 29.04.2008 14:06:05
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Na Hrvaskem je VIPnet uvedel prepaid internet: http://www.vipnet.hr/cw/show?idc=8756191&idnews=604870
Za 100 kun dobis prepaid SIM kartico z vkljucenimi 100Mb, kar je ogromno za dopust in za mnogokratnik cenejse od roaminga Smile

LP,
R.

Jest je napisal/a:

V tujini zna ta strosek kar hitro narasti zgolj zaradi GPRSja Smile ... Predlagam, da raje poisces kaksno WiFi dostopno tocko in se med dopustovanjem vzdrzis surfanja Smile ... Tako je moje mnenje... Rolling Eyes

Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 05.03.2008
Prispevkov: 787
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #8   Objavljeno 29.04.2008 14:22:22
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Definitivno bom iskal WLAN - imam prakso iz vsakodnevnih večernih sprehodov, ko smo bili na smučanju... drugače se ne sprehajam Smile

Ampak nekako dvomim, da bom na samotnih Grških otokih našel kakšen odprt AP Smile
Šerif

Šerif

Pridružen/a: 01.12.2007
Prispevkov: 10364
Kraj:   
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #9   Objavljeno 29.04.2008 14:33:22
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
.. nikol se ne ve ..
da ne boš prijetno presenečen!
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 29.12.2007
Prispevkov: 747
Kraj: Ljubljana - Golo
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #10   Objavljeno 30.04.2008 07:28:55
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Svetujem ti, da nisi na mailu vsak dan, ko si v tujini, če boš gledal prek GPRS/EDGE. Ker te bo ornk po žepu udarl.
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani