Jabuk
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
MacBook Pro -> zamenjava grafične
Jabuček

Jabuček

Pridružen/a: 24.05.2008
Prispevkov: 52
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #1   Objavljeno 21.02.2011 17:56:32
MacBook Pro -> zamenjava grafične
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ve kdo, kateri grafični čipi so zamenljivi za trenuten čip ki je v 15" in 17" proju?
NVIDIA's GeForce GT 330M / 512Mb.

Razmišljam, da bi kupil letošnjega proja na žnižanju, ki se bliža.

Zamenjat disk in ram je no problem. Načeloma mi procesor še nekako gre skozi bi pa zamenjal grafiko.

Hvala za pomoč!
iPhone Developer

iPhone Developer

Pridružen/a: 19.09.2008
Prispevkov: 10426
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #2   Objavljeno 21.02.2011 18:06:57
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Pozabi na menjavo grafične. Vsi prenosniki imajo to integrirano v matično ploščo. Sicer pa prenosniki tudi niso namenjeni za gamerje.. sploh pa Mac ni primeren za to. Za vsa ostala opravila je pa takšna grafična dovolj zmogljiva.
Jabuk Staff

Jabuk Staff

Pridružen/a: 26.08.2009
Prispevkov: 14553
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3   Objavljeno 21.02.2011 18:11:37
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ta je pa dobra Smile Na zalost to ni stacionarc Smile
Jabuček

Jabuček

Pridružen/a: 24.05.2008
Prispevkov: 52
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #4   Objavljeno 21.02.2011 18:16:37
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
mikrohard je napisal/a:
Pozabi na menjavo grafične. Vsi prenosniki imajo to integrirano v matično ploščo. Sicer pa prenosniki tudi niso namenjeni za gamerje.. sploh pa Mac ni primeren za to. Za vsa ostala opravila je pa takšna grafična dovolj zmogljiva.


Nisem gamer, hvala pa tudi Maca ne uporabljam za to. Od kje si sploh prebral namigovanja na kaj tekega, da trosiš neumnosti o gamerjih?

Vseeno pa se mi vseeno zdi zamalo, da imajo PCji že po slabem defoltu grafike po 1Gb v laptopih za 800€ in verjetno se bova oba strinjala, da je bolje imeti 1Gb, kot pa 512Mb spomina na karti in da novejše karte hitreje delujejo pa četudi samo word odpiram :/ Če bi mi bila originalna specifikacija dovolj potem verjetno ne bi trošil energije in tu gnjavil ljudi, da mi pomagajo poiskati rešitev.

V glavnem računalnik uporabljam in "švica mi full" zato bi mi fajn bilo, da se oglasi še kdo, ki ve kaj sprašujem in bo kaj razumnega napisal.

Love and Peace!
Jabuček

Jabuček

Pridružen/a: 24.05.2008
Prispevkov: 52
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #5   Objavljeno 21.02.2011 18:19:32
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
gpc17 je napisal/a:
Ta je pa dobra Smile Na zalost to ni stacionarc Smile


Se razume. Pa itak se da vse ven pa noter nahaklat, ne?

In če lahko vse ostalo menjaš, zakaj ne grafične? Sprašujem samo, če kdo ve katera novejša / zmoglivejša karta ima isto porazdelitev pinov in podporo OSa?

Če ne drugače pa bodo novi modeli imeli zmoglivejše in tiste bodo verjetno delovale tudi v starejših modelih, samo ne da se mi čakat, da bi šele takrat izvedel katere so to.

Disk sem tudi zamenjal z 750Gb pa dela BP. Zakaj pa ne bi mogel grafične?
Jabuk Staff

Jabuk Staff

Pridružen/a: 26.08.2009
Prispevkov: 14553
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #6   Objavljeno 21.02.2011 18:24:10
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ker je po domace prlimana (zaspajkana) na maticno. Ni posebej priklopljena na maticno kot recimo disk.. In je ne mores odstranit.. Zato menjava je menjava cele plate, pa najbrz potem se procesorja, rama ipd.. Se ne splaca...
Jabuk Jedi Master

Jabuk Jedi Master

Pridružen/a: 18.10.2007
Prispevkov: 27193
Kraj: Medvode
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #7   Objavljeno 21.02.2011 18:25:18
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Pomoje ne bo slo tako enostavno...saj je graficna kartica del maticne plosce... ali ne?


Nazadnje urejal/a Jest Pon 21. Feb 2011 18:28; skupaj popravljeno 1 krat

_________________
Lp
Thomas
________________________________________________


Jabuk Staff

Jabuk Staff

Pridružen/a: 26.08.2009
Prispevkov: 14553
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #8   Objavljeno 21.02.2011 18:26:23
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Jest je napisal/a:
Pomoje ne bo slo tako enostavno...saj je graficna kartica del maticne plosce... ali ne?

Ja.
Jabuček

Jabuček

Pridružen/a: 24.05.2008
Prispevkov: 52
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #9   Objavljeno 21.02.2011 18:30:36
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
gpc17 je napisal/a:
Ker je po domace prlimana (zaspajkana) na maticno. Ni posebej priklopljena na maticno kot recimo disk.. In je ne mores odstranit.. Zato menjava je menjava cele plate, pa najbrz potem se procesorja, rama ipd.. Se ne splaca...


Odspajkaš pa zaspajkaš nazaj. To me v bistvu zanima, če je že kdo počel?
To je rizik, ki ga imam in se ga zavedam. Saj procesor lahko tudi izbiraš / menjaš, ko naročaš nov macbook pro, če ga kupuješ kjerkoli drugje, kot pa pri nas :/

http://store.apple.com/us/configure/MC373LL/A?mco=MTc0Njg1ODE


Jest je napisal/a:
Pomoje ne bo slo tako enostavno...saj je graficna kartica del maticne plosce... ali ne?


Osebno mislim, da ni del matične plošče. Je samo nastavek s pini, da se noter vsede grafična karta. Na tem mestu se išče spisek grafičnih kart, ki bi bile kompatibilne.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 07.12.2007
Prispevkov: 412
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #10   Objavljeno 21.02.2011 18:33:28
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Si pa trd... Very Happy

No evo, zdaj pa res.
Kompatibilna je kartica ATI mG245 MBP 1 Gb MBP Extra edition. Seveda jo lahko sam zamenjaš čisto brez problema. Pod RAM-i je takšen mali gumbek, za katerega še vsi serviserji ne vejo. Na njemu piše BFRGC (button for replacing graphic card). Ko ga pritisneš, se kartica sama "ejecta" in ti na ekranu napiše na veliko PLEASE INSERT ANOTHER GRAPHIC CARD NOW. Ko boš to naredil, se ti bo tisti gumbek spet zaskočil in proces je zaključen. Ne pozabi takoj po zamenjavi karticeresetirati PRAM.

P.S. Poleg tistega gumba je tudi en zelo zelo mali gumb na katerem je samo PCC napis (PC COMPATIBLE). Če tisti gumbek pritisneš hkrati z BFRGC gumbom, ti ni treba izbirati ampak delajo tudi vse druge grafične kartice, ki so drugače namenjene PC laptopom.

Upam, da ti bo uspelo, drugače pa kar vprašaj, pa bomo skupaj zrihtali. Very Happy
Jabuk Jedi Master

Jabuk Jedi Master

Pridružen/a: 18.10.2007
Prispevkov: 27193
Kraj: Medvode
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #11   Objavljeno 21.02.2011 18:33:54
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Tukaj je slika, kako izgleda osnovna plosca MBP 15 mid 2010





Z oranzno nbarvo je oznaceno jedro dodatne graficne kartice (NVidia GeForce GT330M), z rumeno pa jedro osnovne graficne kartice (Intel BD82HM55) ... Rdece obrobljeno pa je procesor (Intel Core5).. Na sliki lahko vidis, kako je prilotano...

In MAC ni samo skup nametan hardver iz vseh vetrov... ampak je skupek skrbno izbranih komponent, OS pa je narejen za tocno tak hardver, kot ga je predvdidel proizvajalec.... Take zadeve se na ostalih notebookih tezko naredis... Kar se da menjat, je ponavadi RAM, disk in procesor... ostalo je fiksirano ze iz tovarne...



Vir: iFixit.com


Nazadnje urejal/a Jest Pon 21. Feb 2011 18:38; skupaj popravljeno 1 krat

_________________
Lp
Thomas
________________________________________________


Jabuk Staff

Jabuk Staff

Pridružen/a: 26.08.2009
Prispevkov: 14553
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #12   Objavljeno 21.02.2011 18:35:15
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Enostavno ni mozno. To ni ko procesor ko pade notri v socket..
iPhone Developer

iPhone Developer

Pridružen/a: 19.09.2008
Prispevkov: 10426
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #13   Objavljeno 21.02.2011 18:35:21
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
@xMACx: Lepo sem ti napisal, da pozabi... pa ne zato, ker sem ugibal, da si gamer, temveč zato, ker NI MOŽNO brez menjave celotne matične.

Tisto o gamerjih sem ti pa zato napisal, ker v navadni uporabi (odpiranje worda, brskanje po spletu, urejanje fotografij, ...) grafična ne švica niti 1%... kaj šele, da bi uporabljala ves svoj pomnilnik. Grafična bo zašvicala samo pri dekodiranju filmov (tukaj se dodaten pomnilnik ne pozna čisto nič) ter pri uporabljanju 3d orodij, iger in animacij (tukaj se pa dodaten pomnilnik pozna... ampak mora biti dovolj zmogljiv grafični čip, da ga lahko izkoristi... in seveda dovolj zahtevna grafična aplikacija, ki lahko grafično spravi do švicanja). 1Gb grafičnega pomnilnika v prenosnikih je overkill (sploh za te grafične čipe, ki jih uporabljajo).

Da ti dam za konec še eno prispodobo. Grafična vpliva na hitrost odpiranja worda toliko, kot vpliva moč avtov na hitrost trajekta, ki jih prevaža čez morje.
Jabuček

Jabuček

Pridružen/a: 24.05.2008
Prispevkov: 52
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #14   Objavljeno 21.02.2011 18:49:54
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
mikrohard je napisal/a:
@xMACx: Lepo sem ti napisal, da pozabi... pa ne zato, ker sem ugibal, da si gamer, temveč zato, ker NI MOŽNO brez menjave celotne matične.

Tisto o gamerjih sem ti pa zato napisal, ker v navadni uporabi (odpiranje worda, brskanje po spletu, urejanje fotografij, ...) grafična ne švica niti 1%... kaj šele, da bi uporabljala ves svoj pomnilnik. Grafična bo zašvicala samo pri dekodiranju filmov (tukaj se dodaten pomnilnik ne pozna čisto nič) ter pri uporabljanju 3d orodij, iger in animacij (tukaj se pa dodaten pomnilnik pozna... ampak mora biti dovolj zmogljiv grafični čip, da ga lahko izkoristi... in seveda dovolj zahtevna grafična aplikacija, ki lahko grafično spravi do švicanja). 1Gb grafičnega pomnilnika v prenosnikih je overkill (sploh za te grafične čipe, ki jih uporabljajo).

Da ti dam za konec še eno prispodobo. Grafična vpliva na hitrost odpiranja worda toliko, kot vpliva moč avtov na hitrost trajekta, ki jih prevaža čez morje.


Počasi bo čas, da svojo glasbo, 70Gb slik in nekaj 10 videospotov spravim v novejšo / zmoglivejšo mašino. Tudi nov Canon 14,1Mb zaseda vse več prostora in v iPhotu mi slike celo kakšno sekundo ostanejo nejasne, ker se "sestavljajo".

Zaradi vsega tega zgolj razmišljam, če ne bi posodobil starega ali kupil novega Maca. Meni moj prenosnik začenja počasi težje, če ne že težko dihati. That's it. In ker se da vse zamenjat kar sem opisal sem zaradi konkurenčne PC napihnjenosti z 1Gb grafičnimi kartami povprašal pametnejše ljudstvo o možnostih.

Hvala vsem za konkretne odgovore in čas!

HappyBit je napisal/a:

Ko ga pritisneš, se kartica sama "ejecta" in ti na ekranu napiše na veliko PLEASE INSERT ANOTHER GRAPHIC CARD NOW.


PS: ...a je nujno, da imam računalnik prižgan, ko menjam grafično, če moram vmes gledat kdaj mi napiše, da naj jo zamenjam, ko pritisnem tisti eject gumbek? Cool
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 07.12.2007
Prispevkov: 412
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #15   Objavljeno 21.02.2011 18:58:40
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Mac dela tudi brez grafične kartice. Very Happy
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 03.05.2008
Prispevkov: 1065
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #16   Objavljeno 21.02.2011 19:28:08
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
xMACx je napisal/a:

Nisem gamer, hvala pa tudi Maca ne uporabljam za to. Od kje si sploh prebral namigovanja na kaj tekega, da trosiš neumnosti o gamerjih?

Vseeno pa se mi vseeno zdi zamalo, da imajo PCji že po slabem defoltu grafike po 1Gb v laptopih za 800€ in verjetno se bova oba strinjala, da je bolje imeti 1Gb, kot pa 512Mb spomina na karti in da novejše karte hitreje delujejo pa četudi samo word odpiram :/ Če bi mi bila originalna specifikacija dovolj potem verjetno ne bi trošil energije in tu gnjavil ljudi, da mi pomagajo poiskati rešitev.

V glavnem računalnik uporabljam in "švica mi full" zato bi mi fajn bilo, da se oglasi še kdo, ki ve kaj sprašujem in bo kaj razumnega napisal.

Love and Peace!

Ti pa si indijanc
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 05.02.2008
Prispevkov: 3713
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #17   Objavljeno 21.02.2011 19:49:17
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Eni pa majo ideje.

p.s.: sicer je res, da nekateri notebooki sicer imajo možnost menjave grafične kartico. So pa to redki. Pa še to je ta zadeva narejena očitno z razlogom. Kao hude gamerske grafike, za katere pa niti približno ni poskrbljeno za dobro hlajenje. in tako se lastnik prav hitro soočni z zmenjavo le te.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 08.11.2010
Prispevkov: 540
Kraj: Cupertino, California
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #18   Objavljeno 21.02.2011 22:43:03
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Kupi SSD pa bo delalo vse gladko, neglede na pixle fotoaparata in zahtevnost grafov v wordovih datotekah

"pa še lotanje ne bo potrebno"
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 29.02.2008
Prispevkov: 1636
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #19   Objavljeno 21.02.2011 22:58:11
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
al pa vrži ven optical drive pa si naredi RAID. tut dela. se bolje pa dva SSDja pa raid. kickass. samo je optical drive bus sata 1.5. vsaj na 2008 unibodyju. na novejsih nevem.

ponavadi je res kriv disk za pocasen sistem, prvo, drugo premal rama. pol sele ostale stvari. Smile

point maca ni samo v surovi moči, kot so že povedli, ampak v homogenem delovanju softwera in hardwera. zaprt sistem. to je kar dela maca posebnega in je lahko za enake naloga tudi "underpowered" oz če dam analogijo z avtom.. kupi si avto s 150 konji in navleči gor za 300kg balasta in plastike (PC, balast = driverji, crappy software) al pa ga kupi s 120 konji in 500kg lažjega. Smile
Jabuček

Jabuček

Pridružen/a: 24.05.2008
Prispevkov: 52
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #20   Objavljeno 22.02.2011 13:05:00
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
iKvalita je napisal/a:
Kupi SSD pa bo delalo vse gladko, neglede na pixle fotoaparata in zahtevnost grafov v wordovih datotekah

"pa še lotanje ne bo potrebno"



...in zahtevnost grafov v wordovih datotekah... Very Happy
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani