Jabuk
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Montaža videospota
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 30.11.2007
Prispevkov: 320
Kraj: Maribor-Žalec
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #21   Objavljeno 28.01.2014 07:21:38
Re: Montaža videospota
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Stralis je napisal/a:
Jaz bom kar tule vprašal. Zanima me kako tisti ki uporabljate Final Cut Pro približujete posnetek in oddaljujete? Namreč imam en posnetek, ki je bil posnet s statično kamero in bi sedaj rad naredil vse skupaj bolj dinamično, da bi približeval osebe in predmete itd.

Hvala za pomoč!


V FCP imaš v "viewer" zgoraj levo možnost MOTION. Odpre se ti okno, kjer lahko za posamezni clip nastavljaš scale - pan zoom/out, variable speed, transparency... Z markerji v tem oknu pod zoom/in označi začetek kjer želiš da se zoom začne in konec, kjer želiš da se konča. Potem dvigni krivuljo in v viewer oknu glej, do kod naj zoomira. Lahko pa še vmes dodaš marker in bo krivulja v obliki trikotnika, kar pomeni, da se bo začel clip z zoom/in ter končal z zoom/out. Samo hitrost približevanja pa lahko določiš z dolžino clipa ali pa hkrati uporabiš na isti način (z markerji) variable speed.
Upam, da sem bil vsaj malo razumljiv. Drugače pa velja: Moja vrata so vedno odprta ali pa stric google in YouTube.

Sem našel na YT: http://www.youtube.com/watch?v=C4daVU5VDKE

Lp

_________________
iMac 24", 6Gb, OS El Captain, iMac 27 Sierra 16Gb, iMac 27, 3.7, 64Gb Monterey, iPhone 3G Iphone 5., iPhone 6+, iPad 1, iPad 4, iPad 9, iPhone 12
Daj kolikor vzameš in vse bo dobro!
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 17.01.2011
Prispevkov: 1883
Kraj: Škofja Loka
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #22   Objavljeno 28.01.2014 09:28:08
Re: Montaža videospota
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
ni direktni odgovor vendar ti priporočam mogoče za v nadaljne da si ogledaš sledeče tutoriale Wink

http://www.lynda.com/Final-Cut-Pro-tutorials/Final-Cut-Pro-X-Essential-Training/117532-2.html?srchtrk=index:1%0Alinktypeid:2%0Aq:final%2Bcut%0Apage:1%0As:relevance%0Asa:true%0Aproducttypeid:2
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 30.11.2007
Prispevkov: 320
Kraj: Maribor-Žalec
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #23   Objavljeno 28.01.2014 09:44:12
Re: Montaža videospota
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
...Hm, jaz delam po zgornjem opisu. Idea
Lahko pa tudi kupiš knjigo: Final Cut advanced training. Jaz sem jo kupil v Nemčiji, ker je bila 30% ceneje kot na Amazon.com. Zraven je DVD z vajami in step by step opisi. Seveda pa je tudi Lynda.com super.

_________________
iMac 24", 6Gb, OS El Captain, iMac 27 Sierra 16Gb, iMac 27, 3.7, 64Gb Monterey, iPhone 3G Iphone 5., iPhone 6+, iPad 1, iPad 4, iPad 9, iPhone 12
Daj kolikor vzameš in vse bo dobro!
Jabuček

Jabuček

Pridružen/a: 07.09.2013
Prispevkov: 34
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #24   Objavljeno 28.01.2014 18:58:49
Re: Montaža videospota
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
excalibur je napisal/a:
ni direktni odgovor vendar ti priporočam mogoče za v nadaljne da si ogledaš sledeče tutoriale Wink

http://www.lynda.com/Final-Cut-Pro-tutorials/Final-Cut-Pro-X-Essential-Training/117532-2.html?srchtrk=index:1%0Alinktypeid:2%0Aq:final%2Bcut%0Apage:1%0As:relevance%0Asa:true%0Aproducttypeid:2


Samo tole je plačljivo?

Hvala tudi za ostale predloge.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 17.01.2011
Prispevkov: 1883
Kraj: Škofja Loka
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #25   Objavljeno 28.01.2014 18:59:53
Re: Montaža videospota
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
poišči na pašnikih Smile
Jabuček

Jabuček

Pridružen/a: 07.09.2013
Prispevkov: 34
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #26   Objavljeno 28.01.2014 19:48:14
Re: Montaža videospota
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Sem že Wink

Mimogrede, a ostali uporabljate še kakšne dodatne plugine za tekste, prehode, uvodne ter zaključne špice?
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 30.11.2007
Prispevkov: 320
Kraj: Maribor-Žalec
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #27   Objavljeno 29.01.2014 07:37:16
Re: Montaža videospota
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ja, jaz imam instaliran skoraj celoten FX Factory za dodatne filtre prehodov, textov, colorjev... Za prijavne in odjavne špice se najpogosteje uporablja program Motion, seveda v primeru, da želiš posebne efekte v špicah. Te narediš v Motion, jih exportiraš in uvoziš v FCP.
Sam se držim načela, da manj je več. Tudi za prehode uporabljam samo "disolve" in strogi cut. Razen v primerih, ko stranka želi drugače.

Ampak vse to je odvisno od posameznika, predvsem pa od ciljne publike. Včasih zadeva izpade dosti lepše, če ne vsebuje nobenih posebnih filtrov (razen seveda colorja). Včasih pa pač brez tega ne gre.
Vse je odvisno od idej in znanja montažerja.

_________________
iMac 24", 6Gb, OS El Captain, iMac 27 Sierra 16Gb, iMac 27, 3.7, 64Gb Monterey, iPhone 3G Iphone 5., iPhone 6+, iPad 1, iPad 4, iPad 9, iPhone 12
Daj kolikor vzameš in vse bo dobro!
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 14.06.2011
Prispevkov: 466
Kraj: Jesenice
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #28   Objavljeno 09.12.2016 17:43:00
Re: Montaža videospota
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Odprl sem tale iMovie ....čist preveč za mene. Confused

Iščem kakšnega poceni mojstra za montirat glasbeni video.
Video materijala je kar nekaj ...

Če kdo pozna kakšnega bi prosil kontakt
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 30.11.2007
Prispevkov: 320
Kraj: Maribor-Žalec
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #29   Objavljeno 11.12.2016 17:45:09
Re: Montaža videospota
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Priblizevanje posnetka je zelo preprosto. Ce imas instalirane dodatne effekte, preprosto uporabis Zoom IN. Ce pa tega nimas pa to naredis tako:

1. Oznaci clip na Timeline, ki ga zelis povecati in 2x klikni nanj.
2. Clip se ti pojavi v Viewer oknu.
3. V istem oknu zgoraj klikni na Motion
4. V novem oknu se ti odprejo moznosti in izberi Scale
5. Na desni bos videl zeleno crto, ki pomeni, da je tvoj klip enake velikosti, zdaj premakni drsnik (rumen) na pozicijo od kod zelis da se slika poveca.
6. Pritisni majhen romb (za prikazom 100%).
7. Pojdi z drsnikom do konca, do tja kjer zelis, da se povecava neha in spret pritisni romb.
8. Z misko sedaj zeleno crto med romboma povleci gor za povecavo in dol za pomanjsavo.
9. Ce imas vklopljena oba montazna okna (Viewer in Canvas), bos na Canvas oknu videl, koliko se tvoj video povecuje oz zmanjsuje.
10. Pritisni na gumb video (zgoraj levo v oknu Viewer) in TO JE TO.

Za vse ostalo (rotacija, hitrost, distort, crop ....) naredis po istem postopku.

Upam, da bo slo. Drugace pa prides na pivo in bova v zivo demonstrirala.

_________________
iMac 24", 6Gb, OS El Captain, iMac 27 Sierra 16Gb, iMac 27, 3.7, 64Gb Monterey, iPhone 3G Iphone 5., iPhone 6+, iPad 1, iPad 4, iPad 9, iPhone 12
Daj kolikor vzameš in vse bo dobro!
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 23.03.2012
Prispevkov: 1230
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #30   Objavljeno 11.12.2016 18:42:12
Re: Montaža videospota
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Citiram:
FCP ti je res najboljša rešitev. Ko boš končal z sinhronizacijo zvoka in slike, oz. z projektom, ga exportiraj kot .mov in potem v compressorju pretvarjaj v različne formate. Tako boš ohranil največjo možno kvaliteto slike.

Ali lahko to nekdo malo bolj pojasni. Kaj Compressor res lahko naredi pri .mov datoteki, ki jo exportiraš iz FCPX? Pol ure nekega zmontiranega posnetka pri 1080p lahko znese tudi 20 GB. Kaj tukaj naredi Compressor, če želiš ta posnetek recimo naložiti na Vimeo ali Youtube?

_________________
iPad Pro M2 11" Wi-Fi 256GB Space Grey + Apple Pencil (2nd gen.)
Apple TV 4K HDR 64GB (2. gen., 2021)
AirPods Max Space Gray + Silicone Case (Black)
Apple Watch Series 4 GPS 44mm Space Gray Aluminium with Black Sport Band
iPhone XS Max 256GB Space Grey + Apple Leather Case (Black)
iMac 27 5K i7 4.2GHz Kaby Lake, 6TB Fusion Drive, 64GB RAM DDR4, 8GB Radeon Pro 580, mid 2017
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 30.11.2007
Prispevkov: 320
Kraj: Maribor-Žalec
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #31   Objavljeno 11.12.2016 19:51:21
Re: Montaža videospota
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Commpressor je samostojen program, ki je del FCP skupine. V tej skupini, ki so med seboj programsko povezane so še Motion, Color, Soundtrack ...
Skratka, Commpressor je namenjen stiskanju datotek, pri čemer stremi k najmanjši izgubi kvalitete slike. Če vzameš Npr. ProRes kodek 4.4.4.4 RGBA ki je popolnoma nestisnjen, dobiš najvišjo možno kvaliteto slike na alpha kanalih in seveda ogromno datoteko v Gb. Posamezne PRO kamere snemajo v 4.4.4. (RedOne, Sony HD...)
Pro Res 4.2.2. pomeni, da bo kodek stisnil barvne parametre, torej R, G, B iz 4 na 2
Kar posledično zmanjša kvaliteto slike vendar roko na srce, ne v tolikšni meri, da bi navaden povprečni smrtnik to opazil, ker je odvisno tudi, kje se bo video predvajal.

Ker imaš v Commpressorju na voljo več ProRes 4.4.4 kodekov (HQ, LT, Proxy) izbereš tistega, ki ti ustreza v danem trenutku in sicer: Ali hočem imeti lepo sliko ali manjšo datoteko v Gb. Commpressor, ti tudi preračuna pred samim stiskanjem, kakšna bo velikost datoteke po stiskanju.

Jaz osebno Commpressorja ne uporabljam več tako pogosto, ker za YT in Vimeo uporabim kar PavTube HD Video Converter, kjer imas že prednastavljene opcije za vse vrste končnih predvajalnikov (YT, Vimeo, iPad, Iphone .....) Seveda lahko prednastavljene parametre spremeniš ampak načeloma sam program naredi zadevo zelo dobro. Pa še zakompliciran ni tako kot Commpressor.

Vzami si eno nedeljo čas in izvozi en 30sek clip iz FCP, potem pa ta clip v Commpressorju stiskaj z različnimi codeci in primerjaj kvaliteto med posnetki po stiskanju.
Tako boš najbolje videl, kaj program naredi in katera opcija je zate najbolj optimalna, ker je zelo pomembno tudi, s kakšnim materialom delaš. Ali je posnet z telefonom, fotoaparatom, kamero, ročno uro .... Žal ni vsak 1920x1080 enak.

lp

_________________
iMac 24", 6Gb, OS El Captain, iMac 27 Sierra 16Gb, iMac 27, 3.7, 64Gb Monterey, iPhone 3G Iphone 5., iPhone 6+, iPad 1, iPad 4, iPad 9, iPhone 12
Daj kolikor vzameš in vse bo dobro!
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 23.03.2012
Prispevkov: 1230
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #32   Objavljeno 12.12.2016 14:20:44
Re: Montaža videospota
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Sem poskusil testno verzijo PavTube HD Video Converter, pa me ni najbolj prepričal, ker tudi sicer ni bistveno cenejši od Converterja. Čeprav sem večkrat temeljito pregledal možne zapise, nikjer nisem našel kompresije za Vimeo ali YouTube, samo .h264, ki je kompresija, ki jo priporoča recimo Vimeo.

Nadalje sem opazil, da ima tudi sam FCPX možnost exportiranja za Videmo, edino, kar mi ni všeč je, da potem samodejno poskuša naložiti video na Vimeo, ampak tudi to bi se dalo preživeti. Me je pa zmotilo, da razlika ni bila ne vem kako velika. Ko sem 150 MB .MOV datoteko, ki sem jo exportiral iz FCPX, skompresiral za Vimeo (.h264 .m4), mi je ven padlo cca. 130 MB, kar spet ni ne vem kakšna razlika. Morda bi Compressor to naredil bolje. Seveda nisem manjšal resolucije, ali kaj podobnega, ker želim, da je video 1080p. Bom se še poigral z zadevami, pa videl, kako in kaj.

_________________
iPad Pro M2 11" Wi-Fi 256GB Space Grey + Apple Pencil (2nd gen.)
Apple TV 4K HDR 64GB (2. gen., 2021)
AirPods Max Space Gray + Silicone Case (Black)
Apple Watch Series 4 GPS 44mm Space Gray Aluminium with Black Sport Band
iPhone XS Max 256GB Space Grey + Apple Leather Case (Black)
iMac 27 5K i7 4.2GHz Kaby Lake, 6TB Fusion Drive, 64GB RAM DDR4, 8GB Radeon Pro 580, mid 2017
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani