Jabuk
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Naslednja
iMac težave
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 01.09.2009
Prispevkov: 953
Kraj: Drevo na vzhodu
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #181   Objavljeno 19.12.2017 22:00:09
Re: iMac težave
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Drži. Če si pustil kaj dokumentov, slik ipd. je to še vedno v tvojem uporabniškem folderju (mapi).
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 27.07.2015
Prispevkov: 202
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #182   Objavljeno 19.12.2017 22:25:21
Re: iMac težave
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
wildapple je napisal/a:
Drži. Če si pustil kaj dokumentov, slik ipd. je to še vedno v tvojem uporabniškem folderju (mapi).


Smo rešili ... hvala!

M
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 02.05.2015
Prispevkov: 235
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #183   Objavljeno 21.12.2017 19:47:29
Re: iMac težave
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
sicer ni imac zanima me glede macbooka pro 13inc retina mid 2014, se tak obstrani na črnem delu ekrana vidijo neki fleki taki kot da se bi luščo ekran, in me zanima če je to to ali kaj drugega spucat negre. In koliko stane zamenjava ekrana?
Jabuček

Jabuček

Pridružen/a: 21.10.2011
Prispevkov: 32
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #184   Objavljeno 21.12.2017 20:01:12
Re: iMac težave
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Venozni je napisal/a:
sicer ni imac zanima me glede macbooka pro 13inc retina mid 2014, se tak obstrani na črnem delu ekrana vidijo neki fleki taki kot da se bi luščo ekran, in me zanima če je to to ali kaj drugega spucat negre. In koliko stane zamenjava ekrana?


https://www.macrumors.com/2017/11/17/apple-extends-free-staingate-repairs/
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 02.05.2015
Prispevkov: 235
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #185   Objavljeno 21.12.2017 20:57:40
Re: iMac težave
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Lazyass je napisal/a:
https://www.macrumors.com/2017/11/17/apple-extends-free-staingate-repairs/


veš mogoče koliko stane menjava ekrana za model 2014 ? drugače pa če je to res free če nesem na servis ker se mi je to tudi pojavilo na novem macbooku pro 2017, čistim lcd pa samo z mikrofiber krpico, ki mi jo je svetoval v istylu in pravil da oni vse tak čistijo tako da čistil nena uporabljam res nevem kaj je to
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 27.03.2012
Prispevkov: 645
Kraj: Sittich
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #186   Objavljeno 11.08.2018 22:37:51
Re: iMac težave
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Pozdravljeni!
Vklopil sem imac, late 2012, šel za nekaj minut stran, ko se vrnem vidim, da se računalnik ni do konca "naložil". Tista črtica se je ustavila nekje na tričetrt ali malo več. Slišal sem tudi dokaj glasen hrup ventilatorjev in za računalnikom nenormalno velika količina smeti. Je možno, da so priletele iz reže za odvod zraka? Računalnik je bil neodziven, izklopil sem ga iz vtičnice in ponovno zagnal. Potem je delal normalno. Inštaliral sem iStat, da sem videl kakšne so temperatue.
Meni ni nič jasno, kaj bi lahko to bilo. Prilagam še posnetek zaslona programa iStat.
Lani sem dal popraviti pant, ki je bil zlomljen, to so mi popravili in naročil sem tudi čiščenje računalnika; torej prahu ne bi smelo biti veliko, če so sploh sčistili ali pa so mi samo zaračunali.
Hvala!
Mogoče še vprašanje, kateri zunanji disk naj kupim?

Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 3123
Kraj: Lendava
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #187   Objavljeno 12.08.2018 06:11:20
Re: iMac težave
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Tone je napisal/a:
Pozdravljeni!
Vklopil sem imac, late 2012, šel za nekaj minut stran, ko se vrnem vidim, da se računalnik ni do konca "naložil". Tista črtica se je ustavila nekje na tričetrt ali malo več. Slišal sem tudi dokaj glasen hrup ventilatorjev in za računalnikom nenormalno velika količina smeti. Je možno, da so priletele iz reže za odvod zraka? Računalnik je bil neodziven, izklopil sem ga iz vtičnice in ponovno zagnal. Potem je delal normalno. Inštaliral sem iStat, da sem videl kakšne so temperatue.
Meni ni nič jasno, kaj bi lahko to bilo. Prilagam še posnetek zaslona programa iStat.
Lani sem dal popraviti pant, ki je bil zlomljen, to so mi popravili in naročil sem tudi čiščenje računalnika; torej prahu ne bi smelo biti veliko, če so sploh sčistili ali pa so mi samo zaračunali.
Hvala!


Lahko je marsikaj.

- zabašen ventilator*, smeti (prah oz. karkoli se je že nabralo) v ventilatorju
- posledno pregrevanje
- obenem je možno, da se tudi disk še poslavlja (več vzrokov)

* Eno vprašanje, ni pa seveda treba odgovorit: morda kadiš? Ali pa imaš kakšno domačo žival (mačko, psa) v tistem prostoru, kjer je računalnik? Ali pa je v bližini prostor, kjer se kuha, peče npr. ocvrte zadeve? Sprašujem, ker zna bit tudi v tem težava.

Primer:
https://sheffieldcomputerservices.co.uk/apple-mac-imac-macbook-repair-in-sheffield/

https://discussions.apple.com/thread/3071271



Sicer pa tak na pamet je bolj težko karkoli napisat/svetovat.
Kot prvo bo treba iMaca odpret ...

Čeprav kot sam praviš, je morda ventilator že vrgel ven tisto, karkoli je že bilo not. Torej ostane problematičen le disk.

Če nimaš pri roki USB ključka z MacOS namestitvenim programom, bo treba naredit network recovery, po možnosti na kakšen zunanji disk.

https://support.apple.com/en-us/HT201314

Tone je napisal/a:
Mogoče še vprašanje, kateri zunanji disk naj kupim?


Kateregakoli, ki ima USB 3.0 ali TB port (čeprav so slednji dražji).

Ta je zdaj baje v akciji:
Seagate zunanji disk 6TB Backup Plus HUB USB 3.0

_________________
Lego Macintosh: http://kottke.org/13/02/lego-macintosh
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 27.03.2012
Prispevkov: 645
Kraj: Sittich
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #188   Objavljeno 12.08.2018 23:38:27
Re: iMac težave
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
opeter hvala za odgovor. Najprej naj odgovorim na tvoje vprašanje glede kajenja, domačih živali in ostalih zadev. Nič od tega ne more biti vzrok. Živim v hiši, ena manjša soba je urejena kot nekakšna hišna pisarna, redno vzdržujem čistočo, je pa problem, da so prostori zelo suhi, zato je posledično tudi nekaj več prahu. Ampak vse v mejah normale.
Jutri grem kupit zunanji disk, da si naredim kopijo, potem pa čakam kaj se bo zgodilo. Sicer imam na iCloudu 50 giga zakupljenih, za nekatere pomembnejše zadeve, tudi z 200 GB ne bi pokril vsega, za 2TB pa ne dam 10 € na mesec.
Kot rečeno sem inštaliral program iStat, pa me zanima, na katero temperaturo od 19-ih moram biti posebej pozoren?
Lp
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 20.02.2010
Prispevkov: 397
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #189   Objavljeno 13.08.2018 17:14:59
Re: iMac težave
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Te temperature zgledajo vse dost ok. Jaz imam tudi iMac late 2012, skos prižgan/v uporabi od nakupa v začetku 2013 dalje, nisem ga pa še nikoli odpiral/notranje čistil. Kolikor se spomnim je bil približno 33-35 C v mirovanju, ko je bil nov.

Temperaturo ima okoli 50º v mirovanju (CPU proximity, drugi preveč varirajo odvisno od naključnih procesov, GPU/CPU so med 45 in 52). Ventilator v mirovanju poganja pri 1400 rpm.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 27.03.2012
Prispevkov: 645
Kraj: Sittich
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #190   Objavljeno 13.08.2018 20:57:07
Re: iMac težave
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
frin, hvala!
Torej kupil sem zunanji disk, ga priklopil, preko Time machine nekaj poklikal, zdaj pa mi ga nekako računalnik ne zazna. javi pa mi tole, kakor da je poln. Kaj sem zašuštral?
[/quote]

Hvala, urejeno! Smile
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 08.05.2009
Prispevkov: 203
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #191   Objavljeno 22.08.2018 17:18:00
Re: iMac težave
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Da ne odpiram nove teme, si sposojam to temo.

Na iMac-u 2012 mi je notranji disk delal težave (navaden 1TB HDD), zato sem sistem namestil na zunanji disk (Samsung T5), nastavil da se računalnik zaganja iz tega diska in sistem obnovil iz TimeMachine.
Računalnik je delal odlično, po nadgradnji na High Sierra pa se dogaja, da se na sistemu večkrat vrti mavrica. Primer: grem v Finder in da pridem do neke datoteke moram čez nekaj podmap. Kar naključno se pri odpiranju podmap pojavi vrteča mavrica in po cca 1-2 sekundi se odpre podmapa in vse poteka normalno.

Kaj bi lahko bil vzrok za tako delovanje? Je za to kriv le High Sierra ali lahko kakšno stvar ponastavim in bo potem bolje. Na sistemu sem z Onyx že popravil Disk Permissions in tudi počistil nesnago in stvar se ne izboljša.

Prosim za pomoč.

Hvala.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 13.01.2009
Prispevkov: 555
Kraj: Škofja Loka
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #192   Objavljeno 25.11.2018 12:03:31
Re: iMac težave
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Živjo dobri ljudje!
Imam en problem in sicer moj iMac 2011 se noce bootat-i. Danes sredi noči me je zbudil glasni reboot, ki pa se ni izvršil do konca. Ker je bilo sredi noči sem se odločil računalnik izklopiti iz elektrike. Danes sem ga že 2x poiskusil ponovno prožgati ampak brez uspeha. Dobim vrteče kolesce kot prikazano na spodnji sliki. Sicer se mi je loadig bar v drugo premaknil nekoliko dalje ampak vedno ostane na enem koncu iz katerega se ne premakne več. Med prižiganjem pa delajo ventilatorji zelo močno.
Ga lahko na kakšen drug način probam rebootati? Ima kdo kakšen nasvet kaj bi bilo lahko narobe?


iPhone Developer

iPhone Developer

Pridružen/a: 19.09.2008
Prispevkov: 10415
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #193   Objavljeno 25.11.2018 12:41:42
Re: iMac težave
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Če se ti kaj takega zgodi, je večinoma neka HW okvara (npr disk).

Lahko narediš verbose boot, da boš videl, kje se ustavi: https://www.idownloadblog.com/2015/08/17/how-to-boot-your-mac-in-verbose-mode/

Lahko zbootaš v recovery particijo (če bo uspelo) in tam poženeš preverjanje diska.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 13.01.2009
Prispevkov: 555
Kraj: Škofja Loka
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #194   Objavljeno 25.11.2018 12:59:30
Re: iMac težave
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
mikrohard je napisal/a:
Če se ti kaj takega zgodi, je večinoma neka HW okvara (npr disk).

Lahko narediš verbose boot, da boš videl, kje se ustavi: https://www.idownloadblog.com/2015/08/17/how-to-boot-your-mac-in-verbose-mode/

Lahko zbootaš v recovery particijo (če bo uspelo) in tam poženeš preverjanje diska.

Dvomim, da je disk ker sem ga menjal manj kot 2 leti nazaj. Edino če imam smolo in se spet pokvaril.
Sem poizkusil verbose boot, videl veliko belega teksta nekaj sekund, zdaj pa samo black screen in na vsake 5 sekund se pojavi napis (slika spodaj).
Kako zbootam recovery particijo?


Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 3123
Kraj: Lendava
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #195   Objavljeno 25.11.2018 13:20:05
Re: iMac težave
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Če držiš tipko D pri zagonu bi se moral zagnati Apple Hardware Test (to je na Macih izdanih pred 2013):
https://www.intego.com/mac-security-blog/how-to-verify-your-macs-hardware-is-working-properly/#Storage

Glede Recovery partition pa je vprašanje, če ga sploh imaš.
Nič zato, se bo pač zagnal Network/Internet Recovery.

Poskusi CMD + R:
https://www.macworld.co.uk/how-to/mac-software/how-boot-mac-in-recovery-mode-3674052/

Citiram:
Which key combination to use for macOS Recovery

Depending on what you want to do with macOS Recovery there are a number of key combinations to use during start up:

Command + R

Use this if you want to install the latest version of macOS that you had installed on your Mac (it won’t install a newer version if you hadn’t upgraded). Note that if you're selling or giving away a Mac that is using OS X El Capitan or earlier you should also use Command-R - this will make sure that the installation isn't associated with your Apple ID”.

Option + Command + R

Use this if you want to upgrade to the latest version of macOS that is compatible with your Mac.

Shift + Option + Command + R

This will install the version of macOS that came with your Mac, or the one closest to that version if it isn’t available as a download.



Mac startup key combinations (še nekaj kombinacij tipk):
https://support.apple.com/en-us/HT201255

_________________
Lego Macintosh: http://kottke.org/13/02/lego-macintosh
iPhone Developer

iPhone Developer

Pridružen/a: 19.09.2008
Prispevkov: 10415
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #196   Objavljeno 25.11.2018 16:13:15
Re: iMac težave
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Na hackintosh forumih imajo podobno težavo tisti, ki imajo napačne gonilnike za grafično. Ker je pri pravem Macu kaj takega nemogoče, vidim dve možnosti... ali je corrupted file system in s tem gonilnik za grafično... ali pa se grafična poslavlja. Seveda se lahko tudi motim.
iPhone Developer

iPhone Developer

Pridružen/a: 19.09.2008
Prispevkov: 10415
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #197   Objavljeno 25.11.2018 16:14:52
Re: iMac težave
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Evo... še eno potrdilo, da je verjetno grafična pokvarjena: https://discussions.apple.com/thread/7880077
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 13.01.2009
Prispevkov: 555
Kraj: Škofja Loka
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #198   Objavljeno 25.11.2018 17:02:39
Re: iMac težave
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ok! Hvala za vse odgovore, res cenim in mi zelo pomagate! Zdaj mi teče apple harware test. Bo trajalo kar dolgo piše cca 1h traja pa že 40min pa progress bar še na polovici ni.
Hmm.. čisto možno, da je po 6 letih šla grafična? Koliko bi pa stala nova za takega iMaca? Namreč sem ga ravno želel prodati, ker kupujem novega Mac Book proja. Glede na to, da ma nov 500 gb SSD in uprgrjedan ram na 12gb bi zanj lahko dobil še kar nekaj denarja. Ne vem če se mi servis izplača?
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 13.01.2009
Prispevkov: 555
Kraj: Škofja Loka
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #199   Objavljeno 25.11.2018 17:49:28
Re: iMac težave
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Evo test je pokazal spodnji error (priložena slika): 4SNS/1/40000000: TH00-9.000. Po kratkem googlanju ne razumem kaj ta error pomeni? Nekaj z diskom se mi zdi? Zraven informativno še prilagram specifikacije računalnika.








Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 3123
Kraj: Lendava
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #200   Objavljeno 25.11.2018 18:52:33
Re: iMac težave
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ta napaka (4SNS/1/40000000: TH00-90-9.000) velja za podatkovni kabel oz. povezavo SATA kabel in disk oz. v tvojem primeru SSD.

Starejše generacije iMacov so imele neki senzor na kablih, ki so delali cirkus, če niso zaznali originalni disk.


Tu so razložene nekatere kode:

Citiram:
How to decipher error codes in Apple Hardware Test or Apple Diagnostics

https://www.techrepublic.com/article/how-to-decipher-error-codes-in-apple-hardware-test-or-apple-diagnostics/


Tu je en takšen kabel, ki naj bi omogočal, da lahko brez težav priklopiš karkoli:
https://eshop.macsales.com/item/OWC/DIDIMACHDD11/?customer-reviews&ratings.page=4

_________________
Lego Macintosh: http://kottke.org/13/02/lego-macintosh
« Poglej prejšnjo temo - Strojna oprema - Poglej naslednjo temo » Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Naslednja
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani