Jabuk
primerjave macov G4 vs. G5
Jabuček

Jabuček

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 44
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #1   Objavljeno 20.01.2005 01:46:03
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
mene pa zanima ce je kdo od vas delal primerjalne teste (psd, ae, ai,..) med masinami z G4 in G5 procesorji

to pa me zanima zato, ker kolebam med G4 in G5 masino

dejstvo:
rabljene G4 masine (tudi nekatere dual) prodajajo za ca. 300 kSIT, medtem ko nov iMAC vkljucno s 17 colskim LCDjem spet kosta 300 kSIT. Garancijo pri iMAC-u G5 ti podarijo, RAM dokupis scasoma, diske pa konenktas preko ognjene zice

torej

ali mislite, da se za enak denar splaca kupiti rabljeno G4 masino ali je bolje seci po najnovejsi zverini z G5 srcem

jest ne vem
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 4758
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #2   Objavljeno 20.01.2005 08:09:45
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
<dl&rt;<dt&rt;stricfric je napisal:</dt&rt;<dd&rt;mene pa zanima ce je kdo od vas delal primerjalne teste (psd, ae, ai,..) med masinami z G4 in G5 procesorji

to pa me zanima zato, ker kolebam med G4 in G5 masino

dejstvo:
rabljene G4 masine (tudi nekatere dual) prodajajo za ca. 300 kSIT, medtem ko nov iMAC vkljucno s 17 colskim LCDjem spet kosta 300 kSIT. Garancijo pri iMAC-u G5 ti podarijo, RAM dokupis scasoma, diske pa konenktas preko ognjene zice

torej

ali mislite, da se za enak denar splaca kupiti rabljeno G4 masino ali je bolje seci po najnovejsi zverini z G5 srcem

jest ne vem</dd&rt;</dl&rt;

Tako grozovite razlike med G4 in G5 ni. Ker če bi bila, Freescale ne bi več razvijal G4 procesorjev, pač pa kakšne novejše, tako pa dograjujejo G4 tehnologijo. Js sem mel svojcajt, ko sem posedoval 1,33 GHz PB 17" možnost sprobat 1,6 GHz G5 singl procesor in ti lahko zagotovim, da je čist enako bilo glede hitrosti. Razlika je bla sam v hitrosti diska pa še to se ni videlo ne vem koliko.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 343
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3   Objavljeno 20.01.2005 09:53:46
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
G5ke imajo le rahlo prednost pred G4, kar se same surove računske moči tiče.
G5 so hitrejše ker:
- imajo višji procesorski takt (1.6 GHz in več, G4 trenutno le do 1.5 GHz)
- imajo hitrejše vodilo (pride do izraza le pri operacijah, ki pišejo in berejo velike količine podatkov iz pomnilnika, pri katerih se zgodi L2 cache miss, saj je slednji pri takšnih operacijah premajhen).

Druga prednost G5 procesorja so 64 bitni registri, ki omogočajo naslavljanje pomnilnika do nekaj exabajtov ter hitrejše branje in pisanje po njem. 32 bitni procesorji, pa znajo naslavljati le do 4GB. Slednje seveda pri navadnih desktop mašinah in prenosnikih sploh ni pomembno, pri serverjih pa je. še mi na firmi imamo dve 4 leta stare Sunove mašine z po 8 GB RAMa (64 bitni Sun UltraSPARC procesor), če bi jih danes nabavljali, bi verjetno vzeli 16 GB RAMa. Sprehajanje po podatkih v RAMu je namreč neprimerno hitrejše, kot surfanje po diskih, fibrechannel ter 4 GB cache-ja na storageju gor ali dol.

Skratka, tako od oka bi rekel, da je recimo 1.6 GHz G5 procesor v povprečju tam 20% hitrejši od 1.6 GHz G4 procesorja. Dual core G4 (dvojno procesorsko jedro, s podvojenim številom računskih enot) pri istem taktu bi verjetno bil hitrejši od samega G5.

Treba se je zavedat, da G5 ni ne vem kako revolucionarni napredek od G4. S slednjim si namreč deli več kot 75% dizajna. Je pa prišlo do napredka pri sami uvedbi 64 bitnih registrov, izdelavi in poviševanju delovnega takta (frekvence), in takta vhodno izhodnega vodila procesorja, kar seveda ni zanemarljivo.

Po mojem, se bo moral IBM in/ali Motorola/Freescale še malo bolj trudit. Power 4 tehnologija, na kateri v osnovi temeljita tako G4, kot G5, je nastala še za časa konkuriranja Intelovemu Pentium III procesorju, ki je sicer bolj računsko učinkovit, glede na GHz, kot njegov naslednjik Pentium IV, vendar je slednji raketiral delovni takt nad 3 GHz, kar IBM z G5 lahko samo še sanja. G5 ima sicer še nekaj skritih prednosti v rokavu, ampak bo vseeno treba migat malo bolje. Recimo lansirat dual core G4 in G5 procesorje, da se dvigne računska moč na GHz še za kakih 50%, ter uvest kako low power varijanto dual core G5 procesorja za notesnika, podobno, kot to počne Intel s Pentium M procesorjem (Centrino), ki je kick ass, kar se tiče učinkovitosti na GHz in na vat pokurjene energije.

Ogo


Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 4758
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #4   Objavljeno 20.01.2005 12:28:05
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
<dl&rt;<dt&rt;Ogo je napisal:</dt&rt;<dd&rt;Skratka, tako od oka bi rekel, da je recimo 1.6 GHz G5 procesor v povprečju tam 20% hitrejši od 1.6 GHz G4 procesorja. Dual core G4 (dvojno procesorsko jedro, s podvojenim številom računskih enot) pri istem taktu bi verjetno bil hitrejši od samega G5.
</dd&rt;</dl&rt;

Tole ne drži. To drži samo pri procesorski obdelavi podatkov v podatkovnih skladovnicah. Pr dataminingu al pa fizikalnih/matematičnih preračunih. Pri vsakodnevni uporabi razlike ni niti 1%.
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani