Jabuk
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Konec preklapljanja tipkovnic v OS X
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 534
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #1   Objavljeno 19.01.2005 15:53:28
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Dobili smo še en paket slovenskih tipkovnic poleg že obstoječega paketa. Gre preprosto za Unicode in Roman QWERTZ tipkovnici, ki ju dobite v preprostem installerju, in sicer tukaj. Če imate v International nastavitvah vklopljeni samo ti dve tipkovnici ne občutite več preklapljanja med US in slovenskim razporedom, ki je vsaj zame zelo nadležno. Nekaterim morda ne bo všeč, da je razporeditev QWERTZ, saj je privzeta Mac razporeditev na tipkovnici QWERTY. Vse to pa se da rešiti s preprosto fizično zamenjavo tipk. Smile

_________________
http://www.bitenc.si/
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 4758
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #2   Objavljeno 19.01.2005 16:09:04
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Čuj, tole nekak ni fer. Zdej povzdiguješ Jonasovo rešitev, ki sem jo js pogruntu že 18.10.2004 in objavil na epl forumu. Zadeva je popolnoma ista pa še privzeta qwerty mac razmestitev je.

http://www.epl.si/forum/viewtopic.php?t=872
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 4758
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3   Objavljeno 19.01.2005 16:10:23
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Tud tale jonasova varinata ne vpisuje znakov v Office, Photoshop itd.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 534
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #4   Objavljeno 19.01.2005 16:25:37
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ups, evo tega pa nisem vedel. Nisem še nič poizkušal v PS in nisem vedel, da gre za isto stvar. Embarassed :crazy: Sem takoj na začetku omenil tvoj že nekaj časa obstoječi paket prav zato, da bi bilo bolj fer.

Sm pa QWERTZ fan drugače. Smile


_________________
http://www.bitenc.si/
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 272
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #5   Objavljeno 19.01.2005 22:05:31
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Samo mimogrede, ker je govora posredno tudi o razporedu tipk na tipkovnici in ker Applove računalnike zelo slabo poznam, enega pa pravkar pričakujem:

A so vse Applove tipkovnice qwerty ali obstajajo tudi qwertz? Pa imajo te, ki jih prodajajo v Sloveniji, slovenske znake na tipkah ali se da vsaj dobiti kakšne lične nalepke?

Če, kakšne so možnosti, da kupim neko npr. Logitechovo tipkovnico s slovenskimi znaki in da bodo dejansko delovali, torej se bo izpisal tisti znak, ki je na tipkovnici (tudi slovenski)?

_________________
Mac OS X. Because making Unix user-friendly is easier than debugging Windows.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 534
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #6   Objavljeno 19.01.2005 22:16:09
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Seveda lahko dobiš slovensko tipkovnico (s slovenskimi znaki), če ti jo ne dajo zraven mirno lahko zahtevaš zamenjavo. Apple dela samo QWERTY tipkovnice, toda zamenjava QWERTY v QWERTZ se preprosto reši s fizično zamenjavo tipk, ki je kot si lahko predstavljaš zelo preprosta.

Katera črka se ti bo izpisala, ko boš pritisnil, pa je odvisno od "softwerskih tipkovnic", ki jih izbereš v sistemu. Od teh se tudi govori v tej temi. Obstaja precej različnih tipkovnic in mislim, da ti bo katera od njih zagotovo odgovarjala. Vse pomembnejše QWERTY dobiš v Mitjevem paketu, dve QWERTZ pa v Jonasovem. Če pa ima Logitechova tipkovnica slučajno drugačen razpored (kar dvomim), si pa svojo softwersko tipkovnico lahko prilagodiš tudi sam z določenimi programčki. Glede teh bo več vedel MitjaP.

_________________
http://www.bitenc.si/
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 272
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #7   Objavljeno 19.01.2005 22:19:09
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Saj če je Applova tipkovnica opremljena s slovenskimi znaki, potem me to da je qwerty ne moti, čeprav bom z in y gotovo zamenjal Wink Glavno, da so pač šumniki na njej.

Predvidevam, da je tudi kvalitetnejša od navadnih, ki jih dobiš za jurja.

_________________
Mac OS X. Because making Unix user-friendly is easier than debugging Windows.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 272
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #8   Objavljeno 19.01.2005 22:22:04
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Pa še to: nekaj sem gledal link, ki govori tudi o črkovalniku. Mar to pomeni, da v MS Office sploh ni možnosti, da bi uporabil slovenski črkovalnik?

_________________
Mac OS X. Because making Unix user-friendly is easier than debugging Windows.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 4758
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #9   Objavljeno 19.01.2005 22:30:31
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
<dl&rt;<dt&rt;mathjazz je napisal:</dt&rt;<dd&rt;Pa še to: nekaj sem gledal link, ki govori tudi o črkovalniku. Mar to pomeni, da v MS Office sploh ni možnosti, da bi uporabil slovenski črkovalnik?</dd&rt;</dl&rt;
Ne. Nikakršne.
Text lahko poprej pregledaš v TextEditu al pa tam odpreš Word .doc fajl in pregledaš. Slik ti seveda ne bo odprlo in če boš skranil, se ti bo shranilo skrapicalo.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 534
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #10   Objavljeno 19.01.2005 22:31:46
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ne. To pa zato, ker Office uporablja še star, Carbon API (iz časov pred OS X) in zato ne podpira OS X Servisov preko katerih deluje slovenski črkovalnik. Lahko pa zato uporabljaš črkovalnik v vseh Cocoa programih, tudi TextEdit in Pages (oba odpirata .doc dokumente).

_________________
http://www.bitenc.si/
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 4758
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #11   Objavljeno 19.01.2005 22:32:13
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
<dl&rt;<dt&rt;mathjazz je napisal:</dt&rt;<dd&rt;...čeprav bom z in y gotovo zamenjal Wink Glavno, da so pač šumniki na njej.</dd&rt;</dl&rt;

Meni se zdi to popolnoma nepotrebno. Po tednu ali dveh se popolnoma navadiš novega razporeda in ti povem, da je tipkanje na qwerty tipkovnici veliko lažje kot na qwertz, ker z večkrat rabiš kot y in je spodaj bolj dosegljiv kot zgoraj.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 272
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #12   Objavljeno 19.01.2005 22:34:11
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Hehe. Slaba tolažba tole s "TextEdit in Pages (oba odpirata .doc dokumente)", ker si iz izkušenj iz Linuxa in OOo, ki ima sila izpopolnjene filtre, vendar je zato potreboval leta, upam trditi, da tale podpora ni na zavidljivi ravni. Lahko pa se seveda tudi motim, ker še nisem probal ne enega ne drugega.

_________________
Mac OS X. Because making Unix user-friendly is easier than debugging Windows.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 272
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #13   Objavljeno 19.01.2005 22:35:04
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
MitjaP je napisal/a:
<dl&rt;<dt&rt;mathjazz je napisal:</dt&rt;<dd&rt;...čeprav bom z in y gotovo zamenjal Wink Glavno, da so pač šumniki na njej.</dd&rt;</dl&rt;

Meni se zdi to popolnoma nepotrebno. Po tednu ali dveh se popolnoma navadiš novega razporeda in ti povem, da je tipkanje na qwerty tipkovnici veliko lažje kot na qwertz, ker z večkrat rabiš kot y in je spodaj bolj dosegljiv kot zgoraj.


No, to ti pa kar verjamem. Čeprav, če delaš na več računalnikih, ...

_________________
Mac OS X. Because making Unix user-friendly is easier than debugging Windows.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 4758
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #14   Objavljeno 19.01.2005 22:35:43
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
<dl&rt;<dt&rt;_The_Man_ je napisal:</dt&rt;<dd&rt;Lahko pa zato uporabljaš črkovalnik v vseh Cocoa programih, tudi TextEdit in Pages (oba odpirata .doc dokumente).</dd&rt;</dl&rt;

Pages ne zna uporabljat črkovalnika čist rpavilno, ker je Apple zaj**** stvar Sad
Če ugotovi kdo kaj druga, naj napiše.

<dt&rt;@Mathjazz:</dt&rt; zakaj bi sploh uporablja MS Office? Zdaj je tukaj iWork in je way boljši. Tule si lahko prebereš moje prve vtise, ko sem ga testiral, še predenj je prispela moja škatla z originalnim: http://www.epl.si/forum/viewtopic.php?t=1042

Zadeva z licenco stane samo 18 tisočakov!
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 272
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #15   Objavljeno 19.01.2005 22:44:15
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Rabim doc, ker mam ogormno starih docov in iz tega racunalnika se bo velik dokumentov prenasalo na najmanj dva racunalnika, en bo mel linux en pa windows.

_________________
Mac OS X. Because making Unix user-friendly is easier than debugging Windows.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 4758
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #16   Objavljeno 19.01.2005 22:50:07
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
<dl&rt;<dt&rt;mathjazz je napisal:</dt&rt;<dd&rt;Hehe. Slaba tolažba tole s "TextEdit in Pages (oba odpirata .doc dokumente)", ker si iz izkušenj iz Linuxa in OOo, ki ima sila izpopolnjene filtre, vendar je zato potreboval leta, upam trditi, da tale podpora ni na zavidljivi ravni. Lahko pa se seveda tudi motim, ker še nisem probal ne enega ne drugega.</dd&rt;</dl&rt;

TextEdit ima slabo podporo .doc
Pages pa: jaz sem bil zelo zelo presenečen! Odpre dokument tak, kot je v wordu! s tabelami vred! Moraš poskusit, ampak zagotavljam, da je tako.

Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 4758
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #17   Objavljeno 19.01.2005 22:51:17
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
<dl&rt;<dt&rt;mathjazz je napisal:</dt&rt;<dd&rt;Rabim doc, ker mam ogormno starih docov in iz tega racunalnika se bo velik dokumentov prenasalo na najmanj dva racunalnika, en bo mel linux en pa windows.</dd&rt;</dl&rt;

.doc se da na Pages (del iWork-a) odpret kot v Wordu, popravljat kot v Wordu in eksportirat kot .doc fajl, ki je točno tak, kot je dokument narejen v Pages. Worda preprosto ne rabiš več.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 4758
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #18   Objavljeno 19.01.2005 22:52:12
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
<dl&rt;<dt&rt;mathjazz je napisal:</dt&rt;<dd&rt;<dl&rt;<dt&rt;MitjaP je napisal:</dt&rt;<dd&rt;<dl&rt;<dt&rt;mathjazz je napisal:</dt&rt;<dd&rt;...čeprav bom z in y gotovo zamenjal Wink Glavno, da so pač šumniki na njej.</dd&rt;</dl&rt;

Meni se zdi to popolnoma nepotrebno. Po tednu ali dveh se popolnoma navadiš novega razporeda in ti povem, da je tipkanje na qwerty tipkovnici veliko lažje kot na qwertz, ker z večkrat rabiš kot y in je spodaj bolj dosegljiv kot zgoraj.</dd&rt;</dl&rt;

No, to ti pa kar verjamem. Čeprav, če delaš na več računalnikih, ...</dd&rt;</dl&rt;
Tud če delaš na več računalnikih gre. Js mam doma še en PC in se nikoli ne zmotim. Se naučiš preklopit v mislih iz qwerty na qwertz in nazaj, ko maš take mašine.
Jabuček

Jabuček

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 27
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #19   Objavljeno 20.01.2005 14:42:36
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
<dl&rt;<dt&rt;MitjaP je napisal:</dt&rt;<dd&rt;Čuj, tole nekak ni fer. Zdej povzdiguješ Jonasovo rešitev, ki sem jo js pogruntu že 18.10.2004 in objavil na epl forumu. Zadeva je popolnoma ista pa še privzeta qwerty mac razmestitev je.

http://www.epl.si/forum/viewtopic.php?t=872</dd&rt;</dl&rt;

Hm, QWERTZ razporeditev je nekako raison d'etre novega Slo paketa. še posebej zdaj, ob pojavi Mac minija. Na ta strojček se bo gotovo priklapljalo svašta in vsekakor je dobro (končno) imeti na voljo tudi najbolj razširjeni, (pseudo)standardni razpored znakov, ne?

Kar pomeni:

Razpored vseh, tudi posebnih znakov je enak kot na vseh Slo PC tipkovnicah, tudi tistih za jurja in manj:

@ = alt-V
[ = alt-F
itd.
(lahko pa tudi, kot na Wintel škatlah, uporabimo kombinacijo ctrl-alt, nepogrešljiv trik pri delu z VirtualPC)

Večina Slo PC tipkovnic ima posebne znake v tipke na teh mestih tudi vgravirane, tako se mi zdi odločitev za tak razpored tudi na Macu skorajda samoumevna. Le kako naj OSX prodre v slovenske pisarne, ko pa se bo vsaka tajnica (ki se je na administrativni šoli leta učila slepega tipkanja) zmrdnila ob pogledu na QWERTY.

Zaenkrat se mi to zdi najbolj elegantna rešitev. Na Mac tipkovnici je treba še fizično zamenjati tipki Y in Z in je stvar rešena, enak razpored za vse. Vsak mimoidoči, ki ga poprosim naj mi na mojem PowerBooku odtipka elektronski naslov tistele punce tam nasprotisedeče medtem ko si zapenjam šlic, bo vedel kje najti afno.

Proti bodo seveda vsi tisti, ki jim je jebena Applova Slo-QWERTY razmestitev zlezla pod kožo in so se je navadili. Polovične in nepraktične rešitve ("Se naučiš preklopit v mislih iz qwerty na qwertz in nazaj, ko maš take mašine") pa preprosto niso "in the spirit of Apple".

Pa še to: povezave na tvoj Slovenski.zip paket so polomljene, walda da sem bil prisiljen v izdelavo svojega.

-Izmet
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 272
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #20   Objavljeno 20.01.2005 19:44:48
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
MitjaP: si me prepričal, bom vsekakor poskusil! Potem je vse kar potrebujemo še delujoč (sprotni) črkovalnik.

ifekali: vsekakor je super, da imamo zdaj še to možnost, ki si jo ustvaril.

Tako ima človek vsaj možnost izbire. Tudi sam priznam, da uporabljam angleški Firefox, sem ga pa prevedel v slovenščino.

_________________
Mac OS X. Because making Unix user-friendly is easier than debugging Windows.
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani