Jabuk
Kdo mi zna pametno razložiti: cene Macov s Sloveniji?!
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 10.10.2009
Prispevkov: 80
Kraj: Vrhnika
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #1   Objavljeno 21.08.2014 09:35:24
Kdo mi zna pametno razložiti: cene Macov s Sloveniji?!
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Pozdrav,

torej že nekaj časa kupujem svojega prvega Maca. Pri tem sem postal pozoren v oči vpijoče razlike v cenah Macov pri nas in v tujini.

Na primer entry konfiguracija 13,3" retina MBP, model 2014 (MGX72):

Pri slovenskih retailerjih je cena med 1.388 € (istyle) in 1.450 € (Harvey norman).

Samo čez severno mejo je treba iti, pa se ga dobi za četrtino ceneje!! dshop.at ga ima za 1.149 €.

Da ne omenjam izkušnje v Dubaju, kjer sem pred kratkim počitnikoval. Cene za aktualne modele 11" Airov so se začele pri, preračunano, 660 evrih, 13,3" Air pa je bil 800 evrov. Žal nisem pogledal, koliko je stal MBP.

Ampak dobro, človek pač Dubaja ne more primerjati s Slovenijo. Cene v avstrijskih trgovinah pa lahko!

Torej: kdo mi zna razložiti, od kod tak "lep" pribitek na cene v Sloveniji? Z davki se tega ne da pojasniti, ker je razlika med slovenskim in avstrijskim DDV mislim da samo 1 ali 2 odstotni točki.

lp
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 17.12.2011
Prispevkov: 640
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #2   Objavljeno 21.08.2014 09:44:05
Re: Kdo mi zna pametno razložiti: cene Macov s Sloveniji?!
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
balkanske plače, evropske cene. slovenija je majhen trg s požrešnimi trgovci...
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9124
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3   Objavljeno 21.08.2014 10:35:32
Re: Kdo mi zna pametno razložiti: cene Macov s Sloveniji?!
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Sem ti že napisal en odgovor, pa sem ga zbrisal, ker sem opazil, da pri dshop neki ne štima.

Navajajo 8GB rama, zraven pa pišejo, da gre za ME864Z/A ki ima 4GB rama.
Če gre za to mašino pa je cena taka kot ponavadi, se pravi za cca 100 EUR višja od Slo cene. http://www.epl.si/?id=1L2L16L75L9330E

Teh 100 EUR si lahko razlaga vsak po svoje. Jaz sem prepričan, da je to rezerva, ki jo naši trgovci rabjo za dajanje popustov, ki jih morjo itak dajat "ta resnim" kupcem.

Smo pač na Balkanu kjer je žaljitev za prodajalca, če se ne cenkaš za ceno. Very Happy

-----
Dubaj pa nima davka, tko da moraš primerjat neto cene.
Podobno kot Švica, kjer majo tudi zlo majhne davke.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 06.04.2013
Prispevkov: 1651
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #4   Objavljeno 21.08.2014 11:24:26
Re: Kdo mi zna pametno razložiti: cene Macov s Sloveniji?!
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Dva vzroka:

-v glavnem povsod v Evropi: uporaba fiktivnega tecaja USD=EUR, ko ameriske firme dolocajo cene za evropski trg. To se vlece ze vsaj iz zacetka 80-ih (mislim, da je v knjigi "Commodore: A Company on the Edge" avtor citiral Tramiela, ki je rekel, da so "Evropejci itak navajeni placevati vec, ker imajo en kup davkov", ali nekaj v tem stilu).

-specificno slovenski: "davek na korupcijo in klientelizem". Ni uradna kategorija, ampak se njegov efekt pozna pri vecini cen, ki so visje od primerljivih v sosescini (Nemcija, Avstrija...).
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 10.10.2009
Prispevkov: 80
Kraj: Vrhnika
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #5   Objavljeno 21.08.2014 11:30:21
Re: Kdo mi zna pametno razložiti: cene Macov s Sloveniji?!
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
@macata: Hm, pa res, tole na dshop.at je sumljivo: v naslovu navajajo letošnji model (MGX72), v opisu pa lanskega (ME864). Če bo kdo naročal, naj bo previden, da ga ne bodo opetnajstili.

lp
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 28.03.2008
Prispevkov: 1501
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #6   Objavljeno 21.08.2014 11:37:39
Re: Kdo mi zna pametno razložiti: cene Macov s Sloveniji?!
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Še ena taka tema Smile

V kar si lahko prepričan je, da slovenske trgovine ne dobijo Aira za 500 evrov tako kot v ameriki (karikiram) in ga potem prodajajo za 1000, američani pa samo za 700.

Predlagam, da vprašanje nasloviš na Apple in jih vprašaš zakaj nastavijo tako ceno v EU, ker če ti slovenski trgovci povejo zaslužek na enem računalniku boš (predvidevam) začuden.

Predvsem je pa zanimivo, da je na Hrvaškem vse še dražje.


Nazadnje urejal/a scotapipa Čet 21. Avg 2014 18:21; skupaj popravljeno 1 krat
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 06.04.2014
Prispevkov: 1409
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #7   Objavljeno 21.08.2014 12:54:52
Re: Kdo mi zna pametno razložiti: cene Macov s Sloveniji?!
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Sej to niso sam čudne cene za apple, ampak tudi za ostale stvari. V nemčiji in avstriji se dobi tehnična roba za 10-30% ceneje kot pri nas, včasih še kak % več.

Pri nas imaš pač visok DDV (eden izmed najvišjih v EU), potem še kot napisano davek na korupcijo, potem je tudi majhnost trga. Če gledaš pri nas nimamo uradnega apple prodajalca ampak samo zastopnike in zastopniki ponavadi nabijajo dodatne % na ceno. Zakaj? Ker lahko. Veliki večini se ne da voziti v tujino po nekaj malega robe, še večja večina pa itak ne ve, da je v tujini ceneje kot pri nas.

Jaz sem mojega jabučka kupil pri nas iz naslednjih razlogov:
-garancijo oz. servis imam v sloveniji - torej mi ni treba ob najmanjši okvari se voziti n kilometrov stran, ampak samo 10km do BTC-ja.
-ker imam servis pri nas, je servisni čas primerno krajši. Trenutno je tale moj mac edini računalnik, ki ga imam in če mi crkne... veš kako je bit brez računala cel mesec? Ni lepo.
-poleg samega računalnika sem dobil tudi slovensko knjigo oz. priročnik gratis, lahko pa sem kupil tudi slovensko tipkovnico, ki je v tujini verjetno nebi dobil.
-rad podpiram slovenske firme, ki so dokaj "fer" do svojih strank.
-lahko sem dokupil 5-letno garancijo - v tujini ne vem če obstaja kje da lahko kupiš toliko garancije.

Ok plačal sem resda kakih 500€ več, ampak imam manj problemov sedaj, kot napisano zgoraj.

Zelo močno pa dvomim, da ti kaka tuja firma lahko ponudi to kar sem napisal zgoraj.
Če bi imel doma rezervni računalnik oz. prenosnik, in da bi v tujini lahko dobil računalnik s slovensko tipkovnico, bi ga zelo verjetno šel raje kupit tja.

Vse je tak relativno. Če ti je cena previsoka pri nas, ne kupuj tu, pojdi v tujino in kupi tam. Pokaži z denarjem, glasuj z denarnico, upri se sistemu. Danes smo v EU in je prost pretok dobrin in vsega znotraj šengna in to lahko narediš brez problema.
Samo vzemi v zakup, da ni vse samo nakup oz. cena, ki jo plačaš ob nakupu ampak potem tudi po-prodajne storitve. Če boš kupil mac-a v dubaj-u bi imel zelo verjetno obilico težav z računalnikom pri nas ali pa če bi se ti pokvaril. Če bi ti ga že servisirali pri nas, bi ti verjetno nabili zasoljeno ceno popravila in na koncu bi plačal toliko kot pri nas za mac-a + dodatno garancijo. Pa verjetno enako velja za Nemčijo in Avstrijo...
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 30.10.2008
Prispevkov: 1037
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #8   Objavljeno 21.08.2014 15:52:15
Re: Kdo mi zna pametno razložiti: cene Macov s Sloveniji?!
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
@Nummy No mogoče ti bo še celo kdo verjel nekaj od napisanega....??
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 18.06.2009
Prispevkov: 172
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #9   Objavljeno 21.08.2014 16:12:12
Re: Kdo mi zna pametno razložiti: cene Macov s Sloveniji?!
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Pol stvari ne drzi haha:)
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 08.11.2009
Prispevkov: 353
Kraj: ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #10   Objavljeno 21.08.2014 16:24:21
Re: Kdo mi zna pametno razložiti: cene Macov s Sloveniji?!
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
jabuk5 je napisal/a:
balkanske plače, evropske cene. slovenija je majhen trg s požrešnimi trgovci...


Se popolnoma strinjam... banda balkanska... primitivna
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 27.03.2008
Prispevkov: 3754
Kraj: ThePirateBay....
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #11   Objavljeno 21.08.2014 18:59:55
Re: Kdo mi zna pametno razložiti: cene Macov s Sloveniji?!
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
najmoD je napisal/a:
@Nummy No mogoče ti bo še celo kdo verjel nekaj od napisanega....??


Like Like

_________________
Lp,Dejc

Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 04.01.2009
Prispevkov: 307
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #12   Objavljeno 21.08.2014 19:05:36
Re: Kdo mi zna pametno razložiti: cene Macov s Sloveniji?!
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Nummy je napisal/a:
Sej to niso sam čudne cene za apple, ampak tudi za ostale stvari. V nemčiji in avstriji se dobi tehnična roba za 10-30% ceneje kot pri nas, včasih še kak % več.

Pri nas imaš pač visok DDV (eden izmed najvišjih v EU), potem še kot napisano davek na korupcijo, potem je tudi majhnost trga. Če gledaš pri nas nimamo uradnega apple prodajalca ampak samo zastopnike in zastopniki ponavadi nabijajo dodatne % na ceno. Zakaj? Ker lahko. Veliki večini se ne da voziti v tujino po nekaj malega robe, še večja večina pa itak ne ve, da je v tujini ceneje kot pri nas.

Jaz sem mojega jabučka kupil pri nas iz naslednjih razlogov:
-garancijo oz. servis imam v sloveniji - torej mi ni treba ob najmanjši okvari se voziti n kilometrov stran, ampak samo 10km do BTC-ja.
-ker imam servis pri nas, je servisni čas primerno krajši. Trenutno je tale moj mac edini računalnik, ki ga imam in če mi crkne... veš kako je bit brez računala cel mesec? Ni lepo.
-poleg samega računalnika sem dobil tudi slovensko knjigo oz. priročnik gratis, lahko pa sem kupil tudi slovensko tipkovnico, ki je v tujini verjetno nebi dobil.
-rad podpiram slovenske firme, ki so dokaj "fer" do svojih strank.
-lahko sem dokupil 5-letno garancijo - v tujini ne vem če obstaja kje da lahko kupiš toliko garancije.

Ok plačal sem resda kakih 500€ več, ampak imam manj problemov sedaj, kot napisano zgoraj.

Zelo močno pa dvomim, da ti kaka tuja firma lahko ponudi to kar sem napisal zgoraj.
Če bi imel doma rezervni računalnik oz. prenosnik, in da bi v tujini lahko dobil računalnik s slovensko tipkovnico, bi ga zelo verjetno šel raje kupit tja.

Vse je tak relativno. Če ti je cena previsoka pri nas, ne kupuj tu, pojdi v tujino in kupi tam. Pokaži z denarjem, glasuj z denarnico, upri se sistemu. Danes smo v EU in je prost pretok dobrin in vsega znotraj šengna in to lahko narediš brez problema.
Samo vzemi v zakup, da ni vse samo nakup oz. cena, ki jo plačaš ob nakupu ampak potem tudi po-prodajne storitve. Če boš kupil mac-a v dubaj-u bi imel zelo verjetno obilico težav z računalnikom pri nas ali pa če bi se ti pokvaril. Če bi ti ga že servisirali pri nas, bi ti verjetno nabili zasoljeno ceno popravila in na koncu bi plačal toliko kot pri nas za mac-a + dodatno garancijo. Pa verjetno enako velja za Nemčijo in Avstrijo...

Okvara na macu? Si resen?

Obilo težav z macom iz Dubaja v Sloveniji za popravilo? A misliš, da če imaš slovenskega maca pa arabksega da je različna cena za servis? Sicer pa apple care..
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9124
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #13   Objavljeno 21.08.2014 20:49:04
Re: Kdo mi zna pametno razložiti: cene Macov s Sloveniji?!
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Tole, kar je @Nummy napisal, je veljalo pred leti, ko je bil JAE glavni "dealer" za Mace.
Si pri njih pač preplačal mašino, sam je bil pa support več vreden, kot danes Apple care, al ne vem kakšna vsa zavarovanja prodajajo.

Sem v tistem času uspel skurit plato in procesor na mašini, ki sem jo dnevno rabil več kot 8 ur in mi je JAE posodil eno njihovo mašino za en teden, da sem lahko delal.

A to je zgodovina.
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 06.04.2014
Prispevkov: 1409
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #14   Objavljeno 21.08.2014 21:00:18
Re: Kdo mi zna pametno razložiti: cene Macov s Sloveniji?!
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
macata je napisal/a:
Tole, kar je @Nummy napisal, je veljalo pred leti, ko je bil JAE glavni "dealer" za Mace.
Si pri njih pač preplačal mašino, sam je bil pa support več vreden, kot danes Apple care, al ne vem kakšna vsa zavarovanja prodajajo.

Sem v tistem času uspel skurit plato in procesor na mašini, ki sem jo dnevno rabil več kot 8 ur in mi je JAE posodil eno njihovo mašino za en teden, da sem lahko delal.

A to je zgodovina.


V bistvu ni, v iStore sem dobil enako garancijo oz. podobno. 5 let, krije vse razen če je moja krivda moram del pokriti sam (bigbang se zgodi like) in lahko dobim nadomestno mašino.
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani