Jabuk
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Naslednja
Zunanji disk
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 27.07.2015
Prispevkov: 202
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #101   Objavljeno 24.01.2017 08:47:47
Re: Zunanji disk
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Spoštovani so-forumaši!

Vem, da nakup rabljenega diska ni priporočljiv; pa vseeno, če sem našel ugoden prenosni disk, ki bi ga imel za backup in ni bil uporabljen več kot leto dni, se nakup splača?

Je pa stanje diska sledeče:



Je iz tega dovolj razvidno, da je brezhiben? Hvala za pomoč!
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 17.07.2013
Prispevkov: 298
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #102   Objavljeno 24.01.2017 18:48:57
Re: Zunanji disk
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Jaz osebno sicer koristim tale program: http://crystalmark.info/software/CrystalDiskInfo/index-e.html pod windows OSom.

če ti pokaže status good in brez napak na smart-u potem je načeloma OK!

Se pa lahko jutri pojavi napaka...isto velja za čisto nove diske...le manjša verjetnost je Very Happy

Sam imam doma sekundarn HDD disk, 320GB in preko 38,000ur delovanja in deluje brez problema še za 1x Like

Pri tebi vidim, da ni nekih napak Like
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 06.04.2014
Prispevkov: 1409
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #103   Objavljeno 24.01.2017 19:46:33
Re: Zunanji disk
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Če se ne motim je tole Hitachi disk, ti imajo precej majhen failure rate proti ostalim (manj kot 2%, medtem ko ima seagate na nekaterih modelih tudi 15%).

_________________
Mac mini M1 16GB, 2TB "Genie" 11.4
iPhone Xs Max 256GB 14.6
iPad Pro gen3 256GB 14.6
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 17.07.2013
Prispevkov: 298
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #104   Objavljeno 24.01.2017 20:36:21
Re: Zunanji disk
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Nummy je napisal/a:
Če se ne motim je tole Hitachi disk, ti imajo precej majhen failure rate proti ostalim (manj kot 2%, medtem ko ima seagate na nekaterih modelih tudi 15%).


No vidiš...meni je leta - res leta nazaj - odletu 80GB Hitachi disk, trenutni Seagate z 38,000ur pa še kar diha in diha. Takrat sem prav iskal Hitachije ker so jih vsi hvalil ampak shit happens Laughing

Tole je res relativno...vsekakor na samo življensko dobo diska vpliva več faktorjev...read/write količina, temperature diska, case airflow, padci/tresljaji itd.

Evo še malo extra materijala za brat: https://www.extremetech.com/computing/170748-how-long-do-hard-drives-actually-live-for

http://lifehacker.com/how-long-will-my-hard-drives-really-last-1700405627

LP
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 27.07.2015
Prispevkov: 202
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #105   Objavljeno 29.03.2017 10:04:24
Re: Zunanji disk
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Hvala vsem za pomoč in odgovore; sem potem nabavil novega.

Me pa zanima... Ima kdo kaj izkušenj z WD My Cloud mrežnimi diski?

V službi sem ga integriral v finder; kot strežnik oziroma kot mrežni disk (jasno, ker je v istem omrežju kot iMac).

Ali lahko tudi doma dostopam tako do njega, da bi bil kar v finder integriran, ne da moram za vsako stvar vedno odpreti WD Access program...

Bom hvaležen za vsako info in pomoč. Hvala!

Miha
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 30.07.2013
Prispevkov: 202
Kraj: Slovenija
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #106   Objavljeno 29.03.2017 10:26:50
Re: Zunanji disk
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Jaz ga uporabljam doma na winsih.
Dela kot praviš, v explorerju vidim fajle na njem kot na navadnem disku.

Priklopljen pa je direkt na router.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 27.07.2015
Prispevkov: 202
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #107   Objavljeno 29.03.2017 12:46:32
Re: Zunanji disk
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Hvala za odgovor; tako imam tudi sam, VENDAR v službi...

Kako bi ga lahko tudi doma, ko nisem v istem omrežju kot v službi, integriral v Finder na iMacu? Hvala!

Miha
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9090
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #108   Objavljeno 29.03.2017 13:01:30
Re: Zunanji disk
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Sicer ne poznam konkretno te mašine, sam ponavadi je tko:

Če nimaš fiksni IP je treba it čez WDjev server.
https://www.youtube.com/watch?v=5V8ospKkR34

Če imaš pa fiksni IP,
- na routerju odpreš port in ga forwardaš na NAS,
- al pa narediš VPN server (na routerju) in se tvoj LAN podaljša čez tunel v WAN in se priklapljaš v tvoj WD enako, kot če bi bil na LANu.

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 23.03.2012
Prispevkov: 1230
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #109   Objavljeno 08.06.2017 11:22:28
Re: Zunanji disk
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Zanima nova konfiguracija za iMaca v povezavi z NAS sistemi. Kaj, kako, kakšna konfiguracija bi bila najboljša? Do sedaj sem uporabljal iMaca s 3TB Fusion Drive in imel dva zunanja diska, priklopljena preko USB, sedaj pa razmišljam, da bi šel na NAS sistem. Apple ponuja Promise Pegasus, baje pa, da so zelo dobre konfiguracije tudi QNAP. Kaj bi priporočali? Bi bilo smiselno vzeti raje manjši disk SSD (recimo 512Gb ali morda 1TB) v iMacu in potem podatke imeti v NAS sistemu? Kakšen NAS? Najrajši bi s Thunderbolt priklopom. Sedaj so zunaj že NAS sistemi s Thunderbolt 3... Kakšen konkreten nasvet bi mi prišel zelo prav. Imel bi ene 4 zunanje slote v NAS sistemu, da bi imel za vsak disk še dodaten disk za backup.

Če je kaj pomembno pri tem naj omenim še, da imam na mašini preko Parallels nameščen tudi Windows 10, kjer največ podatkov pobere Outlook s pošto.

Upam, da sem bil dovolj razumljiv z vprašanjem. Razz

_________________
iPad Pro M2 11" Wi-Fi 256GB Space Grey + Apple Pencil (2nd gen.)
Apple TV 4K HDR 64GB (2. gen., 2021)
AirPods Max Space Gray + Silicone Case (Black)
Apple Watch Series 4 GPS 44mm Space Gray Aluminium with Black Sport Band
iPhone XS Max 256GB Space Grey + Apple Leather Case (Black)
iMac 27 5K i7 4.2GHz Kaby Lake, 6TB Fusion Drive, 64GB RAM DDR4, 8GB Radeon Pro 580, mid 2017
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 24.01.2012
Prispevkov: 168
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #110   Objavljeno 08.06.2017 11:38:39
Re: Zunanji disk
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
NAS Network Attached Storage zakaj torej bi rabil stalno povezavo prek tunderbolta? A ti ni dovolj hitroprek etherneta al pa dopuscam moznost sem ga jaz biksnil mimo Smile
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9090
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #111   Objavljeno 08.06.2017 16:12:37
Re: Zunanji disk
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
yxcvb je napisal/a:
NAS Network Attached Storage zakaj torej bi rabil stalno povezavo prek tunderbolta? A ti ni dovolj hitroprek etherneta al pa dopuscam moznost sem ga jaz biksnil mimo Smile


Prek mreže dobiš max 100, disk v mojem mbp gre čez 1500, v ta novih čez 2000.

Če daš ssdje v NASu v raid 0, lahko prideš čez 800.

Moj način dela je, da imam vse file na neki mrežni napravi (trenutno Mini, ki služi kot server). Na lokalni mašini imam pa software in fonte. Odlična rešitev, dokler niso fili preveliki. V zadnjem času pa obdelujem take konjske file, da moram vse kopirat na lokalno mašino. Zato gledam nove možnosti. Sam cene te opreme ne pridejo v poštev za moj budžet. Smile

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 1142
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #112   Objavljeno 08.06.2017 18:25:59
Re: Zunanji disk
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Pegasus ni NAS. Je zgolj raid priklopljen prek thunderbolta. Razen hitrosti in raid varnosti nobenih cukrčkov.

NAS je Network Area Storage in je priklopljen prek lokalne mreže. Omogočajo vse mogoče - od lastnega oblaka, snemanja mrežnih nadzornih kamer itd... odvisno pač od cene.

Thunderbolt je mnogo hitrejši od LAN-a.

Če imaš cvenk, imaš na voljo Qnap Thunderbolt NAS-e. V bistvu je to oboje - lokalni raid disk prek thunderbolta, ki ga poleg tega priklopiš še na LAN, in postane še NAS:
https://www.span.com/product/Qnap-Desktop-NAS-10GbE+TB2-TVS-682T-i3-8G-6-Bay-4x-3-5-2x-2-5-RAID-0-1-5-6-8GB-RAM-Core-i3-+-10GbE-+-Thunderbolt-2~57575

Poglej si par filmov na youtube-u od tega mojstra (span.com), pa ti bo več jasno. Sam jih še vedno gledam, če najdem kaj časa. Smile
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 23.03.2012
Prispevkov: 1230
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #113   Objavljeno 08.06.2017 18:35:10
Re: Zunanji disk
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
accom je napisal/a:
Pegasus ni NAS. Je zgolj raid priklopljen prek thunderbolta. Razen hitrosti in raid varnosti nobenih cukrčkov.

No, saj jaz bi potreboval en tak thunderbolt 3 RAID sistem z nekaj diski (recimo 4), ki bi jih potem lahko sam dodajal po potrebi. Pri QNAP dobiš samo "kišto", v katero potem sam dodajaš diske po želji, pri Pegasusu pa so diski že noter. Ali lahko pri Pegasusu diske zamenjaš, če ti postanejo premajhni? Kot vem lahko, ker noter v glavnem šibajo Toshibe SATA diske, ni tako? Če je sedaj noter 4 TB disk, lahko verjetno zamenjam ta disk z večjim, ne, recimo 8 TB? Kot rečeno, imam sedaj 3 zunanje diske (WD in Samsung), pa bi sedaj imel to malo bolj urejeno, mreže pa mislim, da ne potrebujem, pa tudi sicer ne bi za to odštel ne vem kakšen denar. Kaj pa potem glede iMaca? Koliko prostora bi bilo dovolj za sistem in vse ostalo, kar se zapisuje na glavni disk v iMacu? Ker v tem primeru bi šel potem samo na SSD disk, ne Fusion. Bi bilo 512Gb SSD dovolj? V glavnem gre za klasično delo z Windowsi 10 na Parallels, kjer je tudi pošta (Outlook), sicer pa delam video editing v FCPX-u. Kaj v bistvu iMac zapisuje samo na svoj notranji disk, poleg sistema in appov, kaj pa gre lahko na zunanje diske?

Glede RAID pa bi vzel nekaj takšnega: https://www.apple.com/shop/product/HKWZ2ZM/A/promise-pegasus3-r6-24tb-6-by-4tb-raid-storage?fnode=5f&fs=f%3Dpromise%26fh%3D3783%252B33e4, pri čemer me zanima še nekaj: ta RAID ima 6 slotov. Če bi uporabljal RAID 5 sistem, ali to pomeni, da lahko na ta način pripravim 2 takšna LOČENA RAID 5 sistema, ali to deluje potem kako drugače?

_________________
iPad Pro M2 11" Wi-Fi 256GB Space Grey + Apple Pencil (2nd gen.)
Apple TV 4K HDR 64GB (2. gen., 2021)
AirPods Max Space Gray + Silicone Case (Black)
Apple Watch Series 4 GPS 44mm Space Gray Aluminium with Black Sport Band
iPhone XS Max 256GB Space Grey + Apple Leather Case (Black)
iMac 27 5K i7 4.2GHz Kaby Lake, 6TB Fusion Drive, 64GB RAM DDR4, 8GB Radeon Pro 580, mid 2017
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 1142
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #114   Objavljeno 08.06.2017 19:39:08
Re: Zunanji disk
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Pegasusa lahko prav tako kupiš brez diskov (vsaj mislim). Imam Pegasusa 1. generacije s 6 x 1TB Hitachi diski. Sem že pred dvema letoma razmišljal o menjavi za večje, pa ni tako enostavno. Sem pač ubrisan na zanesljivost in sem prebral vse, kar sem našel o diskih (recimo tule: https://www.backblaze.com/blog/hard-drive-reliability-stats-q1-2016/). Hitachi je med bil med najzanesljivejšimi, Seagate pa ne. Ker je kišta (Pegasus R6) že precej stara, podpira relativno omejen nabor diskov. Hitachijev (HGST) s te liste pa ni več na voljo. Poleg tega mi je več ljudi odsvetovalo menjavo, predvsem zaradi težav, do katerih lahko pride, če diski niso enaki (pri posameznih tipih je pomembno celo, da so s popolnoma isto verzijo "bios-a", torej ista serija!). Tako še vedno pogledujem po novi alternativi in tisti qnap mi je še vedno daleč najbolj všeč. Sploh, ker ga ocenjujejo kot zelo sposobno video diskovje in videa delam vse več. NAS funkcije so pa dodana vrednost.

Kar se tiče SSD sistemskega diska - sam imam 512GB SSD v mašini, OSX + Parallels + Adobe CC full paket (2015 in 2017) (tako na MP kot na MBP) in popolnoma zadošča. Več ko kot eno leto maltretiram obe mašini, pa ni panike. Pri tem, da je na bookici teh 512 GB tudi za podatke, kadar mašino nosim okrog (recimo, delam pri naročnikih). Se ne spomnim, kdaj sem shranjeval podatke na zunanji disk.

Ne razumem, zakaj bi delal dva ločena RAID 5 diska? Nisem niti prepričan, da se to da. Mogoče (ampak samo mogoče) ja, se pa nisem poglabljal.
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 23.03.2012
Prispevkov: 1230
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #115   Objavljeno 08.06.2017 19:50:01
Re: Zunanji disk
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
accom je napisal/a:
Ne razumem, zakaj bi delal dva ločena RAID 5 diska? Nisem niti prepričan, da se to da. Mogoče (ampak samo mogoče) ja, se pa nisem poglabljal.

Super, hvala za res obširen odgovor. Dva RAID 5 sistema... v bistvu ne vem Razz Razmišljal sem, da zaradi backupa. Ali mi lahko poveš, kako sploh zadeva deluje, če imaš recimo 6 diskov? Za RAID 5 (ta pride pri Pegasus 3 po defaultu, pa tudi sam bi imel tak sistem) potrebuješ najmanj 3 diske, tu pa jih je recimo 6. Ali to pomeni, da zapisuje na vseh 6 diskov, ali kako? Kam pa potem shranjuje backup? Ga v tem primeru sploh potrebuješ? Ker če ti "odleti" en disk, ali pa celo dva, v RAID 5 sistemu nisi izgubil podatkov... Po tej logiki backupa sploh ne bi rabil delati in imaš vso kapaciteto vseh 6-ih diskov (recimo skupaj 24TB) za podatke. Drži? Confused

Glede root diska pa tudi jaz najbolj ne razumem tebe, ko praviš, da imaš 512Gb vrh glave. Jaz imam sedaj v iMacu 3 TB disk, pa je zasedenega 1 TB, od tega 740Gb dokumenti, čeprav mi ni čisto najbolj jasno, zakaj, ker video datoteke shranjujem na zunanjem 8 TB disku, in iz njega potem nalagam v FCPX. Mimogrede, kam pa slednji sploh shranjuje delovne datoteke, ki so odprte? Na root disk ali zunanji? Vem sicer, da to lahko nastavim sam, ampak vseeno vprašam.

Popravek glede prostora na disku: sem si sedaj malo bolj natančno ogledal, kaj vse imam na disku, in vidim, da se prostor kar hitro zapolni. Res, da bi marsikaj lahko zmetal na zunanji disk, ampak vsega verjetno vseeno ne, recimo aktivna Outlook.pst datoteka (samo ta pri meni zasede cca 60Gb prostora), kot vem, mora biti na root disku, ali ne? Te ne morem dati na zunanji disk, ali pač? No, vsekakor bi lahko optimiziral prostor na disku, vendar pa bi za to potreboval bolj varno okolje, ker, če dam sedaj vse na zunanji disk, še vedno potrebujem backup, za tega pa sedaj nimam dodatnega diska, ker se za to, kar je shranjeno na root disku, izvaja backup na zunanji 3 TB disk, ampak v prihodnje bom to lahko prilagodil. MORDA, ampak res samo MORDA bi bi bilo 512Gb prostora dovolj, mislim pa, da bi bil bolj na varni strani, če bi si vendarle omislil 1 TB SSD disk.

_________________
iPad Pro M2 11" Wi-Fi 256GB Space Grey + Apple Pencil (2nd gen.)
Apple TV 4K HDR 64GB (2. gen., 2021)
AirPods Max Space Gray + Silicone Case (Black)
Apple Watch Series 4 GPS 44mm Space Gray Aluminium with Black Sport Band
iPhone XS Max 256GB Space Grey + Apple Leather Case (Black)
iMac 27 5K i7 4.2GHz Kaby Lake, 6TB Fusion Drive, 64GB RAM DDR4, 8GB Radeon Pro 580, mid 2017
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 1142
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #116   Objavljeno 08.06.2017 20:09:07
Re: Zunanji disk
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
RAID 5 je relativno varen. Podatki se zapisujejo na več diskov simultano, tako da če ti en disk odleti, ga zamenjaš in se mašina sama "rebuild-a". Seveda ob predpogoju, da imaš v predalu vsaj en identičen disk, s katerim zamenjaš pokvarjenega. Hec je v tem, da ko odleti en, kmalu odleti naslednji... težava pa je tudi ta, da pri velikih diskih rebuilding traja sorazmerno dolgo, odvisno seveda od velikosti. Pegasus sam ti v konfiguraciji RAID 5 ne ponuja nobenega backup-a. Mislim, da obstaja način, kjer lahko recimo 4 diske daš v RAID 5, dva pa uporabiš za mirror teh 4-ih, ampak niti v to nisem prepričan.

Iz 6x1TB diskovja v Raid 5 polju dobim 5TB podatkov.

Sam delam dvakratni backup s CarbonCopy Cloner-jem. Pegausus je velik 5TB, podatki se kopirajo ponoči na zunanji 5TB HDD, najpomembnejši pa še na drug, 3TB disk.

Kar se tiče sistemskega diska in porabe prostora - preveri, kaj ti zaseda prostor (downloads, trash, podatki, mogoče kakšni temp fajli, ki jih video software "nekam odlaga"). Meni se je enkrat ob izpadu elektrike mašina postavljala pokonci sumljivo dolgo, tako dolgo, da me je že resno skrbelo... potem se zbudi in vse dela b.p. Naslednji dan mi skoči pred nos sporočilo, da je system disk skoraj poln (ne spomnim se točno, kaj je pisalo). WHAT?! Grem pregledovat in je sistem naredil neko ogromno temp datoteko, skoraj 70 GB (tudi končnico sem pozabil). To je bilo še na iMacu z 256 GB SSD. Ampak sicer mi je tudi tistih 256 GB zadoščalo za delo, podatki so pač na zunanjih diskovjih.

Off-topic: takrat sem razmišljal, da bi bilo fino, če bi imel iMac vgrajeno baterijo, kot notebook-i. Za 15 minut bi bilo zagotovo dovolj, in če bi bila taka konfiguracija na voljo, bi jo sam zagotovo kupil. Very Happy
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9090
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #117   Objavljeno 08.06.2017 20:14:26
Re: Zunanji disk
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
accom je napisal/a:
Off-topic: takrat sem razmišljal, da bi bilo fino, če bi imel iMac vgrajeno baterijo, kot notebook-i. Za 15 minut bi bilo zagotovo dovolj, in če bi bila taka konfiguracija na voljo, bi jo sam zagotovo kupil. Very Happy


UPS nabavi. Na bolhi so skor novi za majhne cene.
Sicer moraš menjat akumulator na 3 leta, sam tolk mal, kot danes porabjo mašine, ne rabiš več velikih UPSov. Tko da tud akumulatorji niso velik strošek.

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 1142
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #118   Objavljeno 08.06.2017 20:19:10
Re: Zunanji disk
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Sem šel prav pogledat, kam se "nevede izgublja kapaciteta". Smile

Moja "Library" je velika debelih 114GB. Od tega Caches 59 GB (večina Adobe), imam pa odprte AI, PS, ID in Acrobat (že par tednov). Application Support je velik 24GB, mail pa 18. Logs - 4,86GB! klinčevi log fajli!! Very Happy

Ampak sem pa opazil, da je najstarejši iz 20. avgusta 2015. Torej - mašina je zrela za frišno inštalacijo. Very Happy


Nazadnje urejal/a accom Čet 08. Jun 2017 20:26; skupaj popravljeno 1 krat
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 1142
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #119   Objavljeno 08.06.2017 20:20:10
Re: Zunanji disk
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
macata je napisal/a:
UPS nabavi. Na bolhi so skor novi za majhne cene.
Sicer moraš menjat akumulator na 3 leta, sam tolk mal, kot danes porabjo mašine, ne rabiš več velikih UPSov. Tko da tud akumulatorji niso velik strošek.


Ravno danes dobil nekaj ponudb. Ne bom kupoval na bolhi, ker jih moram dat v stroške. Sad

Sem šel seštevat porabnike... še vedno več kot 800W. Kar je še vedno manj, kot je bil recimo G5 quad 2.5! Very Happy

Mislim, da si bom omislil enega smart-a za mašine in diskovje, in enega navadnega za monitorje in ostalo navlako, pa še enega malega za telekomunikacijsko navlako v zgornjem štuku. Smile
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 05.02.2008
Prispevkov: 3710
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #120   Objavljeno 08.06.2017 20:36:32
Re: Zunanji disk
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
iPaddy je napisal/a:
No, saj jaz bi potreboval en tak thunderbolt 3 RAID sistem z nekaj diski (recimo 4), ki bi jih potem lahko sam dodajal po potrebi. Pri QNAP dobiš samo "kišto", v katero potem sam dodajaš diske po želji, pri Pegasusu pa so diski že noter. Ali lahko pri Pegasusu diske zamenjaš, če ti postanejo premajhni? Kot vem lahko, ker noter v glavnem šibajo Toshibe SATA diske, ni tako? Če je sedaj noter 4 TB disk, lahko verjetno zamenjam ta disk z večjim, ne, recimo 8 TB? Kot rečeno, imam sedaj 3 zunanje diske (WD in Samsung), pa bi sedaj imel to malo bolj urejeno, mreže pa mislim, da ne potrebujem, pa tudi sicer ne bi za to odštel ne vem kakšen denar. Kaj pa potem glede iMaca? Koliko prostora bi bilo dovolj za sistem in vse ostalo, kar se zapisuje na glavni disk v iMacu? Ker v tem primeru bi šel potem samo na SSD disk, ne Fusion. Bi bilo 512Gb SSD dovolj? V glavnem gre za klasično delo z Windowsi 10 na Parallels, kjer je tudi pošta (Outlook), sicer pa delam video editing v FCPX-u. Kaj v bistvu iMac zapisuje samo na svoj notranji disk, poleg sistema in appov, kaj pa gre lahko na zunanje diske?

Glede RAID pa bi vzel nekaj takšnega: https://www.apple.com/shop/product/HKWZ2ZM/A/promise-pegasus3-r6-24tb-6-by-4tb-raid-storage?fnode=5f&fs=f%3Dpromise%26fh%3D3783%252B33e4, pri čemer me zanima še nekaj: ta RAID ima 6 slotov. Če bi uporabljal RAID 5 sistem, ali to pomeni, da lahko na ta način pripravim 2 takšna LOČENA RAID 5 sistema, ali to deluje potem kako drugače?


Lahko malo razložiš kako to da furaš winse, tam outlook ki najvec pobere placa? Govoris pa o celem kupu diskovja. Kolk pa imas mailov oz. kolk to prostorsko vzame? To me cist tko iz firbca zanima.
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani