Jabuk
Macbook se ob prazni bateriji ugasne
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 02.10.2007
Prispevkov: 390
Kraj: Kranj
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #1   Objavljeno 08.08.2009 08:15:05
Macbook se ob prazni bateriji ugasne
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Pozdravljeni,

kot sem navedel zgoraj sem vceraj opazil, da se moj macbook po izpraznjeni bateriji enostavno ugasne in ne gre v sleep mode. Imel sem priklopljen zunanji WD disk in na njem z TM narejen backup. Ko se je racunalnik zaradi prazne baterije ugasnil diska nisem mogel vec uporabljati. Ob vklopu je nekaj minut pregledoval disk in nato javil, da ga ni mozno popraviti in je samo read only. Z disk utility sem disk pregledal vendar repair disk ni bil omogocen. Formatiral sem in na novo naredil Backup. Vse to ima za posledico na silo ugasnjen macbook. Je mozno, da je to strojna tezava? Namrec mesec nazaj so mi zamenjali maticno? Je imel oz. ima kdo se tako tezavo?

Hvala, lp
iPhone Developer

iPhone Developer

Pridružen/a: 19.09.2008
Prispevkov: 10440
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #2   Objavljeno 08.08.2009 08:27:52
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Mogoče imaš izklopljen save sleep? V tem primeru se sicer računalnik hitreje zbudi... ampak v primeru prazne baterije izgubiš vse, kar si tisti trenutek delal in ni bilo shranjeno.
Citiram:

$ sudo nvram "use-nvramrc?"=true

Changes are applied after rebooting. The hibernatemode option in power management settings selects the suspend policy:

$ sudo pmset -a hibernatemode 0
always regular sleep (disable safe-sleep)
$ sudo pmset -a hibernatemode 1
always safe-sleep (disable regular sleep)
$ sudo pmset -a hibernatemode 3
regular sleep first, safe-sleep if the battery is very low on power or is unplugged
$ sudo pmset -a hibernatemode 5
always safe-sleep with secure virtual memory
$ sudo pmset -a hibernatemode 7
regular sleep first then safe-sleep with secure virtual memory

Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 02.10.2007
Prispevkov: 390
Kraj: Kranj
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3   Objavljeno 08.08.2009 08:36:44
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Je hibernatemode 3 po defaultu?
iPhone Developer

iPhone Developer

Pridružen/a: 19.09.2008
Prispevkov: 10440
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #4   Objavljeno 08.08.2009 08:57:01
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ja... na novih (intel) mac-ih je trojka po defaultu.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 02.10.2007
Prispevkov: 390
Kraj: Kranj
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #5   Objavljeno 08.08.2009 09:00:19
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Hvala za odgovor. Bom sprobal, ko se popolnoma izprazne.
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 21.11.2007
Prispevkov: 118
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #6   Objavljeno 10.08.2009 09:34:13
Re: Macbook se ob prazni bateriji ugasne
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
wehi je napisal/a:
kot sem navedel zgoraj sem vceraj opazil, da se moj macbook po izpraznjeni bateriji enostavno ugasne in ne gre v sleep mode.
Je mozno, da je to strojna tezava? Namrec mesec nazaj so mi zamenjali maticno? Je imel oz. ima kdo se tako tezavo?


Meni so dve leti nazaj garancijsko menjali baterijo zaradi natanko istega problema (računalnik se je najprej ugašal pri 4%, nato pri osmih, desetih, štirinajstih procentih, ...). Na servisu so mi najprej rekli "Ja pa saj gre normalno spat, že dvakrat smo sprobali" in ravno med telefoniranjem so uspeli v tretje reproducirat problem in so mi brez oklevanja zamenjali baterijo. (Na drugem servisu so mi najprej razložili, da je gotovo kaj narobe s softverom.)

Rekla bi, da gre zgolj za defekten firmware na bateriji, ki bi se ga moralo dati popraviti doma, če bi vedel, kako. Poleg tega sem nekje slišala, da je potrebno baterijo pogosto "kalibrirati" (popolnoma izprazniti in popolnoma napolniti prenosnik, da baterija "ve, kdaj je prazna"). Naložiš si lahko "Coconut Battery" in stanje svoje baterije opazuješ od blizu.

Težava je v tem, da se mi enako (samo manj kritično) obnaša tudi tanova baterija, samo da se zdaj to ne dogaja pri 14, amrak pri nižjih procentih. Čakala sem, če se bo stanje poslabšalo, pa se ni, in ko sem končno hotela zamenjat svojo drugo baterijo (defektno od samega začetka), mi je nekdo razložil, da garancija na baterijo velja:
- max. eno leto po zamenjavi (samo v Sloveniji, drugod je 3 mesece po zamenjavi ali eno leto po nakupu računalnika, kar traja dlje)
- max. 300 ciklov
sama pa sem bila že čez oboje. Zdaj zelo pazim, da priklopim elektriko pri 8% ali vsaj zaprem vse programe. Sicer nezdravo za baterijo, a druge izbire ni.

Tako da pojdi na servis in prosi za menjavo baterije. Uradno sicer na strani piše, da jo menjujejo samo MacBook Pro-jem, a kot kaže delajo izjeme.

Kar se pa tiče matične plošče (iz firbca me zanima, zakaj so ti jo zamenjali) ... Ko so ti jo zamenjali, je tvojo (popravljeno) ploščo dobil nekdo drug, ti pa si najverjetneje dobil nekoč že defektno ploščo, za katero lahko samo upaš, da so jo res popravili. (Razen če si plačal za novo.) To naj te ne straši, povsem verjetno matična plošča deluje normalno (mnogo verjetneje je kriva baterija, ne matična), samo včasih sem živela v napačni iluziji, da pri popravilu računalnika dobiš popolnoma nov nadomestni del ... Eno komponento so mi že menjali dvakrat v razmaku enega tedna, ker je imela "tanova" napako.


Nazadnje urejal/a mojca Pon 10. Avg 2009 10:27; skupaj popravljeno 1 krat
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 21.11.2007
Prispevkov: 118
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #7   Objavljeno 10.08.2009 09:44:20
Re: Macbook se ob prazni bateriji ugasne
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
wehi je napisal/a:
Imel sem priklopljen zunanji WD disk in na njem z TM narejen backup. Ko se je racunalnik zaradi prazne baterije ugasnil diska nisem mogel vec uporabljati. Ob vklopu je nekaj minut pregledoval disk in nato javil, da ga ni mozno popraviti in je samo read only.


Na prejšnjem disku (notranjem) sem imela VFAT particijo z Windowsi. Po vsakem sesutju (= ugašanje namesto spanja) računalnika sem imela težave z branem vsebine. Tako ... po približno pol ure dela ali morda po pribl. tretjem ponovnem zagonu mi jo je spet zaznalo. Beri: na začetku se mi je zdela uničena, potem pa je začela spet delat.

Če boš kdaj imel pomembne podatke gori, ne obupaj prehitro s formatiranjem diska. Je pa res zunanji disk nekako bolj(?) občutljiv ... znanki sem posodila svoj disk, sredi dela se ji je sesul računalnik in sesutje njenega računalnika je spotoma nepopravljivo poškodovalo še moj disk.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 02.10.2007
Prispevkov: 390
Kraj: Kranj
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #8   Objavljeno 10.08.2009 19:47:33
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ob nasvetu mikrohard-a sem stvar uredil. Baterija je na 93% healtha in z njo nimam nikakrsnih tezav kljub temu, da ima ze cez 300 ciklov.

Se enkrat hvala. Lp
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani