Jabuk
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Naslednja
MacBook Pro problem
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 14.01.2011
Prispevkov: 424
Kraj: Mengeš
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #41   Objavljeno 26.08.2014 06:33:41
Re: MacBook Pro problem
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Se mi zdi da ni tako enostavno...namreč, PC ventilator NI enosmerni motor, ampak izmenični. V ta namen vsebuje čip, ki 12V pretvarja v izmenično napetost in s tem se vrti ventilator. Če ga zavrtiš s sesalcem, ne dal kaj dosti od sebe, ker mu to ovira čip. Na netu je na kupe navodil, kako narediti generator s takim ventilatorjem in povsod lepo piše da moraš odstranit čip ali prelotat žice.

Zakaj vseeno ne smeš pihati v ventilator pri čiščenju? Ker se tako lahko prehitro vrti in se s tem poškodujejo ležaji (ki so ponavadi drsni, ne vedno kroglični). Zato.

Pa ne punce tako pretirano strašit, no. Tako obupno nevarno pa spet ni. ko pihaš, držiš ventilator ali zatakneš zobotrebec vanj, pa je. ni pa to neka vesoljska znanost, kot nekateri namigujete...
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 06.04.2014
Prispevkov: 1411
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #42   Objavljeno 26.08.2014 08:28:44
Re: MacBook Pro problem
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
protoncek je napisal/a:
Se mi zdi da ni tako enostavno...namreč, PC ventilator NI enosmerni motor, ampak izmenični. V ta namen vsebuje čip, ki 12V pretvarja v izmenično napetost in s tem se vrti ventilator. Če ga zavrtiš s sesalcem, ne dal kaj dosti od sebe, ker mu to ovira čip. Na netu je na kupe navodil, kako narediti generator s takim ventilatorjem in povsod lepo piše da moraš odstranit čip ali prelotat žice.

Zakaj vseeno ne smeš pihati v ventilator pri čiščenju? Ker se tako lahko prehitro vrti in se s tem poškodujejo ležaji (ki so ponavadi drsni, ne vedno kroglični). Zato.

Pa ne punce tako pretirano strašit, no. Tako obupno nevarno pa spet ni. ko pihaš, držiš ventilator ali zatakneš zobotrebec vanj, pa je. ni pa to neka vesoljska znanost, kot nekateri namigujete...


Ne glede na vrsto motorja, vedno ko gre žica ali navitje skozi magnetno polje, se inducira napetost. Krmilno vezje je narejeno iz simple tranzistor "gugalnice" in vsak tranzistor je sestavljen iz npn ali pnp slojev, ki so prisotni tudi v navadnih diodah. Vsaka dioda prepušča tok samo v eno smer, vendar jo lahko uničiš, če na obratno smer priklopiš previsoko napetost (prebojna napetost diode). Enak princip je pri tranzistorjih.

Ventilatorji so ponavadi od 800-3000rpm, če ti pihneš notri z enim kompresorjem par poštenih barov, se ti lahko motor zavrti tudi nad 10.000 obratov, to še posebej velja za te majhne ventilatorje v prenosnikih. In kaj misliš kako dobro elektroniko imajo ti motorji notri, glede na to da je vse praktično mikroskopsko? You guess it. Zelo slabo. Sam sem se naučil tega, in tudi uničil dva ventilatorja. Na enem celo tudi krmilno vezje na matični.

Pri večjih ventilatorjih ponavadi ni straha, pri manjših pa je lahko hitro problem. Ponavadi je dobro tudi ventilator odklopiti pred čiščenjem, ventilatorje se "zaštopa" da se ne morejo vrteti in potem se čisti. Če punca ni vešča šraufanja ji ta poseg res odsvetujem, ker nočem, da bo prišla potem jokat tu gor, da ji ventilator ne dela več. Bolje da da 10, 20€ nekomu na servisu in ji zadevo spuca v 10 minutah.

Ležaji ponavadi niso tak velik problem, ker ko čistiš ne pihaš z zrakom dlje kot par sekund, kar pa še ne uniči ležaja (in ga tudi nebi smelo).

Čiščenje res ni vesoljska znanost, je pa vsekakor dokaj tvegan poseg za neizkušene. Mogoče se bo tole slišalo malo seksistično, ampak računaj tole šraufa punca. Sam poznam malo punc, ki znajo sploh pravilno držati izvijač v rokah. So seveda tudi svetle izjeme, ampak teh je bolj malo in preko foruma tu ne morem vedeti ali je punca vešča držanja in uporabe orodja ali ne Smile
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 17.11.2008
Prispevkov: 70
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #43   Objavljeno 26.08.2014 17:55:14
Re: MacBook Pro problem
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Pozdrav,

na monitorju se mi je pred nekaj tedni pojavila svetlo zelena navpična črta, opazil sem, da je nekaj narobe z monitorjem, nato pa je čez dva dni zmanjkala. Do danes je kazalo, da je z zaslonom vse v najlepšem redu, ko se mi je napaka ponovila, na isti strani monitorja, le na drugi lokaciji. Mac mi ni v tem času padel ali udaril ali kaj podobnega. Ali kdo ve, kje je težava?

Hvala in lep pozdrav vsem.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 25.06.2009
Prispevkov: 3387
Kraj: Maribor
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #44   Objavljeno 26.08.2014 18:39:12
Re: MacBook Pro problem
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
grafična kartica kaput
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 06.04.2014
Prispevkov: 1411
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #45   Objavljeno 26.08.2014 19:05:15
Re: MacBook Pro problem
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ali slabi kontakti do panel-a.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 21.11.2012
Prispevkov: 508
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #46   Objavljeno 31.08.2014 20:30:18
Re: MacBook Pro problem
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Nov MacBook Pro 13 Retina se ob igranju iger zelo hitro segreje in glasno "piha" skozi reže na zadnji strani, če ga približam obrazu piha samo na desni strani rež.

Je to običajno, da je pri igranju iger tako glasen in se tako hitro segreje? Kje se preveri temperatura?
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 25.06.2009
Prispevkov: 3387
Kraj: Maribor
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #47   Objavljeno 31.08.2014 21:01:06
Re: MacBook Pro problem
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Logično da se segreje ce obremenis cpu in gpu. Pravilno je vse, saj ima samo en fan noter.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 21.11.2012
Prispevkov: 508
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #48   Objavljeno 31.08.2014 22:24:33
Re: MacBook Pro problem
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
scrm je napisal/a:
Logično da se segreje ce obremenis cpu in gpu. Pravilno je vse, saj ima samo en fan noter.


Hvala.
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 12.11.2009
Prispevkov: 1112
Kraj: Prekmurje
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #49   Objavljeno 31.08.2014 23:09:44
Re: MacBook Pro problem
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Bom vprašal kar tu.

imam macbook pro retina 2013 model.
in ko vklopim hdmi kabel mi na zaslonu se pokazejo za sekundo neke crte, kot da bi se pokazala neka motnja.

pa mi je to cudno... ker pri drugih napravah in drugih racunalnikih pri priklopi na hdmi se mi to ni dogajalo.

se pa to zgodi pri priklopu na sony tv. je to znak da je kaj narobe?

ja naj dodam, ta motnja se prikaze kot crte na ekranu za sekundico potem izgone in deluje vse normalno tako zvok kot slika.

se pa pojavi spet ko hdmi kabel izvlecem. On no
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 06.04.2014
Prispevkov: 1411
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #50   Objavljeno 01.09.2014 08:23:27
Re: MacBook Pro problem
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
neooo je napisal/a:
Bom vprašal kar tu.

imam macbook pro retina 2013 model.
in ko vklopim hdmi kabel mi na zaslonu se pokazejo za sekundo neke crte, kot da bi se pokazala neka motnja.

pa mi je to cudno... ker pri drugih napravah in drugih racunalnikih pri priklopi na hdmi se mi to ni dogajalo.

se pa to zgodi pri priklopu na sony tv. je to znak da je kaj narobe?

ja naj dodam, ta motnja se prikaze kot crte na ekranu za sekundico potem izgone in deluje vse normalno tako zvok kot slika.

se pa pojavi spet ko hdmi kabel izvlecem. On no


Mislim da to ni nič nenavadnega. Pač ko priklopiš oz. odklopiš se kontakti ne zgodijo naenkrat in se na nekaterih pinih zgodi prej, na nakeaterih kasnej in obratno ko odklapljaš in zgodi se pač, da se na zaslonu pojavi kaj čudnega. Poleg tega grafična oz. računalnik rabi nekaj časa, da prilagodi sliko zaslonu, ki si ga priklopil, kar tudi vzame kako sekundico časa. Ne sekiraj se, pazi le to, da boš lepo priklapljal in odklapljal (ne postrani).
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 25.06.2009
Prispevkov: 3387
Kraj: Maribor
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #51   Objavljeno 01.09.2014 08:35:28
Re: MacBook Pro problem
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ja pa vrjetno tudi za to kr "hot plug-as". Hdmi ma napetost 5V in pac nastanejo pred priklopom ce je vse vklopleno, predvsem monitor ali tv, "kratki stiki". In ne ni to misljeno kot kratki stik pri elektriki. Very Happy Tako nekako si jaz to razlagam.
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 12.11.2009
Prispevkov: 1112
Kraj: Prekmurje
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #52   Objavljeno 01.09.2014 15:06:19
Re: MacBook Pro problem
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
ja saj najverjetneje bo to krivo, upam le da to ne skoduje Smile
Jabuček

Jabuček

Pridružen/a: 07.10.2010
Prispevkov: 32
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #53   Objavljeno 07.09.2014 22:17:26
Re: MacBook Pro problem
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Pozdravljeni

Na Macbook pro 17", mid 2010, matiran ekran, me moti v primeru, če imam ekran nastavljen full na svetlo, npr. da gledam kakšen temni posnetek, da se širijo od spodnjega roba ekrana navzgor, nekje do sredine, temnejše lise. Zgleda, kot da pod spodnjem robu izvor ne oddaja svetlobe. Je to okvara ekrana, se da to kako urediti, ali je to normalo za macbook pro ekrane?
Hvala za odgovor kogarkoli, ki se razume na delovanje monitorjev pri macbook projih.
Jabuček

Jabuček

Pridružen/a: 07.10.2010
Prispevkov: 32
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #54   Objavljeno 09.09.2014 18:45:47
Re: MacBook Pro problem
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Naj nesem MBP na servis, če ima ta ob največji svetlosti temnejše lise po ekranu, ali je to standardna na vseh nekaj let starih MBP?
Ker sem kupil rablenega, ne vem kakšen je bil, ko je bil nov.
Skratka, imajo vaši MBP okrog letnika 2010 tudi lise po ekranu?

Prosim za informacije!
Jabček

Jabček

Pridružen/a: 31.12.2013
Prispevkov: 8
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #55   Objavljeno 14.09.2014 10:02:59
Re: MacBook Pro problem
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Pozdravljeni,
včeraj sem dobil prvega Mac-a, Macbook Pro 15“ Retina Mid 2014 Smile
Veselje pa mi kvari težava z Wi-Fijem, saj ko računalnik pustim pri miru(ali ko ga ne uporabljam 'intenzivno' in ga je večina na idle), se mi povezava z internetom na hitro prekine. Podobno se zgodi pri week-up, torej kratkotrajna rešitev je, da Wi-Fi ugasnem in ga ponovno prižgem. Nato povezava deluje bp naslednjih 1X minut. To je še posebaj moteče/nadležno pri prenašanju datotek iz interneta, saj se ob izgubi "signala"(ČEPRAV indikator še vedno kaže, da je Wi-Fi povezan) računalnik enostavno ne poveže nazaj.

Kot sem že omenil, vse kar je potrebno narediti je reset Wi-Fi (Off -> back ON), a je potrebno biti za računalnikom. OS pa očitno ne zazna težave oz. izgube povezave in tako ne poskrbi za ponovno vzpostavitev.

Zanima me, če ima še kdo enake težave in kako(če) jih je na koncu odpravil.
Vem, da je to že stara, znana težava med Mac-ovci in je zato posledično veliko razičnih primerov in rešitev. Naj še omenim da uporabljam SiOLov ap Sinope568+. Na ostalih prenosnikih tovrstne težave ni , le na rMBP - včasih tudi na iPad Airu.

Pa še nekaj dodatnih informacije o Wi-Fi ap.

Security Mode: WPA2
WiFi Protected Setup: Enabled
GCE and PCE: CCMP
Local Authentication: PSK (Pre Shared Key)
Encryption Method: AES-CCMP protocol

in še o singalu:
(trenutno...)
Signal: -48dBm
Noise: -92 dBm
SNR 44 dB
Chanel: 4 (2.4Ghz)
Chanel Width: 20 Mhz
PHY Modes: b/g

Verzija OS:
Mac OS X 10.9.4

Za morebitno pomoč se Vam že v naprej lepo zahvaljujem! Very Happy

_________________
iPad Air
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 25.06.2009
Prispevkov: 3387
Kraj: Maribor
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #56   Objavljeno 14.09.2014 10:08:35
Re: MacBook Pro problem
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
iTomassini je napisal/a:
Pozdravljeni

Na Macbook pro 17", mid 2010, matiran ekran, me moti v primeru, če imam ekran nastavljen full na svetlo, npr. da gledam kakšen temni posnetek, da se širijo od spodnjega roba ekrana navzgor, nekje do sredine, temnejše lise. Zgleda, kot da pod spodnjem robu izvor ne oddaja svetlobe. Je to okvara ekrana, se da to kako urediti, ali je to normalo za macbook pro ekrane?
Hvala za odgovor kogarkoli, ki se razume na delovanje monitorjev pri macbook projih.


Probaj na čisto beli sliki in jo odpre fullscreen. Ali pa čisto črno sliko pa fullscreen. Najverjetneje gre za light bleed ali pa pač diode ne delujejo več.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 25.06.2009
Prispevkov: 3387
Kraj: Maribor
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #57   Objavljeno 14.09.2014 10:11:32
Re: MacBook Pro problem
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
onlinea je napisal/a:
Pozdravljeni,
včeraj sem dobil prvega Mac-a, Macbook Pro 15“ Retina Mid 2014 Smile
Veselje pa mi kvari težava z Wi-Fijem, saj ko računalnik pustim pri miru(ali ko ga ne uporabljam 'intenzivno' in ga je večina na idle), se mi povezava z internetom na hitro prekine. Podobno se zgodi pri week-up, torej kratkotrajna rešitev je, da Wi-Fi ugasnem in ga ponovno prižgem. Nato povezava deluje bp naslednjih 1X minut. To je še posebaj moteče/nadležno pri prenašanju datotek iz interneta, saj se ob izgubi "signala"(ČEPRAV indikator še vedno kaže, da je Wi-Fi povezan) računalnik enostavno ne poveže nazaj.

Kot sem že omenil, vse kar je potrebno narediti je reset Wi-Fi (Off -> back ON), a je potrebno biti za računalnikom. OS pa očitno ne zazna težave oz. izgube povezave in tako ne poskrbi za ponovno vzpostavitev.

Zanima me, če ima še kdo enake težave in kako(če) jih je na koncu odpravil.
Vem, da je to že stara, znana težava med Mac-ovci in je zato posledično veliko razičnih primerov in rešitev. Naj še omenim da uporabljam SiOLov ap Sinope568+. Na ostalih prenosnikih tovrstne težave ni , le na rMBP - včasih tudi na iPad Airu.

Pa še nekaj dodatnih informacije o Wi-Fi ap.

Security Mode: WPA2
WiFi Protected Setup: Enabled
GCE and PCE: CCMP
Local Authentication: PSK (Pre Shared Key)
Encryption Method: AES-CCMP protocol

in še o singalu:
(trenutno...)
Signal: -48dBm
Noise: -92 dBm
SNR 44 dB
Chanel: 4 (2.4Ghz)
Chanel Width: 20 Mhz
PHY Modes: b/g

Verzija OS:
Mac OS X 10.9.4

Za morebitno pomoč se Vam že v naprej lepo zahvaljujem! Very Happy


Wireless N načina ne moreš vklopiti ? Drugače pa take rešitve "all in one" so bolj jajca. Very Happy Boš najverjetneje rešil z nabavo pravega usmerjevalnika. Probaj najprej spremeniti kanal na drugega in pa vklopi N način, da imaš pol B/G/N.
Jabček

Jabček

Pridružen/a: 31.12.2013
Prispevkov: 8
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #58   Objavljeno 14.09.2014 10:47:48
Re: MacBook Pro problem
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
scrm je napisal/a:
Wireless N načina ne moreš vklopiti ? Drugače pa take rešitve "all in one" so bolj jajca. Very Happy Boš najverjetneje rešil z nabavo pravega usmerjevalnika. Probaj najprej spremeniti kanal na drugega in pa vklopi N način, da imaš pol B/G/N.

Mislim da ga ni Smile Ja se strinjam, samo glede na to da na ostalih napravah deluje bp, bi bilo fajn da dela tudi na takšni mašini... žalostno =) Je pa res, tehnologija gre naprej, podpora za starejše pa počasi pada. Hvala za odgovor Wink Če težavo odpravim, poročam.
lp

_________________
iPad Air
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 04.10.2012
Prispevkov: 234
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #59   Objavljeno 14.09.2014 11:31:21
Re: MacBook Pro problem
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
No sam sem velikokrat cistil ohisje z komprimiranim zrakom 6 barov. In nikoli mi ni crknil ventilator zaradi toka ki ga je ustvaril ventilator med vrtenjem. Enkrat sem pa po nesreci med spihovanjem pihnil v kontra smer vrtecega ventilatorja in posledicno polomil vse lopatice na ventilatorju. Zato ga je potrebno blokirati.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 10.02.2008
Prispevkov: 726
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #60   Objavljeno 19.09.2014 18:59:56
Re: MacBook Pro problem
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
onlinea je napisal/a:
Pozdravljeni,
včeraj sem dobil prvega Mac-a, Macbook Pro 15“ Retina Mid 2014 Smile
Veselje pa mi kvari težava z Wi-Fijem, saj ko računalnik pustim pri miru(ali ko ga ne uporabljam 'intenzivno' in ga je večina na idle), se mi povezava z internetom na hitro prekine. Podobno se zgodi pri week-up, torej kratkotrajna rešitev je, da Wi-Fi ugasnem in ga ponovno prižgem. Nato povezava deluje bp naslednjih 1X minut. To je še posebaj moteče/nadležno pri prenašanju datotek iz interneta, saj se ob izgubi "signala"(ČEPRAV indikator še vedno kaže, da je Wi-Fi povezan) računalnik enostavno ne poveže nazaj.

Kot sem že omenil, vse kar je potrebno narediti je reset Wi-Fi (Off -> back ON), a je potrebno biti za računalnikom. OS pa očitno ne zazna težave oz. izgube povezave in tako ne poskrbi za ponovno vzpostavitev.

Zanima me, če ima še kdo enake težave in kako(če) jih je na koncu odpravil.
Vem, da je to že stara, znana težava med Mac-ovci in je zato posledično veliko razičnih primerov in rešitev. Naj še omenim da uporabljam SiOLov ap Sinope568+. Na ostalih prenosnikih tovrstne težave ni , le na rMBP - včasih tudi na iPad Airu.

Pa še nekaj dodatnih informacije o Wi-Fi ap.

Security Mode: WPA2
WiFi Protected Setup: Enabled
GCE and PCE: CCMP
Local Authentication: PSK (Pre Shared Key)
Encryption Method: AES-CCMP protocol

in še o singalu:
(trenutno...)
Signal: -48dBm
Noise: -92 dBm
SNR 44 dB
Chanel: 4 (2.4Ghz)
Chanel Width: 20 Mhz
PHY Modes: b/g

Verzija OS:
Mac OS X 10.9.4

Za morebitno pomoč se Vam že v naprej lepo zahvaljujem! Very Happy


Med vsemi maci, ki sem jih imel, sem imel tak problem le doma na taistem Sinope modemu + na kaki čudni ad-hoc dostopni točki po kakih (kar se wifi tile) zakotnih krajih ... AMpak redno pa le na Sinope.

_________________
2013 15" MBP, 2010 MBA 11", 2007 MB 2.0, TC, iPhone SE, iPad Mini Retina, iPad2.
Jebemti, bere se, kot da sem fanboy ...
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani