Jabuk
stiri zacetniska vprasanja
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 29.08.2007
Prispevkov: 435
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #1   Objavljeno 12.09.2007 06:27:48
stiri zacetniska vprasanja
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
tko... novopeceni lastnik jabolka, ki ima par vprasanj... glede prvega se kar krizam... Kako dobiti @?

Vse sem probal, pa mi ne rata dobiti afne... čžš dela normalno, do afne pa ne znam in ne znam priti...

drugo pa... hocem particionirat disk, pa mi pravi, da moram zagnati disk utility. OK, in ce dam na verify hard disk mi pokaze par errorjev, samo nic resnega. Vseeno, na repair disk ne morem pritisniti... itak sem hotel se enkrat naloziti MacOS (ker vedno mi pise, da je racunalnik od xx, ki je bil prejsni lastnik - se da tudi take zadeve spremeniti brez ponovne instalacije, pa njegovega userja tudi ne morem pobrisati), predvidevam, da imas tam ob instalaciji tudi moznosti particioniranja?

tretje...
a safari ima tabbed browsing? Al morm samo updejtat verzijo...

cetrte in zadnje...
a rabim kaksen antivirus?!?!?
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 09.04.2007
Prispevkov: 770
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #2   Objavljeno 12.09.2007 06:32:45
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Za afno ti znam odgovorit čeprav nimam maca, ker sem že to tolkokrat prebral:)

shift+alt+2
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 08.08.2006
Prispevkov: 196
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3   Objavljeno 12.09.2007 07:21:43
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Afna in drugi znaki:
V System Preferences pojdi v International -> Input menu. Tam obkljukaj Keybard viewer. Zraven ure se ti potem pojavi zastavica, klikneš nanjo in na Show Keyboard viewer in imaš vse znake na tipkovnici napisane. Znaki se spreminjajo glede na to ali držiš še kakšno dodatno tipko. Zelo priročno za tiste ki niso navajeni na nov layout.

Particioniranje:
Težko boš particioniral obstoječe particije brez izgube podatkov samo z Disk Utility. Baje se da s pomočjo konzole nekaj sčarat (možnost je bila dodana zaradi Boot Campa), ampak meni ni uspelo. Ti priporočam ponovno inštalacijo (Expert, kjer lahko izbiraš kaj naložiš in kaj ne - printer driverjev je za par GB ki jih ne rabiš recimo), boš vedel točno kaj imaš in kaj ne, particioniraš pa tam lahko.

Safari 2 ima tabbed browsing, ampak ga moraš ročno omogočit v nastavitvah. Svetujem pa da si downloadaš Safari 3 beta verzijo, meni dela brez problemov, precej bolj hitro in boljše realizirani tabi ter še par novosti.

Antivirusa ne rabiš.
lp
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 29.08.2007
Prispevkov: 435
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #4   Objavljeno 12.09.2007 08:00:34
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Hvala...

Sej, po moje bom vse skupaj se enkrat nalozil, ker je pac en kup "ostankov" prejsnega lastnika in se bom nekako bolje pocutil, da bo vse na novo... podatkov pa zaenkrat itak se nimam gor... (na PCju sem imel vedno vec particij, tako da ce sem ze moral reinstalirati sistem, so mi tisti kljucni podatki na drugi particiji tudi ostali).

Verjetno bom v naslednjih dveh, treh mesecih dal OSX se enkrat gor, tako da je bolje ze takoj narediti vec particij Smile (hint: Leopard)

Se to... kako velike pa so priporocene particije na OSX? (na WinXP sem imel tam okoli 10Gb, s tem da sem imel Program files vec ali manj na drugi particiji). Ker imam 120Gb, sem nameraval dati nekako 20-30Gb za prvo bootable particijo z OSX (trenutno Tiger, potem Leopard), ostalo pa za podatke...
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 08.08.2006
Prispevkov: 196
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #5   Objavljeno 12.09.2007 09:05:38
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Programi so tu malo večji kot programi na windowsih ali linuxu, predvsem na račun raznih multimedijskih templateov in podobnih stvari. Pa tudi drugače. Recimo Firefox cca 50MB, iTunes cca 100MB, tako da si precej hitro na 20GB. Ne vem, meni se zdi bolj smiselno imet eno particijo za vse skupaj, zraven pa na drugi disk delat redno backup nujnih (ali tudi ne toliko nujnih, pač kolikor imaš prostora) stvari. Konec koncev tukaj ne boš na novo inštaliral sistema tako pogosto kot se to dela pri XPjih. Moraš res nekaj fajn zašuštrat da prideš do tega (recimo kakšno hujše brisanje sistemskih datotek ipd.).
Je pa to stvar vsakega posameznika, ampak tule ponavadi ni logike o čim več particijah kot na linuxu.
lp
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 4758
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #6   Objavljeno 12.09.2007 09:53:52
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Matty je napisal/a:
Ker imam 120Gb, sem nameraval dati nekako 20-30Gb za prvo bootable particijo z OSX (trenutno Tiger, potem Leopard), ostalo pa za podatke...


Jaz pa ne vidim smisla v tem, da bi si delal dve particiji. Samo zgubiš, pridobiš pa ničesar ne. dejansko se omejuješ pri prostoru. Daj eno particijo in basta.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 29.08.2007
Prispevkov: 435
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #7   Objavljeno 12.09.2007 11:30:15
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
mitjap... problem je v tem, da bom prehodu na leoparda verjetno moral delati "backup" vseh podatkov... (torej fotke - in teh bo precej, MP3)... predvidevam, da to ne bo upgrade, ampak clean install...

zavedam pa se, da tukaj ne delas novih instalacij tako pogosto (jest jo zdej delam zato, ker sem pac kupil second hand in je gor precej ostankov prejsnega lastnika).
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 02.09.2007
Prispevkov: 87
Kraj: Lj.
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #8   Objavljeno 12.09.2007 13:01:35
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Jst mam tud eno zacetnisko Smile

Tipkovnico imam nastavljeno na slovensko, odkrila vse znake in vse super .. edini pereci problem sta ostala y in z.

V cem je smisel tega menjavanja tipk, ki ga je izvedel Jonas na blogu? Samo opticnega preklopa crk verjetno ... ?
Nekako ne zdi se mi logicno, da bi bilo to vse, kar je treba premakniti, da bi zadeva tudi funkcionirala in ne bila samo opticni korekturni popravek.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 4758
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #9   Objavljeno 12.09.2007 13:03:35
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Matty je napisal/a:
mitjap... problem je v tem, da bom prehodu na leoparda verjetno moral delati "backup" vseh podatkov... (torej fotke - in teh bo precej, MP3)... predvidevam, da to ne bo upgrade, ampak clean install...

zavedam pa se, da tukaj ne delas novih instalacij tako pogosto (jest jo zdej delam zato, ker sem pac kupil second hand in je gor precej ostankov prejsnega lastnika).


Če boš želel clean install ima Mac OS X funkcijo: Archive and install, ki omogoča to, da ti iz prejšnih datotek na disku naredi dmg image datoteko, sistem ti pa namesti popolnoma sveže. Ni nobene potrebe po formatiranju Smile
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 4758
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #10   Objavljeno 12.09.2007 13:05:24
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Apii je napisal/a:
Jst mam tud eno zacetnisko Smile

Tipkovnico imam nastavljeno na slovensko, odkrila vse znake in vse super .. edini pereci problem sta ostala y in z.

V cem je smisel tega menjavanja tipk, ki ga je izvedel Jonas na blogu? Samo opticnega preklopa crk verjetno ... ?
Nekako ne zdi se mi logicno, da bi bilo to vse, kar je treba premakniti, da bi zadeva tudi funkcionirala in ne bila samo opticni korekturni popravek.


Fora tega je v tem, da na PCju izgled tipkovnice sledi QWERTZ razporeditvi za Slovenijo. Medtem, ko ima Mac QWERTY razporeditev. Če veliko uporabljaš bližnjice, ti bo QWERTY bolj všeč, če ima copy/paste bližnjice recimo veliko bližje Smile

za QWERTZ potrebuješ programski dodatek in fizično zamenjati tipki.
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 02.09.2007
Prispevkov: 87
Kraj: Lj.
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #11   Objavljeno 12.09.2007 13:15:08
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Citiram:
Slovenian.keylayout.zip (standardna PC QWERTZ razporeditev)

To je vse, kar potrebujemo. Nobenih CE tipkovnic več, tale bo delovala v VSEH programih (tudi Adobe, Office, itd.), namestili jo bomo namreč naravnost v sistem, namesto sfedlane originalne Applove qwerty Slovenian Unicode tipkovnice.


Je to potem vse kar rabim? Okej, še poleg fizičnega menjanja tipk (ob misli na to se mi sicer že zdaj tresejo roke!)

Hvala za pomoč!

[offtopic] sem sicer offPC user šele kratek čas, ampak sem izredno zadovoljna in mi ni žal niti enega € Embarassed [/offtopic]
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 29.08.2007
Prispevkov: 435
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #12   Objavljeno 12.09.2007 14:11:03
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
MitjaP je napisal/a:
Če boš želel clean install ima Mac OS X funkcijo: Archive and install, ki omogoča to, da ti iz prejšnih datotek na disku naredi dmg image datoteko, sistem ti pa namesti popolnoma sveže. Ni nobene potrebe po formatiranju Smile


Superca. Potem res ni vec nobene potrebe po vec particijah Smile
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 4758
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #13   Objavljeno 12.09.2007 15:23:01
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Apii je napisal/a:
Citiram:
Slovenian.keylayout.zip (standardna PC QWERTZ razporeditev)

To je vse, kar potrebujemo. Nobenih CE tipkovnic več, tale bo delovala v VSEH programih (tudi Adobe, Office, itd.), namestili jo bomo namreč naravnost v sistem, namesto sfedlane originalne Applove qwerty Slovenian Unicode tipkovnice.


Je to potem vse kar rabim? Okej, še poleg fizičnega menjanja tipk (ob misli na to se mi sicer že zdaj tresejo roke!)

Hvala za pomoč!

[offtopic] sem sicer offPC user šele kratek čas, ampak sem izredno zadovoljna in mi ni žal niti enega € Embarassed [/offtopic]



Sam pazi. Tole ti da PC layout QWERTZ, kar pomeni, da ne bo zgledal layout tako, kot zdaj zgleda na tvoji tipkovnici (všteto menjavanje tipke), mapak bo zgledalo, kot bi morali zgledati na PCju. To je namenjeno uporabi PC tipkovnic na macu. Če hočeš le zamenjati Z in Y ti priporočam, da si customiziraš Slovenski paket 6 tako, da namestiš samo QWERTZ tipkovnico, potem z Onyx pobrišeš vse sistemske cache in ponovno zaženeš. Potem bi moralo delati. Ali pa počakaš na slovenski paket 7, ki bo kmalu tukaj.
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 02.09.2007
Prispevkov: 87
Kraj: Lj.
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #14   Objavljeno 12.09.2007 21:02:43
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
No, potem bom pa raje počakala na 7, pa te potem spet pocukam za rokav če bo treba. Hvala za prijaznost Wink
Jabužiček helper

Jabužiček helper

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 928
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #15   Objavljeno 12.09.2007 21:16:11
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Matty je napisal/a:
... , ker sem pac kupil second hand in je gor precej ostankov prejsnega lastnika).


he sam zanimivo kolk folk, preden proda računalnik ne pobriše svojih podatkov ...


Nazadnje urejal/a macuser Sre 10. Okt 2007 20:04; skupaj popravljeno 1 krat
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 29.08.2007
Prispevkov: 435
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #16   Objavljeno 12.09.2007 21:31:24
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
ma... fotk ni bilo gor... Sad

no, nekaj me zanima... sedaj sem mi je instaliralo vse skupaj skoraj eno uro in 15 minut.. je to normalno? nekje sem slisal, da se sistem hitreje instalira...

imam nekako obcutek, kot da dvd ne dela s polno hitrostjo (nima tiste velike glasnosti)
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 02.09.2007
Prispevkov: 87
Kraj: Lj.
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #17   Objavljeno 12.09.2007 21:33:04
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Jaz mislim, da te lahko, kljub temu da je to zdaj teoretično tvoja lastnina. Še vedno nisi avtor fotk in tudi nimaš soglasja za objavo od osebe, ki je na fotki.

Lahko pa pofotkaš fotko, pa boš njen avtor Very Happy
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 4758
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #18   Objavljeno 12.09.2007 21:33:11
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Apii je napisal/a:
No, potem bom pa raje počakala na 7, pa te potem spet pocukam za rokav če bo treba. Hvala za prijaznost Wink


Evo ti samo tipkovnico: http://freeweb.siol.net/mitjap81/QWERTZ_paket.zip
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 02.09.2007
Prispevkov: 87
Kraj: Lj.
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #19   Objavljeno 12.09.2007 21:42:09
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Edit: dela, super! Častim kofe ob priliki Very Happy
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 29.08.2007
Prispevkov: 435
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #20   Objavljeno 12.09.2007 22:35:43
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
dela tudi na moji strani Smile
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani