Jabuk
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 159, 160, 161 ... 177, 178, 179  Naslednja
Nakup Mac-a
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 12.06.2014
Prispevkov: 1772
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3181   Objavljeno 21.11.2020 14:54:49
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Jaz sem user in Danes testiral novela Mac proja m1 , presenetljivo . Sploh ta baterija haha nikoli konca Smile pa sm ga kr goni in z torenti Smile To da bi crknlu paradi torrntou prvič slisim , je pa res da jaz itak samo iz partisi vlečem Smile

_________________
People dont know,what they want,until you show it to them ! - Steve Jobs
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 31.08.2009
Prispevkov: 623
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3182   Objavljeno 21.11.2020 22:34:51
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Meni vedno gre disk na katerem so torrenti po 3 letih. Dlje kot 4 se niti eden ni zdrzal. Laufajo 24/7.
iPhone Developer

iPhone Developer

Pridružen/a: 19.09.2008
Prispevkov: 10415
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3183   Objavljeno 21.11.2020 22:40:25
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
To 24/7 downloadaš? Ker SSD ima omejeno število ciklov pisanja... ne pa branja.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 31.08.2009
Prispevkov: 623
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3184   Objavljeno 22.11.2020 10:42:35
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Nimam zato ssdjev. Obicne poceni 1 tb 2,5” hdd.
Jabuček

Jabuček

Pridružen/a: 23.09.2020
Prispevkov: 22
Ženska

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3185   Objavljeno 22.11.2020 11:53:37
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Citiram:
Nič se ne da nadgraditi. Če je 8gb dovolj ti žal ne znam povedati. Tracking pravi, da ga dobim v torek, tako, da lahko napišem kaj več. Vzel sem 8gb / 256, edino kar je bilo na zalogi.

Če se ti mudi tako ali tako nimaš izbire. Če se ti ne mudi, se mogoče splača vzeti 16gb / 512, čeprav apple prodaja ram in SSDje, kot bi bili zlati (1TB SSD s podobnimi zmogljivostmi stane v prosti prodaji 100 eur).

En video, ki ti mogoče pomaga. Glede na teste je videti, da je količina rama pri M1 mašinah manj pomembna kot pri intelih.

https://www.youtube.com/watch?v=1uZB55_TZFw


Glede na video je 8gb/256 res dovolj za vecino. Sama definitivno nisem na tem nivoju obremenitve. Je pa edino “problem” ce racunalnik kupujes za nekaj let, ali bo takrat zadostovala omenjena kolicna?!?

Kolko je pa cena 16/512? 8/512 vidim da je 1399. 16/512 je verjetno custom varjanta?
A si vzel Air ali Proja?
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 31.08.2009
Prispevkov: 623
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3186   Objavljeno 22.11.2020 12:11:00
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Air 16/512 je od 1.530 € navzgor.
Nikjer jih nisem nasel na zalogi. Za cakat je ca. 4 tedne. Ce bo letos bo ok. Racunam da prispe januarja ‘21.
Jabuček

Jabuček

Pridružen/a: 23.09.2020
Prispevkov: 22
Ženska

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3187   Objavljeno 22.11.2020 13:55:09
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ce kaj pa pri Applu cene lepo narastejo za nadgradnjo Smile
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 28.10.2008
Prispevkov: 278
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3188   Objavljeno 22.11.2020 14:26:03
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Jaz sem vzel base model proja. 8/256. 16gb modela nikjer v EU nisem našel.

Cene za RAM in SSD so oderuške. 1TB SSD s podobnimi zmogljivostmi v prosti prodaji stane manj kot 100 eur, apple ga zaračuna 450 eur. 16gb rama dobiš za 50-70 eur, apple spet hoče levo ledvico.

Načeloma mi ni problem plačati pošteno za dober hardware, ampak takšno nategovanje pusti slab priokus.

Sicer pa imam dodaten storage rešen preko zunanjih SSDjev. Imam usb-c dock kamor je priklopljen 4k 32" monitor, mehanska tipkovnica, ethernet in 1tb ssd.
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 30.10.2014
Prispevkov: 96
Ženska

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3189   Objavljeno 22.11.2020 16:35:25
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Če boš računalnik potrebovala samo za surfat po netu, gledat filme in kdaj spisat kaj v Wordu/Pages, bo 8 GB RAM-a več kot dovolj, 256 GB pa tudi, razen če boš disk dobesedno filala s filmi in drugimi torrenti, igrami ...

Za primerjavo - jaz imam 5 let star MBP 13" (early 2015, dual-core, 8 GB/256 GB) in sem ga kupila, ko sem pisala magistrsko nalogo. Laptop od HP mi je preprosto šel falit in sem bila sita Windowsov. Prehod je šel gladko kot po maslu, malo sem se edino namatrala s temi zunanjimi diski, ampak spet ni bilo tako težavno, da si ne bi mogla pomagat z Googlom. Nekaj časa sem uporabljala shekano verzijo Microsoft Office, ampak potem sem prešla na native Pages in nisem imela nobenih težav z urejanjem magistrske. V bistvu so mi bile določene stvari še lažje. Smile

Disk se mi je precej hitro zafilal z raw fotkami, ampak to rešujem tako, da jih prenesem na zunanji disk. Meni to ne predstavlja nobenega problema, vem pa, da imajo nekateri raje večji trdi disk.

Zdaj ga uporabljam za delo od doma, surfanje po netu in urejanje fotk. Tu se najbolj pozna starost računalnika. 8 GB RAM-a je še vedno OK, ampak vseeno traja, da se fotka v celoti naloži med urejanjem (je v raw formatu, uporabljam pa program ON1 Photo RAW 2020). Ampak spet - ta računalnik je star 5 let in par mesecev.

Edina, ampak res edina stvar, ki je boljša na Windowsih (z mojega stališča), je preklapljanje med različnimi okni iste aplikacije. Tega še nisem dobro naštudirala, zdaj preizkušam aplikacijo Rectangle, ki pa ni ravno to, kar potrebujem.

Upam, da sem ti bila z odgovorom v pomoč.

ETA: Še tole! Delo od doma opravljam prek VPN-ja, ki se poveže z mojim računalnikom v službi (Windows). ZELO redko se zgodi, da bi kaj zamrznilo in še takrat je bolj problem v Windowsu kot pa mojem Macu. Ventilatorji niso glasni, tudi laptop se ne segreje preveč. Edini app, kjer pa se je res segrel in postal FUL glasen, je bil Spark AR. Pa recimo kakšen program za obdelovanje fotk, če sem exportala kakšno večjo panoramo. iMovie in Garageband pa nista problematična za mojo amatersko uporabo. Zato mislim, da je osnovni model 8/256 vseeno dobra naložba za prihodnost.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 28.10.2008
Prispevkov: 278
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3190   Objavljeno 22.11.2020 17:45:16
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Citiram:
Edina, ampak res edina stvar, ki je boljša na Windowsih (z mojega stališča), je preklapljanje med različnimi okni iste aplikacije. Tega še nisem dobro naštudirala, zdaj preizkušam aplikacijo Rectangle, ki pa ni ravno to, kar potrebujem.


Med okni iste aplikacije preklapljaš s cmd + < (oz. tipka, ki je zraven levega shifta).

Poglej v System preferences - Keyboard - Shortcuts - Keyboard če imaš kakšen drug layout tipkovnice.
Jabuček

Jabuček

Pridružen/a: 23.09.2020
Prispevkov: 22
Ženska

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3191   Objavljeno 22.11.2020 18:14:41
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Elliejelly hvala za tako izcrpen odgovor res Smile Definitivno v pomoc!

Citiram:
Cene za RAM in SSD so oderuške. 1TB SSD s podobnimi zmogljivostmi v prosti prodaji stane manj kot 100 eur, apple ga zaračuna 450 eur. 16gb rama dobiš za 50-70 eur, apple spet hoče levo ledvico.

Načeloma mi ni problem plačati pošteno za dober hardware, ampak takšno nategovanje pusti slab priokus.


Ja sej to! Da je neka zmerna/normalna cena, tudi meni nebi bilo problem, ampak potem clovek vidi cene v prosti prodaji, pa pri drugih znamkah, pol pa res dobis obcutek nategovanja.

Aja se eno, upam da ne prevec glupo vprasanje? Antivirusi pa to na macih odpadejo?
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 13.08.2010
Prispevkov: 1413
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3192   Objavljeno 22.11.2020 18:34:25
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
westnikky je napisal/a:


Ja sej to! Da je neka zmerna/normalna cena, tudi meni nebi bilo problem, ampak potem clovek vidi cene v prosti prodaji, pa pri drugih znamkah, pol pa res dobis obcutek nategovanja.

?


sam osebno nebi nobenemu priporočal Maca z 8Gb Rama v 2020 če ti bo to edini laptop/PC ki ga imaš namen imeti za vse ti/nekdo drug za 5+ let ..

ker 8GB rama ..to spada v leto 2013 ne pa v 2020...

Pred pol leta sem dvema pomagal pri nakupu laptopa: en je hotel cim bolj za 700Eur, drugi cimbolj za 1.5K ... oba sta dobila gaming laptop z 16GB rama in 500GB+ SSD .. 15 ekran , tanek fenci ko appl,ne neka ogromna zadeva..

Zanimivo bo tud vidt kako se bodo teli novi Maci z 8GB rama prodajali kot rabljeni v 2022+..

_________________
Probaj bit ne-užaljen če si citiran =)
Fuck new MacOS'es! X, El Capitan is at the TippyTop!
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 09.01.2008
Prispevkov: 3100
Kraj: Ljubljana
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3193   Objavljeno 22.11.2020 18:45:37
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ne moreš primerjati Mac z 8gb rama in Windows masino. M1 že v osnovi dela z ramom drugače. Imam MBP M1 z 8gb rama sedaj par dni pa ne opažam težav. Pa delam z grafiko.

Mac že v osnovi tak ni za gaming, tako da ti tudi 64gb rama ne koristi.
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 13.08.2010
Prispevkov: 1413
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3194   Objavljeno 22.11.2020 19:05:10
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
haroker je napisal/a:
Ne moreš primerjati Mac z 8gb rama in Windows masino. M1 že v osnovi dela z ramom drugače. Imam MBP M1 z 8gb rama sedaj par dni pa ne opažam težav. Pa delam z grafiko.

Mac že v osnovi tak ni za gaming, tako da ti tudi 64gb rama ne koristi.


-laptopi niso bili kupleni z namenom za gaming ampak kot "dobr fenci laptop".
-itak da dela drugače, 8GB rama ima za vse medtem k laptop za 700Eur je dubu mislm da 16GB rama + 4GB rama na grafi..

moje mnenje je da ce kupujes nov PC ki bo tvoj edini za X let pa da bos nebos samo brskalnika odpiral pa neke simpl opravila je 8gb fail .. vsak ima pa svoj mnenje ..

_________________
Probaj bit ne-užaljen če si citiran =)
Fuck new MacOS'es! X, El Capitan is at the TippyTop!
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 30.10.2014
Prispevkov: 96
Ženska

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3195   Objavljeno 22.11.2020 20:03:19
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
sasok je napisal/a:
Citiram:
Edina, ampak res edina stvar, ki je boljša na Windowsih (z mojega stališča), je preklapljanje med različnimi okni iste aplikacije. Tega še nisem dobro naštudirala, zdaj preizkušam aplikacijo Rectangle, ki pa ni ravno to, kar potrebujem.


Med okni iste aplikacije preklapljaš s cmd + < (oz. tipka, ki je zraven levega shifta).

Poglej v System preferences - Keyboard - Shortcuts - Keyboard če imaš kakšen drug layout tipkovnice.

Oo, hvala! Kako sem 5 let živela brez tega? Laughing To funkcijo sem imela izklopljeno, zdaj sem vklopila in dela super. Hvala!
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 01.09.2009
Prispevkov: 953
Kraj: Drevo na vzhodu
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3196   Objavljeno 22.11.2020 23:33:27
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
haroker je napisal/a:
Ne moreš primerjati Mac z 8gb rama in Windows masino. M1 že v osnovi dela z ramom drugače. Imam MBP M1 z 8gb rama sedaj par dni pa ne opažam težav. Pa delam z grafiko.


Torej praviš, da na Intel mašini, ko odpiraš kakšno sliko, ki porabi 1 GB RAM pomnilnika, na tvojem M1 Macu porabi samo - ne vem - 128 MB?
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 08.03.2009
Prispevkov: 1409
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3197   Objavljeno 22.11.2020 23:59:29
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
thxslo je napisal/a:
sam osebno nebi nobenemu priporočal Maca z 8Gb Rama v 2020 če ti bo to edini laptop/PC ki ga imaš namen imeti za vse ti/nekdo drug za 5+ let ..

ker 8GB rama ..to spada v leto 2013 ne pa v 2020...

Pred pol leta sem dvema pomagal pri nakupu laptopa: en je hotel cim bolj za 700Eur, drugi cimbolj za 1.5K ... oba sta dobila gaming laptop z 16GB rama in 500GB+ SSD .. 15 ekran , tanek fenci ko appl,ne neka ogromna zadeva..

Zanimivo bo tud vidt kako se bodo teli novi Maci z 8GB rama prodajali kot rabljeni v 2022+..


Like
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 14.10.2009
Prispevkov: 1576
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3198   Objavljeno 23.11.2020 06:42:33
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
wildapple je napisal/a:
Torej praviš, da na Intel mašini, ko odpiraš kakšno sliko, ki porabi 1 GB RAM pomnilnika, na tvojem M1 Macu porabi samo - ne vem - 128 MB?


Jooj, dajte ze nehat preslikavat PC okolje na M1 ....

Zakaj pa ima Samsung telefon 12gb rama, pa ga iphone 12 s pol manj povozi ??
KER NE POTREBUJE! Ce androidi in pc onanirate na kolicine, tukaj DOKAZANO to ni potrebno.

Dajte ze enkrat mal prebrat teste, mal pogledat reviewe in koncno preklopit v miselnosti, zadeva je tolk drugacna, da je joj
iPhone Developer

iPhone Developer

Pridružen/a: 19.09.2008
Prispevkov: 10415
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3199   Objavljeno 23.11.2020 06:47:29
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ne potrebujejo optimizirane aplikacije... ker imajo boljši memory management. Kar se tiče večjih grafik ali drugih datotek pa ni velike razlike. V bistvu poraba rama ne bo bistveno drugacna od Intel maca... saj je software na enaki osnovi. Je pa res, da pri modernih SSD-jih swapanja ob normalni uporabi niti ne zaznam.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 09.01.2008
Prispevkov: 3100
Kraj: Ljubljana
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3200   Objavljeno 23.11.2020 07:48:09
Re: Nakup Mac-a
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
wildapple je napisal/a:
Torej praviš, da na Intel mašini, ko odpiraš kakšno sliko, ki porabi 1 GB RAM pomnilnika, na tvojem M1 Macu porabi samo - ne vem - 128 MB?


Pravim da z ramom, swaping dela drugace. Pravim, da lahko delam realtime test, ker na 32gb rama mi enako dela z fotko kot z 8gb na M1.

Affiniti appsi letijo na intel in na M1, medtem ko Adobe ... hja ne leti.
« Poglej prejšnjo temo - Strojna oprema - Poglej naslednjo temo » Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 159, 160, 161 ... 177, 178, 179  Naslednja
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani