Jabuk
thermal throtteling
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 1142
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #1   Objavljeno 21.12.2019 09:51:59
thermal throtteling
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Zdravo!

Renderiram že par dni, mac pro laufa že tretji dan na 100%. Ker bi rad čimprej zaključil, sem vključil še staro bookico (i7 mid2012), česar se načeloma izogibam, ker se pregreva in zabremza proc (2.3GHz base speed) pod 1.8, pri čemer temperatura pride na cca. 95 st.C - prikaz v intel power tool-u. Ventilatorje poženem do konca še preden stisnem render.

Že dolgo, kar sem na zadnje renderiral na njem.

Danes pa vidim, da kljub 100% obremenitvi vseh jeder procesor ostaja nad baseline frekvenco in tiktaka med 2,8 in 3GHz, ob temperaturi med 92 in 98 st.C! Glede na to, da se pogoji niso spremenili (ambientalna temperatura, nisem ga čistil, nisem ga razdiral, mazal ventilatorjev ali karkoli drugega), sumim, da je razlika v kakšnem update-u OSa. Je še kdo opazil kaj podobnega?
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 13.08.2010
Prispevkov: 1413
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #2   Objavljeno 21.12.2019 12:50:15
Re: thermal throtteling
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Jst sm na macbooko retini 2012,i7 zadno stran odmaknu za 20cm pa 2 ventica direkt na cpu in gpu .. rezultati da te kapic =) primer eno spilo mi je throtlal po parih minutah, z ventici sm drzu na 70 stopinj =)

Te macbooki kuj zagorijo samo da jih obremenis =)

_________________
Probaj bit ne-užaljen če si citiran =)
Fuck new MacOS'es! X, El Capitan is at the TippyTop!
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 1142
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3   Objavljeno 26.04.2020 20:30:30
Re: thermal throtteling
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Izgleda, da bom lahko brez "brskanja pod havbo" uporabljal bookice za renderiranje:

https://www.youtube.com/watch?v=kzqKueUhbKk

http://tbswitcher.rugarciap.com

Vseeno mi je, če rendertime naraste za 30 %, ne bom pa mašin gledal, da švicajo na 100st.C!
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 13.08.2010
Prispevkov: 1413
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #4   Objavljeno 26.04.2020 23:00:37
Re: thermal throtteling
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
v tvojem primeru tole pride prav ... problem je ce v danem trenutku rabis celoten turbo boost .. Very Happy

_________________
Probaj bit ne-užaljen če si citiran =)
Fuck new MacOS'es! X, El Capitan is at the TippyTop!
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 24.07.2007
Prispevkov: 2060
Kraj: Celje
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #5   Objavljeno 27.04.2020 08:25:46
Re: thermal throtteling
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ko že govorita o švicanju je mogoče v tem primeru tudi tole zanimiva informacija.

https://www.forbes.com/sites/barrycollins/2020/04/24/why-you-shouldnt-charge-your-macbook-pro-from-the-left-hand-side/
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 28.10.2008
Prispevkov: 278
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #6   Objavljeno 27.04.2020 09:24:32
Re: thermal throtteling
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Načeloma temperature niso nek hud problem kar se tiče vzdržljivosti. Če CPU kuriš na 100 stopinjah, boš sicer skrajšal življenjsko dobo, ampak še vedno bo ta načeloma daljša od uporabne življenjske dobe računalnika.

Drugače pa lahko probaš tudi https://volta.garymathews.com/

Omogoča ti undervolt CPUja in omejiš turbo boost frekvenco (ni treba povsem izklopiti).
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 01.02.2008
Prispevkov: 356
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #7   Objavljeno 27.04.2020 15:48:34
Re: thermal throtteling
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
sasok je napisal/a:
Načeloma temperature niso nek hud problem kar se tiče vzdržljivosti. Če CPU kuriš na 100 stopinjah, boš sicer skrajšal življenjsko dobo, ampak še vedno bo ta načeloma daljša od uporabne življenjske dobe računalnika.

Drugače pa lahko probaš tudi https://volta.garymathews.com/

Omogoča ti undervolt CPUja in omejiš turbo boost frekvenco (ni treba povsem izklopiti).


No, kolikor je meni znano, je v zadnjih 1-2 leti odpovedalo nemajhno število 12'' MacBookov (prvih Early 2015 modelov). Vsem je skupno to, da imajo procesor brez aktivnega hlajenja, ki rad pride s temperaturo v višave (100 stopinj tudi po več ur, če npr. kaj rederiraš oz. dela v ozadju kaj bolj zahtevnega). In ja, odpove ravno glavni procesor Wink
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 1142
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #8   Objavljeno 28.04.2020 09:57:42
Re: thermal throtteling
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Grem stavit, da bo v kratkem poplava crknjenih MBP, ker se večina ljudi ne zaveda potencialnih težav, ki so posledica nihanja temperatur.

Težava ni omejena zgolj na CPU. Sicer so "varne temperature" večinoma v območju med 100 in 110 st.C, ampak to ne pomeni, da gre za "varnost" na dolgi rok. Predvsem pri prenosnikih, kjer je hlajenje (pre)slabo. Večja težava je nihanje temperatur, ki posledično pripelje do širjenja in krčenja vsega v okolici vira toplote, ta pa je pogosto majhen (točkovno pregrevanje), materiali naokrog pa slabo prevajajo toploto (motherboard). Zato so izpostavljeni lokalnim dimenzijskim stresom, kar pripelje do slabih kontaktov. Še posebej pa je kritično "ekološko" lotanje, ki je sploh občutljivo na dimenzijske strese.

Pa če upoštevamo še dejstvo, da so matične plošče prenosnikov ob dnevnih migracijah pozimi izpostavljeni nihanju temperatur večjemu od 100 st.C... Preveč cenim svoj čas, da bi to enostavno prezrl.
iPhone Developer

iPhone Developer

Pridružen/a: 19.09.2008
Prispevkov: 10415
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #9   Objavljeno 28.04.2020 10:45:36
Re: thermal throtteling
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Saj to ni nič novega, da se CPU-ji v applovih računalnikih grejejo do 100 stopinj celzija. Vsi Macbooki in Mac Miniji, ki jih imam (in sem imel) so se ob obremenitvi segreli do 100 stopinj. In vsi danes še delujejo (stari tudi več kot 10 let). Sicer pa ja... Apple je po kritikah ob izdaji i9 macbook proja, izdal firmware update, kjer so "magično" (undervolt, itd) povečali čas maksimalne obremenitve... mogoče so kaj podobnega naredili za vse mace.
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 1142
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #10   Objavljeno 28.04.2020 14:23:49
Re: thermal throtteling
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
mikrohard je napisal/a:
Saj to ni nič novega, da se CPU-ji v applovih računalnikih grejejo do 100 stopinj celzija. Vsi Macbooki in Mac Miniji, ki jih imam (in sem imel) so se ob obremenitvi segreli do 100 stopinj. In vsi danes še delujejo (stari tudi več kot 10 let). Sicer pa ja... Apple je po kritikah ob izdaji i9 macbook proja, izdal firmware update, kjer so "magično" (undervolt, itd) povečali čas maksimalne obremenitve... mogoče so kaj podobnega naredili za vse mace.



Hja, moja opažanja so bila - in vedno sem bil zelo pozoren na to, ker veliko renderiram - da je ročno dvigovanje vrtljajev ventilatorjev pomagalo mnogo bolj, kot po zadnjih update-ih. Zdaj niti maksimalno hlajeneje ne zadošča, da bi temperaturo ohranil pod 90 st.C. Prej pa je.
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 03.05.2008
Prispevkov: 1065
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #11   Objavljeno 08.12.2020 17:37:50
Re: thermal throtteling
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Mene pa zanima kako je kaj z uveljavljanjem garancije v primeru, če konstantno prihaja do thermal throttlinga?

Imam MBP 16" in če nima na thunderboltih nič priključeno, še nekako dela. Če pa uporabim zunanji monitor pa gre po parih minutah v throttling. Namesto obljubljeni 2.2GHz se mi zniža na 1GHz. Vse začne delovati počasi. Še med screeni se ne morem premikati brez par sekundnih zamikov. Med tem ko temperature sploh niso tako visoke, se lahko vidi iz screenshota.

Vem za tist problem glede priključevanja na konektorje ki so na levi strani. Tako da v mojem primeru imam samo priklopljen laptop na desni strani, ki obenem tudi polni prenosnik.

Laptop je star cca 6 mesecev. Težave opažam šele sedaj, ko pa sem začel z delom. Pred tem sem uporabljal samo brskalnik in še ni blo možno opazit kakšnih večjih težav, so se zgolj sem ter tja vklopili ventilatorji.

Je kdo že kaj podobnega dajal v garnacijo? Ima kdo kakšen nasvet glede tega?

Hvala za vsakršno pomoč


Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 01.01.2013
Prispevkov: 939
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #12   Objavljeno 08.12.2020 17:52:25
Re: thermal throtteling
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
https://www.lombax.it/2020/08/cpu-throttling-issues-on-macbook-pro-16-external-display/

Mogoče ti to pomaga.

Gledano na tvoje grafe, ti seveda ne bi smelo znižat frekvence na 1GHz saj so temperature okej.

Spusti MBP skozi diagnostiko baterije. Če je vse okej vse resetiraj tudi SMC in PRAM. V kolikor problem ne izgine, zmanjšaj resolucijo na zunanjem ekranu na 1080p. V koliko še potem ne bo spremembe - servis. Nekaj je očitno narobe s power supply.
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 03.05.2008
Prispevkov: 1065
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #13   Objavljeno 08.12.2020 19:42:25
Re: thermal throtteling
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ok, kaj pa rečeš na to, da so ventilatorji tle do full nažgani. Mogoče pomaga še to, da sprva so temperature visoke, potem pa se šele po cca 3minutah zacne temperatura spuscati, hkrati pa tudi perfomance. Od tam dalje pa so temperature okoli 70C, performance pa je na 1GHz.

Jaz sumim, da ko priklopim zunanji ekran, se aktivira discrete graphična, ki pa začne predstavljat dodaten vir toplote. In da se throttling na procesorju aktivira zato ker je v notranjosti nakopičena visoka temperature, ki pa je mogoče že dovolj visoka da kateri izmed komponent to ni všeč in sistem zazna da mora upočasnit procese.

Bom preveril to kar ti praviš. Zagotovo probam z resetom SMC in PRAM, potem pa mogoce cez vikend clean install. Ekran polni z mocjo 65W, sem preveril specifikacije.

Prilagam screenshot kako zgleda prve 3 minute ko odprem laptop in zacnem delati za šiht.



Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 06.04.2014
Prispevkov: 1409
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #14   Objavljeno 08.12.2020 19:59:05
Re: thermal throtteling
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
klemn18 je napisal/a:
Ok, kaj pa rečeš na to, da so ventilatorji tle do full nažgani. Mogoče pomaga še to, da sprva so temperature visoke, potem pa se šele po cca 3minutah zacne temperatura spuscati, hkrati pa tudi perfomance. Od tam dalje pa so temperature okoli 70C, performance pa je na 1GHz.

Jaz sumim, da ko priklopim zunanji ekran, se aktivira discrete graphična, ki pa začne predstavljat dodaten vir toplote. In da se throttling na procesorju aktivira zato ker je v notranjosti nakopičena visoka temperature, ki pa je mogoče že dovolj visoka da kateri izmed komponent to ni všeč in sistem zazna da mora upočasnit procese.

Bom preveril to kar ti praviš. Zagotovo probam z resetom SMC in PRAM, potem pa mogoce cez vikend clean install. Ekran polni z mocjo 65W, sem preveril specifikacije.

Prilagam screenshot kako zgleda prve 3 minute ko odprem laptop in zacnem delati za šiht.




Men podobno throttla, ampak tud če nimam external monitorja gor. Sam ti imaš potem samo monitor gor priklopljepljen in se napaja preko macbooka? Lahko da ti pa potem power adapter ne more dovajati dovolj energije za procesor. USB-c je sicer sposoben napajati zadeve, ampak ne 65W, če imaš 95W napajalnik samo.

_________________
Mac mini M1 16GB, 2TB "Genie" 11.4
iPhone Xs Max 256GB 14.6
iPad Pro gen3 256GB 14.6
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 03.05.2008
Prispevkov: 1065
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #15   Objavljeno 09.12.2020 09:45:31
Re: thermal throtteling
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Uff zajebal sem. Tale test sem delal tako da sem mel leptop poljnjen z priloženim polnilcem (97W). Torej charger priklopljen na desno stran, monitor pa priklopljen na levo stran.

Če pa uporabim samo polnjenje preko external displaya, pa je performance cca 15% boljši.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 24.07.2007
Prispevkov: 2060
Kraj: Celje
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #16   Objavljeno 09.12.2020 13:28:23
Re: thermal throtteling
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Meni se je tudi zadnji mesec začel MBP16 oglašat.
Prej se je to dogajalo precej bolj redko.
Moral poizkusit reset SMC in PRAM in na sveže nasnet OS.
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani