Jabuk
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Affinity
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 1142
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #1   Objavljeno 20.06.2019 09:10:11
Affinity
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Affinity je včeraj predstavil public verzijo svojega Publisherja. Skupaj z Designerjem (vektorji) in Photo ponujajo celovito rešitev za DTP. Vse skupaj je povezano v eno celoto - ko delaš na multipage layoutu, samo zamenjaš "persono" (kot oni poimenujejo "workspace") in v živo obdeluješ vektorje ali fotke v tem layoutu. Vse aplikacije so brez naročnine, na voljo za mac os, ios (publisher v naslednjem letu) in windows.

Hitrost je osupljiva, cena pa zanemarljiva (glede na to, kaj ponujajo, predvsem v primerjavi z Adobe). Čisto navdušen.

Mislim, da ob prihajajočem ios in sposobnostih iPad Pro-ja ... je nakupov prenosnikov zame konec... Smile Miš, Keyboard, zunanji monitor in iPad... pa imaš nadomestek za desktop mašino.

še link na keynote: https://affinity.serif.com/en-us/live/
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9090
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #2   Objavljeno 20.06.2019 09:36:28
Re: Affinity
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
A zdaj že dela na iPadu miš?

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 27.07.2014
Prispevkov: 145
Kraj: Castra
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3   Objavljeno 20.06.2019 10:06:50
Re: Affinity
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
macata je napisal/a:
A zdaj že dela na iPadu miš?


Na iPadOS 13 beta baje dela, ja.
https://youtu.be/a3IZzqAfHYc?t=141
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 3123
Kraj: Lendava
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #4   Objavljeno 20.06.2019 12:28:05
Re: Affinity
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
V redu je, samo manjkajo še določene zadeve. Je pa hiter, tu ni debate.

_________________
Lego Macintosh: http://kottke.org/13/02/lego-macintosh
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 06.04.2014
Prispevkov: 1409
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #5   Objavljeno 20.06.2019 13:44:44
Re: Affinity
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
GPU compute... nice Smile Adobe just got shaken... Cool
Še Adobe nima tega povsod!

_________________
Mac mini M1 16GB, 2TB "Genie" 11.4
iPhone Xs Max 256GB 14.6
iPad Pro gen3 256GB 14.6
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 27.03.2012
Prispevkov: 645
Kraj: Sittich
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #6   Objavljeno 20.06.2019 15:18:33
Re: Affinity
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
opeter je napisal/a:
V redu je, samo manjkajo še določene zadeve. Je pa hiter, tu ni debate.

Katere zadeve, oz. česa ne moreš narest?
Imam vse tri, spremljam že od začetka. Osupljivo dobre stvari sa da narest. Omejitve so samo še v glavah, oz bolje rečeno v idejah.
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 1142
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #7   Objavljeno 20.06.2019 16:14:20
Re: Affinity
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Tone je napisal/a:
Katere zadeve, oz. česa ne moreš narest?
Imam vse tri, spremljam že od začetka. Osupljivo dobre stvari sa da narest. Omejitve so samo še v glavah, oz bolje rečeno v idejah.


Hja, stvari pravzaprav niso tako enostavne. Več stvari je, ki jih pogrešam. Še najbolj popoln se mi zdi Affinity Photo - zame ta v celoti nadomesti Photoshop.

Affinity Designer je šokantno hiter v primerjavi z AI. Pred kratkim sem delal zemljevid, vektorski. Na openstreetmap.org sem si izvozil pdf, ki sem ga želel spolirat v AI. Odpiram... ne gre nikamor - čik pavza - pridem nazaj, še vedno melje... iz firbca na drugi mašini odprem isti pdf v Affinity Designerju... odpre ga v par sekundah! Ja, je kompleksen pdf, z nekaj napakami, ampak vseeno - taka razlika!
Po drugi strani pa pogrešam ogromno stvari, ki jih AI ima, AD pa ne... pa so zame nepogrešljive. Tako da - v vsaj polovici primerov lahko shajam z AD.

Publisher? Nisem ga še kupil, preskusil pa sem beto... ampak je daleč od InDesign-a. Niti slučajno ga ne more nadomestit, vsaj beta ne. Kako je z public release-om pa ne bom govoril, ker ga nimam.

Kar lahko očitam indesignu (pa obenem tudi razumem), je počasnost pri obsežnih dokumentih. Vsako leto delam letno poročilo, v katerem je glavni blok teksta, na robovih pa štirje različni tipi marginalij, ki morajo slediti tekstu (anchored text boxes), katerim sledijo še ilustracije (anchored objects). Poleg tega je ena vrsta teh marginalij še numbered list (ki se mora avtomatsko številčit), in ta se na koncu publikacije postavi kot zbir teh marginalij. 400+ A4 strani teksta, z vsemi anchored objecti... indesign začne štrikat... Zanimivo je, da dlje ko delam z dokumentom, manj je težav in hitrost je povsem sprejemljiva, potem pa kar naenkrat (očitno ram) - pufff! Command+S je postal refleksna funkcija leve roke. Seveda je treba kreirat še kazalo - trije nivoji naslovov. Vsega tega v Publisherju nisem mogel skreirati...

Sem pa kljub vsemu izredno pozitivno presenečen, kako neverjetno hiter SW so uspeli spisat v tako kratkem času, kako - kljub posameznim pomanjkljivostim - je funkcionalen, in kako revolucionarna je ideja združevanja vseh treh aplikacij v eno celoto - pravzaprav ne ideja, predvsem kako enostavno izgleda za uporabnika!


Naslednja težava je kompatibilnost med aplikacijami, arhivski dokumenti, povezljivost izvajalcev in podizvajalcev...

Zagotovo pa lahko vsaj 30% uporabnikov ta trenutek presedla z Adobe-a na Affinity.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 3123
Kraj: Lendava
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #8   Objavljeno 20.06.2019 17:23:26
Re: Affinity
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Tone je napisal/a:
Katere zadeve, oz. česa ne moreš narest?
Imam vse tri, spremljam že od začetka. Osupljivo dobre stvari sa da narest. Omejitve so samo še v glavah, oz bolje rečeno v idejah.


V redu, tako na hitrico samo tri zadeve:

1.) trenutno noben od Affinityjevih programov ne podpira 1-bitni barvni način slike (bitmap color mode).



Torej enobarvne slike odpadejo, kar je meni osebno velik minus. Najbolj uporaben pri risbah s finimi črtami, bakrorezih, linorezih, risbah s tušem, tehničnih risbah, stripih, podpisih ipd. Bitmap sliko (deluje v naslednih formatih TIF, PNG, BMP, PICT in PSD) lahko enostavno vstaviš v InDesign in/ali QuarkXpress ter ga z enim klikom prebarvaš ...


2.) Affinity Designer nima možnosti hitre vektorizacije (ang. tracing), kar je sestavni del Adobe Illustratorja nekje od verzije CS1 ali CS2, če se ne motim), takrat, ko so integrirali Adobe Streamline. Za primerjavo, Inkscape ima to že nekaj let!

http://goinkscape.com/how-to-vectorize-in-inkscape/

3.) Affinity Publisher nujno rabi integracijo IDML (Indesign Markup Language) format in sicer uvoz/izvoz InDesign datotek. Brez tega ne bo šlo.

Tudi sam sem uporabnik Affinityjevih programov od vsega začetka. Marsikaj sem napisal tudi v temo na Slo-techu.

_________________
Lego Macintosh: http://kottke.org/13/02/lego-macintosh
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 06.04.2014
Prispevkov: 1409
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #9   Objavljeno 20.06.2019 17:34:49
Re: Affinity
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Danes probal zadnjo verzijo afinity-ja (designer in photo) in sem kar presenečen. Ja UI ni tako intiutiven kot pri Adobe-u, ampak po malo daljšem brskanju in probavanju mi je uspelo presenetljivo hitro.
Poleg tega pa mi je še fajn, ker lahko narediš totalno custom grid v designerju, kjer Illustrator počepne, še posebej če greš iz custom itemov delat grid se usede ko jajčk. Tu dela tekoče gladko. Predvsem se m probaval isometric grid narejen iz hexagonov. Prav tako v photo brush engine dela precej manj zatikajoče kot photoshop, čeprav so tam že dodali precej pohitritev. Nekako se mi dozdeva, da Adobe fura neko legacy kodo iz verzije v verzijo in jih to nekako bremza, medtem ko tole zgleda kot, da je narejeno čist na novih tehnologijah (Metal, openCL, PencilKit,...). Zgleda dobra alternativa adobe-u, pa še cenejši so.

Vse kar bi moral affinity delat je na UI-ju in dobre tutoriale, da pokažejo da vse kar lahko narediš pri konkurenci lahko tudi pri njih, samo na tak in tak način. Vsekakor razmišljam o nakupu designerja in photo programa, ker sta precej cenejša kot Adobe, pa še ni mi treba plačevati potem vsak mesec.
Tu dobiš lifetime update za teh 50€ ali moraš vsako major verzijo doplačati?

_________________
Mac mini M1 16GB, 2TB "Genie" 11.4
iPhone Xs Max 256GB 14.6
iPad Pro gen3 256GB 14.6
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9090
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #10   Objavljeno 20.06.2019 18:14:29
Re: Affinity
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Jaz sem pred časom kupil designer. Večino wau stvari sem potem našel tudi v AI, le da prej nisem vedel zanje.

Top je to, da lahko skačeš med personalities.

Ubijalo pa me je, ker je na vsak način hotel imet file z barvnim profilom. Ne vem, če so to že spremenili, sam profilov ne maram.

In zato ga nisem začel resno uporabljat. Pa ne ljubi se mi ga učit spet iz nule. Ker logiko pa ima mal svojo.

Aja. Pa kompatibilnost. Vsi hočjo met odprte file. Kaj naj jim pošljem affinity file. Že tko prepogosto slišim, da jih zajebavam, ker ne znajo za mano popravljat filov.

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 3123
Kraj: Lendava
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #11   Objavljeno 20.06.2019 18:18:12
Re: Affinity
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Saj imaš milijardo tutorialov na Youtube-u in Vimeo, direktno od Affinityja.
https://vimeo.com/affinitybyserif
https://www.youtube.com/user/AffinitySuite/videos

Obenem ima vsak program še ločen kanal, primer:
https://www.youtube.com/channel/UCQZN-kIrZUQyoTnexM3jJAw/featured



Potem pa še alternativne od Affinity Revolution in drugih.
https://www.youtube.com/channel/UC6xPJ4dx82vSjysPUyjlCsw/videos

Imaš pa tudi uradne priročnike (tiskane knjige), ravno zdaj v akciji, saj je 20 % popusta na vse.

Sicer pa tisti, ki so v preteklosti uporabljali programe kot je angleški Xara, Serifov lastni Draw Plus, pa tudi Inkscape se bodo čisto domače počutili v Affinityjevih izdelkih, sploh v Designerju.

Aja, to je namenjeno Nummyju.

_________________
Lego Macintosh: http://kottke.org/13/02/lego-macintosh
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 06.04.2014
Prispevkov: 1409
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #12   Objavljeno 20.06.2019 20:10:06
Re: Affinity
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ja men je čist nezemljanski... sem doma v Adobe svetu Smile Razen XD mi nikakor ne potegne, tam imam pa 100x raje Sketch.

_________________
Mac mini M1 16GB, 2TB "Genie" 11.4
iPhone Xs Max 256GB 14.6
iPad Pro gen3 256GB 14.6
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 1142
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #13   Objavljeno 20.06.2019 20:27:05
Re: Affinity
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Da ni bitmapov v AP, sploh nisem opazil. Ja, to je res katastrofa! Enako vektorizacija - to je zame največji minus. Pa vector distortion (predvsem roughen mi pri mojem delu stalno pride prav). Pa še kaj bi se našlo.

Profilov tudi sam ne maram, delam s preveč različnimi izvajalci.

Glede cene mi ni jasno, do katere verzije sem plačal. Smile Niti se ne spomnim več, katera je bila prva, ki sem jo kupil. Pravzaprav sem obe aplikaciji kupil zgolj zato, ker sem želel, da jim rata! Zdaj ju veselo uporabljam in tudi Publisherja bom zagotovo kupil! Na kakšen akcijski dan, black friday/xmass in podobna potrošniška turbo sranja. Smile Ja, vem, da je zdajle v akciji, pa si nočem še tega zdajle na glavo nakopat (ker vsak izgovor prav pride, da se ne lotim pomembnejših stvari!)

UI je tudi meni (še vedno) nenavaden. Po drugi strani pa - kdo se spomni časov, ko smo delali na dveh os-ih vsak dan? V istem dnevu - Photoshop, Corel Photo Paint in Macromedia Xres // Illustrator, FreeHand, CorelDraw // Quark, PageMaker? Takrat je šlo z lahkoto... če danes ne gre, pomeni, da sem zgolj len... Smile
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9090
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #14   Objavljeno 20.06.2019 22:24:05
Re: Affinity
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Včasih je blo delat veselje. Ljudje so bli veseli, ko sem ji dostavil novo stiskan prospekt, vizitko , brošuro.

Zdaj pa zadevo vržejo v kot, ker jim promocijski material predstavlja zgolj strošek.

In zato v tem delu ne najdem več prav veliko izzivov.

Poleg tega; zakaj bi se na frišno nekaj učil, kar mi koristi manj, kot to, kar že 20 let uporabljam? Zaradi zaslužka ne, iz veselja ne, iz nuje ne...

To ni lenoba. Prej kilometrina.

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 3123
Kraj: Lendava
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #15   Objavljeno 21.06.2019 07:29:17
Re: Affinity
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
macata je napisal/a:
To ni lenoba. Prej kilometrina.


Pa verjetno visok EMŠO. Rolling Eyes Wink

Torej nočeš sodelovat v projektu "vseživljensko učenje"? Devil

_________________
Lego Macintosh: http://kottke.org/13/02/lego-macintosh
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 06.04.2014
Prispevkov: 1409
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #16   Objavljeno 21.06.2019 07:46:09
Re: Affinity
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Po še malo bolj intenzivnem testiranju designerja, lahko rečem da ima illustrator še vedno več stvari, še posebej na efektih in transformacijah. 3D efekt v affinity je samo smeh, samo luč ti nekaj prestavlja, ne moreš pa ničesar drugega... Ah ja. Malo bodo moral še delat na njem, ima pa potencial in enostvne stvari se da narediti.

_________________
Mac mini M1 16GB, 2TB "Genie" 11.4
iPhone Xs Max 256GB 14.6
iPad Pro gen3 256GB 14.6
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9090
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #17   Objavljeno 21.06.2019 07:47:10
Re: Affinity
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
opeter je napisal/a:
Pa verjetno visok EMŠO. Rolling Eyes Wink

Torej nočeš sodelovat v projektu "vseživljensko učenje"? Devil


EMŠO OK. Ja, pa ne. Odštevam do 100 in je že par let manj kot 50. Very Happy

Vseživljensko učenje ... če to pomeni, da se moram na dve leti na novo naučit eno in isto stvar ... ne hvala. In to zato, ker se je neka nova firma spravila narest konkurenčni izdelek, ki še ni gotov in (zaenkrat) ne omogoča osnovnih stvari. To pa ni lenoba. Pomoje bol to, da sem se naveličal bit beta tester.

Sem že adobu nehal odgovarjat na zapoznela vprašanja.

Še posebej, če čez pol leta reagirajo na napake, ki sem jim jih posnel, dokumentiral in opisal in me prosijo, da jim naredim to še enkrat. Ma daj no.

Ampak nazaj k temi. Affinity. Very Happy

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 09.01.2008
Prispevkov: 3100
Kraj: Ljubljana
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #18   Objavljeno 21.06.2019 08:58:41
Re: Affinity
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Affinity je ql. Sam uporabljam za redno delo Designer in Photo ze par let. Gajn ker imam na mac in ipad programe in lahko kaj na poti uredim brez da rabim vlecti zraven prenosnik.

Zadnjic so pokazali da imajo 2 mil uporabnikov.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 3123
Kraj: Lendava
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #19   Objavljeno 21.06.2019 09:05:30
Re: Affinity
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ne pozabimo, da se primerja izdelke dveh popolnoma različnih podjetij:

1.) ena firma ima na grobo 1000-krat več prihodka kot druga

Adobe je lani imel (ocenjeno) cca. 9 milijard prihodkov, obenem ima več kot 21 tisoč zaposlenih.

Za primerjavo ocene za Serif:
https://www.owler.com/company/serif
https://www.zoominfo.com/c/serif-ltd/34554480

Letni prihodek se giblje okoli 10-25 milijonov dolarjev z okoli 120-200 zaposlenimi.

Podatkov o zunanjih sodelavcih/povezanih firmah ne najdem (za nobenega), sicer pa je vseeno ...

2.) Res, da sta obe podjetji stari več kot 30 let (Adobe je nastal leta 1982, Serif Ltd. pa leta 1987), ampak je imela ena prednost pred drugo, saj je v glavnem kupovala konkurenčne firme (OCR System, LaserTools Corp, Compution, Aldus, Frame Technology, Accelio, Macromedia ...) in njihove izdelke ter te prodajala pod lastno blagovno znamko ali jih integrirali v obstoječe. Seveda so zadeve razvijali naprej, če pa so dobili tudi kader.

Medtem pa je morala druga firma naredit vse iz nule.

https://en.wikipedia.org/wiki/Adobe_Inc.
https://en.wikipedia.org/wiki/Serif_Europe

_________________
Lego Macintosh: http://kottke.org/13/02/lego-macintosh
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 1142
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #20   Objavljeno 21.06.2019 09:19:40
Re: Affinity
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Vse zgoraj napisano drži (od vseh). Ampak mislim, da je bistvo v tem, da je Affinity prikazal kar nekaj revolucionarnih rešitev (core tech - hitrost, integracija appov v funkcionalno celoto, popolna kompatibilnost na širokem spektru HW). Seveda - manjka še cel kup bombončkov, za posameznike lahko tako ključnih, da jih odvrnejo od nakupa. Bistvo pa je, da "se dogaja"... če drugega ne, Adobe silijo v bolj razumne cene. Na dolgi rok pa predvidevam, da (če firma preživi) lahko funkcionalnost programja dvigujejo in zmanjšujejo zaostanek za Adobe-om. Zdi se, da je hitrost razvoja pri Affinity-u mnogo višja od Adobe-ove. Upam, da jim uspe in komaj čakam naslednjih verzij.
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani