Jabuk
Imac 27" late 2009 defektna grafična
Jabček

Jabček

Pridružen/a: 03.03.2014
Prispevkov: 8
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #1   Objavljeno 05.01.2019 16:34:43
Imac 27" late 2009 defektna grafična
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Poydravljeni,

se opravičujem, najbrž je bilo tako oz. podobno vprašanje že postavljeno
večkrat, ampak nisem našel še odgovora.

Danes mi je najbrž poslušnost odpovedala grafična kartica. Po bootu se prikaže
tole, kar je na priloženi sliki.

Gre za 27" late 2009, 2,8GHz, za grafično pa v tem trenutku nisem povsem prepričan kateri model Radeona je točno.

Koliko bo okvirno stalo popravilo na uradnem servisu in okvirnoi koliko časa in koiliko na neuradnem ?
Kateri "neuradni" servis bi priporočili za čimhitrejše popravilo v Ljubljani oz. okolici Ljubljane ?

Hvala in lp

Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 27.07.2014
Prispevkov: 145
Kraj: Castra
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #2   Objavljeno 05.01.2019 20:46:10
Re: Imac 27" late 2009 defektna grafična
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Sodeč po everymac.com je v temu iMac-u ATI-jeva grafika Radeon HD 4850.

Če je kriv GPU, je k sreči pri temu iMacu še na kartici, ki jo lahko separiraš od glavne matične plošče in z nekaj potrpljenja menjate (v kolikor jo kje sploh dobite) ali spečete in tako 'popravite' BGA čip.

Se vam po pokazanih horizontalnih črtah pri bootanju sistem postavi ali zamrzne na prikazani sliki zgoraj?

Če se sistem postavi- ste poizkušali s priključitvijo zunanjega zaslona?

Ste poizkušali z diagnostiko (D gumb ob vžigu Maca)?

Nimam izkušenj s temi modeli, vendar bi osebno najprej poizkušal z zgoraj napisanim.
Jabček

Jabček

Pridružen/a: 03.03.2014
Prispevkov: 8
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3   Objavljeno 05.01.2019 21:03:36
Re: Imac 27" late 2009 defektna grafična
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Pozdravljeni,

hvala za hiter odgovor:

Bom pogledal za tole pečenje, je pa videti relativno zahteven postopek. Confused

>Se vam po pokazanih horizontalnih črtah pri bootanju sistem postavi ali zamrzne na prikazani sliki zgoraj?

Pri bootu se najprej prikažejo vertikalne črte, ko bi se moral pojaviti desktop pa tele horizontalne. Tam slika tudi obstane.

>Če se sistem postavi- ste poizkušali s priključitvijo zunanjega zaslona?
Sem poizkusil pri teh horizontalnih črtah priključiti preko MiniDVI/HDMI konverterja zunanji zaslon - slika je ali povsem bela ali pa je ni

>Ste poizkušali z diagnostiko (D gumb ob vžigu Maca)?

Poizkusim in javim.
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 1142
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #4   Objavljeno 05.01.2019 22:05:29
Re: Imac 27" late 2009 defektna grafična
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
https://pro23.si

Če je res grafa, pozabi na "peko" - stvar je nezanesljiva in nihče resen se s tem ne ukvarja.

Edino, kar ti ostane je menjava. Na mojem iMacu so na pro23 zamenjali karto z neko ceneno iz drugega notebooka (win mašine). Stvar ima le 256Mb rama, ampak shendla ločljivost 27 colskega displaya. Ne spomnim se več, koliko je vse skupaj stalo, ampak mašina še danes dela (po več kot dveh letih). Vem le, da je bila cena neprimerno nižja od drugih opcij, tudi e-bay-a, kjer se grafe za te mace prodajajo kot zlato - približno, če bi nova grafa (apple rezervni del) stala 700, na e-bayu rabljena od cca 350 do 600, je bilo vse skupaj cca 150-200 eur.

Težava je, da je teh kart mnogo manj na voljo, kot je povpraševanja po njih.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 3123
Kraj: Lendava
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #5   Objavljeno 06.01.2019 11:45:17
Re: Imac 27" late 2009 defektna grafična
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ja, lahko vstaviš not navadno PC verzijo grafičnih kartic in sicer:
- ATI Radeon HD 4850
- AMD Radeon HD 6770M
- AMD Radeon HD 6970M
- serija AMD Radeon 5xxxM iz leta 2010 bi morala tudi delovat, ampak so bolj redki. Potem je res najboljše, da poiščeš kaj iz 6xxxM serije.

V teh 27" iMacih iz leta 2009 bi morale delovati vse Radeon grafične, ki so bile tudi v 2011 verzijah.

Tu so navodila za menjavo, če te zanima:
https://www.ifixit.com/Guide/iMac+Intel+27-Inch+EMC+2309+or+2374+Graphics+Card+Replacement/9553

Če pa želiš poskusit s peko (pozor 1+ urni video!):


_________________
Lego Macintosh: http://kottke.org/13/02/lego-macintosh
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 3123
Kraj: Lendava
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #6   Objavljeno 06.01.2019 11:49:44
Re: Imac 27" late 2009 defektna grafična
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Aja, pa še ena zadeva. Povprečna cena teh grafičnih (recimo 6770M) je tam okoli 200+ evrov ter seveda poštnina.

Recimo nekaj oglasov na nemškem eBayu (klik).



Ta je iz VB/UK: klik

Ali pa poglej na Bolho.

Je pa vse skupaj vprašanje, če se splača. Daš zraven še nekaj evrov in kupiš nov (rabljen) računalnik ...

_________________
Lego Macintosh: http://kottke.org/13/02/lego-macintosh
Jabček

Jabček

Pridružen/a: 03.03.2014
Prispevkov: 8
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #7   Objavljeno 06.01.2019 17:21:43
Re: Imac 27" late 2009 defektna grafična
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Zaenkrat hvala vsem za pomoč / nasvete. Bom videl kako se finančno izide. PC kartica bi bila najbrž najbolj "ugodna" varianta.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 01.02.2008
Prispevkov: 356
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #8   Objavljeno 10.01.2019 02:59:06
Re: Imac 27" late 2009 defektna grafična
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Če se bo vstavilo novejšo generacijo (npr 6xxx) namesto obstoječe, je nujno potrebno prestaviti temperaturni senzor iz optične enote na hladilnik grafike. Namreč power-saving način na teh grafičnih ne deluje kot bi moral, v kolikor ni notri originalen model grafike. Zato jo skuha in še enkrat kmalu odpove. S tem, ko se temperaturni senzor prestavi na bolj vroče mesto, se doseže višje obrate ventilatorja pod grafično oz. pod optično enoto.
Pa tudi jaz ne bi tvegal z rabljeno 6xxx serijo, te so še bolj odpovedovale kot 4xxx, celo za iMac-a 2011 z 6970M grafično je bil narejen Quality Program za izvengarancijsko menjavo grafičnih.

Sicer pa neke znanosti pri okvari grafične ni. Zamenja se GPU čip, ki se ga za te 4xxx serije dobi dosti ugodno, pa mora spet delati. Strošek maks. 100 eur, če ni ravno zlatarski servis. Lahko ti dam link do prodajalca čipov na eBay-u. Wink
Razne reballe in pečice močno odsvetujem, saj še nisem videl primera, da ne bi na koncu spet odpovedalo po nekaj časa.
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 1142
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #9   Objavljeno 10.01.2019 10:08:26
Re: Imac 27" late 2009 defektna grafična
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Glede temperature... od nekdaj uporabljam SMC fan control in to svetujem vsakomur. Enostavno se malo dvigne vrtljaje, da je mlinček hladnejši. Smile Na vseh računalnikih delam tako, tudi na mac pro-ju (čeprav ostaja relativno hladen). Pred časom sem odkril tudi intel power gadget, kjer se lepo vidi, kako se frekvenca procesorja zniža, če je prevroč (kar se sicer pri xeon-ih redko zgodi - vsaj sam še nisem opazil tega, tudi kadar mac pro dela z vsemi jedri na 100% po par ur), na i7 procesorjih pa je to doseženo že pri normalnem, procesorsko zahtevnejšem delu (photoshop, recimo). Če sem že kupil računalnik, hočem da dela čimhitreje. Nadzor temperature je še najmanj, kar lahko storim, da to dosežem. Hrup ventilatorja pa je itak nižji od ups-a in muzike, ki nažiga non-stop. Smile
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 3123
Kraj: Lendava
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #10   Objavljeno 10.01.2019 10:41:23
Re: Imac 27" late 2009 defektna grafična
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
accom je napisal/a:
Hrup ventilatorja pa je itak nižji od ups-a in muzike, ki nažiga non-stop. Smile


To pa res, se strinjam. Like

_________________
Lego Macintosh: http://kottke.org/13/02/lego-macintosh
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 27.07.2014
Prispevkov: 145
Kraj: Castra
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #11   Objavljeno 10.01.2019 11:49:33
Re: Imac 27" late 2009 defektna grafična
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
accom je napisal/a:
Glede temperature... od nekdaj uporabljam SMC fan control in to svetujem vsakomur. Enostavno se malo dvigne vrtljaje, da je mlincek hladnejši. Smile Na vseh računalnikih delam tako, tudi na mac pro-ju (ceprav ostaja relativno hladen).


Sicer malo svinjam temo...kakorkoli.

Osebno uporabljam Macs Fan Control. Je tudi Windows aplikacija, ki deluje na Bootcampu . Na SMC Fan Controlu nisem zasledil ene zanimive stvari, ki jo Macs Fan Control ima-linearno interpolacijo za poljubne temeprature. Deluje od OS X 10.7 in Windows XP naprej na vseh in samo Apple napravah. Torej:

Nastaviš pri kateri temperaturi ti začne ventilator pospeševati in pri kateri temperaturi doseže ventilator že svojo maksimalno hitrost. Le-ta raste linearno s temperaturo. Seveda se lahko tudi izbira glede na katero tipalo se ta temperatura nanaša.

SMC fan contorl !SE MI ZDI!, da nima te možnosti.


Glede peke čipov pa: Problem imam tudi na LG G3 D855, ki kar brez opozorila crkne. Matično sem pekel že 6x, a res deluje le kak dober mesec. Very Happy Razdirati starejši telefon ali pa iMaca je pa mal razlike v času in kompliciranosti.
Jabček

Jabček

Pridružen/a: 03.03.2014
Prispevkov: 8
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #12   Objavljeno 10.01.2019 14:31:09
Re: Imac 27" late 2009 defektna grafična
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Epilog zgodbe;

delo sem prepustil fantom iz podjetja, ki ga je omenil accom.

Vgradili so mi AMD Radeon HD 6770M 1GB stalo je pač toliko kot je, realno pogledano se mi zdi, da ne pretirano.
Držim pesti, da mašina zdrži še za obdobje dveh do treh let, pa bom kar zadovoljen.

Pa hvala vsem za nasvete in lep pozdrav.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 3123
Kraj: Lendava
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #13   Objavljeno 10.01.2019 15:16:58
Re: Imac 27" late 2009 defektna grafična
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
UrbanBatic je napisal/a:
Osebno uporabljam Macs Fan Control. Je tudi Windows aplikacija, ki deluje na Bootcampu .


Tudi sam sem uporabnik te aplikacije. Smile

Predvsem je super, da je isti vmesnik/delovanje tudi pod Windows sistemom.

_________________
Lego Macintosh: http://kottke.org/13/02/lego-macintosh
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 1142
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #14   Objavljeno 10.01.2019 22:52:38
Re: Imac 27" late 2009 defektna grafična
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
A_ndy je napisal/a:
Epilog zgodbe;

delo sem prepustil fantom iz podjetja, ki ga je omenil accom.

Vgradili so mi AMD Radeon HD 6770M 1GB stalo je pač toliko kot je, realno pogledano se mi zdi, da ne pretirano.
Držim pesti, da mašina zdrži še za obdobje dveh do treh let, pa bom kar zadovoljen.

Pa hvala vsem za nasvete in lep pozdrav.


Super, upam da bo zdržal čimdlje!

pssst! A je cena skrivnost?
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani