Jabuk
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
FINAL CUT PRO 10.2
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 23.03.2012
Prispevkov: 1230
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #21   Objavljeno 13.07.2018 15:18:36
Re: FINAL CUT PRO 10.2
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ali kdo redno dela v FCPX? Predvsem me zanima, kakšen management dela z video datotekami uporabljate? Torej, konkretno: imaš video, ki ga želiš obdelati v FCPX. Ali video uvozite tako, da je shranjen v Library, ali pustite datoteko raje na izvornem mestu nikje izven Library in potem kaže nanjo samo link? Gre za to, da se ti podvaja prostor, če importiraš datoteko v Library, je pa bolj varno, ker imaš nekakšen "backup", če nimaš seveda tudi Library datoteke na istem disku kot izvorno datoteko. Razz

Nadalje me zanima, kako je s funkcijami, kot so rendering, cashe itd.? Imate rendering vklopljen med delom, ali je izklopljen? In, če je vklopljen, kako potem z datotekami, ki se ustvarjajo ob tem v Library? Tega je lahko kar veliko. Lahko se sicer ročno briše, ampak potem se sprašujem, ali ima sploh smisel imeti vklopljen rendering in background, če ti recimo sicer mašina dela dovolj hitro, da ni problema med delom?

Kakšno funkcijo ima cashe? Imate vklopljen, da je cashe v Library ali kje zunaj?

Še vprašanje glede funkcije Transcoding: ga uporabljate, ali ne, oz. že prej uvozite datoteko v primerni Applovem formatu 422? Meni dela Sonyjeva kamera XAVC format, ki ni najbolj prijazen za FCPX, zato ga konvertiral v .mov format v 422 res. Je torej v tem primeru potrebno izvajati transcoding?

_________________
iPad Pro M2 11" Wi-Fi 256GB Space Grey + Apple Pencil (2nd gen.)
Apple TV 4K HDR 64GB (2. gen., 2021)
AirPods Max Space Gray + Silicone Case (Black)
Apple Watch Series 4 GPS 44mm Space Gray Aluminium with Black Sport Band
iPhone XS Max 256GB Space Grey + Apple Leather Case (Black)
iMac 27 5K i7 4.2GHz Kaby Lake, 6TB Fusion Drive, 64GB RAM DDR4, 8GB Radeon Pro 580, mid 2017
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 30.11.2007
Prispevkov: 320
Kraj: Maribor-Žalec
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #22   Objavljeno 16.07.2018 07:19:29
Re: FINAL CUT PRO 10.2
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Pozdrav!

V začetku sem delal tako, da sem kopiral datoteke v library, sedaj jih pa puščam samo na zunanjem disku. Seveda je za takšen način pomembno, da je zunanji disk dovolj hiter in je povezan z Macom preko hitre povezave (Firewire, Thunderbolt) in ne USB vhoda. S tem se izognem podvajanju in ne zasedam prostora na HDD Maca.
Render imam vklopljen vseskozi, mislim da na 3sek, Ne moti in ne blokira. V nasprotnem primeru, ti efekte in texte ne prikaže povsem tekoče. Cache files v Library pa občasno pobrišem.
Jaz pred pričetkom vse datoteke pretvorim v .mov (ProRes422), vendar jih transcodiram v drugem programu (Audio-Video Converter) in ne v FCPX, nato te datoteke dam v svojo mapo in jih od tam uvozim v FCPX. Tudi končni export potem naredim v tem formatu. Nekaj časa ta pretvorba vzame, ampak imaš potem mir in lahko nemoteno delaš.
Do konca projekta imam tako na zunanjem disku dve mapi (original in pretvorjene datoteke). Za vsak slučaj. Potem exportiram še project file in kak mesec ali dva pustim, če si *stranka* zaželi kakšne spremembe.

Je pa žal tako, da kdor se s tem ne ukvarja, tega dela ne vidi in misli, da je montaža videa, 1.2.3 gotova. Najhujši so tisti, ki ti rečejo: Daj, pridi pa malo poslikaj pa malo posnami ... Koliko je to malo??? 3 slike in 10s videa?

Evo. To je to.

_________________
iMac 24", 6Gb, OS El Captain, iMac 27 Sierra 16Gb, iMac 27, 3.7, 64Gb Monterey, iPhone 3G Iphone 5., iPhone 6+, iPad 1, iPad 4, iPad 9, iPhone 12
Daj kolikor vzameš in vse bo dobro!
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 23.03.2012
Prispevkov: 1230
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #23   Objavljeno 22.07.2018 07:54:42
Re: FINAL CUT PRO 10.2
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
racka11 je napisal/a:
Pozdrav!

V začetku sem delal tako, da sem kopiral datoteke v library, sedaj jih pa puščam samo na zunanjem disku. Seveda je za takšen način pomembno, da je zunanji disk dovolj hiter in je povezan z Macom preko hitre povezave (Firewire, Thunderbolt) in ne USB vhoda. S tem se izognem podvajanju in ne zasedam prostora na HDD Maca.
Render imam vklopljen vseskozi, mislim da na 3sek, Ne moti in ne blokira. V nasprotnem primeru, ti efekte in texte ne prikaže povsem tekoče. Cache files v Library pa občasno pobrišem.
Jaz pred pričetkom vse datoteke pretvorim v .mov (ProRes422), vendar jih transcodiram v drugem programu (Audio-Video Converter) in ne v FCPX, nato te datoteke dam v svojo mapo in jih od tam uvozim v FCPX. Tudi končni export potem naredim v tem formatu. Nekaj časa ta pretvorba vzame, ampak imaš potem mir in lahko nemoteno delaš.
Do konca projekta imam tako na zunanjem disku dve mapi (original in pretvorjene datoteke). Za vsak slučaj. Potem exportiram še project file in kak mesec ali dva pustim, če si *stranka* zaželi kakšne spremembe.

Je pa žal tako, da kdor se s tem ne ukvarja, tega dela ne vidi in misli, da je montaža videa, 1.2.3 gotova. Najhujši so tisti, ki ti rečejo: Daj, pridi pa malo poslikaj pa malo posnami ... Koliko je to malo??? 3 slike in 10s videa?

Evo. To je to.


Hvala za izčrpen odgovor. Sem bil na dopustu, zato nisem sproti gledal prispevkov.
Točno tak način dela sem si zamislil tudi sam. Imam zunanji disk, povezan s Thunderbolt 3, tako, da ne bi smelo biti problemov, če na datoteke kažejo samo linki, v library pa ne kopiram, kar nisem niti do sedaj.

Tudi sam native video iz Sony kamere najprej skonvertiram v .mov Pro res 422 format in potem importiram v FCPX. Tako se mi zdi še najbolj optimalno tudi iz vidika zasedenega prostora.

_________________
iPad Pro M2 11" Wi-Fi 256GB Space Grey + Apple Pencil (2nd gen.)
Apple TV 4K HDR 64GB (2. gen., 2021)
AirPods Max Space Gray + Silicone Case (Black)
Apple Watch Series 4 GPS 44mm Space Gray Aluminium with Black Sport Band
iPhone XS Max 256GB Space Grey + Apple Leather Case (Black)
iMac 27 5K i7 4.2GHz Kaby Lake, 6TB Fusion Drive, 64GB RAM DDR4, 8GB Radeon Pro 580, mid 2017
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 08.05.2009
Prispevkov: 203
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #24   Objavljeno 22.07.2018 09:52:42
Re: FINAL CUT PRO 10.2
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Kateri program pa uporabljate za pretvorbo v ProRes 422?
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 20.02.2010
Prispevkov: 397
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #25   Objavljeno 22.07.2018 10:19:59
Re: FINAL CUT PRO 10.2
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
iPaddy je napisal/a:
Imam zunanji disk, povezan s Thunderbolt 3

Kateri zunanji disk pa uporabljata?
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 23.03.2012
Prispevkov: 1230
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #26   Objavljeno 22.07.2018 21:26:52
Re: FINAL CUT PRO 10.2
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Race_84 je napisal/a:
Kateri program pa uporabljate za pretvorbo v ProRes 422?

Uporabljam Wondershare Video Converter.

_________________
iPad Pro M2 11" Wi-Fi 256GB Space Grey + Apple Pencil (2nd gen.)
Apple TV 4K HDR 64GB (2. gen., 2021)
AirPods Max Space Gray + Silicone Case (Black)
Apple Watch Series 4 GPS 44mm Space Gray Aluminium with Black Sport Band
iPhone XS Max 256GB Space Grey + Apple Leather Case (Black)
iMac 27 5K i7 4.2GHz Kaby Lake, 6TB Fusion Drive, 64GB RAM DDR4, 8GB Radeon Pro 580, mid 2017
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 23.03.2012
Prispevkov: 1230
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #27   Objavljeno 22.07.2018 21:29:37
Re: FINAL CUT PRO 10.2
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
frin je napisal/a:
Kateri zunanji disk pa uporabljata?

Imam dva zunanja USB diska WD (3 TB in 8 TB) z nekje 130 MB/s prenosa, kar je še nekako zadovoljivo ter nov raid disk CalDigit (32 TB na RAID 5), ki pa ima preko 500 MB/s prenosa.

_________________
iPad Pro M2 11" Wi-Fi 256GB Space Grey + Apple Pencil (2nd gen.)
Apple TV 4K HDR 64GB (2. gen., 2021)
AirPods Max Space Gray + Silicone Case (Black)
Apple Watch Series 4 GPS 44mm Space Gray Aluminium with Black Sport Band
iPhone XS Max 256GB Space Grey + Apple Leather Case (Black)
iMac 27 5K i7 4.2GHz Kaby Lake, 6TB Fusion Drive, 64GB RAM DDR4, 8GB Radeon Pro 580, mid 2017
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 30.11.2007
Prispevkov: 320
Kraj: Maribor-Žalec
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #28   Objavljeno 23.07.2018 06:46:49
Re: FINAL CUT PRO 10.2
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Moj disk je 4Tb LaCie in sem kar zadovoljen. Dela hitro in zaenkrat ima dovolj kapacitete za posamezni projekt.

Ne vem če poznate, pa vseeno. Za FCPX (tudi za Adobe) je s/w "FX Factory" super stvar. Video efekti, fonti, prehodi, generatorji ... Skratka zelo uporabno, sploh pri izdelavi dinamičnih 6-7... linearnih videospotov. Kar nekaj teh effektov se da dobiti tudi brezplačno. Primer uporabe v praksi si lahko pogledate v mojem izdelku na: https://www.youtube.com/watch?v=_-9zU7NCrw4

Tako, sedaj pa veselo na delo in ne pustite se tistim, ki vas najamejo za: "Nekaj malega posnami ..."

lp

_________________
iMac 24", 6Gb, OS El Captain, iMac 27 Sierra 16Gb, iMac 27, 3.7, 64Gb Monterey, iPhone 3G Iphone 5., iPhone 6+, iPad 1, iPad 4, iPad 9, iPhone 12
Daj kolikor vzameš in vse bo dobro!
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 18.02.2014
Prispevkov: 234
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #29   Objavljeno 11.10.2018 18:04:45
Re: FINAL CUT PRO 10.2
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Se da kje dobit Final Cut Pro ceneje kot 300€ v AppStore??
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 23.03.2012
Prispevkov: 1230
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #30   Objavljeno 11.10.2018 18:39:14
Re: FINAL CUT PRO 10.2
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
mkrizan je napisal/a:
Se da kje dobit Final Cut Pro ceneje kot 300€ v AppStore??

Kot vem, ne, ampak to je enkraten nakup, kar pomeni, da vključuje vse prihodnje nadgradnje in je vseeno ceneje, kot katerikoli drug program, pri katerem moraš običajno plačevati letno licenco, recimo Adobe. Wink

_________________
iPad Pro M2 11" Wi-Fi 256GB Space Grey + Apple Pencil (2nd gen.)
Apple TV 4K HDR 64GB (2. gen., 2021)
AirPods Max Space Gray + Silicone Case (Black)
Apple Watch Series 4 GPS 44mm Space Gray Aluminium with Black Sport Band
iPhone XS Max 256GB Space Grey + Apple Leather Case (Black)
iMac 27 5K i7 4.2GHz Kaby Lake, 6TB Fusion Drive, 64GB RAM DDR4, 8GB Radeon Pro 580, mid 2017
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani