Jabuk
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4
iMac ne prepozna CalDigit RAID sistema
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 23.03.2012
Prispevkov: 1230
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #61   Objavljeno 12.07.2018 18:15:42
Re: iMac ne prepozna CalDigit RAID sistema
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
accom je napisal/a:
Še moje mnenje:

1. Škoda tako hitrega diskovja za backup, raje ga uporabi za direkten delovni disk
2. Varnost RAID 5 ni ravno kvaliteta - v teoriji oz. pri majhnih diskih ja, pri tako velikih traja rebuild celo večnost. Sem ti že prej napisal - ko crkne en, zelo hitro crkne lahko še kakšen (obremenjeni so identično, tako časovno, pa tudi enake šoke doživljajo - izpad elektrike, sunki itd...). V primeru izpada enega diska se nikar ne zanašaj, da boš zagotovo uspel vzpostavit prvotno stanje - torej kopija RAID-a je zagotovo nujna.
3. Backup delaj na zunanje usb diske.

CCC dela drugače kot TM, dela pač incremental backup, tako da imaš stalno zrcalno kopijo delovnega diska. Lahko si potegneš 30 day free trial. V nekaj minutah boš dojel več, kot ti lahko tule pol ure opisujem. Smile


Hvala za dodaten info. Ampak, če je RAID 5 tako nezanesljiv, kakšna je sploh njegova prednost? Zakaj ne bi potem nastavil kar RAID 0 in bo letelo z vsaj 700 MB/s, če pa odleti kateri disk, sem itak potem ob vse podatke, kar pa sem tudi na RAID 5, če prav razumem, pa še ves razpoložljiv prostor bom imel na voljo na RAID 0, ker ga pri RAID 5 izgubim 30% (namesto 32TB imam na voljo "samo" 24TB). Confused

_________________
iPad Pro M2 11" Wi-Fi 256GB Space Grey + Apple Pencil (2nd gen.)
Apple TV 4K HDR 64GB (2. gen., 2021)
AirPods Max Space Gray + Silicone Case (Black)
Apple Watch Series 4 GPS 44mm Space Gray Aluminium with Black Sport Band
iPhone XS Max 256GB Space Grey + Apple Leather Case (Black)
iMac 27 5K i7 4.2GHz Kaby Lake, 6TB Fusion Drive, 64GB RAM DDR4, 8GB Radeon Pro 580, mid 2017
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9090
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #62   Objavljeno 12.07.2018 18:53:11
Re: iMac ne prepozna CalDigit RAID sistema
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Bolj varen je od raid 0, manj varen kot navadni diski. Predvsem softwareski raid.

Prednost je v hitrosti. Tak DAS na Thunderboltu komot doseže hitrosti čez 1000. Tko da obdelave filov giga velikosti je zaželjena taka DAS kibla.
Pa za kopičenje šare, ki jo komot zgubiš, ne moreš jo pa vrečt stran.
Meni se nabere za par tera robe, ki jo ne arhiviram, pride pa sem in tja prav.
Imel sem stranko, ki mi je dostavljala file v photoshopu, ki so bli nenormalno veliki. Sicer je blo v njih incloudanega materiala, da se ti zmeša, sam odpiral so se pa čez mtežo po par minut. Za tako robo je takle RAID taman. Sicer ne rabim tolk velizga, sam ideja je prava.

Glede na ceno, je pa za backup bolj varna cloud rešitev. Veliko NASov ima recimo podporo za direktni backup na cloude. Predvsem za ključne folderje. Mislim da je glih Acc enkrat omenjal Qnap NAS, ki se lahko preko TB priklopi na dve mašini kot DAS. Top rešitev. Sam drago pa tud. Za en studio pa neprecenljivo. Tudi v primerjavi s serverjem se pomoje bolje. Še posebej, ker na njem lahko zalaufaš celo virtualke.

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 1142
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #63   Objavljeno 12.07.2018 19:19:36
Re: iMac ne prepozna CalDigit RAID sistema
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
RAID 5 je veljal za varnega, ko so bili diski manjši. Statistično gledano se sem-in-tja zgodi, da disk pač crkne. To je neizogibno dejstvo. Če imaš (statistično) zanesljive diske (Toshiba velja za boljše diske- lahko pa pogledaš bolj natančno po modelu diska) in en od diskov crkne relativno nov, potem pač zamenjaš tistega enega. Pri novih diskih je manjša verjetnost okvare. Zato lahko z veliko gotovostjo računaš, da boš RAID polje uspešno rebuildal.

Če pa ti odleti disk (ne glede na statistično zanesljivost) star nekaj let, in ker se rebuilding time z rastjo velikosti diskov podaljšuje, pa je verjetnost uspešnega rebuilda s starostjo diskov vse manjša. Smile

Če se je RAID 5 polje iz 500GB diskov rebuildalo recimo nekaj ur, se polje iz 1TB diskov laho 12 ali pa celo več (odvisno od zasedenosti, HW, ...), ne predstavljam pa si, koliko bi trajalo za 8TB! Sam sicer še nikoli nisem izgubil podatkov z RAIDa, ampak sosed, ki je stručko s 30 leti skrbi za podatkovne centre, mi je pred nakupom predlagal, naj raje kupim 2TB diske namesto 3TB... pravi, da se vse pogosteje dogaja točno to - crkne en, pred uspešnim rebuildom pa še kakšen disk... On, kot 105% ziheraš nikoli ne bi uporabljal RAID 5 brez dodatnega backupa.

Zakaj sam uporabljam RAID 5 in ne 0? Ker sem v praksi videl, kako to izgleda - pri sebi in v bivši firmi, kjer je skrbnik moj kolega: en od diskov krepne, kišta začne piskat... funkcionalnost sicer ostane, hitrost je drastično manjša. Greš v štacuno, rukneš not disk in upaš, da rebuilding uspe. Poskrbiš za backup, pobrskaš za novimi diski, vmes pa pač delaš s kišto, v katero nisi več 100% prepričan. Ko pridejo diski (ali pa nova kišta), zamenjaš, skopiraš in delaš dalje. Vseeno manj skrbi... nekak kompromis med varnostjo in hitrostjo. Meni teh cca 650-750 MB/s zadošča, ker delam sam, izjemoma dva ali trije... če bi s tem diskom delalo 10 ljudi, bi bilo to mučno.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9090
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #64   Objavljeno 12.07.2018 22:18:40
Re: iMac ne prepozna CalDigit RAID sistema
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Tale tip razlaga, da sploh ni treba, da odleti cel disk. Lahko samo en corruptan zapis povzroči izgubo podatkov na RAID 5. Mal pesimistično, sam dejansko so veliki diski bolj problematični.



_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 1142
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #65   Objavljeno 12.07.2018 23:20:08
Re: iMac ne prepozna CalDigit RAID sistema
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
macata je napisal/a:
Tale tip razlaga, da sploh ni treba, da odleti cel disk. Lahko samo en corruptan zapis povzroči izgubo podatkov na RAID 5. Mal pesimistično, sam dejansko so veliki diski bolj problematični.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/A2OxG2UjiV4" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen></iframe>


Dobra razlaga... Ampak kaj, ko Pegasus ne podpira RAID 6. Smile
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani