Jabuk
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Naslednja
Zunanji disk
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 23.03.2012
Prispevkov: 1230
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #121   Objavljeno 08.06.2017 21:28:43
Re: Zunanji disk
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
agerg je napisal/a:
Lahko malo razložiš kako to da furaš winse, tam outlook ki najvec pobere placa? Govoris pa o celem kupu diskovja. Kolk pa imas mailov oz. kolk to prostorsko vzame? To me cist tko iz firbca zanima.

Hu, tukaj bo pa odgovor malo daljši, vendar pa bi ob primernih replikah morda lahko nekoliko prevetril svoje razmišljanje na tem področju in kaj tudi spremenil oz. prilagodil. Torej: čeprav sem Apple fan, se od Windows težko ločim. Zakaj? Zaradi programov: naprej je tu Office. Čeprav ta obstaja tudi za Mac okolje in sem ga stestiral, mi je Office za Mac preprosto "čuden". Zakaj? Meniji, celo fonti, izgled mailov itd. preprosto ni isti, kot v Win okolju. Ne vem, zakaj? Pa tukaj ne mislim samo na tisto osnovno razliko "krogcev", ki so v Macu (rdeč, oranžen in rdeč), pač pa celoten meni Office je drugačen, meni nevšečen. Ko smo ravno pri Office, mi je najbolj pomemben Outlook, v katerem imam trenutno dva .pst dokumenta, ki skupaj vzameta skoraj 80Gb prostora (en je arhivski, drug pa aktiven). Imam cca. 7 mail naslovov in veliko precej velikih mailov, ki jih pošiljam vsakodnevno. V letih dela se prostor polni...

Nadalje je tukaj licenčni Adobe Creative Suite 5.5, ki je še zadnji, ki ga je Adobe ponujal v škatli, preden so se začeli iti naročnino, ki mi ni všeč, zato še vedno vztrajam na svojih 5.5. Za moje delo zadostuje, pa tudi navadil sem se na to verzijo in mi je zelo domača. V glavnem sicer uporabljam Photoshop in Adobe Acrobat X Pro, včasih sem in tja tudi kaj naredim v InDesign (v preteklosti sicer bistveno več, ko sem še delal DTP bolj profesionalno). Pri Adobe na naročnino preprosto ne grem.
Nadalje je še nekaj Win programov, ki jih Mac ne podpira oz. oni ne podpirajo Mac okolja Razz Za vektorske datoteke uporabljam stari dobri Corel Draw (imam licenčno X7 64-bitno verzijo za Windows), vem pa, da bi tudi to lahko uporabljal v Mac okolju. Na Ai se nikoli nisem navadil, Corel pa mi je zelo domač, saj ga uporabljam že leta.

Kar se tiče ostalega (glasba cca. 80 Gb, fotke cca. ) in seveda video editing uporabljam Mac okolje. Nekako združujem najboljše iz obeh svetov in to je razlog, zakaj še vedno vztrajam na Windows poleg MacOS. Neutral

Glede diskov: imam en 1 TB disk, na katerem imam arhiv, ki žal nima backup podpore, kar je velika napaka. Nadalje 3 TB disk, ki je rezerviran za backup iMaca ter še en zunanji disk 8 TB, ki je v glavnem namenjen video materialu.

_________________
iPad Pro M2 11" Wi-Fi 256GB Space Grey + Apple Pencil (2nd gen.)
Apple TV 4K HDR 64GB (2. gen., 2021)
AirPods Max Space Gray + Silicone Case (Black)
Apple Watch Series 4 GPS 44mm Space Gray Aluminium with Black Sport Band
iPhone XS Max 256GB Space Grey + Apple Leather Case (Black)
iMac 27 5K i7 4.2GHz Kaby Lake, 6TB Fusion Drive, 64GB RAM DDR4, 8GB Radeon Pro 580, mid 2017
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 18.01.2012
Prispevkov: 523
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #122   Objavljeno 11.06.2017 09:47:59
Re: Zunanji disk
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
iPaddy je napisal/a:
Kam pa potem shranjuje backup? Ga v tem primeru sploh potrebuješ? Ker če ti "odleti" en disk, ali pa celo dva, v RAID 5 sistemu nisi izgubil podatkov... Po tej logiki backupa sploh ne bi rabil delati in imaš vso kapaciteto vseh 6-ih diskov (recimo skupaj 24TB) za podatke. Drži? Confused


Seveda potrebuješ backup. RAID ni backup. Fora RAIDa (1,5,6) je, da imaš zagotovljeno nemoteno delovanje, če ti en oziroma dva diska crkneta. Če imaš poplavo, udar strele, crypto napad ali pa če enostavno pomotoma izbrišeš/povoziš datoteko imaš podatke izgubljene. Če ti 24/7/365 dostop do podatkov (npr. server) ni bistvo in si lahko privoščiš čas za restore iz backupa, potem te RAID konfiguracije v bistvu nimajo smisla in dodatne diske raje porabi za backup. Zlato pravilo je, da imaš podatke vsaj v treh izvodih s tem, da je vsaj eden na drugi fizični lokaciji.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9090
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #123   Objavljeno 11.06.2017 10:47:20
Re: Zunanji disk
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Raid je totalen cirkus, če crkne raid kontroler. Je glede tega boljši softwerski raid.

Tko kot si napisal. Raid ni neka velika varnost.

Se pa obnese, če rabiš hiter disk. Sam glih tko je treba zadevo backupirat.

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 23.03.2012
Prispevkov: 1230
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #124   Objavljeno 11.06.2017 11:10:54
Re: Zunanji disk
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
macata je napisal/a:
Raid je totalen cirkus, če crkne raid kontroler. Je glede tega boljši softwerski raid.

Tko kot si napisal. Raid ni neka velika varnost.

Se pa obnese, če rabiš hiter disk. Sam glih tko je treba zadevo backupirat.

Kaj je softwerski raid? Lahko navedeš kakšen konkrekten primer? Glede backupiranja raida: kako potem to urediš, če imaš raid? Recimo, da imaš raid s 4 diski. Moraš potem kupiti dva takšna kompleta, če hočeš imeti backup, ali uporabljaš lahko 2 diska, na druga dva pa se izvaja backup? Imaš možnost takšnega prilagajanja? Raid vem, da večinoma lahko izbiraš (ali bo 0,1,5 itd.), ne vem pa, če lahko tako kombiniraš, da polovico razpoložljivih diskov vzamejo aktivni podatki v raid sistemu, polovico pa backup. Kako torej to poteka v praksi?

_________________
iPad Pro M2 11" Wi-Fi 256GB Space Grey + Apple Pencil (2nd gen.)
Apple TV 4K HDR 64GB (2. gen., 2021)
AirPods Max Space Gray + Silicone Case (Black)
Apple Watch Series 4 GPS 44mm Space Gray Aluminium with Black Sport Band
iPhone XS Max 256GB Space Grey + Apple Leather Case (Black)
iMac 27 5K i7 4.2GHz Kaby Lake, 6TB Fusion Drive, 64GB RAM DDR4, 8GB Radeon Pro 580, mid 2017
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 15.01.2011
Prispevkov: 1786
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #125   Objavljeno 11.06.2017 11:47:28
Re: Zunanji disk
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Konkreten primer software-skega RAID-a je Synology-jev SHR (hybrid RAID). Notri namečeš diske, kakor ti je ljubo (velikosti, modeli) in izbereš ali sme crkniti največ en naenkrat ali lahko dva naenkrat. Vse ostalo naredi OS. Ti na koncu vidiš samo en disk, ki ga backupiraš, kakor bi backupiral single disk. Pač presnameš podatke. Jaz imam 4x3TB=6TB z redundanco dveh diskov.

Imam dva zunanja diska za backup pomembnih stvari. Enega in po enega priklopim na NAS in čez noč pustim, da OS naredi novi backup (seveda samo dopiše spremembe, tako da ni problema restavrirati podatke, če bi slučajno kaj po pomoti pobrisal vmes).

Imam Syno 1812 model, torej že cca. 5 let stara zadeva. 24/7. Odletela sta že dva diska, in dva ventilatorja. Pač vstaviš novega, traja cca. 24-48 ur (seveda vse normalno dela vmes) in se RAID ponovno sestavi. Enkrat na leto posesam prah in to je to.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9090
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #126   Objavljeno 11.06.2017 13:36:30
Re: Zunanji disk
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Softwerski raid sem misliv direktno v sistemu. Osx ima softwerski raid s katerim poveže diske priključene na mašino v raid. Folk na youtubu se igra z usb ključki, ki jih s tem poveže v raid in zadeva dost hitro dela. Se pač podatki pišejo na več ključkov hkrati.

Jaz imam v sonnetovem echo 15 dva prostora za ssdje, ki jih lahko povežem v raid. En ssd doseže hitrost recimo 500, oba skupaj v raido pa cca 800.

SAMO; tak softwerski raid se lahko zelo hitro sesuje in podatkov nima smisla reševat. Zato zadevo backupiraš s Time Machine na nek klasičen disk.

Meni bi tak hiter disk koristil, ker rabim zlo pogosto pregledovat odprte file, ki jih stranki pošlje principal. To so photoshop fili veliki tud več kot en giga s ful layerji in embedanimi fili. Zdaj imam to robo na serverju, hitrost dostopa pa med 50 in 80. Pa to robo rabim max eno leto, potem se pa zamenja kampanja in se ne rabi več.

Še bolš bi blo, da bi mel to na ssdju v mašini ki dela s hitrostjo 1500+. Sam ta disk v mbpju je premajhen.

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 15.01.2011
Prispevkov: 1786
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #127   Objavljeno 11.06.2017 13:49:42
Re: Zunanji disk
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
I see, sorry, narobe prebral.

Čeprav če zadevo uporabljaš v poslovne namene, a ni nekako neodgovorno se igrat z nekimi DIY variantami. Tudi za eno leto...
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9090
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #128   Objavljeno 11.06.2017 14:29:15
Re: Zunanji disk
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Mah ni glih tko nevarno, ker te file lahko vedno dobim nazaj. Delovni fili so pa drugje. Pa s tistimi ni problem, ker so normalno veliki. Samo ta agencijska roba je obupno velika in nenormalno zavira mašino. Še posebej, če moram te file odpirat čez mrežo.

Po drugi strani moram pa te ta velke file občasno odpret, ko nisem v delavnici.
To pa še bolj zakomplicira vse skupaj. Rešitev bi bil qnapov thunderbolt nas, sam je pa tolk dnarja, da ga v dveh letih ne pokrijem s projekti te steanke.

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 23.03.2012
Prispevkov: 1230
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #129   Objavljeno 11.06.2017 17:54:35
Re: Zunanji disk
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Kako pa veš, če je kateri sistem softwerski RAID? Mene recimo nekako zanimata dva sistema, in sicer od Promise, kar ponuja tudi Apple in od LaCie (recimo https://www.span.com/product/LaCie-6big-Thunderbolt3-STFK24000400-6x-HD-RAID-Thunderbolt3-24TB-7200rpm~60063). Je kateri tak, kot ga opisujeta? In sedaj, če kupim tak RAID, kaj potem z backupom? 24 TB sistem je kar veliko, če hočeš imeti še backup. Kako potem urediti to? Kupiti pozneje še en tak sistem, ali kako? Ali pač nekako tvegati in preprosto ne imeti backupa, ker se tudi v primeru okvare enega diska RAID sam "sestavi" nazaj, ko zamenjaš disk in je to to...

Gre namreč za to, da se mi počasi začenja povečevati prostor na račun videa 4K, ki ga sicer zaenkrat še pripravljam na 1080p timeline, ampak vseeno so to precejšnji fajli, pa potem še "surovi" fajli in ker so ti posnetki običajno dolgi vsaj eno uro, to nanese kar nekaj Gb za en tak projekt. Kako se torej najbolj smiselno lotiti prostorskega "managementa"? Mreže nimam, tako, da kakšnih NAS sistemov ne bi potreboval.

_________________
iPad Pro M2 11" Wi-Fi 256GB Space Grey + Apple Pencil (2nd gen.)
Apple TV 4K HDR 64GB (2. gen., 2021)
AirPods Max Space Gray + Silicone Case (Black)
Apple Watch Series 4 GPS 44mm Space Gray Aluminium with Black Sport Band
iPhone XS Max 256GB Space Grey + Apple Leather Case (Black)
iMac 27 5K i7 4.2GHz Kaby Lake, 6TB Fusion Drive, 64GB RAM DDR4, 8GB Radeon Pro 580, mid 2017
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9090
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #130   Objavljeno 11.06.2017 22:20:28
Re: Zunanji disk
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Enostavno ne buckupiraš vsega.

Z videom ima zlo mal opravit, samo kar se pogovarjam s kolegi, surov material mečejo stran. V bistvu delajo zlo podobno, kot jaz s tiskarsko grafiko.

Posnetke itak najprej pregledaš in si pripraviš samo aktualen material za projekt.
To robo si skopiraš na produkcijski disk, ki se backupira s Time Machine.

Ko je projekt končan, ga spraviš v Arhiv. Seveda prej spucaš vso odvečno šaro.
Arhiv pa spet na nek način podvojiš. Po možnosti na drugo lokacijo.

Torej surov material ne rabiš met backupa, produkcijski folder rabiš met inkrementalni backup z verzijami, arhiv pa samo mirror (če se da nekam na net).

Ta protokol jaz uporabljam že precej dolgo. Se mi zdi, da je dovolj. Pa še skalabilen je. Dodajaš diske, ko zapolniš več kot polovico kapacitete. Tako tudi precej ceneje prideš skoz. So mi v tem času crkovali napajalniki, diski, ohišja. Vse brez škode za podatke.

Mi pa v tej kombinaciji ne pride v poštev RAID. Jaz mu itak ne zaupam. Sem videl že par situacij, kjer je RAID z mirrorom uničil vse podatke na obeh diskih. Pa tudi ta prav RAID sem videl crknit. Sicer so bli dost sami krivi. Crknil jim je en disk od štirih, pa ga niso takoj zamenjal. Potem je odletel pa še eden in je blo konc zabave.

Važno je, da imaš produkcijski folder popucan. Pri meni ne pride čez 50GB. Tko da tudi disk za Time machine ne rabim prav velik, pa še tko mi roba v TM backupu ostaja roba zelo dolgo. Par let.

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 29.07.2011
Prispevkov: 141
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #131   Objavljeno 13.06.2017 14:06:25
Re: Zunanji disk
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Saj to vse lepo in prav ko prebiram vaso debato ampak nihce ne omeni hitrosti ki pa mene najbolj muci. Recimo mas NAS doma pa probas nekak mrezo skup spravit te ma ruter samo 1 gigabitni port,preko wi-fi ne dosezem vec kot 95 prenosa kar tak ne pride v postev in potem mi do vsega mine, da bom pa delal backupe cele noci pa tudi ne vidim pointa v tem.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9090
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #132   Objavljeno 13.06.2017 15:42:37
Re: Zunanji disk
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Zato bo mel ta nov iMac pro 10gb mrežo. Sam zadeva je še čist predraga za cene, ki jih dosegamo s svojim delom. Vsaj pri meni je tko.

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 29.07.2011
Prispevkov: 141
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #133   Objavljeno 13.06.2017 15:59:54
Re: Zunanji disk
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Saj sorry, pozabil dopisat,da vem da je to vse mozno ampak te pride celo premozenje 😩😜
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 3123
Kraj: Lendava
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #134   Objavljeno 14.06.2017 19:08:32
Re: Zunanji disk
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
index je napisal/a:
... in potem mi do vsega mine, da bom pa delal backupe cele noci pa tudi ne vidim pointa v tem.


Zato pa delaš incremental backup.

_________________
Lego Macintosh: http://kottke.org/13/02/lego-macintosh
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 05.02.2008
Prispevkov: 3710
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #135   Objavljeno 14.06.2017 19:19:57
Re: Zunanji disk
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
opeter je napisal/a:
Zato pa delaš incremental backup.


Sej a ne dela timemachine incremental backup?
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9090
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #136   Objavljeno 14.06.2017 19:41:55
Re: Zunanji disk
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
agerg je napisal/a:
Sej a ne dela timemachine incremental backup?


Jaz tud mal debel gledam tole tvojo celo noč. Kakšne file pa delaš, pa se ti backup tako vleče?

Time machine dela inkrementalno. Zabije ga recimo kak virtualec ki ima par gb velik file, ki se mu stalno spreminja datum/ ura. Tega moraš nujno izuzet iz backupa in za to poskrbet v sam virtualcu.

Drugač pa niti ne opaziš, da dela.

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 25.02.2011
Prispevkov: 205
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #137   Objavljeno 12.07.2017 18:32:29
Re: Zunanji disk
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Živjo!

Odločam se za nakup zunanjega trdega diska za Time Machine na iMacu. Trenutno se odločam med
WD https://www.mimovrste.com/zunanji-trdi-diski/wd-zunanji-trdi-disk-my-passport-2-tb-bel-wdbyft0020bwt-wesn

in Seagate https://www.mimovrste.com/zunanji-trdi-diski/seagate-25-zunanji-disk-expansion-portable-2-tb-usb-30

Ali je kaj posebnega kaj izbrati oz. kaj bolje dela na Macu, ali je vse podobno in tudi odvisno od sreče, koliko časa bo delal. Aja, ali ima kdo izkušnje z diski Maxtor? Kolikor sem gledal naj bi bila to znamka v lasti Seagata, ima pa za razliko od njega in WD edini 3 letno garancijo. Hvala Smile

https://www.mimovrste.com/zunanji-trdi-diski/maxtor-trdi-disk-25-m3-2-tb-usb-30[/url]
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 04.02.2006
Prispevkov: 1142
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #138   Objavljeno 13.07.2017 18:07:42
Re: Zunanji disk
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Pri izbiri diskov se zgledujem po tehle statistikah:

https://www.backblaze.com/blog/hard-drive-failure-rates-q1-2017/

Držim se HGST in Toshibe. Maxtor-ji so mi pred leti delali ogromno težav, Seagate-i malo manj.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 22.02.2010
Prispevkov: 342
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #139   Objavljeno 22.08.2017 13:18:16
Re: Zunanji disk
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ve kdo za zunanji disk, ki ni "green" ipd.?
Iščem razširitev za NAS. Kaj podobnega kot so WD Red.
Je morda kakšen s tega seznama https://www.synology.com/en-us/compatibility?search_by=products&model=DS212%2B&category=usb_3_0_storage_devices&p=1
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 12.10.2008
Prispevkov: 2676
Kraj: Kočevje
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #140   Objavljeno 08.02.2018 10:03:41
Re: Zunanji disk
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
dejte mi nek pomagat.
v stanovanju imam dve televiziji, ena je samsung 9 serijo. ta druga nek pocenski lg za 250 evrov. sedaj pa imam problem kar se tiče predvajanje filmov iz diska. ko sem imel na samem macu. instaliran demo verzijo paragona ali potem še tuxero za ntfs. sem filme lahko normalno gledal iz diska na lgju v spalnici. ko je demo obdobje obema programoma poteklo sem kupil na appstoru ntfs assistant. sedaj pa se pojavi problem. filme normalno naložim na disk. ntfs prebere lepo, na disk filme prenese lepo. pri predvajanju pa nastane problem, lg mi file prikaže toda ne morem jih predvajat, samsungov tv pa jih normalno predvaja.

lahko kdo pomaga kaj bi lahko bilo to narobe? kako bi to rešil?
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani