Jabuk
Dvopičje v uri
iPhone Developer

iPhone Developer

Pridružen/a: 19.09.2008
Prispevkov: 10433
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #1   Objavljeno 18.04.2015 20:21:34
Dvopičje v uri
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Zgleda se nam v iOS 9 in OSX 10.11 spet obeta dvopičje za ločilo med urami, mitutami in sekundami...

http://unicode.org/cldr/trac/ticket/8121
http://unicode.org/cldr/trac/changeset/11146/trunk/common/main/sl.xml
Jabuk Staff

Jabuk Staff

Pridružen/a: 26.08.2009
Prispevkov: 14553
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #2   Objavljeno 18.04.2015 20:45:52
Re: Dvopičje v uri
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
A so si premisll? Very Happy
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 22.01.2010
Prispevkov: 1130
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3   Objavljeno 19.04.2015 03:28:16
Re: Dvopičje v uri
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Zdaj so pa že malo tečni. Nas so v gimnaziji učili, da je edini pravilni zapis za čas z piko, pa tudi tukaj piše enako http://bos.zrc-sazu.si/c/sp/sp2001_pravila.pdf. Jaz nisem uspel nikjer najti, da bi bil pravilen zapis tudi z dvopičjem, ima kdo kaki vir?



Pri rabi dvopičja je edino navedeno to[/quote].. za ločevanje ur in minut na
digitalnih šštevilčnicah ipd. se neskladenjsko dvopičje pišše stično.
Citiram:
Ampak pod digitalne številčnice po mojem mnenju ne spada zaslon telefona, ampak zgolj omejena številčnica na urah in podobno.


Zdaj pa ne vem, kaj menite, kaj je pravilno?

EDIT:
1.
Mnenje Doc. dr. Helena Dobrovoljc (januar 2014), vzeto od http://isjfr.zrc-sazu.si/sl/svetovalnica/digitalni-zapis-ure-oz-polnoci#v
Citiram:
Vprašanje:
Kako s števkami napišemo polnoč: 0.00 / 00.00 / 24.00?
Odgovor:
Digitalni zapis ure pišemo s pomočjo pike ali dvopičja: 24.00, 24:00.
Z vidika ure, ko se en dan prelomi v drugega, je polnoč je mogoče zapisati na dva načina:
14. januarja 2014 ob 24.00
ali
15. januarja 2014 ob 00.00.

(Ona na digitalni napravi vseeno uporablja piko)

2.
Citiram:
Kako napisati polnoč – 24.00 ali 00.00? Imamo obe možnosti – ista polnoč je
npr.: 14. januarja 2014 ob 24.00 in 15. januarja 2014 ob 00.00; pri tem je treba
paziti samo na datum. (Če lovimo iztekajoči se rok, pazimo, da odpošljemo
zadevo pred polnočjo, ker bo ob 00.00 prepozno zaradi datuma!) V takem
digitalnem zapisu pa namesto pike marsikdo uporablja dvopičje, po angleškem zgledu, torej ob 24:00 in ob 00:00 (po svetovalnici).

http://www.lektorsko-drustvo.si/vsebina/%C5%A0tevniki.pdf
Se pravi dvopičje je zgolj zaradi angleškega zgleda in ne zaradi slovenskega pravopisa.
iPhone Developer

iPhone Developer

Pridružen/a: 19.09.2008
Prispevkov: 10433
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #4   Objavljeno 19.04.2015 08:16:45
Re: Dvopičje v uri
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Moje mnenje...

Pravilno po pravopisu je res ločevanje s piko... dvopičje pa je primerno za digitalno številčnico. Jezik je živa stvar (se spreminja)... in od kar pomnim, smo imeli na digitalnih napravah (računalnikih, mobilnih telefonih, urah) večinoma ločeno z dvopičjem. Jaz pravim, da bi bilo bolj pravilno, da se popravi pravilo in pri dvopičju napiše, da je primerno za vse digitalne naprave, ne le digitalne številčnice, kot pa da se gre po več kot dvajset letih uprabe dvopičja v računalništvu iz danes na jutri upoštevati pravopis in s tem povzročati zmedo.

Premer:
Ko sem začel hoditi v šolo, je bilo po pravopisu pravilno le "pizza", sedaj pa je prav tudi "pica".
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 06.04.2013
Prispevkov: 1651
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #5   Objavljeno 19.04.2015 08:31:42
Re: Dvopičje v uri
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Pri zapisu "pica" je moja prva asociacija nekaj v zvezi s tiskarstvom... Čudno, da potem Nemci ne pišejo npr. daunlouden, Ärport, Tschätt, Tschopp, Mennetscha, Pauer, Steil... Devil

Celo znanost bodo zdaj naredili iz tega. Saj se da zadevo nastaviti, kakor ti paše. Videl sem tudi digitalne radio-ure, ki nimajo ne pike ne dvopičja, ampak presledek. Cool

Potem bi bilo tudi lepo, da bi uvedli decimalno piko (namesto vejice... "vejica ločuje podatke" Wink ) in pa ukinili tista ločila med tisočicami oz. priporočili kvečjemu rahel presledek (ko vidim npr. 1.500, moram vedno pomisliti, če gre za tisoč petsto ali ena cela pet).

Pa opcijska uporaba bohorichice... Very Happy Very Happy
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9124
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #6   Objavljeno 19.04.2015 09:42:50
Re: Dvopičje v uri
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Jaz se pa spomnim iz osnovne šole, da so nam razlagali, da se jezik spreminja in slovnica sledi tem spremembam. Torej formalizira to, kar ljudje uporabljajo v govoru.

Potem so pa kar naenkrat privlekli Toporišiča, ki je začel z določanjem pravil, ki jih ni nihče prej uporabljal.

In zdaj je že povsem samoumevno, da se slavisti zmišljujejo in nam nevednežem dokazujejo, kaki ignoranti smo, ker ne poznamo najnovejših pravil.

Najbolj me je razkurilo "oljčno" olje. Wtf. Od kdaj pa ne delamo več olja iz oliv, ampak iz dreves ( oljk). In potem mi pokroviteljsko razložijo, da primorci pravijo olivam oljke in da je olje potem oljčno. A prej 40 let nisem slišal za oljčno olje.

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 06.04.2013
Prispevkov: 1651
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #7   Objavljeno 19.04.2015 09:52:23
Re: Dvopičje v uri
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
macata je napisal/a:
Jaz se pa spomnim iz osnovne šole, da so nam razlagali, da se jezik spreminja in slovnica sledi tem spremembam. Torej formalizira to, kar ljudje uporabljajo v govoru.

So se fine delali. Če bi bilo res tako, potem v slovenščini skorajda ne bi bilo besed, ki vsebujejo LJ in NJ... pa s Čehi in Slovaki bi se razumeli vsaj toliko kot s Hrvati in z ostalimi s področja nekdanje Jugoslavije.
To "toporišenje" se je začelo že nekje v 19. stoletju, ko je Lublana postala Ljubljana (v bistvu je en kup krajevnih imen, ki kažejo precejšnje razlike med originalno izgovarjavo in zapisom ter tem, kar se zapisuje danes, prava zakladnica tega, kako so zaradi izmišljenih pravil izumetničili komplet jezik), ko je špas postal šala in ko so "ja" zamenjali z "da" in še en kup ostalih pravil dodali, ki jih prej nihče ni uporabljal. "Jugoslovanska misel" pa to...
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9124
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #8   Objavljeno 19.04.2015 10:11:25
Re: Dvopičje v uri
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Like

Zato se jaz tudi približno ne obremenjujem s pravili. Poskušam pa pisat tko, da je zadeva sočna. Predvsem pa, da napišem to, kar mislim povedat. Čeprav pri tem uporabljam tujke in slovnično nepravilne kombinacije.

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 05.06.2013
Prispevkov: 302
Kraj: Cannot Determine Loaction
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #9   Objavljeno 19.04.2015 14:56:45
Re: Dvopičje v uri
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Meni osebno se zdi bolje in pravilneje s piko.
Lahko pa bi se ves svet standardiziral in bi bilo povsod enako, torej ločilo pri uri, zapis datuma, decimalna vejica/pika, ločilo med tisočicami ...


Nazadnje urejal/a grigrizljac Ned 19. Apr 2015 18:20; skupaj popravljeno 1 krat

_________________
Square Eater: https://appsto.re/si/NYe88.i
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 22.01.2010
Prispevkov: 1130
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #10   Objavljeno 19.04.2015 15:05:12
Re: Dvopičje v uri
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Na to pa se še bomo verjetno kar konkretno načakali, ZDA so preveč patriotske s svojimi nekogičnimi enotami in nekaterimi zapisi. Bi pa bilo zelo priročno, da bi bile takšne zadeve svetovno standardizirane. Sicer to tudi ni nek bav bav, ker je za 100% spremembo potrebna zgolj ena generacija. Problem je, ker nekateri držijo pri svojem brez konkretnih razlogov.
Kar se pa ure tiče pa naj bo po mojem mnenju tako kot navaja pravopis! To pomeni piko! Spremeni se naj takrat, ko se bo spremenilo pravilo. Se pa strinjam, da bi se SSKJ in pravila jezika morala spreminjati hitreje.
iPhone Developer

iPhone Developer

Pridružen/a: 19.09.2008
Prispevkov: 10433
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #11   Objavljeno 19.04.2015 16:22:53
Re: Dvopičje v uri
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Jaz sem prepričan, da bi z anketo dobili zelo jasen rezultat v prid dvopičju. In v takih primerih bi se pravopis moral prilagoditi.

Sicer je pa pika zelo štorasta in zastarela za ločevanje ur, minut in sekund. Primer je že zelo enostavno formatiranje dd.mm.yy hh.mm.ss vs. dd.mm.yy hh:mm:ss.

02.10.15 10.02.15
02.10.15 10:02:15

Pri prvem primeru ne veš, ali je ura 10 čez 2, 2. oktobra 2015, ali 2 čez 10, 10. februarja 2015. V drugem primeru je pa vse jasno.
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 22.01.2010
Prispevkov: 1130
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #12   Objavljeno 19.04.2015 16:50:24
Re: Dvopičje v uri
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Se popolnoma strinjam, da je dvopičje boljši zapis za čas, ja. Sicer pa ne vem kdo določa ter kakšen je sploh postopek spreminjanja pravopisa?
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 05.06.2013
Prispevkov: 302
Kraj: Cannot Determine Loaction
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #13   Objavljeno 19.04.2015 18:20:15
Re: Dvopičje v uri
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
mikrohard je napisal/a:
Jaz sem prepričan, da bi z anketo dobili zelo jasen rezultat v prid dvopičju. In v takih primerih bi se pravopis moral prilagoditi.

Sicer je pa pika zelo štorasta in zastarela za ločevanje ur, minut in sekund. Primer je že zelo enostavno formatiranje dd.mm.yy hh.mm.ss vs. dd.mm.yy hh:mm:ss.

02.10.15 10.02.15
02.10.15 10:02:15

Pri prvem primeru ne veš, ali je ura 10 čez 2, 2. oktobra 2015, ali 2 čez 10, 10. februarja 2015. V drugem primeru je pa vse jasno.

Datum se po Slovenskem Parvopisu piše s presledkom in brez ničle, torej:
2. 10. 15 10.02.15
2. 10. 15 10:02:15
Wink

_________________
Square Eater: https://appsto.re/si/NYe88.i
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 12.11.2009
Prispevkov: 1112
Kraj: Prekmurje
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #14   Objavljeno 19.04.2015 19:19:44
Re: Dvopičje v uri
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Meni je boljše dvopičje, slovenski pravopis gor ali dol... dvopičje za uro, pike za datum in je Wink Neutral Like

_________________
You are what you think.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 06.09.2012
Prispevkov: 1624
Kraj: Tržišče
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #15   Objavljeno 19.04.2015 22:55:40
Re: Dvopičje v uri
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Sorry ampak na forumu je veliko folka ki se obremenjuje z ločili in pravopisom Idea

_________________
????Iphone14 pro max silver Ipod classic 3rd generation 4gb silver ipod classic 3rd generation black macbook pro 15 ⌚apple watch 8 45mm homepod mini homepod mini
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 26.07.2010
Prispevkov: 1232
Kraj: Kamnik
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #16   Objavljeno 19.04.2015 23:56:59
Re: Dvopičje v uri
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
martininvesna1981 je napisal/a:
Sorry, ampak,na forumu je veliko folka,ki se obremenjuje z ločili in pravopisom Idea


Če že provociraš Idea
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 14.01.2011
Prispevkov: 424
Kraj: Mengeš
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #17   Objavljeno 20.04.2015 13:45:07
Re: Dvopičje v uri
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
grigrizljac je napisal/a:
Datum se po Slovenskem Parvopisu piše s presledkom in brez ničle, torej:
2. 10. 15 10.02.15
2. 10. 15 10:02:15
Wink


Aha. Bi hitro klel čez to pravilo, če bi bil programer, kjer ti je velikokrat vsak presledek hudičevo odveč...

Samo primer: lcd dolžine 16 znakov. Pa spravi gor v eno vrstico datum in uro po pravopisu Angry še brez presledkov je kriza (zmanjka en znak, pač spustiš leto).
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 27.03.2007
Prispevkov: 1963
Kraj: Kamnik
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #18   Objavljeno 20.04.2015 13:59:16
Re: Dvopičje v uri
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ampak, da je pravilna pika, pri pisanju zneskov (oz. ločevanju stotinov) je pa malce bosa ... to mi pa ne pije vode?!

Da je tole pravilno????
234.56 € -->?
1.234.56 € -->??

Mislim, da so stotini decimalna števila, katera so ločena z decimlano vejico
0,56 €
234,56 €
1.234,56 €

Sicer pa mene tudi moti na novem iOS-u le pika ... ni pa neke "drastike" za tem...

Ja, pa tudi prostor med dnevi, meseci in leti pri pisanju datuma mi je čudno, a baje pravilno. Je ravno zadnjič dobila hči popravljeno to "napako" pri neki seminarski nalogi...

_________________
Ma ja, sej bo, sej bo... če ne danes pa kdaj drugič!
iMac 20''; iMac 21,5''; iPhone XR, iPad Air 4G CELL, ATV 4K, Watch series 7, AirPods Pro
http://sitemile.com/ref/faganel
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9124
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #19   Objavljeno 20.04.2015 19:59:17
Re: Dvopičje v uri
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
faganel je napisal/a:
Ja, pa tudi prostor med dnevi, meseci in leti pri pisanju datuma mi je čudno, a baje pravilno. Je ravno zadnjič dobila hči popravljeno to "napako" pri neki seminarski nalogi...


Je ful odvisno od fonta in kerninga.

Včasih zgleda presledek za piko v datumu totalno odveč, včasih pa pride brez presledka tko zbito skupaj, da je nujno narest ptesledek.

_________________
Get a life, get a Mac! ¯\_(ツ)_/¯
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 15.05.2009
Prispevkov: 1592
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #20   Objavljeno 20.04.2015 20:10:03
Re: Dvopičje v uri
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
faganel je napisal/a:


Sicer pa mene tudi moti na novem iOS-u le pika ... ni pa neke "drastike" za tem...


Počak da se mal postaraš, jest pike brez očal sploh ne vidm, z očali sem pa tko vesel, da vidm uro, da mi je čist vseeno al je pika al vejica ..... no sej v bistvu mi je tud vseeno kolk je ura .......... ampak apple watch bi blo pa fajn met Smile ........... če ima dvopičje, ker sam s piko je ne maram Smile
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani