Jabuk
Anonimnost in privatnost
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 13.10.2013
Prispevkov: 96
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #1   Objavljeno 19.05.2014 15:34:19
Anonimnost in privatnost
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ravno sem prejel nekaj takšnega: http://www.policija.si/index.php/preventiva-/preventiva/69851-lana-spletna-obvestila-o-plailu-globe-opozorilo?lang=
Jasno mi je, da ni resnično (ne preglejujem strani s neprimerno vsebino, edino, kar je nelegalno na mojem računalniku, je nekaj filmov s partisa). Hkrati pa je bil moj IP natančen ter celo to, da uporabljam Maca ter celo to, da je disk šifriran (FileVault). Pojavlja se mi vprašanje, da če lahko pride takšen virus do vseh teh podatkov, do česa vse še lahko pride? Odločil sem se, da bom uporabljal TOR (sem ga že prej, a ne redno), sedaj pa me zanimajo še kakšni drugi programi, ki bi kakorkoli omogočali kar se da največ zasebnosti. Gledal sem Tails, ampak je na tehnološko previsoki stopnji (beri: se bojim, da ga ne bom znal uporabljati). Private browsing v Safariju pa uporabljam že ves čas. Morda kakšna kakovostna spletna stran na to temo itd. ...? Hvala Smile
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9108
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #2   Objavljeno 19.05.2014 15:46:57
Re: Anonimnost in privatnost
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Kakor jaz tole razumem, je problem v tem, da imaš v mailih omogočen html. Zato se lahko izvedejo tudi razne skripte. Te pa komot vidijo tvoj ip in še kaj. V tak html ppnavadi spamerji dajo še kak majhen tracking gif z enolično določenim imenom. In ko tvoj mail klient zahteba ta gif iz njihovega serverja, vejo o tebi še več stvari.

Tako da je najbolj koristno odklopit html v mailih in si s tem spamerjem povzročil precej preglavic.

Je pa res, da maili niso tko lepi Smile.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 26.09.2013
Prispevkov: 795
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3   Objavljeno 19.05.2014 15:52:46
Re: Anonimnost in privatnost
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
To kar ti je macata rekel...

Tor ti omogoča popolno anonimnost kar se tiče brskanja po spletu. Zakaj pa misliš, da tailsa ne bi znal uporabljati? Mislim da je kar dost podoben Mac sistemu, ... Smile Še bolj pa linuxu, če si ga kdaj uporabljal.

Drugače pa tak mail niti ne odpiram ampak samo brišem, preprosto zato, ker ti policaji in redarji in miljondrugih uradnih oseb, ne more poslat na mail globo. Mislim halo?!

_________________
MacbookPro (early 2011): dual-core i5 2.3gzh, 8GB ram, 320GB HDD
iPhone 6s+, 64 GB, iOS 10

Own (history):
iPhone 4s, 32 GB, iOS 6.1.1
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 13.10.2013
Prispevkov: 96
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #4   Objavljeno 19.05.2014 19:06:45
Re: Anonimnost in privatnost
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Sej se ne gre zaradi maila ker je očiten nateg, ampak zaradit ega, ker me moti nezasebnost. Še kaj drugega razen tailsa?
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9108
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #5   Objavljeno 19.05.2014 20:13:52
Re: Anonimnost in privatnost
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Mene to tudi hudo moti. Sam sem se nehal obremenjevat s tem. Pač pazim, da za sabo ne puščam nobene digitalne šare, za katero bi mi bilo kdaj žal, da sem jo naredil. Ostale robe imam pa tolk natrpane povsod, da če hoče kdo analizirat, be my guest. Laughing

Predvsem pa - če je digitalno, je dostopno vsakomur, ki si tega zares želi. In dostop je bistveno bolj enostaven, kot si misliš.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 26.09.2013
Prispevkov: 795
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #6   Objavljeno 19.05.2014 20:41:34
Re: Anonimnost in privatnost
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Na pamet mi pade še tinyOS, ki ga uporablja ameriški "žvižgač".. Trenutno se ne morem spomnit kako se on kliče...

_________________
MacbookPro (early 2011): dual-core i5 2.3gzh, 8GB ram, 320GB HDD
iPhone 6s+, 64 GB, iOS 10

Own (history):
iPhone 4s, 32 GB, iOS 6.1.1
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9108
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #7   Objavljeno 19.05.2014 21:10:16
Re: Anonimnost in privatnost
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Smo pa že v eni drugi temi pred časom zganjali paranojo:
http://www.jabuk.si/pbb//viewtopic.php?t=47354&view=previous&sid=b57d91cea0978ba0e25d1533b634d7fd
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 21.01.2014
Prispevkov: 96
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #8   Objavljeno 19.05.2014 21:20:30
Re: Anonimnost in privatnost
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Macata ali lahko malce več poveš o iklou html v mailih? Kako?
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9108
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #9   Objavljeno 19.05.2014 22:54:21
Re: Anonimnost in privatnost
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
thprcz je napisal/a:
Macata ali lahko malce več poveš o iklou html v mailih? Kako?


Če maš vklopljen html v mailu, se pač html izvede in mail klient pač izvaja ukaze za prikaz vsebine maila. Pri tem prikazuje tudi slike (gif, jpeg, png...). Slike ponavadi prikaže nekje iz neta (niso embedane v sam mail) - torej iz nekega serverja.

Zdaj lahko je slika za vse maile, ki jih je spammer razposlal enaka (recimo slika.gif),
lahko pa je spam program v ime slike zakodiral tvoj mail (recimo: janez_novak_01.gif).

In ko ti odpreš mail, tvoj mail klient zahteva to sliko iz navedenega serverja. Server sliko vrne sicer vedno isto, a po imenu slike ve:
- da si odprl mail,
- kdaj si odprl mail,
- kolikokrat si odprl mail,
- iz katerega IPja zahtevaš sliko.

Če si mail posredoval naprej, tudi vidi:
- da je bil tvoj mail odprt na več IPjih
- da so bili uporabljeni različni browserji,

In tako tvoj mail točkujejo in rangirajo.
Več ko maš točk, več boš dobil v bodoče spama,
pa spammer bo tvoj mail draže prodal naprej.

Ocenjujejo, da samo spam software letno obrne 4 mrd$.
Koliko denarja se vrti samo v spamu se ne ve.

OK.

Kaj pa skripte. To bo verjetno znal kdo drug bolj natančno razložit, samo pomoje se tudi javaskripte embedane v html maila komot izvedejo. Pač odvisno od browserja.

Zato bi bla pomoje najboljša zaščita pred takimi maili že na mail serverju (kar večinoma je).

Če si pa vsaj malo paranoičen, pa v mail klientu odklopiš podporo za html.
Itak ti potem spammerji pošljejo text only verzijo.

Jaz sem imel priložnost nekoč sprobat en tak spammerski software. Ne moreš verjet, kake statistike dobijo. So oglaševalci pravi šolarčki v primerjavi s spammerji.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 30.11.2007
Prispevkov: 399
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #10   Objavljeno 20.05.2014 05:32:47
Re: Anonimnost in privatnost
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ne rabiš html-ja izklapljat. Večina mail klientov ima opcijo, da privzeto ne nalaga oddaljenih slik. V praksi to pomeni, da moreš klikniti kak gumb, da naloži slike. Javascripte pa imajo tudi resni email klienti blokirane.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 24.07.2007
Prispevkov: 2060
Kraj: Celje
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #11   Objavljeno 20.05.2014 08:10:51
Re: Anonimnost in privatnost
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Jaz še nisem naletel na email clienta, ki bi omogočal embedan ali linkan JS.
Že s HTML ima večina težave.
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 28.10.2008
Prispevkov: 189
Kraj: Malo tu, malo tam
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #12   Objavljeno 20.05.2014 10:17:45
Re: Anonimnost in privatnost
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Tor ti zares ne resi nic kaj dosti ce ga ne znas uporabljati. Ce pa ga znas uporabljati, pa 99% stvari ze imas resenih tudi brez Tora, zgolj s taksno uporabo obstojecega racunalnika in opreme. Za normalne uporabnike je edina prednost Tora ta, da je tezje najti tvoj pravi IP. Vse ostale stvari pa se vedno pridejo skozi tudi ce uporabljas Tor. Tako da glede na to, kar si povedal o sebi, dobis z uporabo Tora zgolj nenormalno pocasen internet Wink
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 08.10.2008
Prispevkov: 4549
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #13   Objavljeno 20.05.2014 11:30:20
Re: Anonimnost in privatnost
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
pj je napisal/a:
Tor ti zares ne resi nic kaj dosti ce ga ne znas uporabljati. Ce pa ga znas uporabljati, pa 99% stvari ze imas resenih tudi brez Tora, zgolj s taksno uporabo obstojecega racunalnika in opreme. Za normalne uporabnike je edina prednost Tora ta, da je tezje najti tvoj pravi IP. Vse ostale stvari pa se vedno pridejo skozi tudi ce uporabljas Tor. Tako da glede na to, kar si povedal o sebi, dobis z uporabo Tora zgolj nenormalno pocasen internet Wink

da dodam še, da ne bo mogu gledat polovico strani, ker le te uporabljajo javo, flash ali java skript. tko da če ne boš surfal po deepwebu pa delu zlovešče stvari je tor zate popolnoma neuporaben. če prav razumem je tema polemike tole http://www.danasoft.com

vienuti je napisal/a:
.. Private browsing v Safariju pa uporabljam že ves čas. Morda kakšna kakovostna spletna stran na to temo itd. ...? Hvala Smile

s private browsingom se pa nisi zaščitu a ma niti mal, vse kar si naredu je to da tvoj pc ne shranjuje piškotkov in zgodovine na lokalni disk.
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani