Jabuk
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
Preprosta spletna stran?
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 19.09.2012
Prispevkov: 212
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #41   Objavljeno 09.12.2013 00:00:03
Re: Preprosta spletna stran?
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Citiram:
Najlažje je če naložiš Linux based OS (za server), recimo ubuntu server, ki je seveda zastonj, v paketu pa dobiš namestitvene datoteke za vse pogosto uporabljene servise (Apache, MySql, PHP,...).


Sicer ni nek rocket science, ampak nekemu laiku ki ga vbistvu stvar niti ne zanima bi vseeno odsvetoval tak pristop. Boljša zadeva je da vzameš hosting, s cPanelom in lepo naklikaš vse nastavitve, tistih par 10eur letno z domeno vred ne bo nobenga ubilo Smile
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 18.08.2009
Prispevkov: 75
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #42   Objavljeno 19.12.2013 15:48:44
Re: Preprosta spletna stran?
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Pozdravljeni

ker imam sedaj kar nekaj prostega casa sem se odlocil, da se malo naucim izdelovati spletne strani. Delam na windowsih. do sedaj mi je uspelo postaviti apache, mysql, phpmyadmin.

Hvalezen bi bil vsakega nasveta, pomoči kako zaceti, kako vstaviti sql bazo in kateri programi mi lahko pri tem pomagajo

lp
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 25.11.2010
Prispevkov: 331
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #43   Objavljeno 19.12.2013 16:15:48
Re: Preprosta spletna stran?
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Priporočam da si pogledaš xampp, tukaj imaš vse v paketu za domač strežnik Wink

Potem pa za izdelavo lahko uporabljaš Dreamweaver, notepad++,...
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 02.02.2012
Prispevkov: 1512
Kraj: Celje
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #44   Objavljeno 19.12.2013 16:56:17
Re: Preprosta spletna stran?
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Najbolje, da se naučiš kar dreamweaver
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 19.09.2012
Prispevkov: 212
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #45   Objavljeno 19.12.2013 17:54:53
Re: Preprosta spletna stran?
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Stran od grafičnih urejevalnikov, delajo samo zmešnjavo in čudno kodo. Če hočeš stvar dojet in razumet moraš html in css lepo na roke štancat.

Tole so solidne zadeve:

Notepad++
Sublime Text
Komodo IDE

Za PHP glej uradno dokumentacijo, za SQL kako in kaj pa uporabljaj google, oboje je preveč obširna zadeva da bi ti jo kdo šel razlagat na forumu, sploh pa ko imaš nešteto primerov na netu.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9090
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #46   Objavljeno 19.12.2013 18:47:55
Re: Preprosta spletna stran?
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
btk je napisal/a:
Pozdravljeni

ker imam sedaj kar nekaj prostega casa sem se odlocil, da se malo naucim izdelovati spletne strani. Delam na windowsih. do sedaj mi je uspelo postaviti apache, mysql, phpmyadmin.

Hvalezen bi bil vsakega nasveta, pomoči kako zaceti, kako vstaviti sql bazo in kateri programi mi lahko pri tem pomagajo

lp


Jaz bi ti predlagal, da si poinštaliraš še kak cms (wordpress, joomla, drupal).
To je najhitrejša pot do uporabne spletne strani. Potem se pa pozabavaš s "twikanjem" templejtov in se sproti naučiš še html, php, sql, jquery (javo).

In po par letih boš profi na web področju; totalno asocialen zopernež z rdečimi očmi, ki podnevi spi, ponoči pa programira ali pa visi na forumih.

Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

----
Ne, jaz pa že nisem tak! Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 27.03.2007
Prispevkov: 1963
Kraj: Kamnik
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #47   Objavljeno 19.12.2013 18:52:01
Re: Preprosta spletna stran?
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
macata je napisal/a:
Jaz bi ti predlagal, da si poinštaliraš še kak cms (wordpress, joomla, drupal).
To je najhitrejša pot do uporabne spletne strani. Potem se pa pozabavaš s "twikanjem" templejtov in se sproti naučiš še html, php, sql, jquery (javo).

In po par letih boš profi na web področju; totalno asocialen zopernež z rdečimi očmi, ki podnevi spi, ponoči pa programira ali pa visi na forumih.

Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

----
Ne, jaz pa že nisem tak! Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy


Ravno to sem hotel napisat...

_________________
Ma ja, sej bo, sej bo... če ne danes pa kdaj drugič!
iMac 20''; iMac 21,5''; iPhone XR, iPad Air 4G CELL, ATV 4K, Watch series 7, AirPods Pro
http://sitemile.com/ref/faganel
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 18.08.2009
Prispevkov: 75
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #48   Objavljeno 20.12.2013 17:02:37
Re: Preprosta spletna stran?
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
hehehe hvala vsem za odgovore, sem probal wordpress in je kr zanimiva stvar.
vem da se stvari ne mores nauciti cez noc sam je pa ful v pomoc ce ves kje iskat odgovore oz. kako ne zakomlicirat stvari.
zaenkrat se ukvarjam z bazo ki je zelo obsirna (verjetno jo bom na koncu uporabil za podjetje Very Happy).

pri wordpresu me pa zanima, a lahko v samo stran dodam svojo kodo, pac kaksno css kodo. Mislim predvsem na to da bi vstavljal svoje stvari na neko doloceno temo. primer ce hocem da me nekdo kontaktira da samo izpolni obrazec in mi avtomatsko poslje mail.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 04.10.2011
Prispevkov: 749
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #49   Objavljeno 20.12.2013 18:26:40
Re: Preprosta spletna stran?
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Kakor koli obrneš, vedno se boš v nekem momentu vračal na html,css, php, sql,... vsaj kar se mojih izkušenj tiče. Sem probal od raznih spletnikov, joomle, wordpress-a in pomoje še kopico drugih cms-jev. Res da je ponavadi tako "najbolj" enostavno, samo skoraj vedno ti še kako zelo prav pride znanje web jezikov. In tako sem se šel učit HTM in CSS, sproti še malo php in pa javascript ki sta že ubistvu kar nujna, še baze dodaš pa si na konju in ko potegneš črto, če se misliš z tem ukvarjat je najbolje strani spisat Very Happy

_________________
 MacBook Pro  iPhone  Apple Watch 
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 27.03.2007
Prispevkov: 1963
Kraj: Kamnik
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #50   Objavljeno 20.12.2013 18:32:49
Re: Preprosta spletna stran?
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
btk je napisal/a:
hehehe hvala vsem za odgovore, sem probal wordpress in je kr zanimiva stvar.
vem da se stvari ne mores nauciti cez noc sam je pa ful v pomoc ce ves kje iskat odgovore oz. kako ne zakomlicirat stvari.
zaenkrat se ukvarjam z bazo ki je zelo obsirna (verjetno jo bom na koncu uporabil za podjetje Very Happy).

pri wordpresu me pa zanima, a lahko v samo stran dodam svojo kodo, pac kaksno css kodo. Mislim predvsem na to da bi vstavljal svoje stvari na neko doloceno temo. primer ce hocem da me nekdo kontaktira da samo izpolni obrazec in mi avtomatsko poslje mail.


WP ima veliko možnosti, vtičnikov, dodatkov in verjamem, da to že obstaja za dodajanje v remo.
Najbolje, da nabaviš še kakšno knjigo, na Amazonu jih je cel kup.

_________________
Ma ja, sej bo, sej bo... če ne danes pa kdaj drugič!
iMac 20''; iMac 21,5''; iPhone XR, iPad Air 4G CELL, ATV 4K, Watch series 7, AirPods Pro
http://sitemile.com/ref/faganel
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 18.08.2009
Prispevkov: 75
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #51   Objavljeno 01.03.2014 02:09:51
Re: Preprosta spletna stran?
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
ob soli, sluzbi in ostalih stvareh sem si zadnje case se vzel cas za ucenje javascript in css. v veliko pomoc mi je bil sam WP.
Odlocil sem se da naredim neko preizkusno stran za osnovo sem si vzel WP ter sem editiral temo tako da je meni pasala.
Sedaj pa imam par vprasanj:

1) stran je narejena, kako zdej zavarujem stran pred napadalci (zaklep wp-admin...), nekaj sem googlal za .htacces sam mi ni tocno jasno, mi lahko nekdo razlozi

2) kako naresti stran da je bolj prepoznavna, pac tage za serch robote.
naprimer ce bi imel internetno stran z urami da bi lahko dal tage (sportna ura, zenske ure...) da lahko naprimer goolge najde zadetek na strani.

3) kako je z prenosom baze na drugi streznik

lp, marko
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9090
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #52   Objavljeno 01.03.2014 09:51:29
Re: Preprosta spletna stran?
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
btk je napisal/a:

1) stran je narejena, kako zdej zavarujem stran pred napadalci (zaklep wp-admin...), nekaj sem googlal za .htacces sam mi ni tocno jasno, mi lahko nekdo razlozi


Google točkovanje precej spreminja, saj mu je v interesu, da za boljše rangiranje plačaš. Za preveč optimizirano stran dobiš tudi negativne točke.

Cmsji imajo načeloma že kar dobro optimizirano kodo, zato kar hitro lezejo proti prvi strani na Googlu.

Veliko pa šteje:
- besedilo v glavi (ki se izpiše v glavi okna)
- ime strani (url)... Recimo: rocne_ure.php
- imena slik in linkov povezanih z njimi
- naslov s tagom h1

- refererji, torej zunanji linki na tvojo stran
- pa seveda plačani refererji na googlu

Potem pa še pogostnost spreminjanja vsbine.

Moje mnenje je, da je ceneje googlu plačati nekaj oglasov, kot pa plačati optimizacijo strani nekemu samooklicanemu strokovnjaku za optimizacijo.
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 18.08.2009
Prispevkov: 75
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #53   Objavljeno 01.03.2014 12:13:10
Re: Preprosta spletna stran?
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
hvala za hiter odgovor.

Imam problem ker mi nikakor noce na strani spremeniti naslova strani, ampak je npr. www.stran.com/page12. googlal sem da moram v .htacces napisati neko kodo sam mi nikakor ne rata. ce karkoli napisem se nic ne spremeni ali pa je stran nedostopna.

Gre se za to da imajo v podjetju ze trenutno stran (stara priblizno 15 let) in je precej nevidna, ce se lahko tako izrazim. pac ce slucajno searchas po urah, moskih urah njihove strani sploh ne najdes. Sedaj pa mislim zamenjati obstojeco stran s to ki jo izdelujem in mislim popraviti to napako.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9090
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #54   Objavljeno 01.03.2014 13:14:29
Re: Preprosta spletna stran?
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
btk je napisal/a:
hvala za hiter odgovor.

Imam problem ker mi nikakor noce na strani spremeniti naslova strani, ampak je npr. www.stran.com/page12. googlal sem da moram v .htacces napisati neko kodo sam mi nikakor ne rata. ce karkoli napisem se nic ne spremeni ali pa je stran nedostopna.

Gre se za to da imajo v podjetju ze trenutno stran (stara priblizno 15 let) in je precej nevidna, ce se lahko tako izrazim. pac ce slucajno searchas po urah, moskih urah njihove strani sploh ne najdes. Sedaj pa mislim zamenjati obstojeco stran s to ki jo izdelujem in mislim popraviti to napako.


To mora narest WordPress.
http://wordpress.org/support/topic/search-engine-friendly-url

Ne vem če ima že po defaultu to gor, drugač pa moraš dodat en modul, ki ti omogoči čitljiv izpis strani.

V Drupalu lahko to počneš ročno, al ti pa modul dela avtomatsko.


Nazadnje urejal/a macata Sob 01. Mar 2014 13:18; skupaj popravljeno 1 krat
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 08.03.2011
Prispevkov: 133
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #55   Objavljeno 01.03.2014 13:16:57
Re: Preprosta spletna stran?
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
V WP se da med nastavitvami to nastavit. Settings -> Permalinks ter nastaviš na Post name.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 27.03.2007
Prispevkov: 1963
Kraj: Kamnik
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #56   Objavljeno 01.03.2014 15:16:47
Re: Preprosta spletna stran?
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
btk je napisal/a:
hvala za hiter odgovor.

Imam problem ker mi nikakor noce na strani spremeniti naslova strani, ampak je npr. www.stran.com/page12. googlal sem da moram v .htacces napisati neko kodo sam mi nikakor ne rata. ce karkoli napisem se nic ne spremeni ali pa je stran nedostopna.

Gre se za to da imajo v podjetju ze trenutno stran (stara priblizno 15 let) in je precej nevidna, ce se lahko tako izrazim. pac ce slucajno searchas po urah, moskih urah njihove strani sploh ne najdes. Sedaj pa mislim zamenjati obstojeco stran s to ki jo izdelujem in mislim popraviti to napako.


Lahko razberem, da si dobil nek posel o katerem nimaš pojma (sicer ne bi bilo takega vprašanja), namesto nekdo, ki od tega živi in plačuje davke ... dobro, dobro.

_________________
Ma ja, sej bo, sej bo... če ne danes pa kdaj drugič!
iMac 20''; iMac 21,5''; iPhone XR, iPad Air 4G CELL, ATV 4K, Watch series 7, AirPods Pro
http://sitemile.com/ref/faganel
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 18.03.2010
Prispevkov: 952
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #57   Objavljeno 02.03.2014 08:02:20
Re: Preprosta spletna stran?
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Avian je napisal/a:
magento ... ali pa virtuemart ali pa hmmm vzameš sistem, ki je že narejen pa narediš na urlju DNS preusmeritev pa je - npr 123nakupi.si ?

lp Avi


če si že delal v wordprssu lahko uporabiš njihov ecommerce modul woocommerce
http://www.woothemes.com/woocommerce/
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 18.08.2009
Prispevkov: 75
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #58   Objavljeno 02.03.2014 10:13:23
Re: Preprosta spletna stran?
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
hvala vsem za odgovore mi je uspelo in sedaj dela kot mora. se enkrat hvala.

amm nekaj sem bral da google zaracunava vec se je stran dostopna iz vecih naslovov npr. "stran.si" ali pa "www.stran.si" bral sem tudi da moras datoteko .htacces preurediti da naredis preusmeritev, vendar vsakic ko jo editiram je potem stran nedostopna. kaksen predlog glede tega?

@faganel
Pred kratkim sem se odlocil da se vrzem v te vode ker me pac to zanima, ker pa se tega nismo ucili v soli se ucim sam doma.
Stran ki jo delam je nastala popolnoma nepricakovano, moj dober prijatelj ima druzinsko podjetje ki posluje ze vec kot 15 let in sem ga vprasal ce nima nic proti ce se ucim tako da vzamem njihovo podjetje za projekt (vsebina, slike,...). uglavnem ko je nastalo kar pac je mu je stran bila tako vsec da je vprasal ce jo lahko zamenjam z njihovo obstojeco stranjo. S stranjo ne mislim in ne bom nic zasluzil oz. vse kar sem pridobil je neko novo znanje in to mi pomeni vec kot tistih par evrov ki bi jih izropal od zelo dobrega prijatelja.
Stevie Jobs

Stevie Jobs

Pridružen/a: 10.11.2008
Prispevkov: 9090
Kraj: LJ
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #59   Objavljeno 02.03.2014 13:04:57
Re: Preprosta spletna stran?
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
faganel je to mal po svoje povedal. V bistvu imam pa jaz podoben pogled na to, le malo manj agresiven.

Vsi smo morali nekako začet in ti si se dobro lotil stvari.

Kmalu boš prišel tudi do problemov, ki nastanejo pri obratovanju strani, ko jo bošdal v produkcijo. Nekaj časa boš to voluntersko reševal, ko pa te bo začetno navdušenje minilo, boš pa nehal, al pazačel zaračunavat.

Še najhuje je, če boš nehal, ker boš tvojega prijatelja grdo nasral.

Če boš pa zaračunaval, boš moral pa bistveno več znat, kot pa postavit en CMS in našopat not nekaj vsebine.

Problem je, ker je treba CMS stalno updejtat. Potem nastane problem s kompatibilnostjo modulov, verzije phpja in sqla na serverju, itd, itd.

Jaz sem po 15 letih komercialne izdelave web strani s tem zaključil, ker je preveč problemov za premalo zaslužka. Tudi na račun poslov v smislu naslova te teme. Tako posli določajo ceno (torej zastonj).

Komercialna internetna stran ni nikoli enostavna!

Zato bi bilo fer do tvojega prijatelja, da mu pokažeš moj post in se dogovorita, če res to hočeta, oz. da se ti zavežeš, da boš stran tudi servisiral in koliko časa.

Pa ne menarobe razumet. Podpiram vsakogar, ki se loti kaj delat! Tudi tebe.
Jabček

Jabček

Pridružen/a: 04.01.2014
Prispevkov: 14
Kraj: Ljubljana
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #60   Objavljeno 05.03.2014 19:47:02
Re: Preprosta spletna stran?
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
btk je napisal/a:
hvala vsem za odgovore mi je uspelo in sedaj dela kot mora. se enkrat hvala.

amm nekaj sem bral da google zaracunava vec se je stran dostopna iz vecih naslovov npr. "stran.si" ali pa "www.stran.si" bral sem tudi da moras datoteko .htacces preurediti da naredis preusmeritev, vendar vsakic ko jo editiram je potem stran nedostopna. kaksen predlog glede tega?

@faganel
Pred kratkim sem se odlocil da se vrzem v te vode ker me pac to zanima, ker pa se tega nismo ucili v soli se ucim sam doma.
Stran ki jo delam je nastala popolnoma nepricakovano, moj dober prijatelj ima druzinsko podjetje ki posluje ze vec kot 15 let in sem ga vprasal ce nima nic proti ce se ucim tako da vzamem njihovo podjetje za projekt (vsebina, slike,...). uglavnem ko je nastalo kar pac je mu je stran bila tako vsec da je vprasal ce jo lahko zamenjam z njihovo obstojeco stranjo. S stranjo ne mislim in ne bom nic zasluzil oz. vse kar sem pridobil je neko novo znanje in to mi pomeni vec kot tistih par evrov ki bi jih izropal od zelo dobrega prijatelja.


Mislim, da Wordpressa in ostalih CMS-jev v nobeni šoli ne učijo, kvečjem bi se moral učiti izdelave lastnega CMS-ja. Si se pa vrgel v neverjetno konkurenčno nišo in svaka čast, če si boš sposoben prislužiti povprečno mesečno plačo.
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani