Jabuk
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Razvoj aplikacij za iPhone in iPad - Kako začeti?
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 01.09.2009
Prispevkov: 219
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #1   Objavljeno 25.08.2010 12:52:35
Razvoj aplikacij za iPhone in iPad - Kako začeti?
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Zanima me kaj vse potrebuješ, če začenjaš iz nule si brez vsega le z znanjem objektnega programiranja.

Torej kak hardware priporočate(minimum in kaj bi blo dobr met)?
Kakšne knjige, ki bi jih bilo treba nujno v roke vzet, letnik 2010?
Kolk časa potrebuješ predno napišeš prvo uporabno aplikacijo, 3 mesce?
A je lahko licenca tudi na podjetje?

Zanima me kako ste vi začel.

Hvala za vse odgovore!
iPhone Developer

iPhone Developer

Pridružen/a: 19.09.2008
Prispevkov: 10415
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #2   Objavljeno 25.08.2010 13:04:14
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Hardware?
Vsak intel mac bo OK. Močnejši bo, več rama bo imel, lažje bo Smile Za testiranje pa čim več iPhonov/iPod touchev (na različnih verzijah OS-a).

Knjige?
Fizične knjige nisem nobene bral. Prebral sem nekaj PDF-jev na developer.apple.com/iphone, malo pomaga tudi devforums.apple.com (samo za paid developers), vsem se pa do sedaj še priporočal predavanja od stanforda:
http://itunes.apple.com/WebObjects/MZStore.woa/wa/viewPodcast?id=384233222
API-ji se vsako leto dodajo (pač vsaka nova verzija iOS), tako da tutoriale za čisto frišno verzijo boš težko našel (ali pa bodo dragi). Sicer pa... ko boš dojel osnove (recimo predavanja stanforda), ti bo tudi applova originalna dokumentacija kristalno jasna (ki je btw odlična).

Čas za prvo uporabno aplikacijo?
Odvisno od tega, kaj je zate uporabna aplikacija. Če se boš resno vrgel v stvar, lahko v treh mesecih že zelo dobro stvar izdelaš.

Licenca na podjetje?
Ni problema...

Kako sem jaz začel?
Najprej dokumenti na developer.apple.com in malo tutorialov po spletu... potem sem pa našel stanford predavanja.... sčasoma pa potem sam "zaplavaš". Če bi še enkrat začel iz ničle, bi raje takoj začel s stanfordom.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 18.03.2010
Prispevkov: 952
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #3   Objavljeno 25.08.2010 14:05:47
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Se pridruzujem.

Trenutno delam v C#, delal sem tudi v smalltalk-u, ze nekaj casa pa razmisljam da bi se spustu v iPhone/iPad appje, vendar mi ni disalo uciti se novega jezika (objective c). Probal sem tudi monoTouch, vendar to ni to.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 28.04.2009
Prispevkov: 350
Kraj: LJUBLJANA
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #4   Objavljeno 04.11.2010 22:11:28
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Ups... Embarassed Sem napisal uprašanje med tvoj odgovor... Kakšna so pa bila tvoja predznanja?
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 03.05.2008
Prispevkov: 1065
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #5   Objavljeno 07.11.2010 16:48:36
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Zdravo,

@Mikrohard, prebral sem da priporočaš, da ti za programiranje app-ov za iphone ogledamo predavanja iz stanforda. Zdej pa sem si v iTunesU subscribal na njihova predavanja in potem sem dobilo obilo videov za dolpoteg.


Na teji sliki sem označil dva videa, ki sta narejena na isti dan samo imata drugo ime. Kateri od teh dveh je pravi in če je to sploh prvi po vrsti, ker se iz tega ne znajdem preveč.

Sprašujem pa zato ker imam trenutno na razpolago zelo slabo internetno povezavo in nočem v brezbveze downloadat dvakrat več materijala.

Lp Klemen
iPhone Developer

iPhone Developer

Pridružen/a: 19.09.2008
Prispevkov: 10415
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #6   Objavljeno 07.11.2010 16:50:35
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Za začetek priporočam predavanja (Lecture 1, Lecture 2, ...).
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 03.05.2008
Prispevkov: 1065
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #7   Objavljeno 07.11.2010 17:35:40
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
No, hvala.
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 20.04.2010
Prispevkov: 97
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #8   Objavljeno 15.11.2010 19:25:24
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Meni te prosojnice ne sedejo najbolj Smile Kot že večkrat, sem tudi tokrat prebrskal Apress-ovo zbirko knjig in najdo knjigo Beginning iPhone 3 Development - Exploring the iPhone SDK. Za učenje razvoja iPhone appov je super Smile Dobre knjige ima tudi O'Reilly, ampak nisem preverjal, če imajo kaj tudi za iPhone Smile V glavnem, kar se programiranja tiče je oboje odlična izbira Smile
iPhone Developer

iPhone Developer

Pridružen/a: 19.09.2008
Prispevkov: 10415
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #9   Objavljeno 15.11.2010 19:46:21
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Niso to samo prosojnice. To so cela predavanja (s prosojnicami, predavateljem in primeri), zraven imaš pa na njihovi spletni strani še celoten material (prosojnice v pdf formatu in narejene primere, ki jih pokažejo na predavanjih). Poleg tega pa na koncu predavanj še dajo naloge, ki so povezane s tekočo snovjo in na naslednjem predavanju podajo rešitev. Mislim, da boljšega načina učenja ni (razen seveda, da si v živo na predavanjih in lahko še kaj vprašaš). Vedno so predavanja prekašala samostojno učenje iz knjig.
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 20.04.2010
Prispevkov: 97
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #10   Objavljeno 15.11.2010 19:59:49
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Mislim, da vem, kje sem zaj* Very Happy Jaz sem prenesel le prosojnice, ker si nekje zgoraj napisal, naj prenese Lecture 1, Lecture 2... Video posnetke sem nato kar preskočil Smile Drugače pa mislim, da je zgornja povezava od starih predavanj, so objavljena že Winter 2010 Very Happy
Evo povezavo: http://itunes.apple.com/WebObjects/MZStore.woa/wa/viewPodcast?id=384233225

Kar se tiče učenja iz knjig pa se ne strinjam popolnoma, tudi iz teh se lahko zelo veliko naučiš, seveda pa je odvisno kako je napisana in če ti ta način ustreza. Sam sem se za Rails-e recimo veliko naučil iz knjig, pa tudi sedaj, ko sem se posvetil iPhonu, mi ni ravno problem tak način učenja. Je pa res, da vsaj meni osebno najbolj ustrezata založbi, ki sem ju omenil. Pri O'Reilly-u gre še posebaj izpostavit zbirko Head First...
Kakorkoli, bom pregledal še vide-e, bo mi vrjetno bolj jasno kot pa le prosojnice, haha Very Happy Very Happy Very Happy Se mi je zdelo, da nekaj manjka Rolling Eyes
iPhone Developer

iPhone Developer

Pridružen/a: 19.09.2008
Prispevkov: 10415
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #11   Objavljeno 15.11.2010 20:06:06
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Tudi knjige so ok... ampak bolj za napredne stvari. Za začetnike pa ne bi rekel.
Jablanator

Jablanator

Pridružen/a: 20.04.2010
Prispevkov: 97
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #12   Objavljeno 15.11.2010 20:12:55
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
mikrohard je napisal/a:
Tudi knjige so ok... ampak bolj za napredne stvari. Za začetnike pa ne bi rekel.


Dobro, če nimaš nobene podlage in ti noben programski jezik ni poznan, imaš najbrž prav. Sam sem gledal bolj iz vidika, da že poznaš kakšen programski jezik.
V prvem primeru je najbolje, da se najprej seznaniš s kakšnim C-jem/Javo... in objektnim programiranjem. Od tukaj dalje pa že gre nekako Smile
Jabužiček helper

Jabužiček helper

Pridružen/a: 03.01.2009
Prispevkov: 3825
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #13   Objavljeno 25.02.2011 23:41:55
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Razlika med 09 in 10 verzijo? Najbrž gre za isto stvar vendar pač novejši skd? Je pa očitno tako, da brez predznanja ti tudi tale predavanja ne pomagajo.
iPhone Developer

iPhone Developer

Pridružen/a: 19.09.2008
Prispevkov: 10415
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #14   Objavljeno 26.02.2011 00:14:33
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Tako je... novejša predavanja vključujejo novejše SDK-je in posledično pokrivajo kakšne API-je, ki prej še niso obstajali. Sicer pa za razumevanje osnov ni važno, katero leto si pogledaš. Če boš želel karkoli bolj kompleksnega narediti, ti branje dokumentacije novih SDK-jev ne uide...
Jabužiček helper

Jabužiček helper

Pridružen/a: 03.01.2009
Prispevkov: 3825
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #15   Objavljeno 26.02.2011 01:29:06
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Sem si ogledal prva tri predavanja(2010) in poskusil z novim sdk-jem narediti tisti "slida2'" (demo ob konecu prvega predavanja)... Je slo vse do trenutka ko generirano kodo MyControler.m in MyControler.h editiras v xcodu (zaradi tistih dveh errorjev)... Tukaj zaradi nepoznavanja programskega jezija pogrnem. Enega uspem editirati (po zdravi logiki ze - tukaj bi se dodal da se novi SDK malo razlikuje od tistega uporabljenega v predavanjih, ampak to sem pogruntal kako in kaj), drugi mi predstavlja tezave, sploh ker je vse blury(slaba kvaliteta)...

Katerega jezika se je najbolj priporocljivo nauciti preden se ponovno lotim? In koliko ti casa to predvidoma vzame?

Sem mislil, da lahko nek prvi app izdelam dokaj hitro, in tudi naceloma gre, ce se drzis video vodicev (hello world ipd. in potem pac dodajas "trial and error" svoje stvari), ampak tako se nicesar dejansko ne naucis oz. Vsaj razumes ne v celoti kaj delas...
iPhone Developer

iPhone Developer

Pridružen/a: 19.09.2008
Prispevkov: 10415
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #16   Objavljeno 26.02.2011 15:52:47
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Osnova je definitivno navadni C... potek pa kar direktno Objektni-C.

Od skriptnih jezikov imata najbolj C-jevsko sintakso javascript in php.
Stevie Jabuk

Stevie Jabuk

Pridružen/a: 30.11.2007
Prispevkov: 399
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #17   Objavljeno 26.02.2011 18:31:00
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Alternativa ObjectC za razvoj iphone native aplikacij je še JavaScript z uporabo http://www.appcelerator.com/ .
Stevie Wozniak

Stevie Wozniak

Pridružen/a: 03.05.2008
Prispevkov: 1065
Moški

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #18   Objavljeno 26.02.2011 21:57:51
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Kak tutorial pa priporočate za C language?
Na faksu bomo v C-ju programirali ARM krmilnike in literaturo, ki jo imam se v večini nanaša na te krmilnike. Jaz pa bi še kaj literature, ki nebi šla samo v smer mikrokontrolerjev. Naj bo v taki smeri, da bom potem v bližnji prihodnosti presedlal na objectiv C in končno naredil kako applikacijo tudi za iphone.
Jabužiček helper

Jabužiček helper

Pridružen/a: 03.01.2009
Prispevkov: 3825
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #19   Objavljeno 01.03.2011 14:20:34
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
mikrohard je napisal/a:
Osnova je definitivno navadni C... potek pa kar direktno Objektni-C.

Od skriptnih jezikov imata najbolj C-jevsko sintakso javascript in php.


Tole poznaš slučajno? Sem zasledil, da naj bi bil dober začetek...
http://masters-of-the-void.com/
iPhone Developer

iPhone Developer

Pridružen/a: 19.09.2008
Prispevkov: 10415
Ni navedeno

Poglej uporabnikov profil
Prispevek: #20   Objavljeno 01.03.2011 14:36:23
Odgovori s citatom Dodaj uporabnika na seznam ignoriranih
Osebno ne poznam... sem pa preletel in je res OK za začetek.
Ne moreš dodajati novih tem
Ne moreš odgovarjati na teme
Ne moreš urejati svojih prispevkov
Ne moreš brisati svojih prispevkov
Ne moreš glasovati v anketi
Pokaži sporočila:
Pojdi na:
Jabuk.si Vsa vsebina spletne strani je last Jabuk.si in njegovih članov. © 2004 - 2020 Jabuk.si Kontakt Kontakt   Domov Domov   Na vrh strani Na vrh strani